Akupunktur nedir, hangi hastalıklara iyi gelir?

Tamamlayıcı tıp yöntemleri ve özellikle akupunktur ile ilgili Gizem Aydoğan sordu Dr. Demet Erdoğan yanıtladı.

Akupunktur nedir, hangi hastalıklara iyi gelir?

PembeNar Özel Röportaj - Gizem Aydoğan

Merhabalar. Öncelikle Dr. Demet Erdoğan kimdir? Sizi biraz tanıyalım mı?

1985’de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum.1995 de Akupunktur Sertifikası aldım. 2001’de Beijing University of Chinese Medicine’de Akupunktur, Moxibusyon ve TCM eğitimi aldım. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesinde Akupunktur Kurslarında eğitim görevlisi olarak bulundum. 2007 yılından itibaren “Bilimsel Akupunktur ve Regülasyon Derneği” Başkanlığı ile görevliyim. 2004 yılında kurulan “Bilimsel Nöralterapi ve Regülasyon Derneği’ nin genel sekreterliğini yürütmekteyim. 2006’da Nöralterapi Uzmanı oldum ve ardından BNR, IGNH ve IFMANT eğitmeni oldum. 2013‘de Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fitoterapi Yüksek lisans programını tamamladım. Ozonterapi, Manuelterapi ve Kinesioloji eğitimleri aldım. BARNAT (Bilimsel Nöralterapi ve Tamamlayıcı tıp Dergisi) nin editörü ve Sorumlu yazı işleri müdürüyüm. Halen Yeditepe üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Aabilim dalında Doktora öğrencisiyim.

Tamamlayıcı tıp nedir? Hangi yöntemleri içerir?

“Geleneksel ve tamamlayıcı tıp” fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Batı tıbbını destekleyici ve tamamlayıcı yöntemlerdir.” Ayrıca bu yöntemler birbirlerini tamamlarlar.

Usulsüz ve bilgisizce yapılan uygulamaların önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 27 Ekim 2014 tarihinde bu yöntemlerle ilgili yönetmelik resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğe göre bakanlık tarafından 14 dalda yalnızca hekimlere ve sadece kendi alanında uygulama yapmak üzere diş hekimlerine yetki verilmiştir.

Ben günlük uygulamalarımda Akupunktur, Fitoterapi, , Nöralterapi, Ozon tedavisi, Manuel terapi uyguluyorum.

Bütüncül Yaklaşım nedir?

Bir insana bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak bakarak değerlendirmek ve tanı koymak ve tedavide buna uygun yöntem ile başlamak esastır.
Bu yaklaşımda hasta pasif değil aktif olmalıdır, tedavinin bir parçası ona aittir.
• Doğru beslenme
• Egzersiz
• Kendini takip
• Zamanı planlama(çalışma-dinlenme-spor-beslenme saatleri ayarlanmalı)
• Çevresel koşullarını iyileştirme ( örneğin; yatak odasındaki her türlü elektrikli cihaz, bilgisayar ve telefonların çıkartılması) gibi şeyler hastanın yapması gerekenler listesindedir.


Nöralterapi nedir?

Nöralterapi modern bir regülasyon tedavisidir. Modern tıp ile doğal tamamlayıcı tedaviler arasında bir köprü oluşturur. Kullanılan lokal anestezik ve uygulama teknikleri ile modern tıp ile yakın dururken, tanı ve tedavide bütünsel bakış açısı ile de bir tamamlayıcı tıp yöntemidir. ‘’Nöralterapi’’ deyimi, iyileşme elde etmek için vegetatif sinir sistemi üzerine etki etmek veya uyarmak anlamında kullanılmaktadır ve etki mekanizması da bu sistem üzerinden açıklanmaktadır.
Vegetatif (Otonom) sinir sistemi vücudumuzda çok geniş bir elektriksel ağ yapısı (network) içindedir. Bu sistem birbirinden farklı ancak birbiri ile uyumlu çalışan sempatik ve parasempatik sistem adı verilen iki farklı bölümden oluşur.

Uygulandığı bölgeden başlayan uyarı vücudu ağ gibi saran otonom sinir sistemi aracılığıyla çok uzaktaki bir refleks alanda da aynı anda iyileşmeyi başlatır hem de birkaç saniye içinde. Uyguladığımız anestezik maddenin vücutta kalma süresi 20 dakikadır, ve bir ilaç damar içine uygulansa bile etkisinin görülme süresi dakikalar sürer. Öyleyse bu etki ilacın etkisi olamaz birkaç saniye da başlayan ve kalıcı bir iyileşmeye neden olan otonom sinir sisteminin regüle olması ve organların sağlıklı bir şekilde çalışmaya başlamasıdır.

Nöral terapi Avrupa’da ağrı tedavi merkezlerinde çok sık kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca vücutta biriken toksinlerin atılmasında da çok önemli rol oynar. Detoks programlarında mutlaka uygulanmalıdır.

Uygulama alanları: Ağrı tedavisi, Migren ve diğer başağrıları, , Boyun, Sırt ve Bel ağrıları, Trigeminal nevralji, Yüz felci, Alerji, Sinüzit, Kronik tonsillit, Fibromyalji, Kronik kabızlık, Çeşitli kas ağrıları, Detoksikasyon

Akupunktur nedir, hangi hastalıklara iyi gelir

Ozon tedavisi nedir?

Ozon oksijenin yüksek enerji ile 3 atomlu moleküle çevrilmiş hali olup stabilitesi düşük bir moleküldür. Medikal kullanım amaçlı Ozon özel jeneratörler aracılığı ile Medikal oksijenden elde edilir. Medikal ozon daima saf ozon ve saf oksijen karışımı şeklinde kullanılır. Uygulamaya bağlı olarak ozon konsantrasyonu 1 ve 100 ugr/ml.(% 0.05-5) arasındadır. Ozon terapi konusunda eğitimli Hekim hastanın durumuna ve tıbbi endikasyonuna göre dozu ayarlar.
Ozon Tedavi Endikasyonları: Arteriel dolaşım bozuklukları, Bağışıklık sistemi dengesizlikleri ve bozukluklarında, Romatizmal hastalıklar, Kronik enflamatuar hastalıklar ( Ülseratif kolit, Crohn hast…), Eksternal Ülserler ve cilt yaraları (Ör:Diabetik ayak,yanıklar,dekübit ülserleri vs), Kronik Yorgunluk Sendromu, Ağrı tedavisi , Kemoterapi ye destek olarak yan etkilerini azaltmak ve immun sistem modulasyonu amacı ile, Geriatri, Antiaging

Manuel terapi nedir?

Vücudun kemik, eklem ve kas yapısının elle düzeltilmesi, gevşetilmesi veya güçlendirilmesi yoluyla ağrı ve fonksiyonel hareket bozukluklarının tedavisi yöntemidir.

Akupunktur nedir? Nasıl etki eder? Kaç çeşidi var? Kökeni neresidir?

Akupunktur Çinliler tarafından geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Latince “Akus” batırmak ve “Punktura” nokta anlamına gelen iki kelimeden oluşur.
Vücut akupunkturu ve MikroSistemAkuPunkturu(MAPS) olarak 2’ye ayrılır.

Akupunktur hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Başlıca 3 başlık altında toplanabilir:
1. Çeşitli hastalıkların tedavisi ( kabızlık, idrar şikayetleri, yorgunluk, kulak çınlaması, başdönmesi gibi fonksiyonel hastalıklar…)
2. Analjezi-anestezi ( migren ve diğer başağrıları, omurga ağrıları, eklem ağrıları, enflamatuar hastalıklar)
3. Alışkanlık tedavisi ( sigara ve kötü beslenme alışkanlıkları)

Akupunktur nasıl uygulanır? Bir seans ne kadar sürer ve kaç seans uygulanır?

Akupunktur tedavisinde vücudun çeşitli bölümleri kullanılır. Birçok hastalığa ilişkin en çok uyarı noktasının bulunduğu alanlar ise kollar, bacaklar, sırt, karın ve kulaklardır.

İnsan vücudundaki belirli akupunktur noktalarına iğneler sayesinde yapılan uyarılarla organizmanın hemen her yerine ulaşabilecek bilgiler iletilmektedir. Bu iletişim, akupunktur noktasını oluşturan hücrelerden lokal hücresel uyarıların sinir terminallerine ve son olarak da beyne ulaşır. Beyin de bu uyaranı gerekli organlara ulaştırır ve ilgili organ ve uzuvlardaki fonksiyon bozuklukları düzelir.

Vücudumuzun kendi kendini onarım gücü çok yüksektir. Vücudumuzda bu gücü harekete geçiren belli uyarı noktalarına “akupunktur noktaları” denir. Bu noktalar uyarılarak enerji dolaşımı normale döndürülür ve hastalık hali ortadan kaldırılır. Böylece organizma kendi olanaklarıyla hastalığın ortadan kalkmasını sağlar. Hastalığın belirtilerine değil, nedenine yönelik bir tedavi metodudur.

Her bir tedaviye seans denir. Bir seans 15-30 dakika arasındadır. Seanslar hastanın ve hastalığın durumuna göre haftada 2-3 kez veya haftada 1 kez olarak uygulanır. Seans sayısıda hastaya ve hastalığın durumuna göre değişir.

Akupunkturu kimler yaptırabilir? Kimler yaptıramaz?

Akupunktur herkese uygulanabilir ve doğru endikasyon( teşhis) konulursa da herkese iyi gelir. Ancak genelleme yapmak gerekirse %10-20 kadar insana etkili olmayabilir. Buna 5-8 seans’lık bir tedaviden sonra karar verilebilir ve tedavi sonlandırılır. Hastanın yaşına, cinsiyetine, tıbbi koşullarına göre seans sayıları farklı olabilir. Ama her hastalığa uygulanmaz, bunu doktorunuz size anlatacaktır.

Akupunktur çocuklara uygulanır mı? Lazer akupunktur nedir? Nasıl uygulanır?

Evet uygulanır. İğneyi tolere edemeyecek yaşta olanlara laser akupunktur uygulanır.
Yani noktalara laser ışını tutulur. Çocuklar dışında kanama bozukluğu olan ve iğne batırılması sakıncalı olan hastalarda da laser ile tedavi yapılabilir.


Akupunktur iğnesi nasıl bir iğne? Akupunktur acılı bir yöntem mi?

Çok ince iğnelerdir, acı yaratmazlar. Günümüzde yaygın olarak çelik iğneler kullanılmasına rağmen altın ve gümüş iğneler de kullanılır. Her hasta için her seansta yeni steril iğneler açılır ve kullanıldıktan sonra atılır.

Akupunktur öncesi ve sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Çok aç ve çok tok olunmamalı ve seansa yakın saatlerde ağır spor yapılmamalı.

Akupunktur ile zayıflamak mümkün mü?

Evet. Bilindiği gibi akupunktur alışkanlık tedavilerinde kullanılır. Kilo verme de beslenme alışkanlıklarının ve yaşam tarzının değiştirilmesi ile mümkün olduğuna göre, bu yeni alışkanlıkların edinilmesi sırasında, akupunktur hastaya çok büyük kolaylıklar sağlar.

• İştahı düzenler ve yemeklere saldırma güdüsünü ortadan kaldırır.
• Mide asiditesi kontrol altına alınarak, mide kazınması, yanması gibi sorunlar engellenir.
• Düşük kalorili beslenmeden dolayı yaşanabilecek halsizlik önlenir.
• Metabolizma hızını düzenler. Akupunkturla tedavi gören hasta, kendi kendine yaptığı diyetlerden daha kolay kilo vermeyi başarır.
• Akupunktur tedavisi sırasında, vücutta serotonin ve endorfin seviyeleri artmaktadır. Bu hormonlar diyet yapan kişiye huzur verir, sedasyon sağlar. Böylece diyet yapan kişi, eski yemek yeme zevkinin kısıtlanmasından dolayı huzursuzluk ve tedirginlik yaşamaz. Hastanın uzun süre diyete dayanabilmesinin nedeni, akupunkturun yarattığı sedatif ve trankilizan etkiden dolayıdır. Ayrıca hasta kilolarının eridiğini gördükçe daha çok motive olup, bu işe dört elle sarılmaktadır.

Sigarayı bırakmak mümkün mü?

Tabii mümkün;
• Önce sigara bırakmak için belirli bir gün belirleyin,
• Bunu çevrenizdekilere ilan edin.
• Tedaviye başlamadan önce en az 12 saat sigara içmeyin ve öyle tedaviye gelin. Çünkü böylece vücut nikotin açlığı yaşarken muayene edilirse saptanan bulgulara göre tedaviye başlanacaktır.

Bağımlılık çok yönlü bir olaydır ve tedavisi çok yönlü düşünülmelidir. Bu nedenle ben akupunktur yanında diğer Tamamlayıcı Tıp Yöntemlerini de beraber kullanıyorum. Akupunktur nikotinsiz kalmış olan vücudun yaşadığı belirtileri baskılar ve sedasyon etkisiyle zor geçirilen ilk hafta içinde kişiyi rahatlatır ve devamında sigarasız bir hayata hazırlar. Nöralterapi nikotin’in detoks edilmesi yani hızlı bir şekilde atılması ve vücudun regülasyonunu sağlar. Homeopatik solüsyonlar yine detoksifikasyon için önemlidir. SOE ( singlet oxygene therapy ) sigara nedeniyle oksijensiz kalmış dokuların oksijenasyonunu sağlar.

Manyetik Alan Terapisi ise vücudun ihtiyacı olan frekanslarda Manyetik Alan yaratarak yine regülasyona katkı sağlar. Detoksifikasyon sağlanmış bir vücudun ilerleyen zaman içinde nikotin isteği olmaz. Yine sigara bağımlılığının derecesine göre telkin yönteminin de tedaviye eklenmesi gerekebilir.

Toplam 2 veya 3 seans tedavi yeterlidir. Bağımlılık düzeyi yüksek olanlarda 3 seans yapmak gerekiyor. Seans aralıkları en az 48-72 saat olmalıdır.

Akupunkturda kulağın önemi nedir?

Kulakta bedenin hemen hemen her uzvuyla ilgili bir akupunktur noktası bulunmaktadır. Örneğin, insanın bağırsağı, kalbi, karaciğeri ile ilgili noktalar kulağında mevcuttur. Bu yüzden akupunktur tedavisinde vücutla beraber veya tek başına kulaktaki noktalar kullanılmaktadır. Öte yandan kulağın bu özelliği, hastalığın belirlenmesine, teşhise yardımcı olmaktadır. Kulaktan teşhis ve tedavi yöntemine “Auriculomedicine” denilmektedir.

Vücut akupunkturu nedir? Nasıl uygulanır?

Akupunktur tedavisinde sırt, boyun, el ve vücudun diğer bölümleri kullanılır. Birçok hastalığa ilişkin en çok uyarı noktasının bulunduğu alanlar ise alt kol ve alt bacaklardır.
Hastalığa göre belli nokta kombinasyonları seçilir ve bu akupunktur noktalarına steril çelik akupunktur iğneleri takılır. Hasta sakin bir odada ve rahat bir sedyede yatırılır, 15-30 dakika bekledikten sonra iğneler çıkarılıp atılır. Bu seanslar haftada 1 ila 3 arasında tekrarlanır. Genellikle 3-4 seans sonra durum değerlendirilmesi yapılarak tedavinin gidişi belirlenebilir.

Dr. Demet Erdoğan'a yanıtları için teşekkürler.

Gizem Aydoğan

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Pazartesi Yoğunluğu

Pazartesi Yoğunluğu
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün gündeminizde aşk ve yaratıcı konular var. Yaratıcı olduğunuz konulara karşı heves duyabilirsiniz. Arkadaşlarınızla görüşmek sizi iyi hissettirebilir. Olumlu ve güçlü ruh halinizi herkese yansıtmalısınız. Şans içeren konularda kısmetiniz yüksek. Akşamüstü saatlerinde daha da zevklerinize düşkün olabilirsiniz. Harcamalarınızda abartıya kaçmamaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailenizle ilgileneceğiniz bir gündesiniz. Evdeki işleri toparlamak isteyebilirsiniz. Sabahtan başlayan iyimser tavrınız evdeki herkesi mutlu edecektir. Güven aradığınız durumlar yaşayabilirsiniz. Babanızla ilgili kısmetlerle karşılaşacağınız zamanlar olabilir. İlerleyen saatlerde zevk aldığınız konularda abartılı şeyler yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli ve keyifli geçeceğinin sinyallerini sabahtan beri alıyor olmalısınız. Konuşmalarınız etrafınızdakileri motive ediyor olabilir. İşlerinizin şanslı aktığı zamanlar söz konusu. Kendinizi oldukça pozitif ifade ediyorsunuz. İletişimden kaynaklı kısmetler gelebilir. Siz yine de bu konulara karşı dikkatli olmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kişisel yeteneklerinizi rahatça ifade edebileceğiniz bir gündesiniz. İş hayatınızda başkalarından alacağınız desteklerle kendinizi rahatlamış hissedebilirsiniz. Maddi konular gündeminizi etkileyebilir. İlerleyen saatlerde keyif aldığınız konularla ilgilenebilirsiniz. Sevdiğiniz insanları evde ağırlamak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Şanslı günlerinizden birindesiniz. Yeni başlangıçlar yapmak için heves içinde olabilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Bu konulardan gelen kısmetleriniz olabilir. Gün içinde yapmak istediğiniz şeyler için imkânlar söz konusu. İlerleyen saatlerde keyfinize düşkünlüğünüz artabilir. Sevdiğiniz işlere yönelebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bilemediğiniz konularda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Gizli olaylar gündeminizi etkileyebilir. Sabah saatleri daha olumlu açılar söz konusu. İyimser tavrınızla olayların üstesinden gelebilirsiniz. Kabullenme içine girebilir, içsel süreçler yaşayabilirsiniz. İlerleyen saatlerde keyif aldığınız konulara yöneleceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentilerinizi hayata geçirmek için yeni imkanlar söz konusu olabilir. Sosyal konular gündeminizi yorabilir. Arkadaşlarınızla zaman geçirmek için kendinizi enerjik hissedebilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz alanlara yönlenmek isteyeceğiniz zamanlar var. Akşamüstü keyif aldığınız konularla ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki konular gündeminizi etkileyebilir. Hedeflerinize ulaşmak için kendinizi sorumluluklara hazır ve hevesli hissedebilirsiniz. İyimser tavrınız üstlerinizin gözünden kaçmayacaktır. Önünüze yeni imkanlar da çıkabilir. Harcamalarınıza dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. İlerleyen saatlerde zevklerde abartılar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak ve yeni şeyler öğrenmek için hevesli bir gününüzdesiniz. Yabancılarla ilgili konularda yeni imkânlar söz konusu olabilir. Uluslararası konular gündeminizi etkileyebilir. Gün içinde yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz durumlarla karşı karşıya kalacaksınız. İlerleyen saatlerde keyif aldığınız konulara karşı daha istekli olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Endişe duyduğunuz konular gündeminize gelebilir. Hevesli olduğunuz konular kriz yaratabilir. Ortaklı konulara karşı dikkatli olmanız gereken bir gündesiniz. Duygusal yönden bağlayıcı koşullara karşı özen göstermelisiniz. Öğleden sonraki saatlerde keyif aldığınız konularla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Zevklere düşkünlük söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminize gelebilir. Ortaklıklar konusunda hevesli bir gündesiniz. Beklediğiniz bir dava süreci varsa, olumlu ilerleme olabilir. Uğraştıran durumlara karşı dikkatli olmanızda fayda var. İlişkilerinizde uyum ve denge arayışı içinde olabilirsiniz. İlgilendiğiniz konularda önünüze iyi imkânlar çıkabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızla ilgili gelişmeler söz konusu olabilir. Günü planlayarak hareket etmenizde fayda var. Çalışma koşullarınızda yeni imkânlar söz konusu olabilir. Pozitif tavrınızla çalışma arkadaşlarınızı da yönlendirebileceğiniz bir gündesiniz. Kendinizi ifade etmekte zorlanmayacaksınız. İlerleyen saatlerde zevk aldığınız konularda abartıya kaçabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber