Babam suç işlese yine yazarım...

Babam suç işlese yine yazarım...


Haber namusunu kendi namusunun üzerinde tutan adliye muhabiri Vasfiye Özkoçak, “Büyük ticaret sahiplerinin davalarını yazıyorsun, bir gün başını yersin" laflarını hiç umursamadı. Sade vatandaşın da, büyük holdinglerin de davalarının üstüne gitti. Doğru yazmayı namus meselesi olarak gördüğü için haberine hiç yorum katmadı. Sonuçta ne kurşunlandı, ne de sürdüler onu meslekten


       Önce Lenin, Stalin, sonra Türk solcularının resimleri çıkar. Ardından kızıl bayraklar kaplar Taksim Meydanı’nı. Meydan coşku seliyle çalkalanırken Sular İdaresi’nin olduğu bölgeden atılan silahların sesleri Taksim’e bomba gibi düşer. Kurşun yağmuru altındaki halk çil yavrusu gibi dağılmaya başlar. Kimi yan sokaklara kaçışırken, kimi de üstüne gelen polis panzerlerinden kendini korumaya çalışır.
       Saçlarına kırlar düşmüş deneyimli gazeteci, foto muhabirine haykırır:
       “İlhan koş, OLEYİS binasına gir hemen."
       Kapıdaki adamlar onları tanır. İlhan Baştan içeri girer ama o sesini bir türlü duyuramaz.
       Çığlık çığlığa “açın kapıyı" diye bağırır. Dakikalar, saatler gibi gelir ona. Sonra birden kapı açılır, gazeteci kadın “emekleyerek" çıkar merdivenleri. Soluklanmadan genel yayın yönetmenini telefonla arar ve meydanı inleten silah seslerini İpekçi’ye dinletir:
       “Abdi Bey, yerde insanlar yatıyor ama biz hemen dışarı çıkıp, gazeteye gelmeye çalışacağız."
       Aylardır diken üzerinde oturan İpekçi, boğuk bir sesle meslektaşlarına sadece dikkatli olmalarını söyleyebilir.
       Gazeteci tüm uyarı ve tehlikelere rağmen sessizce kapıyı açar ve dışarı süzülür. Yerde yatan bir yığın insan, nefes alamıyorlar. Gazeteci hıçkıra hıçkıra ağlayarak polislerin yanına gider:
       “Ne olur kaldırın bu insanları, ölmemiş olabilirler."
       Yıl, 1977’nin 1 Mayısı. Gözleri ağlamaktan kan çanağına dönen gazeteci binbir zorlukla, yara almadan Milliyet’e döner. Daktilosunun başına geçtiği zaman 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan “1 Mayıs katliamını" bütün “canlılığıyla" yazar haberinde.

Kızım, evinde dikiş dik

       Mesleğimizin kadın duayeni Vasfiye Özkoçak, 1952 yılında Cumhuriyet’te başlar gazeteciliğe. Ama esas mesleği coğrafya hocalığıdır. Gazetecilik sevgisi öylesine ağır basar ki, coğrafya hocalığını bir tarafa bırakıp, bu kez de iki yıllık Gazetecilik Enstitüsü’nde okumaya başlar. O dönemin büyük gazetecileri Burhan Felek, Sedat Simavi, Cevat Fehmi Başkut, Ahmet Emin Yalman da genç Vasfiye’nin hocası olur. İki yıl sonra 900 kişilik sınıftan üçü erkek, üçü kadın 6 kişi mezun olur. Bu üç kızdan biri de Vasfiye Özkoçak’tır.
       Hayali gazetecilik yapmak, ama tanıdığı hiç kimse yok ki basında. Çaresiz İş ve İşçi Bulma Kurumu’na müracaat eder. Dilekçesini müdüre götürür. Yaşlı adam dilekçeyi okuduktan sonra gözlüğünün tepesinden genç Vasfiye’ye bakar ve sözlerini iki cümleyle noktalar:
       “Kızım evinde otur, dikiş dik. Memurluk sana göre değil, ezilirsin."
       Hayal kırıklığına uğrayan genç kız eve döndüğü zaman masanın üzerinde kendi adına yazılmış bir mektup görür, heyecanlanır. Elleri titreyerek açar mektubu. Satırlar, “Cumhuriyet gazetesinde istihdam edilmek üzere başvurmanızı istiyoruz" diye biter. Onu gazeteye çağıran ise Yazı İşleri Müdürü, hem de enstitüden hocası Cevat Fehmi Başkut’tur.

İlk gol kendi kalesine!

       Pazartesi sabahı kendi diktiği kısa kollu ipek elbiseyi giyer. Ayağında sandaletler, Babıali Yokuşu’nu (Bizim Yokuş) tırmanmaya başlar. Birden sandaletinin arkası kopar. Öylesine heyecanlıdır ki, sandaletin koptuğu yerdeki çiviyi eliyle bastırır.
       Yüreği ağzında Cevat Fehmi’nin odasına girer.
       - Hocam beni istemişsiniz.
       - Vasfiye, mektup ne zaman eline geçti?
       - Cuma akşamı.
       - Neden cumartesi ya da pazar günü gelmedin? Gazete çıkmıyor mu sanki o günler?
       Genç ve güzel gazeteci adayı kekeler:
       - Efendim, haklısınız ama ben sizin pazar günü gazetede olacağınızı düşünemedim.
       - Yani, sen atladın.
       Vasfiye Özkoçak acı bir tecrübeyle ilk kez “atlama" sözcüğüyle tanışır. En acımasızı da ilk gölü kendi kalesine atar.
       Cevat Bey, gazeteci adayını İstihbarat Şefi Vahap Uyar’la tanıştırır ve onun yanında işe başlayacağını söyler. Sevinçten çılgına dönen genç gazeteci adayı, ertesi günü masasının başına geçer ama istihbarat şefinin, “Bu güzel kız, buraya koca bulmaya geldi. Kocayı bulunca da gidecek" dediğini duyunca çok üzülür ama mesleki açıdan iyice kamçılanır.

Güzel Vasfiye, istihbarat şefi

       Vasfiye Özkoçak’ın mesleğe beşladığı dönemde, Babıali’de kadın gazeteci yok denecek kadar az. Vasfiye Hanım ise hem başarılı bir gazeteci hem de sinema oyuncusunu kıskandıracak kadar güzel. Yeşil hareli gözler, birçok meslektaşının kalbini yakar ama o mesleğine öylesine aşık olur ki, bu kez kendi deyimi ile “kocasız" kalır.
       Genç gazeteci önceleri her habere koşar, sonra adliye muhabirliğini ihtisas alanı olarak seçer. İstihbarat şefliğine de yükselir ama muhabirliği bırakmaz. Ama bir gün Nadir Nadi’nin olurunu alan Cevat Fehmi onu yazı işleri müdürü yapacağını söyleyince işler karışır. Vasfiye Hanım teklifi elinin tersiyle reddeder.
       Birkaç gün sonra Cumhuriyet’e girerken, hışımla binadan çıkan Sami Coşar, karşısında Vasfiye’yi görünce bağırır:
       “Ağabeyinin (Cevat Fehmi) gözüne girdin, artık yazı işleri müdürü sensin. Beni de gazeteden kovdu."

Onurlu mücadele

       Hışımla istihbarat servisine girer ama herkesin ayrılma hazırlığı içinde olduğunu görünce şaşırır. Servisindeki arkadaşları istifa ederse, Vasfiye orada oturabilir mi? Hemen yazı işleri odasına girer. Cevat Fehmi sakindir. Aralarındaki diyalog ise gazetecilik etiği açısından büyük değer taşır:
       - Vasfiye, içeride herhangi bir olay çıkmasın. Şimdi onları sen bastıracaksın.
       - Efendim ben iyi bir istihbarat şefiysem onların sayesinde. Onlar ayrılırsa ben de giderim.
       - Ayrılsınlar, mühim değil. Sen kal.
       - Hayır. O zaman ben de ayrılırım.
       - Ben senin ağabeyin, arkadaşın, hocan, babanım. Ayrılmakla kendini riske atıyorsun. Pişman olacaksın.
       - Yazı işleri müdürlüğünü hiç bilmiyorum. Siz benim adımı künyeye koyacaksınız ama ben yazı işleri müdürlüğü yapmayacağım. Ben istihbarat şefiyim. Ne olur beni yalnız öğrenciniz olarak görmeyin. Kişiliğimi hesaba katın.
       Vasfiye Hanım dokuz yılını verdiği gazetesinden ayrılırken gözlerinden seller gibi yaşlar dökülür, ama kendisiyle hesaplaşmak için aynaya baktığı zaman başı dik, onurludur.

Milliyet gazetesine ilk adım

       Bir ay sonra Milliyet gazetesiden gelen teklif onu sevince boğar. Abdi İpekçi istihbarat şefi olmasını ister ama o Milliyet’te 34 yıl sürecek muhabirliğe başlar yeniden.
       Önce 28 Nisan 1960’ta Turan Emeksiz’in öldürülmesi olayını yaşar bütün canlılığıyla. Ardından 27 Mayıs İhtilali, Yassıada Davası, 16 Haziran 1971’deki büyük işçi yürüyüşü, 34 ölülü 1 Mayıs katliamı gibi Türkiye’nin tarihini değiştiren büyük olaylardaki haberlere imzasını atar.
       Yazdığı tarafsız haberlerle hakim, savcı, avukatların haklı saygısını kazanan Vasfiye Hanım, Yassıada davalarında da göz bebeği olur ama binbir zorluk içinde!
       Tecrübeli gazeteci Milli Birlik Komitesi’yle arası iyi olduğu için özel haberler getirir. Yassıada’da davalar başlamadan önce nerede haber yazacağı, nasıl gönderileceği anlatılır. Ancak Yassıada’da davalar başlamadan önce gazeteden verilen listede adının olmadığını öğrenince, dünyası başına yıkılır.

İpekçi yedek

       Haber namusunu kurtarmak için Abdi İpekçi’den bir ay izin ister. İpekçi şaşırır, nedenini sorar:
       - İsmim verilmemiş, demek ki beni adliye muhabiri olarak yeterli bulmadınız.
       İpekçi şaşırır:
       - Hayır ne münasebet. Turhan Aytul sizin adınızı benim önümde yazdı.
       İpekçi, Turhan Aytul’u çağırıp, Vasfiye Hanım’ın neden gönderilmediğini sorar.
       Aytul bocalar:
       - Yedek olarak isterseniz onu da yazalım.
       Abdi Bey öfkelenir:
       - Asil Vasfiye Özkoçak, yedek olarak da Abdi İpekçi yazılacak.
       Vasfiye Hanım şaşırır:
       - Olur mu efendim?
       İpekçi sinirli bir halde kafasını sallar:
       - Vasfiye Hanım muhabir olarak haberi yazacak olan sizsiniz. Ben ise sadece köşemdeki yazıyı yazacağım.
       O tarihten sonra Yassıada duruşmalarını hep Vasfiye Hanım takip eder.
       İpekçi onun haberlerinden tek satır çıkarmadan yayımlar.
       Yıllarını Babıali Yokuşu’na veren, acı tatlı bir sürü olay yaşayan Vasfiye Özkoçak, aktif gazeteciliğinin son dönemlerinde “haksız" olarak karşılaştığı davranışlar yüzünden yüreği burkulur. Bir gün sevdiği gazetesinden ayrılırken iri puntolarla “üçüncü şahıslara duyurulur" başlıklı bir ilan verir ve meslekten ayrıldığını tüm kamuoyuna “onurla" duyurur.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Dantel Şıklığı

Dantel Şıklığı
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Gün içinde kişisel yönden kendinizi daha aktif hissedebilirsiniz. Hassas olduğunuz konularda ani çıkışlardan uzak durmalısınız. İnandığınız konuları ateşli bir şekilde savunmak isteyebilirsiniz.  Kişisel konular ön plana çıkabilir. Akşam saatlerinde koşullar daha yorucu olabilir. Elinizde olmayan nedenlerden kısıtlandığınızı hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendi iç dünyanıza yoğunlaşabilirsiniz. İşlerinizdeki sıkışmalar keyfinizi kaçırabilir. Çalışma hayatınızdaki konularda elinizde olmayan nedenlerden dolayı kayıplar yaşayabilirsiniz. Kabullenme içinde olmak sizi rahatlatacaktır. Akşam saatlerinde koşullar sizin lehinize dönebilir. İşlerinizi daha iyi hale getirmek için fırsat yakalayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Geleceğinizle ilgili konularda kararlar almak isteyebilirsiniz. İş hayatınızda toparlanmayı bekleyen işler için uygun bir gün. Yoğunlaştığınız konuları daha iyi hale getirmek için çaba gösterebilirsiniz. Gün içinde alacağınız desteklerle kendinizi çok daha iyi ifade edebileceksiniz. Akşam saatlerinde maddi konular gündeminize gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızla ilgili konularla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerinizi tamamlamak için fırsatlar bulacaksınız. Üstlerinizle ilişkileriniz önem kazanabilir. Uğraştığınız işlerinizi başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Akşam saatlerinde daha kriz içeren konularla ilgilenebilirsiniz. Finansal konularda yenilenme içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızdaki konularda bütünü görmeniz daha kolay olacak. İnandığınız konuları daha güçlü savunabilirsiniz. Yeni şeyler öğrenmekten keyif alacağını zamanlardasınız. Sorumlu olduğunuzu konularda eksiklikleri tamamlamak için çaba sarf edebilirsiniz. İlerleyen saatlerde annenizle ilgili konularla ilgilenmeniz gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün endişe duyduğunuz konularda daha fazla yıpranabilirsiniz. Finansal konularda yeni fikirlere açıksınız. Ortaklı işlerinizde kendinizi sıkışmış hissedebilirsiniz. Duygusal olarak bağlı olduğunuz olaylar gündeminizi meşgul edebilir. Akşam saatlerinde uzaklarla ilgili konularla ilgilenebilirsiniz. Ruhsal deneyimler yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde eşinizle birlikte zaman geçirmek için fırsat yaratabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işleri detaylandırmak isteyebilirsiniz. İlgilendiğiniz konuları daha iyi hale getireceksiniz. Çalışma hayatınızdaki koşullarda sorumluluklarınız artabilir. İkili ilişkilerinizde denge arayışı içinde olabilirsiniz. Kendinizi iyi hissedeceğiniz yerlerde olmak size iyi gelecek.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün çalışma hayatınızdaki koşullar belirsiz olabilir. İş arkadaşlarınızdan destek alabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konuları düzenlemek ve detaylandırmak isteyebilirsiniz. Sizi yoran konular gündeme gelebilir. İlerleyen saatlerde eşinizle birlikte program yapmak size iyi gelecek. Gün içinde sizi uğraştıran durumlar meydana gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün keyif aldığınız konularda şanslısınız. Hobilerinize zaman ayırmak isteyebilirsiniz. Kendinizi çok daha iyi ifade ettiğiniz işlere yönelebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işleriniz hakkında yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Çocuklarla ilgili konular gündeme gelebilir. Yeni planlar yapabilirsiniz. Gün içinde kendi fikirlerinizi ifade edebileceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde ailevi konularda kendi düşüncelerinizi rahatça ifade edeceksiniz. Sorumlu olduğunuz işlerde detaylara önem verebilirsiniz. Yeni konularda eksikleri tamamlanmanız için eğitim almanız gerekebilir. Akşam saatlerinde koşullar daha akıcı. Keyif aldığınız işlerle ilgilenebilirsiniz. Sevdiklerinizle plan yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iletişimden kaynaklı yoğunluk olabilir. Yakın çevrenizdeki insanlarla bir araya gelebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda iletişime daha yatkın bir gündesiniz. Eksikliklerinizi toparlayacaksınız. İlerleyen saatlerde ailevi konular daha fazla gündeminizi meşgul edebilir. Geçmişte kalan konuların gündeminizi karıştırmasına izin vermeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sorumlu olduğunuz işlerinizi daha iyi hale getirmeye çalışacaksınız. Bütçenizle ilgili meseleler gündeminizi meşgul edebilir. Parasal konularda değişiklik yapabilirsiniz. Yeteneklerinizi kullanacağınız konularla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Akşam saatleri hareketli olabilir. Yakın çevrenizle birlikte plan yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber