Geri Dön

BATI SAMOA

BATI SAMOA


İNSAN HAKLARININ İKTİDARDA OLDUĞU ÜLKE


       Milliyet 2000’in Pazar günkü sayısında Batı Samoa mahreçli yazı yayımlanınca haliyle akıllara şu soru geldi:
       “Bu Batı Samoa da neresi? Ne enlemi ne boylamı belli... Haritası yok mu?"
       Var tabii... Önce gidiş yolları hakkında kısa bilgi vereyim:
       Batı Samoa’ya en kestirme yol İstanbul - Dubai - Kuala Lumpur (Malezya) - Okland (Yeni Zelanda) ve Apia (Batı Samoa) etaplarından oluşan Doğu rotası...
       Eğer uçak kalkışlarında gecikme olmazsa toplam 36 saatte “şıp" diye Batı Samoa’da olabiliyorsunuz.
       İkinci yol ise İstanbul - Frankfurt - New York - Los Angeles - Tonga ve Apia güzergahını izliyor. İkinci seçimde yolunuz 42 saat sürüyor.

     Dünyanın arkası...
       Ben ve yol arkadaşlarım “kısa" yolu seçip “Doğu Rotası" üzerinden hareket ediyoruz. Dört saatte vardığımız Dubai’de iki saat dinlenme molası alıyoruz. Ardından yedi saatlik Malezya’nın Başkenti Kuala Lumpur (KL) uçuşu başlıyor. KL’de altı saatlik bayıltıcı bir bekleme süremiz var. Sabreden derviş Okland’a gidermiş. Biz de bekliyoruz ve Yeni Zelanda’nın başkentine doğru 11 saat uçuyoruz. Okland’a inince elimizi çabuk tutmamız gerekiyor. Bir saat sonra son ve sahiden kısa etabımız başlıyor. Okland - Apia arası sadece dört saat!

     Herkese seçme hakkı
       İstanbul’dan cuma gecesi çıkıyoruz. Okland’a vardığımızda pazar oluyor. Aynı gün dört saat daha Doğu’ya doğru uçunca Apia’ya indiğimizde cumartesi’ye geliyoruz. Uçuş sırasında “Uluslararası Zaman Cizgisiöni tersine geçtiğimiz için “Batı Samoa’da bugün artık dündür" vaziyeti hasıl oluyor.
       Batı Samoa Güney Pasifik’te bağımsızlığını ilk kazanan ülke onurunu taşıyor. 1 Ocak 1962’de Yeni Zelanda vesayetinden kurtulan Batı Samoa’da uzun yıllar İngiltere, Almanya, ABD arasında “parsellenecek arsa" gibi görüldü. 1847’de İngiltere, 1853’te ABD ve 1861’da Almanya Samoa’ya konsolos atadı.
       1899’da yapılan Berlin Anlaşması’yla Adalar İngiltere, ABD ve Almanya arasında paylaşıldı. Almanya’ya Batı Samoa düştü. Ama Samoalılar yumuşak iklimin rehavetinden kurtulup, 1908’de Pule Mauları direniş hareketi örgütlediler. Bağımsızlık mücadelesi, Almanya, İngiltere, ABD ve en sonunda Yeni Zelanda’ya karşı sürdü. Sonunda da başarıya ulaştı.
       Batı Samoa’da bugün çok partili monarşik bir sistem var. Herkesin seçme hakkı var. Ancak seçilme hakkı “Matai" (Aşiret reisleri) için mevcut. Yani bizim için “tanıdık" bir sisteme benziyor!

     İnsan hakları iktidarda
       Ancak Batı Samoa’nın bize hiç benzemeyen bir yanı da bulunuyor. Ülkenin ilk siyasi partisi olan HRPP (İnsan Hakları Koruma Partisi) 1979’da kuruldu. 1981’de İşçi Partisi, 1984’te Tek Samoa Partisi ve 1985’te Hıristiyan Demokrat Parti siyasi hayatlarına başladı.
       Bugün parlamentoda İnsan Haklarını Partisi 31, Hristiyan Demokrat Parti ise 16 milletvekiline sahip. Yani Batı Samoa’da insan hakları iktidarda!
       Apia Havaalanı’ndan bindiğimiz taksinin şoförü emekli boksör Taav’a soruyorum:
       “İnsan hakları iktidarda olunca, ülkede insan haklarını kim ihlal ediyor?"
       “Kuralları kendileri koyuyor, kendileri bozuyor. Ama bizde pek fazla insan hakları ihlali olmaz. Hapishanelerimiz boştur!"
       Batı Samoa’nın gençleri vücut geliştirme salonlarından çıkmış gibi... İlkel katamaranlarda kol, omuz, kanat, güğüs komple pansiyon vücut geliştiriliyor. Spor dönemi bitince inanılmaz göbekler ortaya çıkıyor. Kadınlar da onlardan aşağı kalmıyor. Ancak her iki cins de son derece kıvrak dans ediyor.

     Samoa’da bir de üçüncü cins var!
       Örneğin bir aile istikrarlı biçimde erkek çocuk sahibi oluyor. Dört, beş, altı... Kızdan umut kesiliyor. O zaman postaya da ara veriliyor. Son erkek çocuk kız gibi yetiştiriliyor. Kulakta küpeler, elde ojeler... Evde kızın yapacağı işler de ona kalıyor.
       Bu kadınsı yetiştirme tarzı onu tam bir “nonoş" haline getiriyor. Ancak asla toplumda itibar kaybına neden olmuyor. Hatta, kendi cinsinden özveride bulunduğu için hem aile hem de toplum tarafından el üstünde tutuluyorlar. İşyerlerinde vitrinler onlara tahsis ediliyor. Lokantada şef garson, barda barmen olabiliyorlar.
       Adalıların bu hoşgörüsü turizme olumlu yansımış. Bizim kaldığımız tesiste balayına çıkmış Amerikalı, Alman ve Yeni Zelandalı dört eşcinsel çift vardı.

     Erkekler etekli
       Bir gece Upolu Adası’nda (Batı Samoa’nın büyük adası) Salani Sörf Resort adlı tesiste yemek yiyeceğiz. Yine üçüncü cinsten bir Samoalı şef garson bize hizmet ediyor. Yardımcısı da güzel bir Samoa kızı. Gençler, kızla ilgileniyor. Bu sırada gözler tesisin neredeyse anayasası olan uyarı levhasına takılıyor:
       1) Salani Sörf Resort’ta evli olmayanlar kalamaz.
       2) Köyün genç kızlarıyla flört etmek onunla evlenmenizi zorunlu hale getirir.
       Garson kızın çevresinde kimseler kalmıyor.
       Bu sayfadaki fotoğraflardan gördüğünüz üzere Samoa’da erkekler etek giyiyor. Bellerine peştemal gibi bağlanan kumaşın adı Lava Lava... Kısaca “lava" da deniliyor. Renklileri sokaklarda, koyu renk düz kumaşlardan yapılanları ise resmi dairelerde giyiliyor.
       Batı Samoa’nın Başbakanı Tuilaepa Sailele de ceket kravatlı üstyapısının altını lava ile destekliyordu. Bakanları da aynen onun gibi giyiniyor.

     Cennet kadar uzak
       Batı Samoa’da yerel dil (Samoaca) yanında son derece yaygın biçimde İngilizce konuşuluyor. İngilizce bilmeyene rastlamadık. İnsanları son derece sıcak. Bir lokalde evli bir kadınla dans ederseniz eşi size teşekkür bile ediyor. Batı Samoa’da “uygar" Batı ülkelerinden gelenlerin de alacağı dersler vardı. Bir akşam toplu olarak danslı bir bara giriyorduk. Kapıdaki görevli bizleri durdurdu ve kibar biçimde uyardı:
       “Gömleğinizin önünü en az iki düğme ilikler misiniz?"
       Biraz sonra pistte bir elinde bira diğer elinde sigarayla dans eden Avrupalı bir arkadaşa da şöyle dediler: “Sigara ile dans etmeyin, bir başkasına zarar verebilirsiniz!"
       Samoa sahici bir cennete benziyor. Ancak yolu cennet kadar uzak ve zahmetli... Çilesini çeken cennete gider. Biz sıramızı savdık, darısı sizin başınıza.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Trend: Ekose

Trend: Ekose
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Evinize, ailenize yönelik bir konu ile daha fazla ilgilenebilirsiniz. Bugün kendi duygularınızı da anlamaya gayret etmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde yakın çevrenizde sizi duygusal açıdan hassas kılan konular olabilir. Yakın çevrenizde hareketlilik ve ziyaretler de mümkün.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Parasal konularda biraz daha akılcı hareket etmelisiniz. Maddi konular üzerinde daha fazla düşünebilir, kimi zaman endişeler yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün Ay burcunuzda ilerlerken dışsal etkilere daha açık ancak oldukça hareketlisiniz. Kendinizi ortaya koymakta zorlanmayacaksınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Olaylar tam istediğiniz yönde ilerlemiyor olabilir. Duygusal açıdan sizi meşgul eden koşullar içindesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi duygusal açıdan meşgul eden konular gündeme gelebilir. Ailevi bir konu üzerinde daha fazla düşünmek ihtiyacı hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Oldukça hareketli ve ailevi açıdan dikkat çekebilecek koşullar içindesiniz. Kendinizi göstermek ve duygularınızı da yönetmeniz gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sezgilerinizden daha çok yararlanabileceğiniz ve duygularınızı paylaşabileceğiniz imkanlar var. Uzaklar ve yolculuklar da gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi uğraştırabilecek durumlar ve hassasiyetler gündeme gelebilir. Ortaklı konular, başkalarının tutumu nedeni ile psikolojiniz zorlanabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşiniz, karşılıklı konular daha fazla hassasiyet getiriyor. Bugün ailevi bir konuda daha esnek olmak gereği var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi duygusal açıdan meşgul eden durumlarla karşılaşabilirsiniz. Biraz daha fazla çaba göstermeniz de gerekiyor.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi daha iyi anlatabileceğiniz fırsatlar var. Hayatın daha eğlenceli yönlerine zaman ayırabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber