Geri Dön

Bebeği doğumdan hemen sonra erken süt ile besleyin

Dünyanın en büyük mucizelerinden biri kabul edilen anne sütü aynı zamanda emziren anneler ve anne adayları için de hassas bir dönemi işaret ediyor.

Bebeği doğumdan hemen sonra erken süt ile besleyin

Anne ve bebeği görünmez bağlarla birbirine bağlayarak mutluluk kaynağı yaratan emzirme dönemi, emzirme ile ilgili sorun ya da çevreden gelen baskı durumunda anneler için kabusa dönüşebiliyor.

Bebeğiniz için gerekli olan tüm besinlerin anne sütünde doğru miktar ve oranlarda bulunduğunu söyleyen Dr. Tahmaz, “Anne sütü ile beslenen çocukların beyin ve zeka gelişimi daha iyi olmakla birlikte, enfeksiyon hastalıkları ve alerji gibi birçok hastalığın görülme sıklığı da azalmaktadır” dedi.

Erken Süt ile Beslemeye Hemen Başlayın

Özellikle ilk defa bebek sahibi olan anneler için telaş kaynağı olan bebeğin beslemesi süreci, her iki tarafın birbirini tanımasıyla öğrenilecek bir süreci oluşturuyor. Anne adaylarına kolostrum adı da verilen erken sütün önemini anlatan Dr. Tahmaz, bu sütün göğüslerde zaten mevcut olduğunu belirterek bebeğin bu sütü doğumdan hemen sonra almaya başlayacağını söyledi. Dr. Tahmaz, kolostrumun bebeği birçok hastalıktan koruyacağını sözlerine ekledi.

Bebeği en az 2-3 saatte bir veya günde 8-12 kez olmak üzere emzirmenin gerekli olduğuna dikkat çeken Dr. Tahmaz, bebeğin emmek istemediği durumlar olursa 1 saat sonra tekrar denenmesini tavisye etti. “Özellikle ilk haftalarda bebeğin 5 saatten daha uzun süre emmeden uyumasına izin vermeyin” diyen Dr. Tahmaz, bebeği uyandırmak şu önerilerde bulundu:

Bebeği teninizle temasa geçirin

Yüzünü nemli bir havluyla silin

Bezini değiştirip, üzerini soyun

Bebeği oturtun ve nazikçe sırtını, karnını, ayaklarını sıvazlayın

Anne Sütü Çok Yiyerek Değil Sık Emzirerek Artıyor

Geçmişten gelen anne ne kadar çok yerse sütü de o kadar çok olur anlayışına karşı Dr. Tahmaz, “Süt annenin beslenmesinden bağımsız olarak bebeğin doğru teknik ve sık aralıklarla emzirilmesi sonucu artar” dedi ve doğru emzirme tekniği ile dikka edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

Meme ucunuzu baş ve işaret parmağınızla yuvarlayarak daha belirgin hale getirebilirsiniz.

Bebeği kavramadığınız kolunuzla göğsünüzü destekleyin. Başparmağınzı areolanın( meme ucunu çevreleyen koyu renkli bölge)1-2 cm üzerine üzerine koyun, diğer parmaklarınızı da göğsünüzü alttan desteklemek için kullanın. Parmaklarınızın areolaya dokunmamasına dikkat edin.

Göğüs ucunuzu bebeğin alt dudağına değdirerek ağzını açmasını sağlayın. Ağzını açar açmaz ağzını göğsünüze yaklaştırarak tüm areolayı kavramasını sağlayın. Süt areolanın arkasında depolandığından bebeğin ağzı tüm araolayı kavramalıdır. Sadece meme ucunu alırsa süt gelmeyebilir ve göğüs ucunuz acır. Bebeğin burun ucu ve çenesi göğsünüze değmelidir. Sabırlı olun tam yakalama sağlamak için bir çok kez denemeniz gerekebilir.

Emzirme normalde ağrılı veya memeyi acıtan bir olay değildir.

Annelere Zor Soru: Sütünüz Yetiyor Mu?

Sütün bebeğe yetmemesi tartışmasız her annenin korkulu rüyası. Bebekten gelen işaretleri doğru okuyun diyen Dr. Tahmaz, bebeğinizde bu belirtiler varsa korkmayın diyor.

Bebeğiniz günde 6-8 kez bezini ıslatıyorsa,

Günde 2 veya daha fazla hardal sarısı cıvık ve pürtüklü kaka yapıyorsa,

Emdikten ve gazını çıkardıktan sonra sakinleşip uyuyorsa

Aktifse ve sesli ağlıyorsa yeterince anne sütü alıyor demektir.

Bebek Her Emmek İstediğinde Emzirin

Bebeklerin açlıklarını ağızlarıyla aranarak ve hareketlerini arttırarak gösterdiklerini, ağlamanın ise genelde en son belirti olduğunu söyleyen Dr. Tahmaz, “Bebeğinizi her emmek istediğinde emzirin” dedi. Anne sütünün sindiriminin çabuk ve bununla birlikte bebeğin mide kapasitesinin ise küçük olduğunu belirten Dr. Tahmaz, bebeğin günde yaklaşık 8-10 kez emdiğini, bunun da her 2-3 saate karşılık geldiğini söyledi.

Bebek 1-2 emme hareketinden sonra yutkunuyorsa bu süt alıyor anlamına gelir diyen Dr. Tahmaz, bebeğin emmeyi bitirene ve uyuyana kadar göğüste kalabileceğini ifade etti. Bebeklerin bir göğüste yaklaşık 20 dakika kaldıklarına dikkat çeken Dr. Tahmaz, “Yutması bitene kadar aynı göğüste kalmasına çalışın, daha sonra gazını çıkartın ve diğer göğüse geçirin” dedi. Emzirme bittiği halde bebek memeden ayrılmıyorsa parmak yardımı ile ağzının köşesineden göğüse doğru bastırmayı tavsiye eden Dr. Tahmaz, memeyi yakalamışken göğüsü çekmenim ğöğüs ucunu acıtabileceğini söyledi

Göğüste Biriken Süt Sorun Olmasın

Doğumdan sonraki 2’nci ve 3’üncü günde göğüslerdeki doluluk ve sütün artacağını söyleyen Dr. Tahnaz, göğüslerde aşırı gerginlik ve ağrı hissedilebileceğini belirterek bu durumda yapılması gerekenleri sıraladı:

Bebeğin göğüsünüzün ucunu koyu renk kısmıyla beraber ağzının içine alıp almadığını kontrol edin. Sadece meme ucunu alıyorsa göğsü tam boşaltamayabilir.

Bebeğinizi her 1-3 saate bir sık aralıklarla besleyin.

Bebek emmekte zorlanıyorsa emzirmeden önce anne sütü sağılarak göğüsler bir miktar boşaltılabilir, böylece göğüs ucu da daha çok belirginleşir.

Emzirmeden önce ağrılı göğsün üzerine ılık kompres, emzirdikten sonra hala dolgunluk ve ağrı varsa soğuk kompres uygulayın.

Bebeğinizi sakin ve stressiz bir ortamda emzirin, rahatlamak için müzik dinlemeyi deneyin. Emzirme aralarını dinlenmeye ayırın.

Emziren Anneler günde aklaşık 4 lt sıvı almalı

Sütün annenin beslenmesinden bağımsız olarak artsa da dengeli beslenmeye ve günde yaklaşık 4 lt sıvı alımına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Dr. Tahnaz, önerilerine şöyle devam etti;

Emzirirken taze meyve suyu veya süt gibi besleyici bir içecek alabilirsiniz.

Hamilelik sırasında aldığınız prenatal vitaminlere emzirdiğiniz sürece devam edin.

Bebeğinizi bir emzirme rutinine koymayı beklemeyin. Bebekler genellikle 6-8 haftada kendi rutinlerini oturturlar. Unutmayın ki bebek emdikçe, süt yapımı da artmaktadır.

Doktorunuz önermediği sürece bebeğe su, şekerli su veya mama vermeye hiç gerek yoktur. İlk 6 ay anne sütü bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yeter.

Bebeğinizin veya sizin hasta olduğunuzu hissettiğinizde ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuzu arayın.

Anne Sütünü Derin Dondurucunun En Soğuk Yerine Koyun

Her damlası hazine değerinde olan anne sütünün bebeğe yararlı olabilmesi için uygun koşullar altında saklanması gerekir.Bütün emziren annelerin, özellikle de çalışanların süt sağmayı öğrenmelerinin gerekliliğine değinen Dr. Tahnaz, bu işlem süt oluşumunun sürekliliğine katkı sağlayacaktır dedi. Sağılmış anne sütünü saklamak için temiz bir kap veya süt saklama poşetini öneren Dr.Tahnaz şu açıklamayı yaptı: Donarken süt genişleyebileceğinden, tepeleme doldurmayın. Tüm torbalara mutlaka tarih ve miktar yazın. Sütü derin dondurucunun kapağına değil, en soğuk noktasına koyun.

Güvenli süt saklama koşulları

Odanın serin bir yerinde 6-8 saat

Buzdolabının rafında 72 saat (3 gün)

Buzdolabının buzluğunda 2 hafta-2 ay arası

Derin dondurucuda 6 ay

Dondurulmuş anne sütünün eritilmesi ve ısıtılması

Saklanan anne sütünü kullanırken ocak veya mikrodalga fırına koymanın sütün proteinini bozacağını ve bebeğinizin ağzını yakabileceğini söyleyen Dr.Tahnaz, “Süt poşetini bir kaba koyduğunuz ılık suyun içine ağzı dışarda kalacak şekilde batırarak çözülmesini sağlayın (ben-mari usulü) ve salladıktan sonra sıcaklığını kontrol ederek bebeğinize verin” dedi

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Yabancılarla ilgili konularda hareketli zamanlar yaşayabilirsiniz. Olaylara karşı bakış açınızda daha esnek olabileceğiniz bir gündesiniz. Akademik konularla ilgileneceğiniz zamanlar söz konusu. Bugün uğraşacağınız işlerde dikkatinizi toparlamakta zorlanabilirsiniz. Başarılı olmak için çok çaba sarf etmeniz gereken zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hayatınızda endişe duyduğunuz konular gündeme gelebilir. Ortaklı konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Gün içinde size kriz çıkarabilirler. İş hayatınızda dikkatiniz dağınık olabilir. Mücadele gereken konulara karşı daha özverili davranmanız gerekebilir. Başarı için daha çok çaba sarf etmeniz gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konularda bugün hareketli zamanlar yaşayabilirsiniz. Düşüncelerinizde, fikirlerinizde çok esneksiniz. Dikkatsiz tutumlar içinde olabilirsiniz. Bu da karşınızdakini incitmenize neden olabilir. Tepkilerinize dikkat etmenizde fayda var. Mesleki konularda hedeflerinize daha kolay gidebileceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde hareketli zamanlar geçirebilirsiniz. Çalışma hayatınıza esneklik getirmek isteyebilirsiniz. Akşam saatlerine doğru çalışma hayatınızda en iyisini yapmak için kendinizi yıpratabilirsiniz. Gelecek yönünde yeni sorumluluklar almak isteyebilirsiniz. Bugün kardeşlerinizle geçireceğiniz keyifli zamanlar var. Yakın çevrenizle ilgili yeni haberler alabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade etmekte zorlanmayacağınız bir gündesiniz. Hayal gücünüzü kullanacağınız işlerle ilgilenmek size keyif verecektir. Zevk aldığınız konulara eğilebilirsiniz. Akşam saatlerinde mesleki konularla ilgili planlar yapma ve yeni sorumluluklar almak isteyebilirsiniz. Başarı için çok çaba sarf etmek zorunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Aile hayatınızla ilgili konularla ilgilenebilirsiniz. Eskilere ait konular gündeminizi etkileyebilir. Dağınık olacağınız zamanlar söz konusu. Küçük kazalara karşı dikkatli olmalısınız. Babanız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Mesleki konularda işleri tamamlamak için büyük bir özveriyle çalışacaksınız. Yeni kararlar almak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızda eğitimleri planlayarak geçireceğiniz bir gün olabilir. Esnek düşünce yapınızla her işin kolayca üstesinden gelebilirsiniz. Hayaller dünyasına dalıp işlerde dikkatsizlik yapmamaya özen göstermelisiniz. Akşama doğru çalışma hayatınızda zirvede kalmak için yeni sorumluluklar almak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Harcamalarınıza dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Abartıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Esnek düşünce yapınız sayesinde kolayca işin içinden sıyrılabileceğiniz durumlar söz konusu. Bugün imzalayacağınız işlerde dikkatinizi toplamaya özen göstermelisiniz. Mesleki konularda başarı için çok çalışacaksınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kişisel açıdan önemli olan konularda daha hareketli olacağınız bir gündesiniz. Hayaller içinde dağınık bir gün geçirebilirsiniz. Kişisel hassasiyetler ön plana çıkabilir. Gelecek yönünde planlar yapmak isteyebilirsiniz. Akşam saatlerinde meslek hayatınızla ilgili yeni kararlar alabilirsiniz. Alternatif planlar yapmak için iyi bir zaman olabilir sizin için.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde bilemediğiniz konularla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz.  Gizli kalmış olaylara karşı kabullenme içine girebilirsiniz. Hayallere dalıp işlerinizi aksatmamaya özen göstermelisiniz. Dikkatsizliğiniz yüzünden işlerde aksamalar yaşanabilir. Akşam saatleri işlerinizi toparlamak için daha verimli zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Geleceğinizle ilgili konularda yeni sorumluluklar almak isteyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte fikir alışverişi yamak size keyif verecektir. İş hayatınızla ilgili aldığınız destekler işinize yarayabilir. Üstlerinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Akşam saatlerinde mesleki konularla ilgili tamamlanma yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili koşullar gündeminizi etkileyebilir. Düşüncelerinizle etrafınızdakileri etkilemek isteyebilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanarak yaptığınız işler yaratıcılığınızı arttıracaktır. Hayatınızdaki otorite figürleriyle görüşmeler yapabilirsiniz. Meslek hayatınızda mücadele gerektiren koşullar gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber