Berrin Eser - Röportaj

Moda dünyasının hızlı gelişimi içinde yeni tasarımcılarla tanışıyor ve hikayelerine ortak oluyoruz. Hazır giyim markası Berr-In 'le Modazon'a konuk olan Berrin Eser'le gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajı okumanızı sizlerle paylaşıyoruz. Keyifli okumalar!

Berrin Eser - Röportaj

- Bize öncelikle kendinizden bahsedebilir misiniz?

Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Sanatları Bölümü’nden 1982 yılında mezun oldum. 1980 yılında henüz öğrenciyken tasarımlarımla sektörde yer almaya başladım. Tekstilde tasarımın,tasarımcının ve sanatın bugünki kadar öne çıkmadığı bir dönemdi 80’li yıllar. Bu nedenle ilklerden biri olduğum için onur duyuyorum. Zeki Triko ailesi ile başladığım tasarım yolculuğunda, benim asi ve başarıya doymayan ruhum Vedat Öztarhan ile tanışmama ve Vepa ile çalışmama vesile oldu.Vepa o döneme benim koleksiyonlarımla damgasını vurdu. Ben her zaman yollarımızın kesiştiği tüm firmalarda bir tasarımcı olarak derin izler bıraktım ve 1994-1999 yılları arasında öyle iz bıraktım ki ilklerden biri olarak Berrin Eser ismi o dönem tekstil sektöründe zirveye çıktı. Bu dönemde benimle çalışmak için birçok firma sıraya girdi ve 1999 yılında bu firmalardan birine geçtim. Sözkonusu firma Türkiye’nin en önemli markalarından birine dönüştü. Artık kendi yeteneğimi ve tecrübelerimi kendi markamı oluşturmak için kullanmalıydım. Ve 2003 senesinde Berr-In markasını kurdum. Markamın başarısından dolayı Başbakan’dan “Türkiye’nin En Başarılı Kadın Girişimcisi” ödülünü aldım.Aynı zamanda ITKIB tarafından üst üste üç sene Başarı Sertifikası ile onurlandırılan tek tasarımcıyım.

- Başarının anlamı sizin için nedir öğrenebilir miyiz?

Benim hedefim her zaman doğru olanı yapmak, kaliteli ve kalıcı işlere imza atmaktır. Yaşadığım toplumda iz bırakmak ve topluma faydalı olmak benim için başarının anlamıdır. Çalışarak, emek verilerek elde edilen başarı benim için çok değerlidir. Ben bunu başarabildiğim için çok onurluyum. Başbakan’dan aldığım “Türkiye’nin En Başarılı Kadın Girişimcisi” ödülü başarımı tescillemiştir.Bu benim için oldukça anlamlı..

- Tasarımcı olmaya nasıl karar verdiniz?

Müzik,resim ve dans çocukluğumdan beri beni mutlu eden ve vazgeçemeyeceğim yeteneklerimdi. O dönemde içimde bir çok fırtına kopuyordu. Bu rüzgar beni Güzel Sanatlar okumaya yönlendirdi. Henüz öğrenciyken tasarıma yöneldim.

- Peki, moda dünyasındaki gelişmeler son zamanlarda birçok "tasarımcının" doğmasını sağladı, sizin farkınız nedir?

Yaşanmışlık, hayatın her alanında edindiğim tecrübe, gerçekten varolan yeteneğim, yaşadığım topluma ve kültüre duyduğum saygım, nerede yaşadığımın bilincinde olmak, taklit değil kendim olmak, paradan önce çalışarak başarıyı hedefliyor oluşum ve en önemlisi çok okumak benim farkımdır.

Berrin Eser - Röportaj

- Modanın her geçen gün gelişmekte olduğuna şahit oluyoruz. Bulunduğumuz zamanda moda dünyasının bulunduğu konumu değerlendirmenizi istersek neler söyleyebilirsiniz?

Modayı belirleyen ülkelerde öncelikle insanlar gelişiyor, belli süreçlerden geçiliyor, gelişen insana paralel olarak teknoloji gelişiyor ve buna paralel olarak sanat,moda gelişiyor ve değişiyor. Bu nedenle onlar başarılı oluyor ve geliştirdikleri moda onların sokaklarına,caddelerine yakışıyor.Herşeyde bir paralellik ve yaşanmışlık var.Tarihe ve sanata saygı var.Bizde ise bana herşey yüzeysel geliyor. Onun için oturmuyor, bir şeyler eksik kalıyor.Tabii ki çok yetenekli tasarımcılarımız var ama onlara çok büyük işler düşüyor. Yaşadıkları ülkenin farkına varıp kendileri olurlarsa Türk moda sektörü de hak ettiği yere gelecektir.Aksi halde başkalarının yönlendirmesi ile hareket eder ve sadece onlara hizmet etmekle kalırız.

- Koleksiyonlarınızın oluşum sürecini anlatır mısınız? Nelerden ilham alıyorsunuz?

Ben tasarım yeteneğim ve birikimimle ticareti birleştirip hazır giyim markası oluşturdum. Koleksiyonlarımı, tasarım ve ticaret kavramlarını buluşturarak şekillendiriyorum.Yaşamın her detayından ilham alıyorum..

- Özellikle tasarımlarınız da hangi kumaşları kullanıyorsunuz?

Dokunduğum an beni mutlu eden kaliteli,doğal kumaşları tercih ediyorum.

- Kişiye özel tasarımlar yapıyor musunuz?

Hayır. Berr-In bir hazır giyim markasıdır. Sadece çok özel durumlarda insanları kıramıyorum ve yapıyorum.

- Tasarımlarınız gelişim sürecinde edindiğiniz tecrübeler size neler kazandırdı?

Herşeyden önce yaşanmışlık ve çalışılarak edinilen tecrübeler yeteneğinizle birleştiği zaman başarıya giden yol açılıyor.Bilgi gücü çok önemlidir. Edindiğim tecrübeler bana hedeflediğim başarıyı kazandırdı.

- Tasarımlarınız ile ulaşmayı amaçladığınız hedef kitleniz nedir?

Berr-In markası A segmentte yer alıyor. Ancak sadece parası olan değil aynı zamanda kültürlü, çalışan, hayatta duruşu olan, özgür kadınlara hitap ediyor.

Berrin Eser - Röportaj

- İnsanların tasarımlarınıza nasıl tepkiler vermesini istiyorsunuz?

Hedefim insanlara en iyiyi, en kaliteliyi ulaştırmak. Gerçek emeğe, gerçek başarıya saygı göstermelerini bekliyorum. Ben de onları her sezon koleksiyonlarımla şaşırtmaya devam edeceğim.

- Markanız ile yurt dışına açılma planlarınız var mı?

Berr-In markası kurulduğu günden bu yana Avrupa’nın birçok ülkesinde ve ABD,Rusya,Lübnan,Dubai,Azerbeycan gibi ülkelerde butiklerde satılıyor.

- Tasarımlarınızı satın almak isteyenler ürünlerinize nerelerden ulaşabilir?

Koleksiyonlarıma öncelikle geçtiğimiz yıl Bağdat Caddesi – Erenköy’de açılan ilk konsept mağazamızdan ulaşabilirler. Mağazamızın dışında Türkiye’nin birçok noktasında 50’den fazla butikte tasarımlarım satılıyor. Bize Facebook sayfamızdan, ya da websitemizdeki iletişim formundan ulaşarak satış noktalarımızı öğrenebilirler.

- Son olarak sizin gelecekteki projelerinizden ipuçları alabilir miyiz?

Bağdat Caddesi’nde açılan konsept mağazamıza ek olarak farklı noktalarda mağazalar açmak gelecek dönemdeki en önemli projemizdir.


Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Çılgın Çarşamba

Çılgın Çarşamba
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Sabah saatlerinde sorumluluklarınızda artışlar yaşanabilir. Bununla birlikte uğraştığınız işlerinizde sonuç alacağınız bir gündesiniz. Sizi yoran ve yıpratan konulara karşı enerjinizi korumanız gereken zamanlar olabilir. Gün içinde zevk aldığınız şeyler için harcama yapabilirsiniz. Akşama doğru kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ilgilendiğiniz konularda yaratıcılığınızı kullanmak isteyebilirsiniz. Böylece iş konularınız daha akıcı hale gelecektir. Sabah saatlerinde kendinizi kısıtlanmış hissedebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda olaylar rahatlayacaktır. Daha kolay risk alabileceğiniz zamanlar var. Hobileriniz için harcama yapabilirsiniz. Sevgilinizle zaman geçirmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde evinizle ilgili konularda daha fazla sorumluluk almanız gerekebilir. İş hayatınızla ilgili daha akıcı koşullar söz konusu. Güven aradığınız durumlara çekilebilirsiniz. Babanızla ilgili olaylarla ilgilenebilirsiniz. Hobilerinize zaman ayırmak size iyi gelecektir. Akşama doğru keyif aldığınız şeyler yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde iletişim yönünden kısıtlanmalar yaşayabilirsiniz. Yakın çevrenizle ilgili olaylar gündeminizi meşgul edebilir. İş hayatınızdaki konularda sonuca ulaşacağınız zamanlar var. Gün içinde kardeşlerinizle ilgili konularla ilgilenebilirsiniz. Akşam saatlerinde birlikte zaman geçirmek için sevgilinizle plan yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi konularla ilgili dalgalanmalar gündeminizi etkileyebilir. Sabah saatlerinde yüklendiğiniz sorumlulukların sizi kısıtladığını hissedebilirsiniz. Gün içinde iş hayatında akıcı koşullar söz konusu. Kişisel yeteneklerinizi uğraştığınız iş üzerinde kullanabilirsiniz. Gün içinde başkalarından alacağınız destekler sizi rahatlatacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde kendinizi kısıtlanmış hissedebilirsiniz. Bununla birlikte ilerleyen saatlerde yeni başlangıçlar yapmak için hevesli olacağınız zamanlar var. İş hayatınızda emeklerinizin sonuçlarını almaya başlıyorsunuz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konulara yönelebilirsiniz. Sağlığınızla ilgilenmeyi ihmal etmemelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bilemediğiniz nedenlerden dolayı sabah saatlerinde kendinizi kısıtlanmış hissedebilirsiniz. Sorumluluklarınız artabilir. Gizli kalmış olaylara karşı kabullenme içine girebilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı kontrol kaybı yaşamamaya özen göstermelisiniz. Gün içinde riskli olacak kararlar almaktan kaçının.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecekle ilgili yeni beklentiler içine gireceğiniz bir gündesiniz. Çalışma hayatınızda alacağınız desteklerle, işlerinizi daha kolay sonuç alabileceksiniz. Ümit ettiğiniz konularda yapıcı koşullar söz konusu. Gün içinde zevk aldığınız şeyler için harcama yapmaktan çekinmeyeceksiniz. Akşam arkadaşlarınızla birlikte plan yapmak iyi olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde kendinizi kısıtlanmış hissedebilirsiniz. Sorumluluklarınızda artış olabilir. İlerleyen zamanlarda hedeflerinize ulaştığınızı görebileceksiniz. Üstlerinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Annenizle ilgili olayları ihmal etmemeye çalışın. Yaratıcılığınızı uğraştığınız konuya yönlendirmek sizi rahatlatacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmaktan keyif alacağınız bir gündesiniz. Uğraştığınız konularla ilgili bütünü görüp, işlerinizi sonuçlandırabilirsiniz. Yeni yolculuklar planlayacağınız zamanlar var. Uluslararası konular gündeminizi etkileyebilir. Gün içinde güzel olan şeyler için harcama yapabilirsiniz. Akşam iç uyumunuzu hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kriz yaratan durumlara karşı dikkatli olmanız gereken zamanlar içindesiniz. Sabah saatlerinde mali anlamda kendinizi kısıtlanmış hissedebilirsiniz. Duygusal yönden bağlayıcı olaylarla ilgilenebilirsiniz. Ortaklı para konuları gündeminizi etkileyebilir. İş hayatınızdaki konular daha akıcı. Gün içinde zevk aldığınız konulara zaman ayırabileceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde ilişkinizle ilgili konular tarafından kısıtlanmış hissedebilirsiniz. Yüklendiğiniz sorumluluklar fazla gelebilir. Uyum ve denge arayışı içine girebilirsiniz. Uğraştığınız işlerde sonuç alabileceğiniz bir gündesiniz. Yapacağınız anlaşmalara özen göstermelisiniz. Akşam saatlerinde eşinizle birlikte keyif aldığınız bir plan yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber