Bir gece Bodrum

Bir gece Bodrum

Bir gece Bodrum


Yemekle başlayıp çorbacıda biten eğlence... Denize doğru inen kızıl bir güneş, emektar barlar sokağı, gözde mekanlar, sıkışık danslar, har har ateş yanan şarkılar...

Ahmet Tulgar Bodrum


Bu yıl hem giyim kuşamda hem de dekorasyonda tüm dünyayı saran minimalizm dalgası Bodrum kıyılarına da vurmuş. Öncelikle de eğlence sektörüne. Düz, küt mobilyalar. Geometrik aydınlatma elemanları bir köşede. Bir başka köşede upuzun, dikdörtgen, metal bir sehpa. Yine upuzun, dümdüz iki öğeden oluşan bir oturma grubu. Kıpkırmızı bir bar. Üç pürüzsüz üçgen bloktan oluşuyor. Mobilya sayısı elden geldiğince az tutuluyor.
Eren Talu ya da Kadir Akorak gibi mimarların elinden çıkma bu mekan tasarımlarında dans ise, Bodrum'un gözde mekanlarından Cuba'daki gibi, kalabalığın ileri geri kaykılmasından ibaret.
Ama lafa gelince Bodrum'da hiçbir şey minimal değil; tam aksine herşey maksimal yaşanıyor. Bodrumlu ya da Bodrum'da olmak ideolojisi biraz "cool"ca da olsa her sohbette, herşeyin gerekçesi, herşeyin kenar süsü olarak yeniden üretiliyor. Bütün günü uyuyarak geçirmenin, kalbi kırık kızları ya da erkekleri yol kenarında bırakmanın, içkiyi fazla kaçırmanın...
Oysa bizim dolaştığımız gece boyunca Bodrum'da maksimal yaşanan bir şey olduysa, o da Akrep Nalan'ın, Ali Sayar'ın işlettiği Han'daki Bodrum prömiyeriydi.
Akrep Nalan'ın kilosu daha da artmıştı. Maksimal ölçülerdeydi. Üstelik gecenin şeref konuğu da Akrep Nalan'ın kadim dostu, meseni, Semra Özal'dı. Han'a girer girmez Semra Hanım'ı öpmek için atağa kalkan Zerrin Özer ise henüz bir minimalizm takipçisi olamasa da, epeyi kilo vermişti.
İstanbul gecelerinden de tanıdığımız Asım Bey, yani Semra Özal'ın yakın koruması da elbette masadaydı. Ve bir ara Nalan'ın şarkılarından öylesine etkilenmiş olmalı ki, geçen sezon İstanbul'da uygulanmaya başlanan bir "şarkıcı kutlama yöntemi"ne başvurdu ve bir deste peçeteyi Semra Hanım'ın mizamplisinin üzerinden aşırtarak sahneye attı.
Nalan'ın bu jeste repliği şuydu: "Eskiden ne güzel gül atarlardı." Yan masada ünlü söz yazarı Ülkü Aker oturuyordu. Lafı gediğine koydu: "Bunlara yakında tuvalet kağıdı da atarlar."

Gece kıyafetiyle deniz

Bir ara Nalan ünlü söz yazarını yazdığı bir şarkıyı bizzat söylemesi için sahneye davet etti. Ülkü Aker bu davete icabet ettikten 10 saniye kadar sonra işletmeci Ali Sayar koşa koşa yanımıza geldi. Ülkü Hanım'ın sesini duyunca, kısa bir süre için ayrıldığı Han'da kavga çıktığını sanmış.
Aslında en azından bu gece boyunca, Bodrum tam da Ülkü Hanım'ın sahnedeki hali kadar hüzünlüydü. Orta yaşı geçmiş ama iddialı. Ancak bu iddia da onu şimdilik yalnızlıktan kurtaramıyor.
Yabancı turist epeyi az. Bizi Ortakent'e götüren taksi şoförü Yılmaz Kıvılcım işlerin üçte iki oranında azaldığını söylüyor: "Gelen yabancı turist de zaten simit yiyor."
Eğer yerli turistleri sorarsanız, onlar henüz birkaç gün önce olay yerine intikal etmeye başlamışlar. Bunların da bir kısmı Barlar Sokağı'nın emektar midye dolmacısından besleniyor. Fast food bile bu kitle için masraf demek.
Neyse ki Ortakent muradına erdi. Burada da bir "Dedikodulu Meyhane" açıldı. Aslında muradına eren sadece Ortakent değil, bütün Türkiye. Dünyanın ilk meyhaneler zinciri topraklarımızda hızla yayılıyor. İstanbul ve Bodrum gecelerinin dedikoduları gibi.
Dedikodulu'da önce Balık Ayhan sonra Tufan sahne alıyor. Tufan bir ara sahneye dolgun, esmer bir kadını davet ediyor. Aşina adındaki fakat tanımadığımız bu kadın şarkıya başlar başlamaz sahnede sanki har har bir ateş yanıyor.
Aynı Aşina'yı çalıştığı Darkapı'da da dinliyoruz. Müthiş bir ses, müthiş bir sahne performansı. Eski mankenler kraliçelerinden Aydan Adan'ın işlettiği Darkapı yine hedefi vurmuş.
Darkapı'dan kumsala baktığımızda iki kadının gece kıyafetleriyle denize girdiğini görüyoruz. Aşina şarkısını söylemeyi sürdürüyor: "Kucaktan kucağa düştüm sahile..." Bir ayyaş şarkıya eşlik ediyor. Denize doğru bir nutuk atıyor.

Moda, eller havaya

Bodrum'da kaliteyi arayanların en fazla şikayet ettiği konulardan biri de eğlence yerlerinde çalınan müziğe ilişkin. "Bir `eller havaya' modasıdır aldı, yürüdü" diyorlar.
Nilüfer Yücebaş ve Pervin Ersever adlı iki işletmeci bu ihtiyaca cevap vermek için bu yaz Panayır'ı açmışlar. Haftada üç gece İstanbul Gelişim, iki gece de Turkuaz müzik yapacakmış.
Müzik sorunu, gençliğinde Kübalı boksör Fernandez'e benzediği için Küba lakabını alan Bülent Şenol'un işlettiği Cuba'da da aşılmış. Burada latin caz çalınıyor. "Müşteriler bu müzikle durdukları yerde de dans edebiliyorlar" diyor. İyi seçim. Zaten Cuba o denli kalabalık ki, müşterilere durdukları yerde dans etmekten başka seçenek de kalmamış. Oysa Şenol şunu özellikle vurguluyor: "Biz Cuba'ya müşterilerimizi seçerek alıyoruz. Yabancı turistler buraya giremiyor."
Red Lion ve Halikarnas'daysa daha çok yabancılar eğleniyor. Bir de tabii yabancılara eşlik eden Bodrum ve civar köylerin delikanlıları.
M & M de bu yıl Bodrum'un en popüler mekanlarından. Şimdi bir de katamaran alıp, yüzer gece kulübüne dönüştürmüşler. Müşteriler bu katamaranla denize açılıyor. Ancak kimi sentetik ve doğal ürünlerin etkisiyle müşterilerin yeni ruh hallerine de yelken açabileceklerini düşünen Narkotik Şube katamaranı yakın takibe almış. Nitekim katamaran önceki gece basıldı.
Torba'da bir lokantada çalışan Ağrı'lı Hüseyin tatil gecesini geçirmek için indiği Bodrum'da, sabahı mendirekte edecek. Birçok hemşehrisi gibi. Torba'ya giden minibüslerin seferlerine başlaması için daha birkaç saat geçmesi gerekiyor.
Mendirek yine sevgililerin mekanı. Yıldızlar dokunacak kadar yakın. Elimizi uzatmaktan çekinmemeli. Belki bir yıldız yakalayamayız ama elimiz de çamura bulaşmaz. Evet, bizi Bodrum'da da aşk aklayacak.
Bodrum Marina'sı, önümüzdeki yıllarda yatçıların gözde mekanı olacak gibi görünüyor. 1,5 yıllık bir çalışmayla modern teknolojiyle donatılan Marina, 14 Temmuz'da hizmete girecek.

Yalnızlık koltuğu

İstanbul ve Bodrum'un başarılı işletmecilerinden Melek Boz Bodrum'da üç mekanda hizmet veriyor. Yalıkavak'taki MB restoranda başlayan gece, sabah Bodrum'daki MB Çorbacı'da bitirilebilir ve yine Yalıkavak'a gidip MB Otel'de uykuya çekilinebilir. Melek Boz şimdi Bodrum'un içinde yeni bir restoran açmanın hazırlıklarıyla meşgul.
MB restoran yemekleri kadar zevkli, iç açıcı dekorasyonuyla da beğeniliyor. Denize doğru uzanan iskelenin ucunda tek bir beyaz koltuk tefekküre dalmak, yalnız kalmak isteyen müşteriler için hazır bekletiliyor.
Yalıkavak'ta günbatımı müthiş. Kızıl bir güneş denize doğru iniyor. Beyaz koltuk iskelenin ucunda. Beyaz koltuk gece boyunca orada duracak. Ama kimse o beyaz koltuğa oturmayacak.
Gece boyunca herkes eğleniyor olacak.
Bodrum'da eğlence, bu gece de tefekküre davet eden o beyaz koltuktan kaçmak olacak.
Eğlenilmedi mi, ya eski bir ihanet ya bir ömür boyu kaçırılmış fırsatlar ya da en azından kredi borçları hatırlanacak.


Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Yeni Haftaya Hazırlık

Yeni Haftaya Hazırlık
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
KOVA
BALIK
Bugün

Bugün Ay burcunuzda ilerlerken daha gayretli ama aynı zamanda daha hassas da olabilirsiniz. Evinizi, sevdiklerinize yönelik daha girişken olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün duygusal yönden sizi bağlayan konular, geçmişten kaynaklanan durumlar var. Olaylara daha tarafsız yaklaşmanız iyi olacak.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sevdiklerinizle bir arada olmak ya da eve yönelik bir konu üzerinde düşünmek söz konusu. Arkadaşlarla bir arada olmak da güzel.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kararsızlıklar gündeme gelebilir. Aslında evinizi, ailenizi ilgilendiren konularda çok şey yapabilirsiniz. Etki altındasınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay Koç’ta burcunda ilerlerken yolculuklar, eğitsel uğraşlar hayatınıza yeni şeyler katabilir. Hareketsiz kalmamalı ve dışarı çıkmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi duygusal açıdan etkileyen konular ve hassasiyetler olabilir. Eve ait konularda daha endişeli de olabilirsiniz. Şartları aşırı zorlamamalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün karşıt burcunuzda ilerleyen Ay evlilik hayatına ve yakın arkadaşlıklara vurgu yapıyor. Beklentilerinizde daha gerçekçi olmaya bakın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hafta sonu olmasına karşın tamamlanması gereken işler ve sorumluluklar olabilir. Eve yönelik konular da uğraştırabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yaratıcılığınızı daha iyi ifade edebileceğiniz akıcı bir gündesiniz. Aşkta da mutlu olmak daha kolay olacak.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün eve ait konular ve sizi duygusal açıdan meşgul eden konularla daha çok ilgilenebilirsiniz. Gereksiz alınganlıklara kapılmamalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ziyaretler, hareket ve konuşmalar açısından verimli geçebilir. Hassasiyetlerinizi daha iyi anlatabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eğer alışveriş yapıyorsanız biraz daha gerçekçi olmaya bakın. Parasal konularda, harcamalarınızda daha çok dalgalanma olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber