Burçe Bekrek - Röportaj

Modazon ekibi hız kesmeden tasarımcılarla yaptığı röportajlara devam ediyor. Moda dünyasının genç ve yetenekli tasarımcıları arasında yer alan Burçe Bekrek yeni konuğumuz oluyor. Başarı hikayesinin başlangıcından, yurt dışı deneyimlerine kadar tüm ayrıntıları konuştuğumuz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz. Keyifli okumalar.

Burçe Bekrek - Röportaj

 - Bize öncelikle kendinizden bahsedebilir misiniz?

Marmara Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünden mezunum. Ardından İtalya’ya yerleşip önce imaj danışmanlığı eğitimi aldım, ardından Istituto MARANGONI’de Fashion Styling Master’ı yaptım. Italya macerası esnasında D&G’nin styling yarışmasını kazandım ve D&G, Dsquared2 gibi markalarla çalışma imkanı buldum.
2008 senesinde Türkiye’de Fashion Tv Moda Ödüllerinde “En iyi gelecek vaad eden moda tasarımcısı” ödülünü aldım. Commercial Styling ve tasarım gibi görevlerde bulunduğum kurumsal piyasadan kendi markamı kurmak için ayrıldım. Ve o sene Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde Fashion Styling dersleri vermeye başladım. Halen devam ediyorum derslere, bu sene ek olarak İtalyanca Sanat ve Tasarım bölümünde de ders vermeye başlıyorum. 2010 senesinde de resmi olarak Burçe Bekrek markasının lansmanını yaptım. İki koleksiyon sonra ise Elle Style Awards gibi önemli bir etkinlikte aday gösterildim. Şu an 4 koleksiyonu geride bıraktığım bir genç bir markam, concept ve trend danışmanlğı yaptığım aile şirketimiz olan Burçe Tekstil için sorumluluklarım ve pek sevdiğim öğrencilerimle dolu bşr hayatım var.

Burçe Bekrek - Röportaj

- Öncelikle başarının anlamı sizin için nedir öğrenebilir miyiz?

Başarı odaklı çalışmam ben. “Başarılı olmak zorundayım, beğenilmek zorundayım” gibi dayatmalı cümleler bizim gibi yaratıcılıkla gelişen mesleklere saplanan bıçak gibidir kanımca. Ben hep derim, bu meslek kendimi ifade etme şeklim ve başarılı olduğum zaman, kendimi doğru anlatabilmişim, ve iletişimim uyumlu olmuş deyip sadece huzur buluyorum. Bazıları dünyayı kurtardığımızı zannedercesine büyük egolar ile çalışıyor. Ben sadece tasarım yapıyorum, ve sevdiğim, mutlu olduğum için yapıyorum. Bir ressamın resimleri ile kendini ifade etmesinden farksız birşey. Aksi egolar bünyeme ters, yaratıcılığa da.

Burçe Bekrek - Röportaj

- Tasarımcı olmaya nasıl karar verdiniz?

Çocukken bebeklerime giysi falan dikmedim. Benim hikayem başka bir sanat dalı olan bale ve kostüm tasarımlarına olan hayranlığımla başladı.

- Koleksiyonlarınızın oluşum sürecini anlatır mısınız? Nelerden ilham alıyorsunuz?

Felsefe, psikoloji, mimari tasarımlar, jazz, bazen bir kadın stili, bazen bir erkek tavrı... Benim için ilham aldığım şey bir stili , olguyu ya da tavrı temsil eder. O tavır koleskiyonumun il stilini oluşturur. Stil de tasarımları getirir. Total look hayal eder, parçalara bölerim. Bölerken bazen kendimi tutamaz her bir parçayla da oynar onları da bölerim. Sonuç olarak ortaya belli bir stili olan (-ki genelde yalın, minimal..) çok amaçlı parçalar çıkar. Tasarım sürecimde kulağı tersten gösterenlerdenim.

Burçe Bekrek - Röportaj

- Tasarımlarınızda nasıl kumaşlar kullanıyorsunuz?

Özellikle cotton olanlar kendi üretimimiz. Yanı sıra da, ipek, kaşmir, deri, krep, ipek örmeler en çok kullandıklarım herhalde.

- Tasarımlarınızda aksesuarlara yer veriyor musunuz?

Her koleksiyon olmasa da çoğunda ufak bir aksesuar tasarlıyorum. Bu bazen bir yaka ucu, bazen bir ayakkabı aksesuarı olabilir.

Burçe Bekrek - Röportaj

- Tasarımlarınız gündüz ve gece olarak ayırsak, en çok hangi tarz çalışıyorsunuz?

Gündüzden geceye geçiş yapan, her hava koşuluna, tarza, ve duruma uyarlanabilir zamansız tasarımlar!

- Yeni tasarımlar yaparken geçmiş tasarımlarınızdan etkileniyor musunuz?

Evet. İkinci kolesiyonum ilkinin devamı niteliğindeydi mesela. Mercedes Benz Fashion Week koleksiyonum ise bant detaylarımın bambaşka bir methodla sunuluşuydu. Ben bir insanın bir imzası olması gerektiğine ve onu her sezon ve ya her koleksiyonda ufak bir köşede de olsa deva ettirmesi gerektiğine inanıyorum. Müşterilerimden de bu yönde talep geliyor zaten.

Burçe Bekrek - Röportaj

- Modanın her geçen gün gelişmekte olduğuna şahit oluyoruz. Bulunduğumuz zamanda moda dünyasının bulunduğu konumu değerlendirmenizi istersek neler söyleyebilirsiniz?

Bana bazen oldukça heyecansız geliyor. Ama bazen gerçekten harika, “yeni” bir tasarımla karşılaşınca heyecanım geri geliyor. Türkiye hep gelişiyor. Gelişiyor ama bunu kendi kabuğumuza çekilip yapmamalı dünyaya göstermeliyiz. Ben Mercedes-Benz Fashion Week defilemden sonra gelen tepkilerden bunu anladım. Onlara farklı geliyoruz. Burada yapılan yatırımlardan çok yurtdışı için genç tasarımcılara destek verilmeli

Peki, moda dünyasındaki gelişmeler son zamanlarda birçok "tasarımcının" doğmasını sağladı, sizin farkınız nedir?

Burçe Bekrek markasının stili küçük detaylarda gizlidir. Lakin, bu küçük detaylar insanlara kendisiyle, ruhuyla ve karakteriyle ilgili pek cok mesaj verdiği gibi, ayırt edici niteliklerini gösterir. Burçe Bekrek markasının amacı stile kişisel yaklaşımı sağlayabilmek.

Bu marka sadece yalınlık, kusursuz kalıp ve yüksek kalitede fonksiyonellik çercevesinde moda önerileri değil aynı zamanda bir yaşam stili sunmayı hedefliyor. Bu bir fark olabilir ama en önemli fark kendi açımdan, bu markanın tasarladıklarının içinde “benim” elim ve “ benim” ruhum saklı. Zamansız, yalın ama multi fonksiyonel tasarımlar tercih eden bir kadına, tasarım karmaşasının ve kirliliğinin olduğu bir ortamda farklı gelirse ne ala bana.

Burçe Bekrek - Röportaj

- Kişiye özel tasarımlar yapıyor musunuz?

Evet, biz de kokteyl elbiseleri ve çok amaçlı pratik gece elbiseleri dışında abiye bulunmaz. Gece elbiseleri için genelde özel sipariş çalışırız. Bir aydan önce çalışmaya başlar, stil analizi, tasarım ve kumaş seçimi gibi süreçlerden sonra üretime geçeriz. Bu sene mezuniyet dönemi yalın ve sofistike olmak istek pek çok üniversite ve lise öğrencisiyle yoğun bir dönem geçirdik. Çoğu talebe de yoğunluktan cevap veremedik. O yüzden 2 ay önceden iletişime geçmek en iyisi.

-Tasarımlarınız ile ulaşmayı amaçladığınız hedef kitleniz nedir?

A,A+ yalın, sofistike, şehirli, entellektüel seviyesi ve farkındalığı yüksek modern kadınlar.

Burçe Bekrek - Röportaj

- İnsanların tasarımlarınıza nasıl tepkiler vermesini istiyorsunuz?

Benim bir tasarımım ile kendisi arasında bir bağ kurabilmesi çok hoşuma gidiyor. O zaman ona değer veriliyor ve kutu eve gidilip itinayla açıldığı zaman hissedilen de farklı oluyor. İşte o dakika da bir teşekkür notu geldiği an, tamamdır!:)

- Tasarımlarınızı özellikle giymesini istediğiniz isimler var mı?

Var tabii, hayali isimler ama genelde, kim ki değer verip almışsa ve yolda ya da bir yerde otururken görüyorsam hepsi çok değerli hissettiriyor bana.

Burçe Bekrek - Röportaj

- Erkekler için tasarım yapmayı düşünüyor musunuz?

Evet, hep... Ama önce kadın line bir oturmalı. Burçe Tekstil olarak ağırlıklı erkek giyimi için kumaş üretiyoruz. Aslında bunu kullanmam gerekirken, ben yine kulağımı tersten gösterdim.

- Peki bir kadının dolabında mutlaka olması gereken yegane parçalar nelerdir?

Siyah mini elbise, tuxedo ceket, kaşmir kaban, kaşmir basic kazaklar, cigarette pantolonlar ve ipek gömlekler...

Burçe Bekrek - Röportaj

-Sizin gözünüzden sokakta görmek istediğiniz kadın ve erkekler nasıl giyinmeli?

Minimal, sofistike! İskandinavlara bayılıyorum!

-Hep tartışılan bir konu hakkında sizin de fikrinizi merak etmekteyiz. Bir kadının ve erkeğin giydiği kıyafete, kullandığı aksesuarlara göre üzerinde kaç renk olmalıdır?

Ben renk konusunda tutucuyum. Çok baskın renkler sevmiyorum. Marka olarak da pudra, siyah, vizon, antrasit, gri hiç eksik etmediğim renklerdir dikkat ettiyseniz. Az renk iyidir, bölmez, yormaz. Less is More!

Burçe Bekrek - Röportaj

-Sizin olmazsa olmaz dediğiniz parçalar nelerdir?

Yukarıda saydığım dolapta olmazsa olmaz parçala.

-Kişisel olarak giyim konusunda hazır giyim markalarını mı yoksa tasarımcıları mı tercih ediyorsunuz?

İkisinde de alırım. Ama en çok kendi markamla başka hazır giyim markalarından aldıklarımı kombinlerim. Pantolon konusunda kendi markam dışında hiç biri olmuyor. O yüzden o konuda kendi markamın dışına çıkamıyorum.

Burçe Bekrek - Röportaj

- Peki, tasarımlarınızla yurt dışına açılma konusunda girişimleri var mı?

Temmuz’da Mercedes-Benz Fashion Week Berlin’de 2013 İlkbahar-yaz koleksiyonumu tanıttım. İlk adımdı, sağlam adım oldu. Devamı gelsin istiyorum. Ama defileden çok satış anlamında ideallerim var.

- Ürünlerinize satın almak isteyenler nereden, nasıl ulaşabilir?
Burçe Bekrek Fashion Studio- Nişantaşı - Midnight Express- Bebek ve Nişantaşı - Ecenas- Bursa

- Son olarak sizin gelecekteki projelerinizden ipuçları alabilir miyiz?

Yakın zamanda Mercedes-Benz Fashion Week Berlin’de gösterdiğim koleksiyonun ayakkabı sponsoru “shoesandmore” ile ortak ayakkabı koleksiyonu üzerinde çalışmaya başlayacağız. Burçe Bekrek markasının stili ve “shoesandmore” un stilinin ortak bir buluşması olacak. Detaylar koleksiyon çıkınca..

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Bol Paça Rahatlığı

Bol Paça Rahatlığı
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Sabah saatlerinde parasal konularla ilgili gelişmeler askıda kalabilir. Kişisel yeteneklerinizi kullanacağınız işlere odaklanın. Gün içinde yarım kalan işlerinizi toparlamanız sizin için daha iyi olabilir. İlerleyen zamanlarda ilişkilerinizle ilgilenebilirsiniz. Bazı konuları gündeme getirmek için uygun bir gün olmayabilir. Akışta kalın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kişisel hassasiyet gösterdiğiniz olaylara yönelebilirsiniz. Sabah saatlerinde kişisel açıdan önem verdiğiniz olaylarda eksik veya yarım kalan işleri toparlayabilirsiniz. Gün içinde kardeşlerinize zaman ayırmak size iyi gelecektir. İlerleyen saatlerde nedenini bilemediğiniz olaylar gündeminizi meşgul edebilir. Akışta kalın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Öğleden sonra nedenini bilemediğiniz olaylarla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerle kontrol kaybı yaşayacağınız zamanlar var. Yaşayacağınız içsel süreçler sizi olayları veya kişileri kabullenmenize neden olabilir. İlerleyen saatlerde sorumluluklarınız artabilir. Sosyal konulara eğilmek sizi rahatlatacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde dernek işlerinizde veya iş yerinizde yarım kalan çalışmalarınızı toparlayabilirsiniz. Gününüzü yakın çevrenizdeki değişikliklerle ilgilenerek geçirebilirsiniz. Önemli konuları öğleden sonraya bırakmaya çalışın. İlerleyen zamanlarda annenizle ilgili konular gündeme gelebilir. Sorumluluklarınızla ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde iş hayatınızla ilgili yarım kalan çalışmalarınızı toparlayabilirsiniz. Üstlerinizle ilgili konular gündeme gelebilir. Kişisel yeteneklerinizi uğraştığınız işlere yönlendirebileceğiniz zamanlar var. Gün içinde kendinize zaman ayırabilirsiniz. Harcama yapmak için uygun bir gün değil.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak için heves duyacağınız bir gündesiniz. Bütünü görmek sizin için çok daha kolay olacaktır. Ruhani konularla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Yarım kalmış işlerinizi bitirmek için uygun bir gündesiniz. Gün içinde sorumlu olduğunuz işleriniz için plan yapabilirsiniz. İkili ilişkilerinizdeki sıkışıklıklar keyfinizi kaçırabilirDevamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde sizi krize sokan olaylara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Ortaklı konular gündeminizi etkileyebilir. Finansal konulara ilgili bitirmeniz gereken işlere yoğunlaşabilirsiniz. Yarım kalan işlerinizi bitirmeniz için uygun zamanlar olacaktır. Gün içinde eşinizle ilgili konularla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde ikili ilişkileriniz gündeminizi etkileyebilir. İletişimle ilgili aksaklıklar keyfinizin kaçmasına neden olabilir. Denge arayışı içinde olacağınız zamanlar var. Eşinizle ilgili bitirmeniz gereken işlerle uğraşabilirsiniz. Sizi yoran konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Gün içinde akışta kalmaya özen göstermelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma ortamınızdaki koşularla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. İş yerinizde eksik kalan işleri tamamlayacağınız zamanlar var. Hizmet aldığınız kişiler gündeminizi etkileyebilir. Sizi yoran ve yıpratan koşullara karşı dikkatli olmalısınız. İlerleyen saatlerde ilişkilerinize daha fazla zaman ayırmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade etmek isteyeceğiniz uğraşlarla zaman geçirmek isteyebilirsiniz. İşlerinizin ilerlemesinde sıkıntılar olabilir. Toparlamak istediğiniz işlerinize yoğunlaşabilirsiniz. Uğraştığınız işlere kişisel yeteneklerinizi katacağınız zamanlar var. İkili ilişkilerinizi olgunlaştırmak isteyebilirsiniz. Hobilerinize zaman ayırmak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailevi konular gündeminizi etkileyebilir. Evinize zaman ayırmak ve eksik işleri tamamlamak iyi olabilir. Gün içinde babanızla ilgili konular gündeme gelebilir. Bugün güven isteği içinde yakınlarınızı ziyarete gidebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak size iyi gelecektir. Eviniz için alışverişe çıkabilirsiniz. Kendinizi çok yormayın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde iletişimle ilgili problemler canınızı sıkabilir. Yakın çevrenizdeki değişikliklerle ilgilenebilirsiniz. Ticari konuları başka bir zamana bırakmak daha iyi olacaktır. İş hayatında başkalarından destek almak, işlerinizi kolaylaştırabilir. Bugün ikili ilişkilerinizde sabır göstermeniz gerekebilir. Kadınlarla ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber