Geri Dön

Cenk Enüstün Chain Reaction Tasarımcısı Röportaj

Moda sektöründe tasarım konusunda yetenekli isimler kendi alanlarında tasarım hayatlarına devam ediyor. Kıyafet tasarımı yapmak istemeyen bir grup tasarımcı ayakkabı, aksesuar ve çanta tasarımları konusunda uzmanlaşıyor. Cenk Enüstün'de takı tasarımı konusunda kendisini geliştiren bir yetenek. Chain Reaction (Zincir Tepkimesi) takılarının tasarım detaylarını konuştuğumuz Cenk ile gerçekleştirdiğimiz röportajımız oldukça keyifli geçti..

Cenk Enüstün Chain Reaction Tasarımcısı Röportaj

- Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

1982 yılında İstanbul’da doğdum. Kadıköy Anadolu Lisesi’ni, ardından Boğaziçi Uluslararası Ticaret Bölümü’nü bitirdim. Mezuniyetim sonrasında kurumsal bir kariyere adım attım, telekomünikasyon, kozmetik, turizm ve e-ticaret alanında çeşitli firmalarda satış ve pazarlama görevlerinde bulundum. Şu anda aynı zamanda hem Chain Reaction’ın genel stratejisi üzerine çalışıyorum, hem de bir arkadaşımla birlikte markalara yönelik konumlandırma projeleri üretiyoruz.

Cenk Enüstün Chain Reaction Tasarımcısı Röportaj

- Takı tasarımı yapmaya nasıl karar verdiniz?

Moda her zaman ilgi alanımda oldu. Küçükken hep kıyafetleri ve takıları incelerdim, televizyonda defileleri saatlerce ekrana yapışarak izleyebilirdim. Daha önce eğitim veya iş hayatı anlamında tasarım dünyasının içinde yer almadım. O zamanlar bir çoğumuzun ailesi kurumsal bir kariyere atılmamız görüşünde birleşmiş gibiydi. “Önce iyi bir bölüm oku, mesleğini edin sonra onları da yaparsın” cümlesini benim jenerasyonda duyan çok kişi olmuştur eminim.

Takılar hem ulaşılabilirlik hem de deneysellik yönünden kendi başınıza sizi oyun gibi içine alan bir dünya – hem tasarlayan, hem de takan kişi için. İçimdeki tasarım hevesinden dolayı benim için hobiden fazlasıydı. Kendi kendime metodlar geliştirdim, denemeler yaparken bilinen malzemelerle, herhangi bir yönlendirme olmadan özgün şeyler yapabildiğimi gördüm. Materyal seçeneği uçsuz bucaksız, neyi ne ile birleştireceğiniz size kalmış. Bu çabaların sonucunda, kurumsal hayata ara verdiğim bir dönemde Chain Reaction fikri doğdu ve markalaşma süreci başlamış oldu.

Cenk Enüstün Chain Reaction Tasarımcısı Röportaj

- Markanızın adı neden Chain Reaction? Çıkış noktası nedir?

Materyal eşleştirmelerini seviyorum. Bilindik birkaç malzeme, alışılmışın dışında bir araya getirilince ortaya çıkan şey mutlaka ayrışıyor. Zincirler de her zaman dünyamızda olan şeyler aslına bakarsanız. Chanel için örneğin zincir detayı vazgeçilmezdir ve günümüzün trendine yön veren birçok tasarımcı bunu farklılaştırarak kıyafet ve aksesuarlarında kullanıyor.

Zincirde, farklı materyallerin birleştirilebilirliği anlamında bir özgürlük keşfettim. Chain Reaction “zincir tepkimesi” demek. Ana çıkış noktası “zincir tepkimesi” - yani zincirlerin yarattığı bir etkileşim. Zincir tepkimesi, kimya terimi aslında; bir tepkime sonucu ortaya çıkan maddeler, bulunduğu ortamdaki diğer maddelerle tekrar tekrar tepkimeye girerek sürekli yeni ürünler ortaya çıkmasını sağlayan bir olay. Bu, aynı zamanda ana materyalimiz olan zincirin yarattığı tepkimeyi çağrıştırdığı için bütünlük sağladı.

Chain Reaction’da da bir zincir tepkimesi gerçekleşiyor; zincirler birbiriyle ve farklı materyallerle tepkimeye giriyor, ortaya tasarım aksesuarlar çıkıyor. Tepkime, onu taşıyan kişi ile devam ediyor, birlikte kullanıldığı kıyafetle, giyildiği ortamla her defasında farklı bir şıklık sunuyor. Zincirlerin her tarza uyum sağlayabilen, tarzı olan bir materyal olduğunu düşünüyorum. Kendi içinde bir bütünlüğü ve uyumu var, bu en büyük ilhamımız oldu.

Cenk Enüstün Chain Reaction Tasarımcısı Röportaj

- Takının sizin için anlamı nedir?

Takı aynı kıyafet gibi, bir ayakkabı veya çanta gibi bir stil elementi. Diğer her bileşeni aynı tutun, yalnızca takınızı farklılaştırın, sergilediğiniz duruş, yansıttığınız tarz değişir. Hem genel stilinize dair, hem de o an nasıl bir ruh halinde olduğunuza dair ipuçları verir.

- Takı tasarımlarınızın tarzını nasıl tanımlıyorsunuz?

Chain Reaction’ın şehirli bir ruhu var. Şehir hayatının her anında kendine yer edinebilecek bir marka olarak tasarlandı, bu yüzden modellerin geçişli olması ve farklı kullanımlara uyum sağlamasına özen gösteriyoruz. Chain Reaction’da ağırlıklı kadınlar için parçalar var, ancak unisex modellere de mutlaka yer veriyoruz her koleksiyonda. Geçişlilik burada da ortaya çıkıyor, aslında saf feminen duruştan ziyade güçlü, hatta asi dokunuşlar kadınları daha çekici kılıyor diye düşünüyorum. Taşıyan kişinin kendini rahat ve tamamlanmış hissetmesi önemli. Kendi tarzına işinde, sosyal hayatında, gece veya gündüz farklı bir şıklık kazandırmayı isteyen herkese hitap eden bir marka.

Cenk Enüstün Chain Reaction Tasarımcısı Röportaj

- Yeni koleksiyondan biraz bahseder misiniz?

Yeni koleksiyonun ismi “Strings Attached” – ismini yeni tepkime unsurumuz olan rengarenk koton iplerden alıyor. Zincirler bu sezon ilkbahar ve yaz mevsimine uygun şekilde renkli ve canlı bir tepkime ile karşımıza çıkıyor. Rengarenk bileklikler, boynu tam saran veya dökümlü kullanılan kolyeler ve tüm bunlarla uyumlu küpeler bulunuyor. Tümü bahsettiğim kurgudan yola çıkarak bütünsel bir tema olarak koleksiyonda yerini aldı. Havanın güzelleşmesiyle birlikte, dekoltelerde tamamlayıcı olarak kullanılabilecek, çarpıcı modeller olmasını istedik. Mayıs ayında bir de bu koleksiyonun uzantısı olarak bir mini koleksiyon sunacağız. Burada yaz boyunca rahatlıkla beach kıyafetleriyle uyum içinde kullanılabilecek aksesuarlar olacak. Tabii yine rengarenk.

- Kendi kulvarınızda yurt dışından başarılı bulduğunuz, çalışmalarından etkilendiğiniz isimler var mı?

Duruşu ve yaratılığı ile beni etkileyen isimler arasında Jean Charles de Castelbajac, John Galliano ve Erdem’i sayabilirim. Direkt benim kulvarımda başarılı bulduğum bir marka ise Amerikalı iki kız kardeşin kurduğu Dannijo, çok şatafatlı takıları günlük hayata başarıyla sokuyorlar. Aynı zamanda yıldızların da tercihi olan bir marka.

Cenk Enüstün Chain Reaction Tasarımcısı Röportaj

- Chain Reaction’ı özel kılan nedir? Hangi yönleriyle ayrışıyor?

Chain Reaction’ın ayrışan noktası bir çıkış noktası ve dinamiğinin olması. Aynı zamanda özgür; onu taşıyan kişiyi bir kalıba sokmuyor; dişi, sade, gösterişli, rock...bunların her birini aynı tema ile sunabiliyor. Onu taşıyan kişi farklı bir tarza bürünmek yerine, kendi tarzına farklı bir dokunuş, bir tamamlayıcı katmış oluyor.

- Tasarımlarınızı satın almak isteyenler nerelerden ulaşabilir?

Mağaza olarak Akmerkez’deki Fashionside-Out (pop-up store), Galata’da Building ve Hillside Trio’nun içindeki Hemoglobin Pop-up Store’da yer alıyor. Aynı zamanda Gurunzi.com’da Buse Terim’in seçtiği ürünlerden oluşan bir koleksiyon satışta. Yakında da Lidyana.com’da satışa sunulacak.

Cenk Enüstün Chain Reaction Tasarımcısı Röportaj

- Son olarak en büyük hayaliniz nedir?

Chain Reaction’ı tüm süreçleri ile profesyonel bir markaya dönüştürmek. Takip edilen, koleksiyonları merakla beklenen bir marka olmasını sağlamak en büyük hedefim.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Aralık Ruhu

Aralık Ruhu
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün ilgilendiğiniz işlerde yeni temeller atabilirsiniz. Sabah saatlerinde kendinizi gergin hissedeceğiniz durumlar yaşanabilir. Zevk aldığınız şeylere zaman ayırmak size iyi gelecektir. Hobileriniz için para harcayabilirsiniz. Aşk gündeminizde büyük yer tutabilir. Bugün kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Riske atılacağınız konularda dikkatli olmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde aile içinde gerginlikler yaşanabilir. Geçmişte kalan konular gündeminizi etkileyebilir. Gün içinde işlerinizde yapıcı enerjiler içinde olabilirsiniz. Kendinize duyduğunuz güvenle birçok işin altından kalkabileceğiniz bir gündesiniz. İlerleyen saatlerde iletişimden kaynaklı sürtüşmeler yaşanabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizle ilgili konular gündeminizi oluşturabilir. İletişimde olduğunuz kişilerle ilişkilerinizi sağlamlaştıracağınız zamanlar var. Uğraştığınız işlerde kendinizi daha fazla göstermek isteyebilirsiniz. Ticari faaliyetlerinizde daha fazla özen göstermeniz gerekebilir. İlerleyen saatlerde hareketlenmeler olabilir. Olası tartışmalardan kaçının.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili dalgalanmalar olabilir. Bu konuyla ilgili temeller atmak isteyebilirsiniz. Sabah saatlerinde kendinizi gergin hissedebilirsiniz. Ani parlamalar olabilir.  İşinizle ilgili konularda kendinize güveninizi ortaya koyacağınız olaylar yaşayabilirsiniz. Parasal birikimlerinizi yönlendirmek için yeni arayışlara girebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sağlamlaştırmak istediğiniz işlerinizle ilgili yapıcı enerjiler söz konusu. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konulara daha fazla özen gösterebilirsiniz. İlişkileriniz bugün ön plana çıkabilir. İlerleyen saatlerde yaşanabilecek sürtüşmelere karşı dikkatli olmalısınız. Sağlıkla ilgili problemlerinizle bugün ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde elinizde olmayan nedenlerden dolayı tartışma arasında kalabilirsiniz. Bu durum güne gergin başlamanıza neden olabilir. Ailenizle ilgili olaylar gündeminizi etkileyebilir. Çözüm bulamadığınız konulara karşı kabullenme içine girebilirsiniz. Gün içindeki yapıcı enerjiler olayları daha rahat atlatmanıza yardımcı olacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde gerginlikten çıkabilecek tartışmalara karşı dikkatli olmalısınız. Arkadaşlarınızla birlikte plan yapmak keyfinizi yerine getirecektir. Gelecek beklentilerinizle ilgili temeller atmak isteyebilirsiniz. Kendinize duyduğunuz güven işlerinizi kolaylaştıracaktır. İş hayatınızda alacağınız destekleri göz ardı etmemelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızda uğraştığınız işlerle ilgili temelleri sağlamlaştıracağınız bir gündesiniz. Kendinize duyacağınız güven ile hedeflerinize daha kolay ulaşabileceksiniz. Gün içinde ailevi konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Öğleden sonraki saatlerde gergin zamanlar yaşayabilirsiniz.  Olayları büyütmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak için yapıcı enerjiler söz konusu. Ruhsal olarak kendinizi tamamlanmış hissedebileceğiniz bir gündesiniz. Düşüncelerinizi paylaşmak için etrafınızdakilerle daha fazla iletişime geçmek isteyebilirsiniz. Bu hareketlilik bazı sürtüşmelere de yol açabilir. Gün içinde evinizle ilgili konulara ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ortaklı konular gündeme gelebilir. Sabah saatlerinde endişe duyduğunuz konularla ilgili gerginlik yaşayabilirsiniz. Finansal konularınızı sağlamlaştırmak isteyebilir ve yeni temeller atabilirsiniz. Kararlarınızı güvenle vereceğiniz bir gündesiniz. Duygusal yönden bağlayıcı koşullardan uzak durmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde ikili ilişkileriniz de çatışmaya açık durumlar söz konusu. Gün içinde eşinizle ilgili konular gündeme gelebilir. Denge ve uyum içinde kalmaya özen göstermelisiniz. Kendinize güveniniz sayesinde ilgilendiğiniz işleri daha rahat halledebileceğiniz bir gündesiniz. Sizi uğraştırabilecek konulara karşı biraz daha özenli davranmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızda kendinize güveninizin yüksek olacağı bir gündesiniz. Yapıcı enerjiler sayesinde sorumlu olduğunuz konuların üstesinden çok rahat gelebileceksiniz. Sizi yoran konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Gün içindeki hareketli saatler çalışma arkadaşlarınızla aranızda gerginlik yaratabilir. Çatışmalara girmemeye özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber