Cinsellikle ilgili en çok merak edilen 6 soru 6 cevap

Cinsel yoldan bulaşan enfeksiyonlar,bunlardan korunmanın yolları,vajinal kuruluk,cinsel ilişki sıklığı,ağrılı cinsel ilişki vs pek çok kadının kafasını meşgul eden ve yanıtını öğrenmek istediği sorunlardan birkaçı.

Cinsellikle ilgili en çok merak edilen 6 soru 6 cevap

Kadın Hastalıkları Doğum Ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Betül Görgen bu konuları açıkladı. Günlük hayatta, kadınların çok da azımsanmayacak bir kısmı için cinsellik ağrılı ve moral bozucudur.Çünkü ideal koşulların sağlanması kolay değildir; Vajinadaki bakteriler o kadar hassas bir dengede bulunurlar ki,ne kadar temiz kalmaya ve korunmaya çalışılsa da, vajinal enfeksiyonlardan,kuruluktan ve kötü kokudan korunabilmek güç olabilir.

İşte bu konuda en çok merak edilen 6 soru ve yanıtları:

1) İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI NASIL ÖNLENİR?

Yaklaşık kadınların %50 si hayat boyu bir kez idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmıştır.Çoğunlukla da bir kezden fazla. Üriner Sistem Enfeksiyonları sıklıkla üretrayı,mesaneyi veya böbrekleri etkileyebilir.En sık bakterilerin üretraya yerleşmesi sonucu başlar.Bakterilerin kaynağı genellikle dışkıdır..Bazen bu fekal bakteriler (bağırsak ve dışkıda) iç çamaşırı yoluyla anüsten vajinaya kolayca ulaşır,ordan da üretraya geçerler.Ama en sık bulaşma cinsel ilişki yoluyla olur çünkü penisin taşıdığı bakteriler cinsel ilişki sonucu ,kolayca üretrayı istila edebilirler.Belirtiler acı ve sıkıntı vericidir;

Bel bölgesinde yoğun ağrı
Vajina ve alt karında ağrı
Ani idrar hissi (az idrar yapmayla beraber)
İdrar yaparken ağrı ve yanma
Kanlı,koyu renk idrar
Ateş ve titreme
Anatomik olarak vajen,üretra ve anüs(makat)ün yakın komşuluğu kadında üriner sistem enfeksiyonlarını kolaylaştırır. Erkeklerde üretra uzundur ve anüse yakın değildir.Bu nedenle anatomik açıdan avantajlıdırlar.
Ayrıca çoğul partneri olan kadınlarda üriner enfeksiyonlarçok daha sıktır.

Seksten önce ve sonra idrarınızı yapın.Gerçekten doğru bir öneridir.Doğal olarak üretradaki bakterileri idrarla atarsınız.

Her zaman yaban mersini içeren bileşiklerden kullanın. Sık üriner sistem enfeksiyonu geçiren hanımlar hergün ve günde bir kez bu bileşiklerden kullanabilir.Eğer ilaç olarak almak istemiyorsanız suyunu içebilirsiniz.Bu bitki, özellikle E.coli nin mesaneye tutunamamasına neden olur. Ama yaban mersinindeki şekerin yüksek oranda olduğunu unutmamak gerekir.Çünkü şeker bazı enfeksiyonları kolaylaştırır.

2) NİÇİN ESKİSİNDEN DAHA SIK VAJİNAL KURULUK YAŞIYORUM ?

Vajinal kuruluk genellikle menapoza yaklaşan dönemlerde sorun yaratmaya başlar.Azalmış östrojen vajinal dokunun incelmesine ve zayıflamasına sebep olur.Bu da cinsel ilişkiyi zevksiz ve ağrılı hale getirir.Bu durum her yaştaki kadını olumsuz etkileyebilir.Emzirme ve gebelik sırasındaki hormonal dalgalanmalar da kuruluk sebebi olabilir.Anksiyede de vajinal kan akımını etkileyerek kuruluğa neden olabilir.

Bazı kadınlarda daha az olan “cinsel dürtüler” de vajinal kuruluk sebebi olabilirler.
Bu durum kadınların en önemli sorunlarından biri hiç kuşkusuz. Peki ne yapmalı?

Vajinal kremler

Kuruluk çok ağrı yapar. Ve ilişkinin oluşturacağı mikro tahrişler kolayca vajina ve idrar yollarının enfeksiyonuna neden olur.Bu durumda vajinal zedelenmeyi tedavi edecek kremler kullanmak ve enfeksiyon riskini azaltmak işe yarayabilir.

Kayganlaştırıcılar
Kullanılması gerçekten işe yarar.

3) BAKTERİEL VAJİNOSİS NEDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bakteriel vajinosis (BV) vajinada yaşayan bu bakterinin,ortamın dengesinin bozulması sonucu baskın hale gelmesinin sonucudur.Yeni bir partnerle seks yapmak ya da çoğul partnere sahip olmak veya bir şişe intim likidle vajeni yıkamak BV e yakalanma olasılığını artırır.Ayrıca semen az sayıda koruyucu bakteriye sahiptir ve BV i tetikleyebilir.Fakat bu enfeksiyon cinsel yolla bulaşmaz ve ÜSE (üriner sistem enf.) na benzer bir enfeksiyon yapmaz.

İnanılmaz ağrı,kötü koku,rahatsızlık hissi ve ağrı yapabilir. BV li kadınlar gonore,klamidya ve HIV gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara daha kolay yakalanırlar.Aynı zamanda pelvik enfeksiyon gelişme riski daha fazladır.BV olan ya da geçmişte hikayesi olan kadınlarda erken doğum yapma olasılığı yüksektir.

Kendinizi koruyun,prezervatif kullandırın
Nemli çamaşır giymeyin Islak mayoyla oturmak ya da spor sonrası kıyafetini değiştirmemek BV e davetiye çıkartır.Kolayca vajen dengesi bozulabilir.

Nasıl tedavi edelim?

Vajina yaklaşık 5 çeşit bakteri türüne ev sahipliği yapar.Çalışmalar BV li kadınlarda yararlı bakterilerin yoğunluğunun daha az olduğunu gösteriyor.BV olan kadınlar beslenmelerine de dikkat etmeliler.Yoğurt ve fermente gıdaları bol tüketmeliler.Karbonhidrat ve şekerden uzak durmalılar.

4) PARTNERİMİN PENİSİ BANA GÖRE ÇOK BÜYÜK OLABİLİR Mİ?

Bu soru pek çok kadının aklını meşgul eden sorulardan biridir.Ancak bu konuda endişelenmeye hiç de gerek yok çünkü vajina kolayca esneyerek uyum sağlayabilen bir organdır.Cinsel uyarılmayla vajina genişler.Ama uyarılma yeterli olmazsa vajen genişlemez ve ilişkide ağrı duyulabilir. Üstelik ereksiyona ulaşıldığında hemen hemen bütün penisler yaklaşık aynı boyuta gelir.

5) GENİTAL BÖLGEDEKİ KÖTÜ KOKU NASIL ÖNLENİR?

Vajina kendi kendini temizleyebilir.Evet,bu bir gerçek. Vajina onu temiz tutacak bir sisteme sahiptir.Aynı vücudumuzun bakterileri dengede tutabilmesi gibi.
Bu yüzden eğer kokuyla ilgili endişeniz varsa bu bilgiyi hatırlayın.Genelde vajinaya herhangi bir müdahalede bulunmayan kadınlar abartısız kendilerini daha iyi hissederler.Bu konuda fazla hassasiyet gösterenler ise daha sık enfeksiyonlara maruz kalırlar.
Nemli giysilerle durmamak ve genital bölgeyi kuru tutmak önemlidir.Beslenmede probiotiklere ağırlık vermek tedaviyi kolaylaştırır.
Kokulu kozmetiklerle vajeni yıkamak yerine aşağıdakilere önerileri dikkate almak iyi olacaktır:
Vitamin D takviyesi yapın ( Kokulu akıntı Vit D eksikliğinde daha sık görülür)
Bol sıvı tüketin
Borik asit fitilleri kullanın
Diette probiotiklere yer verin
Parfümlü sıvılardan kaçının
Tahriş edecek şekilde işlemler uygulamayın
Sürekli dar pantalonlar ve string külot giymekten kaçının.

6) SEKS YAPMAK HİJYENİK DEĞİL MİDİR?

Seks yaparken eğer rahatsanız ve konforunuz yerindeyse bunda yanlış bişey olabilir mi?Yine de bazı kadınlar cinsel ilişkinin hijyenik olmadığını düşünürler.

Eğer bulaşıcı bir enfeksiyon varsa tabii ki seks yapmak sizi de enfekte edebilir.Aksi halde bir risk yoktur.Eğer düzenli adetler varsa ve gebelik olasılığı yoksa sekste kendinizi daha rahat ve konforlu hissedebilirsiniz.

Hala hijyenik olmadığını düşünüyorsanız,duşta seks yapmak iyi bir alternatif olabilir.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Kırmızının Cazibesi

Kırmızının Cazibesi
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
KOVA
BALIK
Bugün

Bugün oldukça güçlü zihinsel süreçler yaşayabilirsiniz. Yakın çevrenizdekilerle etkinlik organize edebilirsiniz. İş hayatınızda yazılı iletişiminizin yoğun olduğu bir gün geçirebilirsiniz. Yapmayı hayal ettiğiniz konularda kısıtlanma yaşadığınızı hissettiğiniz zamanlar olabilir. Riskli konularda karar verme konusunda cesaretli davranabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınız konusunda bugün yeni kararlar almak için imkanlar oluşacaktır. Harcamalarınızı seyahatlerinize yönlendirme isteği içinde olabilirsiniz. İş hayatınızda engellediğinizi hissedeceğiniz zamanlar var. Yaşadığınız olaylara karşı dayanıklılık gösterebileceksiniz. Başkalarından destek alabileceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizle ilgili yeni kararlar alıp, yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. Sabah saatlerinde beslenmenize dikkat etmeniz gereken zamanlar var. Gün içinde değişken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Kişisel olarak önem verdiğiniz konularla ilgilenmek keyfinizi yerine getirebilir.  Öğlen saatlerinde yoğun düşünceler içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hayatınızda gizli kalmış konularla ilgileneceğiniz bir gün yaşayabilirsiniz. Sabah saatlerinde pozitif düşünceler içinde olabilirsiniz.  Psikolojik olarak bilinçaltınızla ilgili dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde zihinsel süreçleriniz daha yüksek olabilir. Yeni haberler alacağınız, keyifli zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecekle ilgili beklentilerinizle ilgileneceğiniz bir gün yaşayabilirsiniz. Sabah saatlerinde daha kolay risk alabileceğiniz zamanlar var. Hayallerinizde kısıtlandığınızı hissedebilirsiniz. Arkadaşlarınızla zaman geçirmek için imkânlar var. İş hayatınızda destek alabileceğiniz olaylar yaşayabilirsiniz, bu durum sizi rahatlatacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızdaki hedeflerinize ulaşmak için büyük bir dayanıklılık göstereceksiniz. İlişkilerinizde engellendiğinizi hissetseniz de günün büyük kısmında iyimserlik söz konusu. İş hayatınızda yeni haberler alabilir, yeni seyahatler yapabilirsiniz. Çift durumlu olaylar için karar vermekte acele etmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak ve yeni şeyler öğrenmek için çok hevesli bir gündesiniz. Yolculuk planları için teşvik edici imkânlar çıkabilir karşınıza. Akademik olarak yeni başlangıçlar yapmak için kararlar alabilirsiniz.  Aşkta engeller yaşanabilir. Değişen durumlara göre kendinizi ayarlamalı ve sakin kalmaya özen göstermelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kriz yaratan durumlara karşı dikkatli olmakta fayda var. Sabah saatleri olaylara karşı iyimser tutumunuzu sürdürebileceksiniz.  Ortaklı para durumlarında yeni kararlar almak durumunda kalabilirsiniz. Yazılı iletişiminizin bol olduğu bir gündesiniz. İş hayatınızdaki olaylara karşı dayanıklılık göstereceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İkili ilişkilerinizin gündeminizi etkilediği zamanlar var. Eşinizin konularıyla ilgilenebilirsiniz. Sabah saatleri daha fazla güven hissedebileceğiniz imkânlar var. Kolayca risk almak isteyebilirsiniz, dikkatli olmakta fayda var. Yaşanan değişken durumlara karşı dayanıklılık göstermek, size güç katacaktır. Yazılı anlaşmalara özenli yaklaşmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma koşullarınız gündeminizi etkileyebilir. Aldığınız sorumluluklarda kendinizi kısıtlanmış hissedebilirsiniz. Sağlıkla ilgili yeni haberler alacağınız zamanlar olabilir. Sizi yoran ve yıpratan koşullara karşı dayanıklılık gösterebileceksiniz.  İşte beraber çalıştığınız kişilere karşı daha iyimser davranmakta fayda olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade etmek isteyeceğiniz, iletişimi bol bir gün sizi bekliyor. Zihninizin hızına siz bile yetişemeyebilirsiniz.  Sabah saatlerinde cömert davranacağınız zamanlar var, harcamalarınızda dikkatli olmalısınız. Çocuklarınızla zaman geçirmek size iyi gelebilir. Risk alacağınız konularda uygun imkânlar var. Aşkta kısıtlayıcı durumlar oluşabilirDevamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gündeminizi evinizle ilgili konular oluşturabilir. Sabah saatlerinizde eviniz için para harcamak isteyebilirsiniz. Aile içinde güvende hissedeceğiniz olaylar yaşanabilir. Yeni kararlar almak isteyebilirsiniz. Babanızla ilgili konular gündeme gelebilir. İş hayatınızda çift taraflı durumlar yaşanabilir. Değişken durumlara karşı uyanık olmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber