Cinsellikle ilgili en çok merak edilen 6 soru 6 cevap

Cinsel yoldan bulaşan enfeksiyonlar,bunlardan korunmanın yolları,vajinal kuruluk,cinsel ilişki sıklığı,ağrılı cinsel ilişki vs pek çok kadının kafasını meşgul eden ve yanıtını öğrenmek istediği sorunlardan birkaçı.

Cinsellikle ilgili en çok merak edilen 6 soru 6 cevap

Kadın Hastalıkları Doğum Ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Betül Görgen bu konuları açıkladı. Günlük hayatta, kadınların çok da azımsanmayacak bir kısmı için cinsellik ağrılı ve moral bozucudur.Çünkü ideal koşulların sağlanması kolay değildir; Vajinadaki bakteriler o kadar hassas bir dengede bulunurlar ki,ne kadar temiz kalmaya ve korunmaya çalışılsa da, vajinal enfeksiyonlardan,kuruluktan ve kötü kokudan korunabilmek güç olabilir.

İşte bu konuda en çok merak edilen 6 soru ve yanıtları:

1) İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI NASIL ÖNLENİR?

Yaklaşık kadınların %50 si hayat boyu bir kez idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmıştır.Çoğunlukla da bir kezden fazla. Üriner Sistem Enfeksiyonları sıklıkla üretrayı,mesaneyi veya böbrekleri etkileyebilir.En sık bakterilerin üretraya yerleşmesi sonucu başlar.Bakterilerin kaynağı genellikle dışkıdır..Bazen bu fekal bakteriler (bağırsak ve dışkıda) iç çamaşırı yoluyla anüsten vajinaya kolayca ulaşır,ordan da üretraya geçerler.Ama en sık bulaşma cinsel ilişki yoluyla olur çünkü penisin taşıdığı bakteriler cinsel ilişki sonucu ,kolayca üretrayı istila edebilirler.Belirtiler acı ve sıkıntı vericidir;

Bel bölgesinde yoğun ağrı
Vajina ve alt karında ağrı
Ani idrar hissi (az idrar yapmayla beraber)
İdrar yaparken ağrı ve yanma
Kanlı,koyu renk idrar
Ateş ve titreme
Anatomik olarak vajen,üretra ve anüs(makat)ün yakın komşuluğu kadında üriner sistem enfeksiyonlarını kolaylaştırır. Erkeklerde üretra uzundur ve anüse yakın değildir.Bu nedenle anatomik açıdan avantajlıdırlar.
Ayrıca çoğul partneri olan kadınlarda üriner enfeksiyonlarçok daha sıktır.

Seksten önce ve sonra idrarınızı yapın.Gerçekten doğru bir öneridir.Doğal olarak üretradaki bakterileri idrarla atarsınız.

Her zaman yaban mersini içeren bileşiklerden kullanın. Sık üriner sistem enfeksiyonu geçiren hanımlar hergün ve günde bir kez bu bileşiklerden kullanabilir.Eğer ilaç olarak almak istemiyorsanız suyunu içebilirsiniz.Bu bitki, özellikle E.coli nin mesaneye tutunamamasına neden olur. Ama yaban mersinindeki şekerin yüksek oranda olduğunu unutmamak gerekir.Çünkü şeker bazı enfeksiyonları kolaylaştırır.

2) NİÇİN ESKİSİNDEN DAHA SIK VAJİNAL KURULUK YAŞIYORUM ?

Vajinal kuruluk genellikle menapoza yaklaşan dönemlerde sorun yaratmaya başlar.Azalmış östrojen vajinal dokunun incelmesine ve zayıflamasına sebep olur.Bu da cinsel ilişkiyi zevksiz ve ağrılı hale getirir.Bu durum her yaştaki kadını olumsuz etkileyebilir.Emzirme ve gebelik sırasındaki hormonal dalgalanmalar da kuruluk sebebi olabilir.Anksiyede de vajinal kan akımını etkileyerek kuruluğa neden olabilir.

Bazı kadınlarda daha az olan “cinsel dürtüler” de vajinal kuruluk sebebi olabilirler.
Bu durum kadınların en önemli sorunlarından biri hiç kuşkusuz. Peki ne yapmalı?

Vajinal kremler

Kuruluk çok ağrı yapar. Ve ilişkinin oluşturacağı mikro tahrişler kolayca vajina ve idrar yollarının enfeksiyonuna neden olur.Bu durumda vajinal zedelenmeyi tedavi edecek kremler kullanmak ve enfeksiyon riskini azaltmak işe yarayabilir.

Kayganlaştırıcılar
Kullanılması gerçekten işe yarar.

3) BAKTERİEL VAJİNOSİS NEDİR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bakteriel vajinosis (BV) vajinada yaşayan bu bakterinin,ortamın dengesinin bozulması sonucu baskın hale gelmesinin sonucudur.Yeni bir partnerle seks yapmak ya da çoğul partnere sahip olmak veya bir şişe intim likidle vajeni yıkamak BV e yakalanma olasılığını artırır.Ayrıca semen az sayıda koruyucu bakteriye sahiptir ve BV i tetikleyebilir.Fakat bu enfeksiyon cinsel yolla bulaşmaz ve ÜSE (üriner sistem enf.) na benzer bir enfeksiyon yapmaz.

İnanılmaz ağrı,kötü koku,rahatsızlık hissi ve ağrı yapabilir. BV li kadınlar gonore,klamidya ve HIV gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara daha kolay yakalanırlar.Aynı zamanda pelvik enfeksiyon gelişme riski daha fazladır.BV olan ya da geçmişte hikayesi olan kadınlarda erken doğum yapma olasılığı yüksektir.

Kendinizi koruyun,prezervatif kullandırın
Nemli çamaşır giymeyin Islak mayoyla oturmak ya da spor sonrası kıyafetini değiştirmemek BV e davetiye çıkartır.Kolayca vajen dengesi bozulabilir.

Nasıl tedavi edelim?

Vajina yaklaşık 5 çeşit bakteri türüne ev sahipliği yapar.Çalışmalar BV li kadınlarda yararlı bakterilerin yoğunluğunun daha az olduğunu gösteriyor.BV olan kadınlar beslenmelerine de dikkat etmeliler.Yoğurt ve fermente gıdaları bol tüketmeliler.Karbonhidrat ve şekerden uzak durmalılar.

4) PARTNERİMİN PENİSİ BANA GÖRE ÇOK BÜYÜK OLABİLİR Mİ?

Bu soru pek çok kadının aklını meşgul eden sorulardan biridir.Ancak bu konuda endişelenmeye hiç de gerek yok çünkü vajina kolayca esneyerek uyum sağlayabilen bir organdır.Cinsel uyarılmayla vajina genişler.Ama uyarılma yeterli olmazsa vajen genişlemez ve ilişkide ağrı duyulabilir. Üstelik ereksiyona ulaşıldığında hemen hemen bütün penisler yaklaşık aynı boyuta gelir.

5) GENİTAL BÖLGEDEKİ KÖTÜ KOKU NASIL ÖNLENİR?

Vajina kendi kendini temizleyebilir.Evet,bu bir gerçek. Vajina onu temiz tutacak bir sisteme sahiptir.Aynı vücudumuzun bakterileri dengede tutabilmesi gibi.
Bu yüzden eğer kokuyla ilgili endişeniz varsa bu bilgiyi hatırlayın.Genelde vajinaya herhangi bir müdahalede bulunmayan kadınlar abartısız kendilerini daha iyi hissederler.Bu konuda fazla hassasiyet gösterenler ise daha sık enfeksiyonlara maruz kalırlar.
Nemli giysilerle durmamak ve genital bölgeyi kuru tutmak önemlidir.Beslenmede probiotiklere ağırlık vermek tedaviyi kolaylaştırır.
Kokulu kozmetiklerle vajeni yıkamak yerine aşağıdakilere önerileri dikkate almak iyi olacaktır:
Vitamin D takviyesi yapın ( Kokulu akıntı Vit D eksikliğinde daha sık görülür)
Bol sıvı tüketin
Borik asit fitilleri kullanın
Diette probiotiklere yer verin
Parfümlü sıvılardan kaçının
Tahriş edecek şekilde işlemler uygulamayın
Sürekli dar pantalonlar ve string külot giymekten kaçının.

6) SEKS YAPMAK HİJYENİK DEĞİL MİDİR?

Seks yaparken eğer rahatsanız ve konforunuz yerindeyse bunda yanlış bişey olabilir mi?Yine de bazı kadınlar cinsel ilişkinin hijyenik olmadığını düşünürler.

Eğer bulaşıcı bir enfeksiyon varsa tabii ki seks yapmak sizi de enfekte edebilir.Aksi halde bir risk yoktur.Eğer düzenli adetler varsa ve gebelik olasılığı yoksa sekste kendinizi daha rahat ve konforlu hissedebilirsiniz.

Hala hijyenik olmadığını düşünüyorsanız,duşta seks yapmak iyi bir alternatif olabilir.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Siyahtan Vazgeçmeyenler

Siyahtan Vazgeçmeyenler
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
KOVA
BALIK
Bugün

Bugün maddi konularla ilgili kendinizi biraz huzursuz hissedebilirsiniz. Bugün bazı konuların daha iyi farkına varmaya özen gösterin. İkili ilişkileriniz önem kazanabilir. Akışta kalmanız gereken bir gündesiniz. Güven ve istikrar konuları ön plana gelebilir. Sorumlu olduğunuz konuları olgunlaştırmak isteyebilirsiniz. Acele davranmamanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinize yönelik uğraşlar içinde olabilirsiniz. Kişisel açıdan önemli konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde güven arayışı içinde olacağınız zamanlar içindesiniz. Gün içinde çatışmalar olabilir. Hassas olduğunuz konularda incinmiş hissedebilirsiniz. Bazı konularda karar vermeniz gereken durumlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün elinizde olmayan durumlardan dolayı kontrol kaybı yaşayabilirsiniz. İletişimden kaynaklı problemler olabilir. Hayal ettiğiniz şeyleri ortaya çıkaramamak hevesinizi kaçırabilir. Kendinizi kısıtlanmış hissedeceğiniz zamanlar var. Sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Zaman buldukça sanatsal uğraşlarla ilgilenmek sizi rahatlatacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün geleceğinizle ilgili yeni planlamalar içinde olabilirsiniz. İş hayatınızda alacağınız destekler sizi rahatlatacaktır. Sosyal konular gündeminizi meşgul edebilir. İlişkilerinizde kopmalar meydana gelebilir. Bazı olayları daha iyi fark edeceğiniz zamanlar var. Akşam saatlerinde hayal gücünüzü kullanacağınız uğraşlar içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızdaki gelişmelerle ilgilenebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda istikrar sağlamak isteyebilirsiniz. Güvenli hareket etmek isteyeceğiniz bir gündesiniz. Gün içinde annenizle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Bazı konularda farkındalığınız artabilir. Çatışmalara karşı dikkatli olmanız gereken zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gündeminizi felsefi konular oluşturabilir. Kendinizi yenilemek isteyebilirsiniz. Duygusal anlamda yaralandığınızı hissettiğiniz zamanlar olabilir. İkili ilişkilerinizde tamamlanmalar meydana gelebilir. Bazı konular nedeniyle kopmalar yaşayabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işleriniz karşınızdaki kişiye bağlı olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde kendinizi sıkışmış hissedebilirsiniz. Ortaklı konular gündeminizi meşgul edebilir. Güven arayışı içinde olabilirsiniz. İstikrarlı bir şekilde ilerlemeyen işleriniz canınızı sıkabilir. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşabilir. Finansal konularınızla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Kriz yaratan koşullara karşı dikkatli olmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ikili ilişkilerinizle ilgili yeni deneyimler içinde olabilirsiniz. Yaşadığınız olaylarla ilgili farkındalıklar oluşabilir. Acele etmemeniz gereken durumlar var. Çatışmalara karşı dikkatli olmalısınız. Akışta kalmanız gereken bir gündesiniz. Akşam saatleri daha rahatlatıcı koşullar meydana gelebilir. Sezgileriniz sizi yönlendirecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki koşullar sizi zorlayabilir. İkili ilişkilerinizde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sizi yoran ve yıpratan konulara karşı dikkatli olmanız gereken bir gündesiniz. İşte beraber olduğunuz kişilere karşı güven sağlamak isteyebilirsiniz. Gün içinde rahatlamak için yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Akşam saatlerinde fedakar bir tutum izleyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi ifade etmek için yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Bazı konularda daha kolay risk alacağınız zamanlar var. Zevk alacağınız işlere yönelebilirsiniz. Aşk ilişkileriniz gündeminizi meşgul edebilir. Güven içinde olduğunuz yerlerde olmak isteyebilirsiniz. Akşam saatlerinde sanatsal uğraşlarla ilgileneceğiniz zamanlar içindesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ailevi konular gündeminizi meşgul edebilir. Babanızla ilgili konularla ilgilenmeniz gerekebilir. İlişkilerinizde istikrarlı koşullar ön planda olabilir. Yaşadığınız olayların farkındalığı içinde olabilirsiniz. Kopmalar meydana gelebilir. Akşam saatlerinde kendinizi daha iyi hissedeceğiniz koşullar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizdeki olaylarla ilgilenebilirsiniz. Yazışma ve konuşmaların yoğun olduğu bir gündeminiz olabilir. Karşınızdaki kişiye daha çok güvenmek isteyebilirsiniz. Duygusal konularda kırılgan davranabilirsiniz. Akışta kalmak sizin için daha önemli olabilir. Akşam saatlerinde sanatsal konular ön plana çıkabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber