Diş eti çekilmesi nedir, neden olur?

Kadın erkek herkeste görülen hastalıkların en başında diş eti çekilmesi geliyor. Diş eti çekilmesi, düzensiz beslenme, beslenmede yapılan bir takım hatalar, vitamin ve mineral eksikliği, dişlere yeterli bakım yaptırmamak diş eti çekilmesine sebep olabilir. Bu nedenle ilk olarak diş eti çekilmesinin neden meydana geldiği ve nelerin diş eti çekilmesine iyi geldiği araştırılmadır. İşte diş eti çekilmesi nedir. Diş eti çekilmesi neden meydana gelir sorusunun cevapları…

Diş eti çekilmesi nedir, neden olur?

Dİş eti çekilmesi, tedavi edilmediği taktirde, ilerleyen zamanlarda diş kaybına bile neden olabilir. diş eti çekilmesinin ilk olarak neden olduğunu bilmek, belirtilerini takip etmek gerekir.

Diş eti çekilmesi nedir?
Diş eti çekilmesi dişleri saran pembe dokunun geriye çekilmesi sonucu meydana gelmektedir. Bu dokunun geriye çekilmesi sonucunda eğer gerekli önlemler alınamazsa diş kaybı meydana gelir. Diş eti çekilmesi başladığı andan itibaren tedavisi yapılmalı, kontrol altına alınmalıdır.

Diş eti çekilmesinin nedenleri nelerdir?
Diş eti çekilmesinin belli başlı bi çok nedeni bulunmaktadır. Bunların en başında kalsiyum mineralinin eksik olması diş eti çekilmesinin en önemli nedenleri arasında yer almaktdır.

1 den fazla doğum
Kadınlarda üst üste doğum yapmak diş eti çekilmesine neden olabilir. bu ilk doğumdan sonra yeterli vitamin desteği alınmalıdır.

Hormonnal bozukluklar
Diş eti çekilmesinde 60 yaş üzeri kişilerde hormonal bozuklukların meydana gelmesi, diş eti çekilmesinin bir diğer nedeni arasındadır.

Diş fırçalama
Dişlerin düzensiz bi şekilde frçalanması ve sert bir şekilde diş fırçalama diş etinin çekilmesine neden olabilir.

Doktor kontrolü
En az senede 1 defa diş doktoruna gidilmesi, dişlerin bakımının yaptırılması gerekir. Diş eti çekilmesini en az bir sene doktor kontrolüyle önleyebilirsiniz.

Uykuda diş sıkmak ve gıcırdatmak
Her yaşta kendini gösteren diş gıcırdatma ve dış sıkma zaman içinde diş yapısını bozarak diş eti çekilmesi gösterebilir.

Diş eti çekilmesi nasıl önlenir?
Diş eti çekilmesi belirtileri görülmeye başladığı andan itibaren önlem alınmalıdır. Diş eti çekilmesinde alınan önlemler oldukça basit ve zahmet gerektirmez. Ancak ilerlediği takdirde kişiyi sıkıntıya sokabilir. Bu nedenle belirtiler görülmeye başladığı an önlemler alınmalıdır.
Diş eti çekilmesi başladığı andan itibaren kontrol altına alınmalıdır. Ancak bu kontrol muhakkak doktor kontrolü altında olmalıdır.

Diş eti çekilmesini önlemek için uzman bir doktora başvurmak gerekir. Günde en az 2 defa dişe etlerine uygun diş macunuyla dişler fırçalanmalıdır.

Diş eti çekilmesine neden olan ağızdaki bakterilerde unutulmamalıdır. Dişler fırçalanırken muhakak ağız temizliği de yapılmalıdır.

Kalsiyum açısından zengin gıdalardan beslenilmelidir.
Peynir, süt, yumurta tüketimini artırmak gerekmektedir.
Diş eti çekilmesi belirtileri kendini göstermeye başladığında önlem almanız gerektiğini defalarca söyledik. Ancak belirtiler hakkında muhakkak bilgi sahibi olmanız gerekir.

Diş eti çekilmesi meydana geldiğinde vermiş olduğu belirtiler şu şekildedir;

Diş fırçalama gerçekleştiğinde diş etlerinin kanama yapması.
Dişler fırçalanmaya başladığında diş etinde meydana gelen sızıntı ve ağrı.
Diş etlerinde sürekli olarak meydana gelen sızıntılar ve ağrılar.
Soğuk ve acı yiyecekler yendiğinde diş etlerinde meydana gelen sızıntı.
Diş kenarlarında ve dişlerin arasında diş taşı oluşumu.
Ağızda, sürekli olarak meydana gelen kötü koku.

Yukarıda vermiş olduğumuz belirtiler kendini göstermeye başladığı andan itibaren diş doktoruna görünüp gerekli önlemlerin alınması gerekir. Aynı zamanda diş eti çekilmesi meydana gelmeye başladığı an doğal tedavi yöntemlerini de uygulayabilirsiniz.
Diş eti çekilmesine doğal tedavi yöntemleri nelerdir sorusunun cevabını aşağıda vermiş olduğumuz bilgilerden edinebilirsiniz.

Diş eti çekilmesi nasıl geçer?

diş eti çekilmesi nasıl geçer sorusunu soruyorsanız eğer ilk olarak uzman bir doktora danışmalısınız. ancak diş eti çekilmesinin belirtilerini hissetmeye başladıysanız evde doğal tedavi yöntemleri de uygulayabilirsiniz.

İşte diş eti çekilmesine doğal tedavi yöntemleri....

Şap yöntemi

Şap iltihap kurutucu etkisiyle bilinir. Bu nedenle diş etlerinde meydana gelen iltihaplanmalara ve diş eti çekilmesine şap yöntemi iyi gelecektir.
Bu yöntemi uygulamak için bir tatlı kaşığı şap ile 1 bardak suyu karıştırabilirsiniz. Bu su ile ağzınızız her gün bir defa gargara yapmak iyi gelecektir.
Yeşil çay yöntemi
Yeşil çay içerdiği antioksidan miktarı sayesinde diş eti çekilmesinden faydalanabileceğiniz doğal bir içecektir. Diş eti çekilmesini sıklıkla yaşıyorsanız günde en az 2 bardak yeşil çay tüketebilirsiniz.
Karanfil yöntemi
Karanfilde diş eti çekilmesine iyi gelecek bir diğer etkili yöntemdir. İçerisinde yer alan antiseptikler sayesinde karanfil diş eti çekilmesine iyi gelecektir. Karanfilden her gün 3 adet çiğnemek diş eti hastalıklarınıza oldukça iyi gelecektir.
Aloe vera yöntemi
Aloe vera, antibakteriyel özelliği sayesinde ağzınızda oluşan bakterilerin kısa süre içerisinde yol olmasını sağlar. Bu bakterilerin varlığını sonlandırabilmek için, aloe vera bitkisini ortadan ikiye bölüp, içerisindeki jeli, diş etlerinize masaj yaparak uygulayın. Daha sonra ağzınızı iyice çalkaladığınızdan emin olun.
Kekik suyu yöntemi
Kekiği kaynatıp suyunu içtiğinizde diş eti çekilmesine iyi geldiği anlaşılmıştır. Eğer diş eti çekilmesi hastalığını yaşıyorsanız akşam yemeklerinden sonra 1 çay bardağı kekik suyu kaynatıp içebilirsiniz.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Trend: Örme Hırka

Trend: Örme Hırka
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
KOVA
BALIK
Bugün

Bugün yeniliklere açık bir gündesiniz. Hayatınızda yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. Mücadele gerektiren işlere girişmekten çekinmeyeceksiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. Duygularınızı daha rahat ifade ettiğinizi hissedebilirsiniz. Beslenmenize dikkat etmenizde fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gündeminizi hayatınızda gizli kalmış konular etkileyebilir. Ruhsal gelişiminiz için yenilik getirecek başlangıçlar yapabilirsiniz. Gün içinde arkadaşlarınıza ayıracağınız zamanlar var. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı oluşan konulara fazla mücadeleci yaklaşmamakta fayda var. Akşam saatlerine doğru yavaşlama söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde işlerinizde canlılık olabilir. Gelecekle ilgili beklentileriniz de aceleci olmamakta fayda var. Sosyal konularınızla ilgili mücadele söz konusu olabilir. Kendinizi fazla yormamaya özen gösterin. Arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmek size iyi gelecektir. Akşam saatlerinde daha çok kararlı olabileceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızda mücadele gerektiren durumlar yaşanabilir. Sabah saatlerinde hedeflerinize ulaşmak için kendinizi daha canlı ve istekli hissedebilirsiniz. Öğleden sonra yaşayacağınız olaylarda karşınızdakine daha toleranslı olabilirsiniz. Kendinizi gevşemiş, rahatlamış hissedeceğiniz zamanlar var, yeni konularla ilgilenmek size iyi gelecek.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde yeni şeyler öğrenmek için kendinizi motive hissedebilirsiniz. Özgürlüğünüzün kısıtlandığını hissettiğiniz durumlarla mücadele etme isteği içinde olabilirsiniz, sakinliğinizi korumakta fayda var. Seyahat planları yapmak kendinizi iyi hissettirebilir. Bugün sizin için hareket berekettir diyebiliriz. Kendinizi göstermeniz için fırsatlar yakalayabileceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Duygusal yönden mücadele etmeniz gereken koşullar olabilir.  Ortaklı para konularında acele etmemekte fayda var. Bugün finansal konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. Akşam saatlerinde kararlılık göstereceğiniz olaylar yaşayabilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla inatlaşmamaya özen göstermelisiniz. Olaylara sakin yaklaşmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün uyum ve denge arayışı içinde olabilirsiniz. Gevşeme ihtiyacında olacağınız zamanlar var. Eşinizle ilgili konularda mücadele gerektiren koşullar olabilir. Arkadaşlıklarınız da kendinizi çok daha canlı ve hareketli hissedebilirsiniz. Akşam saatlerinde yeni konular gündeme gelebilir. Yavaşlamak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş ve çalışma koşullarınızda yenilik söz konusu olabilir.  Sizi yoran ve yıpratan konularda mücadele içinde olabilirsiniz. Gün içinde detaylara boğulacağınız zamanlar yaşanabilir. Stres altında olduğunuzda beslenmenize daha fazla dikkat etmelisiniz. Akşam saatlerinde sabit fikirli olmamaya özen gösterin. Yeni konular gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade etmek isteyeceğiniz, yaratıcılığınızın yüksek olduğu bir gündesiniz. Risk alacağınız konularda aceleci davranmamaya özen göstermelisiniz. Keyif veren şeyler için para harcamaktan çekinmeyeceksiniz. Çocuklarınızla ilgili konularda mücadele edebilirsiniz.  Akşam saatlerinde işlerin akışında yavaşlama olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Evinize ait konular gündeminizi oluşturabilir. Evinizi dekore ettirmek isteyebilirsiniz. Güvenlik sisteminizi gözden geçirmeyi düşünebilirsiniz. Ev alım satım konularıyla bugün ilgileneceğiniz zamanlar olabilir. Duygusal ihtiyaçlarınız için istikrar arayışında olabilirsiniz. Akşam saatlerinde olaylara daha kararlı yaklaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni haberler alabilirsiniz. Konuşma ve dedikoduların bol olduğu hareketli bir gündeminiz olabilir. Yakın çevrenizdeki değişiklikler sizi mücadele etmeniz gereken koşullar yaratabilir. Arkadaşlarınızla keyifli zamanlar geçirebileceğiniz yerlere gidebilirsiniz. Anlaşma yapacağınız konulara özenli davranmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarda canlanma olabilir. İş hayatınızda mücadele etmeniz gereken konularla uğraşabilirsiniz. Kişisel yeteneklerinizi kullanmak için aceleci bir tutum sergilememeye özen gösterin. Bugün iş hayatınızda başkalarından destek göreceğiniz zamanlar var. Harcamalarınıza özen göstermeniz gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber