VAJİNİSMUS HASTASINDA KİŞİLİK YAPILARI

VAJİNİSMUS HASTASINDA KİŞİLİK YAPILARI

Vajinismus; ilişki anında korku, kasılma, geri kaçınma, eşini eli ile itme ve ağlama nöbetlerinin olduğu ve ilişkinin gerçekleşmediği bir hastalıktır.

Türk kadının da çoğunlukla vajen serbesttir. Asıl sorun ilişki anında ortaya çıkan durumdur. Hâl böyle olunca vajinismus tedavisi de ağırlıklı olarak zihinsel kaynaklı sorunları çözmek üzerine kurgulanmalıdır.

Vajinismus hastasında;

1- Fobiler (korkular)

2- OKB (takıntı zorlantı hastalığı)

3- Cinsellikten tiksinme ve iğrenme

4- Cinsel soğukluk

5- Panik Atak

6- Paranoid yapı (kuşkucu)

7- Şizoid durum

Gibi ek kişilik örgütlenmeleri varsa vajinismus tedavisinde hekim bu durumları göz önüne alarak tedaviyi şekillendirmelidir. Dolayısyla hastalık yoktur, hasta vardır.

Vajinismus tedavisi hastanın ilişki yaşayabilir hale getirilmesinin hemen ardından erkeğin sertleşme sorunu yaşamasına Tahtravalli Etkisi (Dr. Ulusoy – Kongre Sunumu) diyoruz. Erkekte fizyolojik olarak herhangi bir sorun olmamasına rağmen psikolojik bir geri çekilme meydana gelmektedir. Bu durumda erkeğe medikal veya psikoterapi - hipnoterapi bağlamında yaklaşım sunulur.

Vajinismus hastaları hiçbir zaman sorunlarının çözülemeyeceği endişesi taşımamalıdır. Birçok vajinismus hastası en zor vakanın kendisi olduğunu düşünür. Bu bir anlamda var olan hastalıklarına olumsuz etki eden bir süreçtir.

Vajinismusta hastanın, eşinin ve terapistin üçlü uyumu gerekir. Ayrıca kullanılacak tedavi tekniği de önemlidir.

Türkiye’de halen uygulanan üç tür tedavi vardır;

1- 10 – 12 seans süren haftalık görüşmelerle giden klasik tedavi

2- Sadece davranışçı dediğimiz, muayene ve çalıştırma ile 5 – 7 günde çözüme giden tedaviler

3- Üç Aşama ve Bir Buçuk Günde çözüme giden Dr. Ulusoy Tekniği

Tekniklerin ortak noktaları olabildiği gibi birbirinden ayrıldığı noktalarda vardır. Vajinismusta Dr. Ulusoy Tekniği, eklektik (bütüncül) bir yaklaşım sunarak terapilerdeki eksik yapıları tamamlayan ve süreci kısaltan bir tedavi yaklaşımı olarak Avrupa Hipnoz Kongresinde, Anadolu Cinsel Sağlık Kongresinde sözlü sunumla paylaşılmış ve “Vajinismus Tedavisinde Hipnoz” adı ile kitap olarak yayınlanmıştır.

Vajinismus hastaları ümitsiz ve çaresiz değildir. Çünkü var olan sorunlarını çözebilecek tedavi teknikleri mevcuttur.

Kaynak: www.drulusoy.com