Ece Salıcı - Röportaj

Genç tasarımcı Ece Salıcı ile geçtiğimiz günlerde İlkbahar-Yaz 2012 koleksiyonu lansmanında tanıştık. Çıkış noktasını klasik zarafet ile sokak modasının asi yansımanası arasındaki çarpışmadan alan koleksiyon oldukça dikkatimizi çekti ve Ece ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik...

Ece Salıcı - Röportaj

 - Bize öncelikle kendinizden bahsedebilir misiniz?

Tabi, 1986 Ankara doğumluyum. Hacettepe Üniversitesi’nde İktisat okuduktan sonra Milano’da Istituto Marangoni’de moda tasarımı eğitimi aldım. Bir süre tekstil sektöründe çalıştıktan sonra Nisan 2011’de kendi atölyemi kurmak üzere girişimlere başladım. Halen Ankara’daki atölyemde hazır giyim koleksiyonları ve kişiye özel tasarımlar yapmaktayım.

- Tasarım yapmaya nasıl karar verdiniz?

Annem giyinmeyi sanata dönüştüren bir kadın, eldivenleri, şapkaları, çok topuklu çizmeleri, pelerinleri, renkleri ve desenleri karıştırmasıyla her zaman çok şık ve çok farklı. Onu izleyerek büyürken içten içe bu işi yapacağımı biliyordum. Tabi ben de barbie’lerime defter kaplarından elbiseler yapar, ve sürekli kadın figürleri çizip onları giydirirdim. Bir de hiç unutmuyorum, 13 yaşından itibaren eve her ay 5-6 moda dergisi alırdım ve hepsini saklardım, annem bunaldığında bütün bu dergileri evlenince çeyizine koyacağım diye şikayet ederdi. Şimdi kendisi her ay butun bu dergileri alıyor, çünkü Ece Salici hepsinde:)

Ece Salıcı - Röportaj

- Koleksiyonlarınızın oluşum sürecini anlatır mısınız? Nelerden ilham alıyorsunuz?

Ben bu işin eğitimini aldığım için sanırım daha disiplinli bir şekilde önce araştırarak bir mood board hazırlıyorum sonra çizerek bütün koleksiyonumu hazırlıyorum. Ama kumaşlarımı aldıktan sonra yeni modeller koleksiyonuma ekleniyor. Çünkü kumaşların dokuları, renkleri, ve bir arada hepsini görmek bana yeni fikirler veriyor.Nelerden ilham aliyorum? O dönemde yaptığım seyahatlerim, okuduğum kitaplar, dinlediğim müzikler, izlediğim filmler, bazen bir insan kısacası her şey bana ilham verebilir.

- Tasarımlarınızda aksesuarlara yer veriyor musunuz?

2012 yaz sezonunda metal fermuarlara cok farkli sekillerde yer verdim, bir de tüy detaylar kullandım. Tasarımlarımda aksesuarlardan çok formlara ve kesimlere önem veriyorum bir de farklı kumaşları bir arada kullanmayı seviyorum, bence bu şekilde kumaşlarda aksesuar görevi görüyor.

- Tasarımlarınız gündüz ve gece olarak ayırsak, en çok hangi tarz çalışıyorsunuz?

Ben hazır giyim koleksiyonları hazırlamayı daha çok seviyorum. Tasarımlarımı yaparken gündüz ve gece çok rahatlıkla kullanılacak, detaylarıyla farklılık yaratan parçalar yaratmaya çalışıyorum.

Ece Salıcı - Röportaj

- Yeni tasarımlar yaparken geçmiş tasarımlarınızdan etkileniyor musunuz?

Hayır. Her yeni koleksiyon benim için yeni bir süreç, farklı bir hikaye. Bence bir tasarımcı sürekli kendini aşmaya çalışmalı, sürekli yaratmalı. Eskiden ne yaptığıma çok fazla takılmıyorum açıkçası.

- Modanın her geçen gün gelişmekte olduğuna şahit oluyoruz. Bulunduğumuz zamanda moda dünyasının bulunduğu konumu değerlendirmenizi istersek neler söyleyebilirsiniz?

Bloggerlar, fast fashion markaları, internet alışveriş siteleri derken, artık herkes her istediği tarza çok kolay ve uygun fiyatlara ulaşır oldu. Dev markalar bile birer birer daha uygun fiyatlı alt markalarını oluşturuyorlar, ya da büyük firmalarla tasarım işbirlikleri yapıyorlar. Bütün bunların yanında gün geçtikçe alternatifler artıyor. Ben de tasarımlarımın daha ulaşılır olması için gayret gösteriyorum.

- Peki, moda dünyasındaki gelişmeler son zamanlarda birçok "tasarımcının" doğmasını sağladı, sizin farkınız nedir?

Benim farkım benim işçiliğim, kaliteli kumaşlarım. Kendi koleksiyonlarımı kişiye özel hazır giyim olarak tanımlıyorum aslında. Kaliteli astarlar kullanıyorum, kıyafetin dışı kadar içinin de en temiz ve en iyi şekilde yapılması gerektiğine inanıyorum. Çok fazla yeni tasarımcı var, ve tasarımda çok kaybolduklarını ve bu işin işçiliğine, yapılışına çok önem vermediklerini düşünüyorum. Açıkçası iyi yapılmamış bir kıyafet bana çöp gibi geliyor, alışveriş yapmakta zorlanıyorum.

Ece Salıcı - Röportaj

- Kişiye özel tasarımlar yapıyor musunuz?

Evet yapıyorum. Ama bu konuda uzmanlaşmaktan çok, hazır giyim koleksiyonlarıma ağırlık vermek istiyorum. Her sezon birden fazla, farklı kesimlere hitap eden koleksiyonlar yapmayı planlıyorum.

-Tasarımlarınız ile ulaşmayı amaçladığınız hedef kitleniz nedir?

Benim tasarımlarımı modayı körü körüne takip eden değil, kişisel bir stil yaratma kaygısı olan kadınlar satın alsın istiyorum. Zaten ufak detaylarda farklılıklar yaratarak, kalıcı parçalar tasarladığımı düşünüyorum. Tasarlarken, çalışan, güçlü kadınları düşünüyorum.

- İnsanların tasarımlarınıza nasıl tepkiler vermesini istiyorsunuz?

Şaşırmalarını isterim. İnsanları şaşırtmayı severim.

Ece Salıcı - Röportaj

- Erkekler için tasarım yapmayı düşünüyor musunuz?

Çok istiyorum. Ve yapmayı da düşünüyorum. İyi bir erkek giyim tasarımcısı olacağıma inanıyorum. Çünkü bir kadın için de tasarlarken en çok, kupsuz, maskülen ceketler tasarlamayı seviyorum.

- Sizin gözünüzden sokakta görmek istediğiniz kadın ve erkekler nasıl giyinmeli?

Öncelikle kendi vücutlarını tanıyarak, buna uygun giyinmeleri gerekiyor. Doğru model ve yine doğru beden kıyafet satın almaları gerekiyor. Bir de paçası uzun kalmış pantolonlar beni çok rahatsız ediyor. Tam kişinin üzerine göre ayarlanmalı. Bu tür detaylara önem vermek gerekiyor. Bunun dışında ben sokaklarda daha özgür stiller görmek istyorum. Herkesin kendine has bir stili olması gerektiğine inanıyorum.

- Peki bir kadının ve erkeğin dolabında mutlaka olması gereken yegane parçalar nelerdir?

Doğru bir jean, motorcu tarz deri ceket, doğru kesim klasik bir ceket, basic tshirt, ayrıca bayanlar için siyah mini bir elbise, siyah stiletto ayakkabılar.

Ece Salıcı - Röportaj

- Kişisel olarak giyim konusunda hazır giyim markalarını mı yoksa tasarımcıları mı tercih ediyorsunuz?

Zaten tasarımcılar da hazır giyim koleksiyonları oluşturuyorlar. Yani bizler de yalnızca kişiye özel tasarımlar yapmıyoruz ki. Ben kendi tasarımlarımı giyiyorum genelde.

- Tasarımlarınıza satın almak isteyenler nerelerden ulaşabilirler?

2012 ilkbahar yaz koleksiyonumun tamamına www.ecesalici.com online satış sitemizden ulaşabilirler. Bundan sonra sürekli değişen kampanyalar ve yeni koleksiyonlarla sitemizi sürekli aktif tutacağız. Bunun dışında İstanbul, Bursa ve Adana’da da satış noktalarım var.

Ece Salıcı - Röportaj

- Markanızın yurt dışına açılma konusunda girişimleri var mı?

Evet var. Planladığım bazı noktalar var. Bir de internet sitemden de yurt dışına satış yapmayı planlıyorum, bu ara bununla ilgili pek çok mail alıyorum. Yurt dışında yaşayan Türklerden ve yine benim yabancı arkadaşlarımdan.

- Son olarak gelecekteki projelerinizden ipuçları alabilir miyiz?

Yakın gelecekte Ankara’da kendi mağazamı açmayı planlıyorum. Yurt dışında satış noktalarına ulaşmak istiyorum. Ama şuan gündemimde www.ecesalici.com online mağazam var. En iyi hizmeti vermek için çok çalışıyoruz.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Sonbahar Ofis Şıklığı

Sonbahar Ofis Şıklığı
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
KOVA
BALIK
Bugün

Ev hayatında hassasiyet yaratabilecek karşıt fikirlerle karşılaşabilirsiniz. Planlarınızda değişiklikler olabilir.  Sabah saatlerinde hayaller içinde kalmak isteyebilirsiniz.  Gün içinde geçmişle ilgili olaylar gündeme gelebilir. Bu konularda kendinizi rahatlatmaya çalışın. Bundan dolayı akşam saatlerinde kendinizi daha fazla yorulmuş hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde yoğun bir temponuz olabilir. İletişimden kaynaklı çatışmalara dikkat etmelisiniz. Yakın çevrenizdeki değişikliklerle ilgileneceğiniz zamanlar var. Hayal ettiğinizden farklı olaylarla karşılaşabilirsiniz. İşlerinizde en iyisini yapmaya çalışacaksınız. Dedikodulara kulak asmamalısınız. Akşam saatlerinde kendinizi engellenmiş hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sorumlu olduğunuz işlerde hayaller içinde olmamaya özen gösterin. Mücadele ettiğiniz konularda çatışmalı olayların içinde kalmayın. Başarı elde etmek için, yeteneklerinizi kullanmak isteyeceksiniz. Maddi kaynaklarınızla ilgili blokajlar hissedebilirsiniz. İkili ilişkilerinizde duygusal olarak engellendiğinizi hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kişisel hassasiyetinizin olduğu konular gündeminizi meşgul edebilir. Hayallerinizin peşinden gidip, yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işleriniz için mücadele verebilirsiniz. Zirvede kalabilmek için bazı şeylerden ödün vermeniz gerekebilir. Akşam saatlerinde kendinizi daha duygusal hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün bilemediğiniz konular gündeminizi meşgul edebilir. Umut ettiğiniz şeylerden dolayı hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Gizli düşmanlarınıza karşı dikkat etmenizde fayda var. Bazı olayları kabullenme içine girebilirsiniz. Tartışmalara karşı duyarlı olun. Sorumlu olduğunuz işlerinizde gelecek yönünde beklentilere girebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızda alacağınız desteklerle kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Gelecek beklentilerinizle ilgili yeni sorumluluklar alabilirsiniz. Uğraştığınız işlerde en iyisini yapmak için çaba gösterebilirsiniz. Gün içinde fikir çatışmaları olabilir. Arkadaşlarınızla yaptığınız programlar sizi kısmen rahatlatacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili konularla ilgileneceğiniz bir gündesiniz. Başarı için çok çaba sarf edebilirsiniz. Üstlerinizden destek almak sizi motive edecektir. Sorumlu olduğunuz konuları daha fazla göz önünde tutmak isteyebilirsiniz. Annenizle ilgili konuları ihmal etmemeye çalışın. Akşam saatlerinde yorucu koşullar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde yeni şeyler öğrenmek için çaba gösterebilirsiniz. Akademik konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. Yabancılarla ilgili olaylar gündeminizi meşgul edebilir. Eksik iletişimden kaynaklı problem çıkabilir. Sorumlu olduğunuz konularda sezgileriniz size yol gösterecektir. İşlerinizde gelecek yönünde kararlar almak durumunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün endişe duyduğunuz konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Bu olaylar kriz yaratabilir. Sinirlerinizi kontrol etmeye çalışmalısınız. Gün içinde sizi uğraştıracak olaylardan uzak durun. Sorumlu olduğunuz konulara vereceğiniz mücadeleler önem kazanabilir. Akşam saatlerinde kendinizi duygusal olarak engellenmiş hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Sabah saatlerinde daha fazla sezgilerinizle hareket etme eğiliminde olabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde çıkabilecek iletişim problemlerine karşı dikkatli olmanızda fayda var. İç dengenizi korumaya çalışın. Akşam saatlerinde daha yorucu koşullar olabilir. Kendinizi engellenmiş hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün çalışma hayatınızda daha fazla sorumluluk alabilirsiniz. Gelecek yönünde hedeflerinizle ilgili üstlerinizle iletişime geçebilirsiniz. İş arkadaşlarınızla birlikte alternatif planlar yapmak işlerinizi kolaylaştırabilir. Sizi bazı olaylar yorabilir. Fikir ayrılıkları doğabilir. İlerleyen saatlerde kendinizi engellenmiş hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Uğraştığınız işlerde en iyisini yapmaya çalışacağınız bir gündesiniz. Yaratıcı olduğunuz konulara zaman ayırmak isteyebilirsiniz. Keyif aldığınız işlerde ilişkilerinizi kullanmak sizi ileriye taşıyacaktır. Gün içinde birçok konuda alternatif planlar yapabilirsiniz. Akşam saatlerinde kendinizi duygusal olarak engellenmiş hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber