Elleriniz yaşınızı ele vermesin!

Diri ve genç görünümlü bir cilde sahip olan elleriniz ile genç ruhunuzu ve zarafetinizi yansıtın.

Elleriniz yaşınızı ele vermesin!

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Ali Duman’a göre kombine tedaviler ve küçük cerrahi müdahalelerle el sırtındaki yaşlanma belirtilerini yok etmek artık mümkün.

Yıllardır yüzde yapılan gençleştirme operasyonlarının yanında ellerin bu avantajdan yoksun kalması kadınlar için ciddi sorun haline geldi. Genellikle “yüzü genç ancak elleri yaşını ele veriyor” eleştirileri ile karşı karşıya kalan bayanlar artık, kombine tedaviler ve küçük cerrahi müdahalelerle daha genç, dolgun ve parlak el derisine sahip olabiliyor. Güneş ışınları, soğuk hava gibi çevresel faktörlere maruz kalan ellerimiz, ne yazık ki çok genç yaşlarda dahi sağlıklı görüntüsünü kaybedebiliyor. Çoğu zaman ellerimizi saklama ihtiyacı hissetmemize neden olan bu kırışıklıklar ve lekeler ise artık tarih oluyor. Estetik ve plastik cerrahi uygulamalar, genç görünümlü ellere sahip olma hayallerimizi gerçeğe dönüştürüyor.

Zahmetsiz ve acısız bir operasyonla derinin kalitesini artırmak ve biyolojik yaşı azaltabilmenin mümkün olduğunu belirten Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Ali Duman, el estetiğinde en yeni trendleri şöyle açıklıyor: “Kök hücreden zengin yağ dokusu enjeksiyonu, lazer biyostimulasyon ile cilt gençleştirme, PRP tedavisi, lazer uygulamaları ve leke tedavisi gibi farklı alternatiflerle oldukça başarılı sonuçlar elde ediyoruz.”

El sırtına yapılacak müdahalelerde zamanlama önemli

El sırtı bölgesine yapılacak müdahalelerin cildin çok fazla gevşeyip kırışmasına imkân vermeden yapılması gerektiğini vurgulayan Ali Duman, “Kişiden kişiye değişmekle birlikte, beyaz ve ince tenli insanlarda el sırtı derisindeki değişikliklerin çok daha erken başladığını söylemek doğru olur. Tedavide seçilecek yöntem, el sırtındaki deformasyonun durumuna göre farklılık arz edebilir. Tek bir seans yeterli olabileceği gibi, iki-üç hafta aralıklarla birkaç seans da yapılabilir.” diyor.

İşlemler lokal anestezi ile yapılıyor, günlük hayat kısıtlanmıyor

Bütün müdahalelerin lokal anestezi altında yapıldığını ve hastaların hemen aynı gün sosyal hayatlarına hiç bir kısıt olmaksızın dönebildiklerini ifade eden Dr. Duman, kalıcı çözüm için şu tavsiyede bulunuyor: “Kök hücre ve kök hücreden zengin yağ dokusu uygulamaları sonuçların en çabuk görüldüğü işlemlerdir. Lazer tedavileri ile cilt gençleştirme ve leke giderme uygulamaları ile memnun edici etkiler hemen elde edilebilir. Lazer uygulamaları sonrasında önerilen nemlendirici kremlerin kullanılması ve güneşten korunma önemlidir. Dolayısıyla güneşe maruz kalınmayan kış ve sonbahar aylarının tercih edilmesi uygun olabilir.”

Yağ dokusu ile doğal bir tedavi süreci

Yaşlılığa bağlı doku kayıplarına da değinen Dr. Duman, bu konudaki en etkili çözüm hakkında “Vücudun herhangi bir yerinden alınacak çok az miktardaki kişinin kendi yağ dokusu, kök hücrelerden yana zengin bir hale getirilerek el sırtına özel enjektörler yardımıyla verilebilir. Bu, el sırtındaki kollajen doku kaybının ve gevşekliğin giderilmesi açısından son derece doğal bir tedavi olacaktır.” bilgisini veriyor. El sırtı için lazerle cilt gençleştirmede iki hafta arayla yapılacak ve oldukça kısa süren en az iki seans lazer biyostimulasyon uygulaması ile gözle görülür sonuçlar alınabildiğini aktaran Dr. Duman, kimyasal peeling işleminin nispeten kontrolsüz bir soyma işlemi olduğunu, el sırtı derisinin zamanla oldukça inceldiğinden, bu bölgede çok tercih edilmemesini öneriyor.

Görüntünün doğallığı güvence altında

Yaşlanma ve zamanın dokular üzerindeki etkisinin bölgeden bölgeye ve kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini; güneş, sigara kullanımı, kişisel hijyenin bozukluğu veya bakımların yapılmamasının yaşlanmayı hızlandırdığını açıklayan Dr. Duman, yağ enjeksiyonu yöntemi için “Yağ enjeksiyonu tek başına yapıldığında kalıcılığı çok uzun sureli olmaz. Dolayısıyla kök hücrelerden zengin yağın kullanılması ile hem etkinin uzun süreli olması sağlanabilir hem de görüntünün doğallığı güvence altına alınır.” diyor.

İşlemler alanında uzman estetik cerrahlar tarafından yapılmalı

Tedaviler sonucunda beklenmeyen bir etki ile karşılaşılmaması için uygun şartların sağlanılması ve işlemlerin alanında uzman estetik cerrahlar tarafından yapılması gerektiğini de hatırlatan Dr. Duman, el sırtı için kullanılan PRP yönteminin lazerle kombine edildiğinde son derece etkili olabildiğini vurguluyor.

“Kahverengi lekelerin tedavilerinde cilde dışarıdan peel veya lazer ile bir tedavi söz konusu olduğu için leke tedavileri yaz aylarında uygulanmıyor.” diyen Duman, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Damarların tedavisi ile dolgular herhangi bir mevsimde yapılabilir. Bu tedavilerin tümü zaten aynı seansta gerçekleşmiyor. Özetle tedaviyi mevsime göre planlamak gerebilir. Leke tedavisinden sonra birkaç gün ellere krem sürülüyor ve birkaç ay da koruyucu güneş kremi kullanılıyor. Genel olarak bağ dokusu hastalığı olan, yara iyileşme bozuklukları, kontrolsüz tansiyon ve şeker hastalarına bu operasyon uygulanmamalı.”

İşlem sonuçlarının her kişide aynı şekilde sonuçlanmayacağını; cilt farkı, rengi, yaş, deformasyonun derecesi gibi faktörlerin belirleyici olduğunun altını çizen Dr. Duman, daha uzun süre genç ellere sahip olmak için güneşten ve soğuktan korunmanın, kozmetik ürünler kullanmanın faydalı olduğunu hatırlatıyor ve ekliyor:

“Ellerin bakımını kesinlikle ihmal etmemeli ve sorunlar başlamadan önce ellere gereken ilgiyi göstermemiz gerekiyor. Kimyasal maddelerle temas ederken ve temizlik yaparken eldiven kullanmak, sık aralıklarla nemlendirici krem sürmek ve masajla deriyi canlı tutmak ayrıca güneşe karşı korunmak önemlidir.”

Op. Dr. Ali Duman Hakkında

1973 yılında Stuttgart-Almanya’da doğan, lise eğitimini Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayan Duman, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü’nden 1998 yılında mezun oldu. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanlığını, Haydarpaşa Numune Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği’nde tamamladı. Uzmanlık tezi olarak “Silikon Meme Protez Kapsül Formasyonun Dermis Allogreftleri Yardımıyla Önlenmesi” konusunu araştırdı.

Almanya ve Hollanda’da alanı ile ilgili staj ve kurslara katılan Duman, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanlığını 2004 yılında aldı. 2005-2009 yılları arasında Özel Göztepe Şafak Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği Şefliği ve Başhekim Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Duman, 2009 yılından bu yana, Superplast Estetik Cerrahi Kliniği ortağı olarak Nişantaşı - İstanbul’da çalışmalarına devam ediyor.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Kış Gardırobu

Kış Gardırobu
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
KOVA
BALIK
Bugün

Kişisel yetenekleriniz konusunda yapıcı girişimlerde bulunabilirsiniz. Maddi kaynaklarınız için kararlılık göstereceğiniz koşullar oluşabilir. İşinizle ilgili konularda daha hırslı davranıp, mücadeleci davranabilirsiniz.  Başkalarından destek göreceğiniz zamanlar var. Öğleden sonra karşınızdakini anlamak için daha çok çaba sarf edebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Günün ilk yarısında aşk hayatınızda sıkışmalar yaşanabilir. Kişisel açıdan önem verdiğiniz, yapıcı aktivitelerle uğraşmaktan zevk alabilirsiniz. Yeni başlangıçlar yapmak için azimli olacağınız zamanlar var. Kişisel hassasiyetiniz olduğu konularda esneklik gösteremeyebilirsiniz. Öğleden sonra üstünüzde duygusal baskı hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün farkında olmadığınız, gizli kalan konularla uğraşabilirsiniz. Sabah saatlerinde ilişkilerinizde sıkışmalar, yanlış anlaşılmalar olabilir. İçsel süreçler yaşayacağınız zamanlar var. Aşılması gereken engeller varmış gibi, koşulları zorlayabilirsiniz. Yaşadığınız olaylarda yapıcı davranmaya özen göstermeniz sizin için faydalı olur.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde arkadaşlarınızla ilişkilerinizde ufak tefek sıkıntılar yaşanabilir. Gelecek beklentilerinizi oluşturabilirsiniz. Yeni temeller atabilmek için güç sarf edeceğiniz ve yapıcı aktivitelerin olduğu zamanlar var. Akşam saatlerinde iletişim çatışmalarına karşı dikkatli olmalısınız. Fikirlerde çok ısrarcı davranmamakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili konularda daha yapıcı davranacağınız bir gündesiniz. Bürokrasi ile uğraşacağınız zamanlar var. Hedeflerinize ulaşmak için hırslı ve kararlı davranabilirsiniz. Annenizle ilgili konular gündeme gelebilir. Bugün yaşayacağınız olaylara karşı kimi zaman esneklik gösteremeyebilirsiniz, sakin olmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılma ve özgürleşme isteği içinde olabilirsiniz. İşyerinizde eğitimler düzenleyerek, fikirlerinizi yaymak isteyebilirsiniz. Gün içinde akademik konulara zaman ayırarak teknik bilginizi geliştirmek size iyi gelecektir. Gitmek istediğiniz yolculuklar için plan program yapmaya başlayabilir, arkadaşlarınızı da dahil etmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde ilişkilerinizle ilgili sıkışmalar yaşayabilirsiniz. Kriz yaratan durumlarla ilgileneceğiniz zamanlar var. Mücadeleci tavrınızla bunların üstesinden gelebilirsiniz. Finansal konularınızda daha kararlı davranacağınız bir gündesiniz. Öğleden sonraki zamanlarda kendinizi duygularınıza kaptırmış hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular bugün gündeminizi etkileyebilir. Karşılıklı ilişkilerinizde daha yapıcı davranacağınız zamanlar var. İlişkileriniz de yaşanan sıkışmalara karşı, dengede kalmaya çalışmalısınız. Kimi zaman olaylara karşı esneklik gösterememe durumu olabilir. Duygusal baskı hissedebilirsiniz. Size ilham veren konularla uğraşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş yerinizde beraber çalıştığınız insanlarla ilgili konular sizi meşgul edebilir. Sağlıkla ilgili sıkıntı yaşıyorsanız, kendinize daha fazla özen göstermeye çalışın. İş hayatınızdaki görevlerinizle ilgili konularda kararlılık göstereceğiniz zamanlar olabilir. Akşam saatlerini daha dingin ve paylaşım içinde geçirebilirsiniz. Çatışmalara dikkat etmekte fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde yaratıcılık ve zevklerde sıkışma olabilir. Spekülatif konularda ısrarcı davranmamaya özen göstermelisiniz. Çocuklarınızla ilgili olaylarda kararlı davranmanız gereken zamanlar var. Eşinizle birlikte keyif verici faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Güven ve paylaşım içinde olmak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ev hayatınızla ilgili konular gündeminizi oluşturabilir.  Günün ilk yarısı aile fertlerinin arasındaki ilişkilerde sıkışma olabilir. Birbirinizi anlamak için çaba göstermek durumunda kalabilirsiniz. İlgilendiğiniz işlerinizde yapıcı davranmaya özen göstereceksiniz. Zaman zaman olaylara karşı esneklik göstermede zorluklar yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Düşüncelerinizde kararlılık göstereceğiniz bir gündesiniz. Farklı görüşlerinizi dile getirmek isteyebilirsiniz. Eğitim alanında yeni gelişmeler olabilir. Yakın çevrenizle ilgili konularda yapıcı davranabilirsiniz. Teknik konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. Akşam saatleri içinde eşinizle paylaşımlarınız artabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber