Eyvah! Doktorum rahim filmi istedi

Pek çok kadın rahim filmi çektirmekten korkuyor ve kim ne derse desin çoğunun rahim filminden korkmak için haklı sebepleri var.

Eyvah! Doktorum rahim filmi istedi

Gerçekleri saklamak veya olduğundan farklı göstermek kültürümüzde var. Daha çocukken bize “acımayacak” diye diye aşılar yapıldı, iğneler olduk, pansumanlar yapıldı. Bunlar genellikle acısız değildi.

Ben ileri teknoloji ve yeni tekniklerle ağrısız rahim filmi çekiyorum. Hastalarıma “korkma, canın yanmayacak” dediğimde çoğunun bana inanamamasını anlıyorum. “Acımayacak” sözüne o kadar şüpheyle yaklaşıyorlar ki kendisinden 10 dakika önce rahim filmi çektiğim ve ”hiç acımadı” diyen diğer hastama böyle söylemesini özellikle tembih ettiğimi bile düşünebiliyorlar.

Bazı kadınlar diyorlar ki; daha önce rahim filmi çektirdim. O filmi çeken doktor da acımayacağını söylemişti. Ama hiç de öyle olmadı. Şimdi size nasıl inanabilirim? Lütfen bana anestezi yapın.

Bu diyalogun “kardeşim rahim filmi çektirdi”, “komşum rahim filmi çektirdi” gibi değişik öznelerle başlayan varyasyonları var. Onlara sadece şu cevabı verebiliyorum: Bu sefer farklı olacak.

Ya internette araştırma yapanlar? Rahim içinde köpük köpük ilerleyen basınçlı ilacın ürkütücü animasyon videolarını izleyip korkunç acılar çektiğini anlatan kadınların yazdıklarını okuduktan sonra röntgen masasına endişe etmeden yatıp “korkma, acımayacak” diyen Dr. Cevat’a nasıl inansınlar?

Anlatılan kötü hikayeler veya şahit olunan olumsuz örnekler nedeniyle aylarca hatta yıllarca rahim filmi çektirmekten kaçanlar var. Sadece rahim filmi istedi diye -bir ümit- doktor değiştirenler var. Çocuk sahibi olmak için çeşitli kocakarı ilaçlarını deneyerek bu filmden kurtulmaya çalışanlar var.

Birbiriyle çelişen ifadeler de bin bir kafa karışıklığına sebep oluyor. İnternetteki forum sitelerine göz atıldığında “hiç acımadı” diyen bir kadının yazdıklarını “hayatımda yaşadığım en büyük acıydı” diyen kadının yazısı takip ediyor. Birisi “benim tüpüm kapalı olduğu için çok canım yandı” açıklamasını yaparken bir diğeri “benim tüplerim kapalı ama hiç acımadı” diyor. “Acıdı ama dayanılamayacak kadar değildi. Çocuk sahibi olmak için katlanmalıyız” diyen de var, “ben anestezi yaptırdım ve hiç bir şey duymadım” diye ahkam kesen de.

Bu deneyimi yaşayan bazı kadınlar birbirlerini suçlayabiliyor. “Amma da abartıyorlar” diyen de var “hiç acımadı” diye yazanı reklam yapmakla suçlayıp “film çekilirken çığlıklarımla hastaneyi inlettim” diyen de.

Bazı kadınlar tamamen birbirine zıt bu ifadeleri kişilerin ağrı eşiklerinin farklı olmasına bağlıyorlar ama ağrı eşiği çok düşük olduğu halde canı yanmayan da var “ağrı eşiğim çok yüksektir ama bu rahim filmi dayanılır gibi değildi” diyen de.

Ağrı kesici ilaç, iğne veya fitil önerenler var ama biliyoruz ki bu ilaçlar rahim filmi sırasında meydana gelebilecek şiddetli kramp ve ağrıları önlemekte oldukça yetersiz kalıyor. Keşke etkili basit bir ağrı kesici ilaç olsaydı. O zaman bu kadar korkuya, sıkıntıya hiç gerek kalmayacaktı.

Rahim filmi çekilmesi sırasında acı çekme ihtimalini göze alamayan ve bunu şansa bırakmak istemeyen bir kadının elinde anestezi istemekten başka bir seçenek kalmıyor. Anestezi bir seçenektir ama unutmamak gerekir ki beraberinde ek riskler getirmekte, ek bir maliyet yüklemektedir.

Gerçekten ağrısız rahim filmi için tek seçenek anestezi midir? Şimdi konuyu bir uzman gözüyle inceleyelim.

Rahim filmi sırasında şiddetli ağrı ve spazm oluşumunu tetikleyen birden çok faktör söz konusudur. Bunları şu şekilde gruplandırabiliriz:

1- Kişisel anatomik farklılıklara bağlı faktörler.
2- Kişisel fizyolojik faktörler.
3- Kişisel psikolojik faktörler
4- Kullanılan röntgen cihazı ve teknik.
5- Kullanılan aparatlar.
6- Kullanılan kontrast madde.
7- İncelemeyi yapan hekimin tecrübesi.

Bütün bu faktörler birbirlerine bağlıdır ve hepsi birlikte, bir bütün olarak sonucu etkiler.

Örneğin tecrübeli bir hekim farklı anatomik durumlara sahip hastalar için duruma uygun farklı yollar, teknikler izleyebilir. Hastanın varsa psikolojik durumunu inceleme öncesinde kısmen de olsa iyileştirilebilir. Hafif vajinismus olgularında kişiye uygun yaklaşımları bilir ve uygular. İlacı ne kadar basınçla vermesi gerektiğini , incelemeyi ne zaman bitirmesi gerektiğini iyi bilir.

C kollu röntgen cihazıyla birlikte yeni tekniklerin kullanılması, ağrı meydana getirebilecek faktörlerin önemli bir kısmının ortadan kalkmasını sağlar.

Kullanılan kontrast maddenin fiziksel özellikleri ağrı meydana gelmesi üzerinde etkilidir. Uygun viskozite, osmolarite ve sıcaklıktaki kontrast madde tercih edilir, bu sıvı sadece gerektiği kadar basınçla verilirse ağrı meydana gelmeyecektir.
Kontrast maddeyi rahim ağzından rahim içine doldurabilmek için çeşitli aparatlar ve kateterler mevcuttur. Her kadının rahim ağzı birbirinin tıpatıp aynısı değildir. Tecrübeli bir radyolog hangi rahim ağzı için hangi kateterin uygun olduğunu, eğer balonlu kateter kullanacaksa kateterin balonunu nerede ve ne kadar şişirmesi gerektiğini büyük bir doğrulukla kestirebilir.

Sanırım yukarıda anlatılanlar neden HSG sırasında bazı hastaların acı içinde kıvrandıklarını bazılarının ise röntgen masasından güle oynaya kalktığını büyük ölçüde izah etmektedir. Özetle, C kollu röntgen cihazı ile birlikte yeni teknoloji ve teknikleri kullanan tecrübeli bir radyoloji uzmanı işi şansa bırakmaksızın ağrısız rahim filmi çekebilir.

Rahim filmi çektirecek bir kadın üç şey ister: Sonuçlar doğru olsun. Canım yanmasın. Komplikasyon riski düşük olsun.

Bu üç şeyi elde edebilmek için filmi nerede çektireceğine karar verirken hangi yolları izler?

1- Bu filmi isteyen kadın doğum doktorunun tavsiyesine kulak verir.
2- İnternette araştırma yapar.
3- Daha önce bu filmi çektirmiş kişilerin tavsiyelerini dinler.
4- Çok sayıda rahim filmi çekilen bir merkezi tercih eder.
5- Bu filmi çektirebileceğini düşündüğü merkeze giderek orada rahim filmi çektiren hastalarla konuşur.

Bunlar etkili tercih yöntemleridir.

En ileri teknolojiyi kullanan ve çok sayıda HSG incelemesi yapan merkezlerde rahim filmi fiyatı ne çok ucuzdur ne de çok pahalıdır. İyi bir merkezin sizin bulunduğunuz yerin uzağında olmasını dert etmeyin. Bu filmi büyük olasılıkla ömrünüz boyunca 1 veya 2 defa çektireceksiniz. En yakınınızdaki yeri değil en iyi olduğunu düşündüğünüz yeri tercih edin.

Yazımı, rahim filmini çektiğim her kadına söylediğim söz ile bitiriyorum:

Allah hayırlı evlatlar versin.

Uzm. Dr. Cevat Bayrak
Radyoloji

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Beyaz Gömlek Zarafeti

Beyaz Gömlek Zarafeti
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
KOVA
BALIK
Bugün

Bugün kendinizi ifade ederken duygusal abartılar yaşayabilirsiniz. Çocuklarınızla zaman geçirmek size iyi gelebilir. Harcamalarınıza dikkat etmekte fayda var. Bugün sanatsal aktivitelerle gününüzü değerlendirmek isteyebilirsiniz. Birkaç gündür ilgilendiğiniz işlerinizi tamamlamakla uğraşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Aileye ait konularda duygusal baskı hissedebilirsiniz. Özgürlük isteği içinde olacağınız zamanlar var. Güven aradığınız durumlarla karşılaşabilirsiniz. Geçmişinizden gelen bazı konularla ilgilenebilir ve bunların tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Akşam saatlerinde bireysellik içinde yeni fikirlere açık olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde iletişimden kaynaklı sıkıntılar yaşayabileceğiniz bir gündesiniz. Fikirlerinizi paylaşırken duygusal abartıya kaçabilirsiniz. Yakın çevrenizdeki değişikliklerle ilgileneceğiniz zamanlar var. Yazışma ve iletişimle geçen hızlı bir süreç yaşayabilirsiniz. Bazen iletişiminizin kısıtlandığını hissedebilirsiniz, sakin kalmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Parasal konularda dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Maddi kaynaklarınızla ilgili başkalarından destek alabileceğiniz olanaklar var. İşle ilgili konularda baskılandığınızı hissedebilir, iletişim kurmakta zorlanmalar yaşayabilirsiniz. Karşınızdakini anlamak için özen göstermelisiniz. Olaylara karşı sakinliğinizi korumanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularda planlamalar yapmak isteyeceğiniz zamanlar var. İlişkilerinizde duygusal abartıdan kaçınmaya özen gösterin. İletişimde olduğunuz kişilere karşı sabırlı davranmanız gerekebilir. Fikir çatışmalarına girmemeye dikkat etmelisiniz. Gece saatleri yeni fikirlere daha açık olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gizli kalmış konular gündeminizi etkileyebilir. Yaşadığınız olaylardan ötürü duygusal baskı altında olduğunuzu hissedebilirsiniz. İletişim çatışmalarından uzak durmanızda fayda var. Gün içinde kabullenme içinde olacağınız durumlar olabilir. İşlerinizi bitirmeniz için gün içinde uygun zamanlar var. Sabrınızla bugünü en iyi şekilde atlatabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentileriniz hakkındaki fikirlerinizi arkadaşlarınızla paylaşmaktan keyif alacağınız bir gündesiniz. Yaşayacağınız olaylarda duygusal abartıdan kaçınmalısınız. Sosyal konular gündeminizi etkileyebilir. Son zamanlarda uğraştığınız konularla ilgilenip, sonlandırmak isteyebilirsiniz. İşlerinizde başkalarından destek alacağınız zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızda kendinizi duygusal baskı altında hissedebilirsiniz. Birlikte çalıştığınız kişileri anlamak için daha fazla sarf etmeniz gereken zamanlar yaşayabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak ve faydalı olmak için çaba içinde olabilirsiniz. Parlamak ve önde olmak isteyeceğiniz zamanlar var. Sorumluluklarınıza odaklanıp, işlerinizi tamamlamak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak, öğrenmek ve özgürleşme isteği içinde olabilirsiniz. Küçük tatil planları yapmak isteyeceğiniz zamanlar var. Uluslararası konular gündeminizi etkileyebilir. Ruhsal olarak baskı hissedebilirsiniz, bu durum sizi kaygılandırabilir. Gün içinde oluşacak karışıklıklara karşı sakinliğinizi korumanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eksik iletişimden kaynaklanan krizler yaşayacağınız zamanlar olabilir. Kendinizi duygusal olarak baskı altında hissedebilirsiniz. Rahatlatmanız ve çatışmalardan uzak durmanızda fayda var. Karşınızdaki insanı anlamak için daha çok çaba sarf etmeniz gerekebilir. Ortaklı para durumlarına da özen göstermelisiniz. Yenilenmeye gitmek size iyi gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. İkili ilişkilerinize bugün daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir. Olaylara karşı tepkinizi kontrol etmenizde fayda var. İletişimden kaynaklı problemler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı abartılı şekilde gösterme eğiliminde olabilirsiniz. İlişkilerinize özen göstermeniz gereken zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki konular ve sorumluluklarınız gündeminizi etkileyebilir. Birlikte çalıştığınız kişilere karşı daha özverili olmanız gereken zamanlar içinde olabilirsiniz. Baskılandığınızı hissettiğiniz zamanlar yaşayabilirsiniz.  Sakinliğinizi korumaya özen göstermelisiniz. Bitirmek için çabaladığınız işlerinizi tamamlamak için iyi fırsatlar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber