Fazla yağlardan kurtulun

Yağ aldırma (Liposuction) konusunda zamanlamanın önemli olduğunu belirten Opr.Dr. Nazmi Bayçın, “Vücudumuz hayati faaliyetleri devam ettirebilmesi için belirli bir enerji miktarına ihtiyaç duyar.Bu kanın vücudumuza pompalanabilmesi ve nefes almamız gibi birçok faaliyeti kapsar. "dedi.

Fazla yağlardan kurtulun

Böylece günlük hayatımıza sağlıklı olarak devam edebiliriz. Vücudumuzun ihtiyacı olan enerji tükettiğimiz besinlerden gelir. Vücudumuz bu besinleri sindirerek enerjiye dönüştürür. Bildiğimiz gibi kış aylarında insanlar daha fazla kapalı alanlarda vakit geçiriyor.

Bu nedenle de kış mevsiminde birçok insan için gerçekleştirilen fiziksel aktivite miktarı azalıyor. Ayrıca, havaların soğuk ve kapalı olması, gündüzlerin kısalması ve kış ruh haline girmek gibi birçok nedene dayalı çok daha fazla kalori almaya başlıyoruz.

Yazın daha fazla sulu gıda tüketirken kışın insanlar ağırlıklı olarak daha kalorili gıdalara yöneliyoruz. Tabii azalan fiziki aktiviteler de eklenince vücudumuz fazla kalorileri yağ olarak depolamaya başlıyor. Sonrasında da bunlardan kurtulmak gerekiyor” dedi.

Normal bir insanın kilo almasının yağ hücrelerinin ne kadar fazla enerji depoladığıyla ilgili olduğunu ifade eden Bayçın, şöyle konuştu: “Yağ olarak depolanan fazla enerji ise kişinin yaşam şekline, beslenme alışkanlıklarına, günlük olarak yaptığı egzersizlere ve kendi metabolizma hızı gibi birçok etkene bağlı değişir.

Normal bir insanın vücut dokusunun kadınlarda yüzde 22’sinin, erkeklerde yüzde 15’i yağlardan meydana gelir. Eğer alınan besinlerden elde edilen enerji harcanandan daha fazla olursa vücut bu fazla enerjiyi yağ olarak depolar. Depolanan bu enerji yağa dönüştürülmüş olarak yağ hücrelerinde saklanır.”

Vücudunuz etkiye tepki gösterir

İnsanların fazla kilolarından kurtulmaları için daha az gıda tüketmesi gerektiğini ifade eden Bayçın, şunları söyledi: “Bu durumda vücut, kendisine enerji sağlamak için çok daha az besin ya da daha düşük kalori sağlayacak besinlerin ulaştığını görünce harcadığı enerji miktarını minimuma indirerek bu kıtlık zamanında tedbir almaya başlar.

Normal zamanlarda tükettiğinden çok daha düşük seviyede enerji tüketmeye ve yedek enerji kaynağı olarak sakladığı yağ depolarının bu kıtlık günleri için daha uzun süre dayanmasını sağlamaya çalışır. Bu nedenle aslında az kalorili diyetler yaptığımızda vücudumuzun da buna bir karşılık vermesi kaçınılmazdır.

Bu durumda diyet yapılan zamanlarda çok az kilo verdikten sonra kilo verme durabilir. Daha az gıda tüketmenize rağmen kilolarınızdan kurtulamayabilirsiniz. Hatta uzman kişilerle birlikte bu diyeti yürütmüyorsanız diyet yapmanıza rağmen kilo bile alabilirsiniz.”

Spor yaparken uzman kişilerden destek alın

Düzenli egzersiz ve spor faaliyetlerinin insan vücudu için çok faydalı olduğunu ancak spor yaparken de dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Bayçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak, uzun süre spor yapmadıktan sonra kilo vermek amacıyla spora başlamak tehlikeli olabilir.

Eğer düzenli olarak spor ve egzersiz yapmıyorsanız bir anda yapacağınız yoğun spor faaliyetleri vücudunuz için çok ciddi anlamda yıpratıcı olabilir. Yoğun sporla ciddi efor sarf etmenize rağmen eğer konunun uzmanlarından destek almazsanız kilo veremeyebilirsiniz.

Vücudumuzun kendini dengeleme yeteneği oldukça iyidir. Bu sayede vücutta eksilen maddeler hızlıca yerine konarak telafi edilmeye çalışılır. Bu nedenle diyet ve spor gibi yöntemleri kullanarak kalıcı kilo vermek gerçekten çok zordur. Sizin her kilo verme amaçlı yaptığınız faaliyete vücudunuz bu fazla kiloları koruma amaçlı bir cevap verecektir.

Böylece uzun süre verdiğiniz kiloları geri almadan kalmak çok zor olacaktır. Kısa süre içinde verilen kilolar çoğunlukla yerine fazlasıyla geri gelir. Bu da insanlarda ciddi anlamda zihinsel yıkımlara neden olur. Kilo vermeye olan inançları günden güne azalmaya başlar ve kendilerini bırakırlar.

Ayrıca, sık sık verilip geri alınan kilolar metabolizma üzerinde olumsuz etki oluşturur. Bu nedenle kalıcı ve sağlıklı kilo verme yöntemleri tercih edilmelidir. Bunlardan en önemlisi ise yağ aldırmadır.”

Bölgesel yağlardan kalıcı olarak kurtulabilir miyiz?

Kalıcı olarak kilo verme konusunda en etkili yöntem olan yağ aldırma konusunda bilgi veren Bayçın, şunları söyledi: “Vücudumuzda bazı bölgelerde biriken yağlardan spor ve diyetle kurtulmak neredeyse imkansız gibidir. Spor ve diyetle yok edilemeyen fazla yağ depoları bölgesel yağ fazlalıkları olarak adlandırılmaktadır. Yaptığınız bütün spor, diyet ve diğer uygulamalara rağmen kurtulamadığınız bu bölgesel yağlardan yağ aldırma ameliyatı sayesinde kurtulabilirsiniz. Bu yöntem kalıcı ve kesin bir çözümdür.

Yağ hücreleri çoğalmaz. Sayıları belirlidir. Kilo aldığınızda daha fazla yağı içlerinde depolar, verdiğinizde depoladıkları yağ miktarı azalır. O bölgedeki yağ hücreleri alınırsa artık orada bölgesel bir yağlanma asla eskisi kadar olmayacaktır.

O bölgedeki fazla yağ hücreleri alınmış olduğu için sadece vücudunuzun geneli ne kadar yağlandıysa o bölge de sadece o kadar yağlanır. Bu da sizi rahatsız edecek düzeyde olmaz. Bu nedenle yağ aldırma yöntemi bölgesel kilo kaybı konusunda kesin ve kalıcı çözümler üreten bir yöntemdir. Bu yüzden insanlar tarafından çok yoğun şekilde tercih edilmektedir.”

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

İş Görüşmesi

İş Görüşmesi
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
KOVA
BALIK
Bugün

Bugün yeniliklere açık bir gündesiniz. Hayatınızda yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. Mücadele gerektiren işlere girişmekten çekinmeyeceksiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. Duygularınızı daha rahat ifade ettiğinizi hissedebilirsiniz. Beslenmenize dikkat etmenizde fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gündeminizi hayatınızda gizli kalmış konular etkileyebilir. Ruhsal gelişiminiz için yenilik getirecek başlangıçlar yapabilirsiniz. Gün içinde arkadaşlarınıza ayıracağınız zamanlar var. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı oluşan konulara fazla mücadeleci yaklaşmamakta fayda var. Akşam saatlerine doğru yavaşlama söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde işlerinizde canlılık olabilir. Gelecekle ilgili beklentileriniz de aceleci olmamakta fayda var. Sosyal konularınızla ilgili mücadele söz konusu olabilir. Kendinizi fazla yormamaya özen gösterin. Arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmek size iyi gelecektir. Akşam saatlerinde daha çok kararlı olabileceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızda mücadele gerektiren durumlar yaşanabilir. Sabah saatlerinde hedeflerinize ulaşmak için kendinizi daha canlı ve istekli hissedebilirsiniz. Öğleden sonra yaşayacağınız olaylarda karşınızdakine daha toleranslı olabilirsiniz. Kendinizi gevşemiş, rahatlamış hissedeceğiniz zamanlar var, yeni konularla ilgilenmek size iyi gelecek.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde yeni şeyler öğrenmek için kendinizi motive hissedebilirsiniz. Özgürlüğünüzün kısıtlandığını hissettiğiniz durumlarla mücadele etme isteği içinde olabilirsiniz, sakinliğinizi korumakta fayda var. Seyahat planları yapmak kendinizi iyi hissettirebilir. Bugün sizin için hareket berekettir diyebiliriz. Kendinizi göstermeniz için fırsatlar yakalayabileceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Duygusal yönden mücadele etmeniz gereken koşullar olabilir.  Ortaklı para konularında acele etmemekte fayda var. Bugün finansal konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. Akşam saatlerinde kararlılık göstereceğiniz olaylar yaşayabilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla inatlaşmamaya özen göstermelisiniz. Olaylara sakin yaklaşmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün uyum ve denge arayışı içinde olabilirsiniz. Gevşeme ihtiyacında olacağınız zamanlar var. Eşinizle ilgili konularda mücadele gerektiren koşullar olabilir. Arkadaşlıklarınız da kendinizi çok daha canlı ve hareketli hissedebilirsiniz. Akşam saatlerinde yeni konular gündeme gelebilir. Yavaşlamak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş ve çalışma koşullarınızda yenilik söz konusu olabilir.  Sizi yoran ve yıpratan konularda mücadele içinde olabilirsiniz. Gün içinde detaylara boğulacağınız zamanlar yaşanabilir. Stres altında olduğunuzda beslenmenize daha fazla dikkat etmelisiniz. Akşam saatlerinde sabit fikirli olmamaya özen gösterin. Yeni konular gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade etmek isteyeceğiniz, yaratıcılığınızın yüksek olduğu bir gündesiniz. Risk alacağınız konularda aceleci davranmamaya özen göstermelisiniz. Keyif veren şeyler için para harcamaktan çekinmeyeceksiniz. Çocuklarınızla ilgili konularda mücadele edebilirsiniz.  Akşam saatlerinde işlerin akışında yavaşlama olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Evinize ait konular gündeminizi oluşturabilir. Evinizi dekore ettirmek isteyebilirsiniz. Güvenlik sisteminizi gözden geçirmeyi düşünebilirsiniz. Ev alım satım konularıyla bugün ilgileneceğiniz zamanlar olabilir. Duygusal ihtiyaçlarınız için istikrar arayışında olabilirsiniz. Akşam saatlerinde olaylara daha kararlı yaklaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni haberler alabilirsiniz. Konuşma ve dedikoduların bol olduğu hareketli bir gündeminiz olabilir. Yakın çevrenizdeki değişiklikler sizi mücadele etmeniz gereken koşullar yaratabilir. Arkadaşlarınızla keyifli zamanlar geçirebileceğiniz yerlere gidebilirsiniz. Anlaşma yapacağınız konulara özenli davranmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarda canlanma olabilir. İş hayatınızda mücadele etmeniz gereken konularla uğraşabilirsiniz. Kişisel yeteneklerinizi kullanmak için aceleci bir tutum sergilememeye özen gösterin. Bugün iş hayatınızda başkalarından destek göreceğiniz zamanlar var. Harcamalarınıza özen göstermeniz gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber