Kivinin sağlığa faydaları nelerdir?

Tropikal bir meyve olan kivi çoğu insanın hoşuna giden biraz tatlı biraz ekşi keskin bir tada sahiptir. İçerisinde yüksek oranda lif bulunur, lif miktarının yüksek olması sağlığımıza ne gibi faydalar sağlar?

Kivinin sağlığa faydaları nelerdir?

Zengin bir besin kaynağı olan kivi kusursuz bir C vitaminidir aynı zamanda A,E, K vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, mineral, fosfor ve potasyum açısından da zengindir. Hayati besinler taşıyan kivi karbonhidrat ve kalori açısından da düşüktür. Kiviyi olduğu gibi yiyebilir ya da kokteyl haline getirebilirsiniz.

Astım tedavisine yardımcı olur

Kivi, hırıltılı solunum ve öksürük gibi astım semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olur. Kivide bulunan C vitamini ve antioksidanlar astım tedavisinde yardımcı olurlar. C vitamini bronkokonstriksiyona katılan histamin ve prostaglandinlerin metabolizmasına katılarak astım ataklarını önler.

Sindirime yardımcı olur

Kivi, sindirim için gerekli olan lifi yüksek miktarda içerir. İçerisinde aktinidin adı verilen proteolitik enzim, proteini parçalamaya yardımcı olur ve bu da sindirim sürecini kolaylaştırır. Kivi, gıdalardaki bazı proteinlerin özellikle yoğurt, peynir, balık ve çiğ yumurta sindiriminde yardımcı olur. Proteinin sindirimine yardımcı olmanın dışında kabızlığın önlenmesine de yardımcı olur.

Kan şekeri düzeylerini kontrol eder

Kivi, diyabetli insanlar tarafından tüketilebilir. Glisemik indeksi 47-58 aralığındadır. Bu nedenle kan şekeri seviyenizi kesinlikle yükseltmez.

Yüksek lif ve düşük karbonhidratlara sahip olan kivi kan şekeri düzeylerini kontrol altına alarak kolesterolü düşürür. Ayrıca, diyabetle ilişkili komplikasyonları da tedavi eder. Kivi içerisindeki doğal bileşikler sayesinde yara iyileştirme sürecini geliştirir.

Uyku kalitesini arttırır

Uyku problemi yaşayanlar için kivi harika bir çözüm yolu olabilir. Bu keskin tatlı meyve uyku bozukluklarının tedavisinde yararlı olabilecek antioksidanlar ve serotonin gibi tıbbi açıdan faydalı birçok bileşik içerir. Kivi tüketimi uyku başlangıcını, süresini ve verimliliğini arttırır. Kaliteli bir uykunun tadını çıkarmak için yatmadan bir saat önce 2 kivi yiyin.

Kalp damar sağlığını destekler

Kivi, C, E vitaminleri, polifenoller ve potasyum ile yüklüdür. Bütün bu besinler kardiyovasküler sağlık için gereklidir. C ve E vitaminleri gibi antioksidanlar, serbest radikalleri kandan uzaklaştırmaya yardımcı olur ve ateroskleroz gibi kardiyovasküler hastalığa bağlı hücre hasarını önler. Ayrıca, kivi aspirinden farklı olarak kan pıhtılaşmasını olumsuz yönde etkilemez.

Kivi tüketimi kan trigliserid düzeylerini yüzde 15 düşürür. Kivi lif ve potasyum açısından zengin olduğu için kalp hastalıklarından koruyarak ölüm riskini düşürür.

Bağışıklık sistemini artırır

Kivi yüksek C vitamini içeriğiyle bağışıklığınızı güçlendirebilir. Hastalıkları önlemek ve zararlı patojenlere karşı vücudu korumak için bağışıklık sisteminizi artırmaya büyük ölçüde yardımcı olur.

Zengin bir antioksidan kaynağı olan kivi vücudu endojen oksidatif hasarından koruyarak bağışıklık fonksiyonunu destekler ve vücutta soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların görülme sıklığını ve şiddetini azaltır.

Göz sağlığınızı geliştirir

Kivi lutein ve zeaksantin olarak bilinen görmeyi teşvik eden bileşikler içerir. Lutein, retinanın merkezine yakın olan oval biçimli sarı leke olan maküla pigment yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur ve retinayı koruyarak maküler dejenerasyon riskini azaltır.

Öte yandan zeaksantin, gözünüzün makülanını göz yorgunluğuna ve görme sorunlarına neden olabilecek zararlı ultraviyole (UV) ışığa karşı korur. Tüm bunlara ek olarak, kivi yüksek A vitamini içeriği ile korneanın korunmasıyla göze yarar sağlar.

Sivilcelerle savaşır

Kivi, sivilce ile savaşmaya, ağrı ve iltihaplanma gibi akne belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca, ciltteki gözenekleri temizlemeye de yardımcı olur.

İçindeki E vitamini sivilce ve yara izlerini azaltmaya yardımcı olur. Cildinize püre haline getirilmiş kiviyi sürün ve kendi başına kurumasını bekleyin. Akneleriniz yok olana kadar günde bir kez yapabilirsiniz.Ayrıca, 1 kivi, 1 çorba kaşığı limon suyu ve balı karıştırıp yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekletip soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Cildi canlandırır

Zengin bir C vitamini kaynağı olan kivi cildinize çok iyi gelir. C vitamini, cilt hücresi rejenerasyonuna yardımcı olur ve ciltte kolajen üretimine yardımcı olur. Bu da cildinizi esnek ve sağlam tutar. Ayrıca cildi nemlendirir, parlaklaştırır ve aydınlatır.

Bir kâseye, 1 kivi ve 1 muz koyun, çatal kullanarak iyice ezin. 1 çorba kaşığı yoğurt ekleyip iyice karıştırın. Maskeyi temiz yüzünüze uygulayın. 20-30 dakika boyunca kurumasına izin verin. Sıcak suya batırılmış yumuşak bir bez kullanarak maskeyi hafifçe ovun. Yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu yüz maskesini haftada bir kez kullanabilirsiniz.

Çatlayan dudakları iyileştirir

Kivi kuru ve çatlamış dudakları ölü deri hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olan etkili bir doğal eksfoliant olarak çalışır. İçinde bulunan C vitamini ve polifenoller çatlamış dudaklarınızı besler ve koyu renk dudakların rengini açmaya yardımcı olur.

1 çorba kaşığı kiviyi püre haline getirin, 1 tatlı kaşığı şeker ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyip iyice karıştırın ve dudaklarınıza sürün. Parmağınızla yumuşak şekilde ovalayarak dudaklarınızdaki ölü derinin pul pul dökülmesini sağlayın. Dudaklarınızı ılık su ile durulayarak bir dudak nemlendiricisi uygulayın. Bu maskeyi haftada 1-2 kez yapabilirsiniz.

Merve Ağdağlı / PembeNar Özel

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Ofise Renk

Ofise Renk
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
KOVA
BALIK
Bugün

Bugün işleriniz tahmin ettiğinizden yavaş ilerleyebilir. İşinizle ilgili orijinal fikirlerden yararlanabilirsiniz. Maddi kaynaklarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Başkalarından destek göreceğiniz zamanlar var. Harcamalarınızla ilgili gelir gider dengesi çıkarabilirsiniz. Karar verip, uygulamaya geçmek için çok uygun bir gün olmayabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar içinde olmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Kesin kararlar vermekten kaçınmalısınız. Deneysel tutumlar içinde olabilirsiniz. Beslenmenize özen göstermenizde fayda var. Kişisel açıdan önem verdiğiniz şeyler için zaman harcamak size iyi gelebilir. Ufak tefek işlerinizi bitirmeniz için uygun zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gündeminizi gizli kalmış konular oluşturabilir. Bilemediğiniz konular hakkında içsel süreçler yaşayabilirsiniz. İlgilendiğiniz konularla ilgili sezgilerinize güveneceğiniz zamanlar var. Gençlerle zaman geçirmek size iyi gelebilir. İşlerinizde yavaşlama söz konusu, ertelediğiniz işlerinizle ilgilenmek için uygun bir gün.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün arkadaşlarınıza zaman ayırabilirsiniz. Radikal ve olağandışı olduğunu düşündüğünüz görüşlerinizi paylaşmak istediğiniz zamanlar olabilir. Dernek işlerinizi halledebilirsiniz. İşlerinizde size destek olacak kişiler olabilir. Bugün işleriniz yavaş ilerleyebilir, kesin kararlar vermemeye özen gösterin. İşten gelen paralar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki sorumluluklarınız gündeminizi oluşturabilir. Hedeflerinize ulaşma yönünde yeni fikirleriniz olabilir. Sezgilerinizin gücü ile yöneticilerinizi de etkileyebileceğiniz zamanlar var. Bugün önemli kararlar almamaya özen göstermelisiniz. Devletle işleriniz var ise yavaşlama söz konusu olabilir, sakin olmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni ufuklara açılmak ve keşfetmek isteği içinde olabilirsiniz. Uluslararası konularla ilgileneceğiniz imkânlar olabilir. Yolculuklarınızı planlayabilirsiniz fakat karar vermek için uygun bir gün olmayabilir. Ruhsal olarak sakin bir geçirebilirsiniz. İşleriniz de yavaşlama söz konusu olabilir, akışta kalmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün işlerinizde kriz yaratan durumlarla ilgilenebilirsiniz. Ortaklı para konularında hızlı karar vermemekte fayda var. Sabırlı olmanız gereken durumlar yaşayabilirsiniz, beklemede kalmalısınız. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar söz konusu olabilir. Bugün teknik konularla ilgilenmeniz gereken zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular bugün gündeminizi etkileyebilir. Yaşadığınız olaylara karşı farklı fikirler ortaya koyabilirsiniz.  Anlaşma imzalarken dikkat etmenizde fayda var. Alacağınız kararlar için acele etmeyin. Daha sonra uğraştıran durumlar söz konusu olabilir. Bugün aksattığınız işleri hallederek, sakince geçireceğiniz zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün işte beraber çalıştığınız kişilerle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Hizmet aldığını konu veya kişilerle ilgili sıkıntı içine girebilirsiniz. Bugün karar vereceğiniz plan ve programlarda aksamalar yaşanabilir. İşe kendinizi vermeme söz konusu olabilir. İşyerinde zaman bulamayıp yapamadığınız işlerinizi tamamlayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi orijinal fikirlerinizle ifade etmek istediğiniz bir gündesiniz. Bugün riskli konularla ilgili karar almamaya özen gösterin. Çocuklarınızla zaman geçirmek size iyi gelebilir. Harcamalarınıza dikkat etmekte fayda var. Bugün sanatsal aktivitelerle gününüzü değerlendirmek isteyebilirsiniz. Yavaş akan bugünde sakin kalmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eve dair konular gündeminizi oluşturabilir. Ev içindeki kazalara karşı dikkatli olmaya çalışın.  İşlerinizde kendi iç sesinizi dinleyerek çözmeniz gereken olaylar olabilir. Babanıza ait konular gündeme gelebilir. Güven aradığınız durumlar söz konusu olabilir. İşlerinize konsantre olmakta güçlük çekebilirsiniz. Akışta kalın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün teknik konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Tembellik etmek için güzel bir gündesiniz.  Yakın çevrenizdekilerin dedikodularıyla gününüz renklenebilir. Yavaş ilerleyen bugünde sakin kalmakta fayda var. Acele karar vermemeye özen gösterin. Gün içinde ilgilendiğiniz konularda sezgilerinizle hareket etmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber