Kızlarda ergenlik belirtileri

Kızlarda ergenlik belirtileri ruhsal ve fiziksel olmak üzere birçok değişim olarak ortaya çıkar. Kızlarda ergenlik belirtileri erkeklere göre çok daha erken bir süreçte ortaya çıkar ve daha uzun bir süreçte devam eder. Kadın ve erkeklerin hormonal yapısındaki tüm farklılıklar bu değişimleri de beraberinde getirdiği için ergenlik süreçleri arasında bu tarz farklılıklar gözlenebilmektedir. Kızlarda ergenlik belirtileri neler, kızlarda ergenlik dönemi kaç yaşında başlar gibi sorulara cevap arıyorsanız yazımıza göz atmadan geçmeyin.

Kızlarda ergenlik belirtileri

Kızlarda ergenlik belirtileri, erkeklere göre daha erken yaş grubu aralığında ortaya çıkar ve daha geç yaşlara kadar devam eder. Kızlarda ergenlik dönemine etki eden nedenler arasında genetik faktörler, hormonal denge, çevresel koşullar, aile içi iletişim ve yaşam şartları gibi nedenler ilk sıralarda yer almaktadır. Tüm bu etkenler kızlarda ergenlik dönemi genel şartlarını belirlerken ergenliğin hangi yaş grubunda başlayacağı da yine bu etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Kızlarda ergenlik belirtileri, ergenlik döneminin başladığı 9 ile 13 yaşları arasında görülmeye başlar. Fiziksel değişimlerin gözle görülür bir biçimde ortaya çıktığı bu dönemde ergen bireylerde birçok ruhsal değişim de meydana gelir. Bu durumda aileye büyük bir görev düştüğü, bu dönemin ergen birey ve ailesinin birlikte geçirmesi gereken bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

Kızlarda ergenlik belirtileri nelerdir, kızlarda ergenlik kaç yaşında başlar gelin birlikte göz atalım.

Kızlarda ergenlik dönemi ne zaman başlar?

Kızlarda ergenlik belirtileri daha erken süreçlerde meydana gelir. Kızların ergenlik döneminin başladığı yaş ile erkek ergenlik dönemi başlangıcı arasında birkaç senelik bir fark vardır. Bu durumun ana sebebi kız çocuklarının erkek çocuklarına göre daha çabuk olgunlaşmasıdır. Ülkemizde ve dünya genelinde kız çocukları için ergenliğe giriş yaşı 9 ile 13 olarak belirlenmiştir. Bu yaş aralığı çeşitli nedenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örnek olarak bazı Arap ülkelerinde iklim sıcaklığına bağlı olarak kızlarda ergenlik dönemine daha erken girilebilmesi gösterilebilir.

Kızlarda ergenlik belirtileri ruhsal ve fiziksel olarak ikiye ayrılmaktadır. Peki, bu belirtiler neler?

Kızlarda ergenlikte yaşanan fiziksel değişimler

Kızlarda ergenlik belirtileri

Kızlarda ergenlik döneminde birçok fiziksel değişim meydana gelir ve bu değişimler genellikle kız çocuğunun bir kadına dönüşmesinde ön adım olarak görülebilir.

Kızlarda ergenlik döneminde yaşanan fiziksel değişimler arasında şunlar yer alır:

-Kızlarda ergenlik dönemi göğüslerin büyümeye başlaması ile birlikte başlar. Bu dönemde göğüslerin ikisi de aynı hızla büyümeyebilir. Genetik faktörlere bağlı olarak bazı kızların göğüsleri daha büyük olurken bazı kızların göğüsleri ise daha küçük olabilir.
-Kızlarda ergenlik belirtileri arasında kıllanma da yer alır. Bu dönemde kızların genel olarak vücut yapısında tüylenme başlar. Tüylenme özellikle koltuk altında başlar.
-Ergenlik döneminin kızlarda getirdiği değişimlerden birisi de akıntıdır. Bu dönemde iç çamaşırları üzerinde sarı ya da beyaz renkli lekeler görülebilir, bu oldukça normal bir durumdur. Bu akıntıları önlemek için vajinanın nemli kalmaması ve mikrop kapmaması gerekmektedir.
-Kızlarda ergenlik döneminin en önemli değişimi yumurtalık çatlaması ile başlayan adet dönemidir. 28 günde bir olan, 3 ile 7 gün arasında devam eden bu dönemde şiddetli karın ağrıları oluşabilir.
-Ergenlik döneminde kızlarda yaklaşık olarak 10 ile 20 cm arasında boy uzar. Kiloda ise yaklaşık olarak 6 ile 18 kg arasında artış görülür.
-Hormonal sıvıların artışından dolayı cilt yüzeyinde yağlanma, sivilce ve siyah nokta oluşumu gözlenir.
-Kızlarda ergenlik döneminde yağ dokusunda büyük bir artış meydana gelir. Bunun sebebi kadınlık hormonu olarak adlandırılan östrojen hormonudur.

Kızlarda ergenlikte yaşanan ruhsal değişimler

Kızlarda ergenlik belirtileri

Kızlarda ergenlik döneminin getirdiği fiziksel değişimler ruhsal değişimlere de neden olabiliyor. Kızlarda ergenlikte yaşanan ruhsal değişimler arasında şunlar yer alıyor:

-Bedende meydana gelen değişimler ergenlik döneminde kızlarda psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Göğüslerin büyümeye başlaması ile birlikte kızlarda kendini saklama içgüdüsü gün yüzüne çıkmaktadır.
-Bu dönemde kızların kendisi ile ilgilenmesinde artış meydana gelir. Ayna karşısında daha çok zaman geçirmeye başlayan ergen bireyde saç boyama, piercing takma gibi kendini farklı gösterme içgüdüsüne bağlı olarak değişimler gözlenebilir.
-Ergenlik dönemi kızlar için daha duygusal bir süreçtir. Bu süreçte aileye ve çevreye uyum sağlama daha zor bir hale gelir.
-Ergenlik döneminde ergen birey çok daha gergin ve sinirli bir ruh haline sahip olur. Bu dönemde aile içi iletişim büyük bir önem taşımaktadır.
-Derslerde başarısızlık, derslere karşı ilgisizlik görülebilir.
-Bu dönemde bazı kızlar daha dışadönük bir yapıya sahip olurken bazıları ise daha içedönük bir davranış şekline sahip olabilir.
-Kızlarda ergenlik belirtilerinden birisi de yeni arayışlar içinde olmak gösterilebilir. Bu dönemde ergen birey yeni arkadaş grupları edinebilir.
-Ergenlik döneminde ailenin çok baskıcı ve kuralcı bir tavır sergilemesi ergen bireyde çatışmaya dönüşebilir. Kurallara uymama, otoriteye saygısızlık bu dönemde sık görülen fiziksel değişimler arasında yer alır.

Kızlarda ergenlik kaç yaşına kadar devam eder?

Kızlarda ergenlik dönemi genel olarak 9 ile 13 yaşları arasında başlar ve 21 yaşına kadar devam eder. Bu sayının değişken bir sayı olduğu unutulmamalıdır. Uzmanlara göre ergenliğin 18 yaşında bittiği inancı doğru bir inanç değildir. 18 yaş ergenlik dönemi için bir sınır olarak belirlenmemelidir.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Kış Gardırobu

Kış Gardırobu
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
KOVA
BALIK
Bugün

Kişisel yetenekleriniz konusunda yapıcı girişimlerde bulunabilirsiniz. Maddi kaynaklarınız için kararlılık göstereceğiniz koşullar oluşabilir. İşinizle ilgili konularda daha hırslı davranıp, mücadeleci davranabilirsiniz.  Başkalarından destek göreceğiniz zamanlar var. Öğleden sonra karşınızdakini anlamak için daha çok çaba sarf edebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Günün ilk yarısında aşk hayatınızda sıkışmalar yaşanabilir. Kişisel açıdan önem verdiğiniz, yapıcı aktivitelerle uğraşmaktan zevk alabilirsiniz. Yeni başlangıçlar yapmak için azimli olacağınız zamanlar var. Kişisel hassasiyetiniz olduğu konularda esneklik gösteremeyebilirsiniz. Öğleden sonra üstünüzde duygusal baskı hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün farkında olmadığınız, gizli kalan konularla uğraşabilirsiniz. Sabah saatlerinde ilişkilerinizde sıkışmalar, yanlış anlaşılmalar olabilir. İçsel süreçler yaşayacağınız zamanlar var. Aşılması gereken engeller varmış gibi, koşulları zorlayabilirsiniz. Yaşadığınız olaylarda yapıcı davranmaya özen göstermeniz sizin için faydalı olur.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde arkadaşlarınızla ilişkilerinizde ufak tefek sıkıntılar yaşanabilir. Gelecek beklentilerinizi oluşturabilirsiniz. Yeni temeller atabilmek için güç sarf edeceğiniz ve yapıcı aktivitelerin olduğu zamanlar var. Akşam saatlerinde iletişim çatışmalarına karşı dikkatli olmalısınız. Fikirlerde çok ısrarcı davranmamakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili konularda daha yapıcı davranacağınız bir gündesiniz. Bürokrasi ile uğraşacağınız zamanlar var. Hedeflerinize ulaşmak için hırslı ve kararlı davranabilirsiniz. Annenizle ilgili konular gündeme gelebilir. Bugün yaşayacağınız olaylara karşı kimi zaman esneklik gösteremeyebilirsiniz, sakin olmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılma ve özgürleşme isteği içinde olabilirsiniz. İşyerinizde eğitimler düzenleyerek, fikirlerinizi yaymak isteyebilirsiniz. Gün içinde akademik konulara zaman ayırarak teknik bilginizi geliştirmek size iyi gelecektir. Gitmek istediğiniz yolculuklar için plan program yapmaya başlayabilir, arkadaşlarınızı da dahil etmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde ilişkilerinizle ilgili sıkışmalar yaşayabilirsiniz. Kriz yaratan durumlarla ilgileneceğiniz zamanlar var. Mücadeleci tavrınızla bunların üstesinden gelebilirsiniz. Finansal konularınızda daha kararlı davranacağınız bir gündesiniz. Öğleden sonraki zamanlarda kendinizi duygularınıza kaptırmış hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular bugün gündeminizi etkileyebilir. Karşılıklı ilişkilerinizde daha yapıcı davranacağınız zamanlar var. İlişkileriniz de yaşanan sıkışmalara karşı, dengede kalmaya çalışmalısınız. Kimi zaman olaylara karşı esneklik gösterememe durumu olabilir. Duygusal baskı hissedebilirsiniz. Size ilham veren konularla uğraşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş yerinizde beraber çalıştığınız insanlarla ilgili konular sizi meşgul edebilir. Sağlıkla ilgili sıkıntı yaşıyorsanız, kendinize daha fazla özen göstermeye çalışın. İş hayatınızdaki görevlerinizle ilgili konularda kararlılık göstereceğiniz zamanlar olabilir. Akşam saatlerini daha dingin ve paylaşım içinde geçirebilirsiniz. Çatışmalara dikkat etmekte fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde yaratıcılık ve zevklerde sıkışma olabilir. Spekülatif konularda ısrarcı davranmamaya özen göstermelisiniz. Çocuklarınızla ilgili olaylarda kararlı davranmanız gereken zamanlar var. Eşinizle birlikte keyif verici faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Güven ve paylaşım içinde olmak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ev hayatınızla ilgili konular gündeminizi oluşturabilir.  Günün ilk yarısı aile fertlerinin arasındaki ilişkilerde sıkışma olabilir. Birbirinizi anlamak için çaba göstermek durumunda kalabilirsiniz. İlgilendiğiniz işlerinizde yapıcı davranmaya özen göstereceksiniz. Zaman zaman olaylara karşı esneklik göstermede zorluklar yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Düşüncelerinizde kararlılık göstereceğiniz bir gündesiniz. Farklı görüşlerinizi dile getirmek isteyebilirsiniz. Eğitim alanında yeni gelişmeler olabilir. Yakın çevrenizle ilgili konularda yapıcı davranabilirsiniz. Teknik konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. Akşam saatleri içinde eşinizle paylaşımlarınız artabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber