Kızlarda ergenlik belirtileri

Kızlarda ergenlik belirtileri ruhsal ve fiziksel olmak üzere birçok değişim olarak ortaya çıkar. Kızlarda ergenlik belirtileri erkeklere göre çok daha erken bir süreçte ortaya çıkar ve daha uzun bir süreçte devam eder. Kadın ve erkeklerin hormonal yapısındaki tüm farklılıklar bu değişimleri de beraberinde getirdiği için ergenlik süreçleri arasında bu tarz farklılıklar gözlenebilmektedir. Kızlarda ergenlik belirtileri neler, kızlarda ergenlik dönemi kaç yaşında başlar gibi sorulara cevap arıyorsanız yazımıza göz atmadan geçmeyin.

Kızlarda ergenlik belirtileri

Kızlarda ergenlik belirtileri, erkeklere göre daha erken yaş grubu aralığında ortaya çıkar ve daha geç yaşlara kadar devam eder. Kızlarda ergenlik dönemine etki eden nedenler arasında genetik faktörler, hormonal denge, çevresel koşullar, aile içi iletişim ve yaşam şartları gibi nedenler ilk sıralarda yer almaktadır. Tüm bu etkenler kızlarda ergenlik dönemi genel şartlarını belirlerken ergenliğin hangi yaş grubunda başlayacağı da yine bu etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Kızlarda ergenlik belirtileri, ergenlik döneminin başladığı 9 ile 13 yaşları arasında görülmeye başlar. Fiziksel değişimlerin gözle görülür bir biçimde ortaya çıktığı bu dönemde ergen bireylerde birçok ruhsal değişim de meydana gelir. Bu durumda aileye büyük bir görev düştüğü, bu dönemin ergen birey ve ailesinin birlikte geçirmesi gereken bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

Kızlarda ergenlik belirtileri nelerdir, kızlarda ergenlik kaç yaşında başlar gelin birlikte göz atalım.

Kızlarda ergenlik dönemi ne zaman başlar?

Kızlarda ergenlik belirtileri daha erken süreçlerde meydana gelir. Kızların ergenlik döneminin başladığı yaş ile erkek ergenlik dönemi başlangıcı arasında birkaç senelik bir fark vardır. Bu durumun ana sebebi kız çocuklarının erkek çocuklarına göre daha çabuk olgunlaşmasıdır. Ülkemizde ve dünya genelinde kız çocukları için ergenliğe giriş yaşı 9 ile 13 olarak belirlenmiştir. Bu yaş aralığı çeşitli nedenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örnek olarak bazı Arap ülkelerinde iklim sıcaklığına bağlı olarak kızlarda ergenlik dönemine daha erken girilebilmesi gösterilebilir.

Kızlarda ergenlik belirtileri ruhsal ve fiziksel olarak ikiye ayrılmaktadır. Peki, bu belirtiler neler?

Kızlarda ergenlikte yaşanan fiziksel değişimler

Kızlarda ergenlik belirtileri

Kızlarda ergenlik döneminde birçok fiziksel değişim meydana gelir ve bu değişimler genellikle kız çocuğunun bir kadına dönüşmesinde ön adım olarak görülebilir.

Kızlarda ergenlik döneminde yaşanan fiziksel değişimler arasında şunlar yer alır:

-Kızlarda ergenlik dönemi göğüslerin büyümeye başlaması ile birlikte başlar. Bu dönemde göğüslerin ikisi de aynı hızla büyümeyebilir. Genetik faktörlere bağlı olarak bazı kızların göğüsleri daha büyük olurken bazı kızların göğüsleri ise daha küçük olabilir.
-Kızlarda ergenlik belirtileri arasında kıllanma da yer alır. Bu dönemde kızların genel olarak vücut yapısında tüylenme başlar. Tüylenme özellikle koltuk altında başlar.
-Ergenlik döneminin kızlarda getirdiği değişimlerden birisi de akıntıdır. Bu dönemde iç çamaşırları üzerinde sarı ya da beyaz renkli lekeler görülebilir, bu oldukça normal bir durumdur. Bu akıntıları önlemek için vajinanın nemli kalmaması ve mikrop kapmaması gerekmektedir.
-Kızlarda ergenlik döneminin en önemli değişimi yumurtalık çatlaması ile başlayan adet dönemidir. 28 günde bir olan, 3 ile 7 gün arasında devam eden bu dönemde şiddetli karın ağrıları oluşabilir.
-Ergenlik döneminde kızlarda yaklaşık olarak 10 ile 20 cm arasında boy uzar. Kiloda ise yaklaşık olarak 6 ile 18 kg arasında artış görülür.
-Hormonal sıvıların artışından dolayı cilt yüzeyinde yağlanma, sivilce ve siyah nokta oluşumu gözlenir.
-Kızlarda ergenlik döneminde yağ dokusunda büyük bir artış meydana gelir. Bunun sebebi kadınlık hormonu olarak adlandırılan östrojen hormonudur.

Kızlarda ergenlikte yaşanan ruhsal değişimler

Kızlarda ergenlik belirtileri

Kızlarda ergenlik döneminin getirdiği fiziksel değişimler ruhsal değişimlere de neden olabiliyor. Kızlarda ergenlikte yaşanan ruhsal değişimler arasında şunlar yer alıyor:

-Bedende meydana gelen değişimler ergenlik döneminde kızlarda psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Göğüslerin büyümeye başlaması ile birlikte kızlarda kendini saklama içgüdüsü gün yüzüne çıkmaktadır.
-Bu dönemde kızların kendisi ile ilgilenmesinde artış meydana gelir. Ayna karşısında daha çok zaman geçirmeye başlayan ergen bireyde saç boyama, piercing takma gibi kendini farklı gösterme içgüdüsüne bağlı olarak değişimler gözlenebilir.
-Ergenlik dönemi kızlar için daha duygusal bir süreçtir. Bu süreçte aileye ve çevreye uyum sağlama daha zor bir hale gelir.
-Ergenlik döneminde ergen birey çok daha gergin ve sinirli bir ruh haline sahip olur. Bu dönemde aile içi iletişim büyük bir önem taşımaktadır.
-Derslerde başarısızlık, derslere karşı ilgisizlik görülebilir.
-Bu dönemde bazı kızlar daha dışadönük bir yapıya sahip olurken bazıları ise daha içedönük bir davranış şekline sahip olabilir.
-Kızlarda ergenlik belirtilerinden birisi de yeni arayışlar içinde olmak gösterilebilir. Bu dönemde ergen birey yeni arkadaş grupları edinebilir.
-Ergenlik döneminde ailenin çok baskıcı ve kuralcı bir tavır sergilemesi ergen bireyde çatışmaya dönüşebilir. Kurallara uymama, otoriteye saygısızlık bu dönemde sık görülen fiziksel değişimler arasında yer alır.

Kızlarda ergenlik kaç yaşına kadar devam eder?

Kızlarda ergenlik dönemi genel olarak 9 ile 13 yaşları arasında başlar ve 21 yaşına kadar devam eder. Bu sayının değişken bir sayı olduğu unutulmamalıdır. Uzmanlara göre ergenliğin 18 yaşında bittiği inancı doğru bir inanç değildir. 18 yaş ergenlik dönemi için bir sınır olarak belirlenmemelidir.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Haftaya Renkli Başlangıç

Haftaya Renkli Başlangıç
Astroloji
OĞLAK
TERAZİ
KOVA
KOÇ
YAY
İKİZLER
YENGEÇ
BOĞA
BAŞAK
BALIK
ASLAN
AKREP
Bugün

Ailevi konularda kendinizi sıkışmış hissedebilirsiniz. Ev hayatınızla ilgili konularda değişiklikler yapmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Bazı işlerde acele karar vermeyin. Aldığınız kararları iyi düşünün, gözden kaçan durumlar olabilir. Geçmişle ilgili konularda daha fazla içinize dönebilirsiniz. Kendinizle kalmanız size iyi gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konularda daha  çok farkındalık yaşayabilirsiniz. Bazı konuların üzerinde daha fazla düşünebilirsiniz. İlişkilerinizde tepkilerinizi kontrol etmeye çalışın. Akşam saatlerinde kendinizi duygularınızın içinde kaybolmuş hissedebilirsiniz. Akışta kalmaya özen gösterin. Sorumlu olduğunuz konulara yönelmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli bir gündeminiz olabilir. Hazırlayacağınız sözleşmeleri kontrol etmelisiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle yanlış anlaşılmaları en aza indirmek için yazılı teyit almanız da fayda olabilir. Yakın çevrenizdeki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. İkili ilişkilerinizin önem kazanacağı zamanlardasınız. Derin duygular içine girebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kişisel açıdan önem verdiğiniz olaylarla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Farkındalığınızı arttıracağınız zamanlar yaşayabilirsiniz. Çatışmalar olabilir, kontrolünüzü kaybetmemeye özen gösterin. Duygularınızı daha derin yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün keyif aldığınız konulara yönelmek isteyebilirsiniz. Aşk ilişkiniz gündeminizi meşgul edebilir. İkili ilişkilerinizde tamamlanma hissedebilirsiniz. Yaşadığınız farkındalıklarınız size yeni kapılar açabilir. Karşınızdaki kişiye kendinizi ifade etmeye çalışırken, konuşmanın tartışmaya dönmemesine dikkat edin. Hobilerinize, güzel şeylere zaman ayırabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gelecek beklentilerinizle ilgili konuları idrak edebilirsiniz. Bazı konularda farkındalıklarınız artabilir. Gün içinde arkadaşlarınızla zaman geçirmek size iyi gelecektir. Sosyal konulara ilginiz artabilir. Öğle saatlerinde ikili ilişkilerinizde iletişimden kaynaklı sıkıntılar çıkabilir. Değişim içinde olacağınız zamanlardasınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızla ilgili gelişmeler gündeminizi etkileyebilir. Öğlen saatlerinde üstlerinizle iletişiminize dikkat etmenizde fayda var. Hedeflerinize ulaşmak için kurduğunuz ilişkiler önem kazanabilir. Sorumlu olduğunuz konuların üzerinde daha fazla yoğunlaşabilirsiniz. Gün içinde tamamlanmalar olabilir. Akışta kalmaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendi iç dünyanızla ilgili konular önem kazanabilir. Nedenini bilmediğiniz olaylar gündeminizi meşgul edebilir. İkili ilişkilerinizde olgunlaşma içinde olabilirsiniz. Olayların niye bu şekilde ilerlediğini fark edebilirsiniz. Acele karar vermekten çekinebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda gizli kalmış durumlar yaşanabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde acele karar vermemeniz gereken durumlar yaşayabilirsiniz. Birlikte çalıştığınız kişileri eleştirirken dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Karşınızdaki sözlerinizi yanlış değerlendirebilir. Sorumlu olduğunuz konuları olgunlaştırmak isteyebilirsiniz. Finansal konular gündeminizi etkileyebilir. Bazı işlerinizde yenilenme ihtiyacı duyabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler gündeminizi etkileyebilir. Harcamalarınızı gözden geçirmek iyi bir başlangıç olabilir.  Kişisel yeteneklerinizi geliştirmek için adımlar atabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde olası tartışmalara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Bazı konuların olgunlaşmasını beklemelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde yeni konulara ilgi duyabilirsiniz. İlgilendiğiniz konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. İkili ilişkilerinizdeki olayları daha iyi okuyabileceğiniz bir gündesiniz. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Sevdiklerinizle ilgili daha fazla sorumluluk almak durumunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün çalışma hayatınızda sorumlu olduğunuz işlerinizle ilgilenebilirsiniz. Birlikte çalıştığınız kişilere daha sakin davranmanızda fayda var. İletişim problemlerinden dolayı işlerinizde aksamalar meydana gelebilir. İkili ilişkilerinize zaman ayırmak size iyi gelecektir. Duygularınızdaki değişikliği karşınızdakine ifade etmeden önce düşünmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber