Koltuk nasıl silinir?

Koltuk nasıl silinir, bahar temizliği döneminin gelmesi ile birlikte merak edilir sorulardan birisi haline dönüştür. Koltuklarınızın yeterince kirlendiğini düşünüyorsanız ve koltuklarınızı evde kendiniz temizlemek istiyorsanız size önereceğimiz yöntemler ile yepyeni görünen koltuklara sahip olabilirsiniz. Koltuk nasıl silinir, birçok farklı yöntem ile uygulayabileceğiniz bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Koltuk nasıl silinir ile ilgili merak ettiğiniz tüm yöntemleri sizler için hazırladık, bilgi almak için birlikte göz atmaya ne dersiniz?

Koltuk nasıl silinir?

Koltuk nasıl silinir sorusu bahar aylarına girmemiz ile birlikte çoğu ev kadınının aklındaki sorulardan birisine dönüştü. Kışın yapılmasından kaçınan koltuk temizliği yaz dönemine girmeden önce yapılması gerekenler listesine girdi bile. Sizler de tüm kış kirlenen koltuklarınızı temizlemek istiyor ama bunun için yüksek bir bütçe ayırmak istemiyorsanız bu işlemi kendiniz evde yapabilirsiniz. Birçok farklı yöntemi uygulayarak koltuklarınızı türlerine göre basit bir biçimde temizleyebilirsiniz.

İşte türlerine göre koltuk nasıl silinir yöntemlerine verilebilecek cevaplar…

Kumaş kaplı koltuklar nasıl silinir?

Koltuk nasıl silinir

Kumaş kaplı koltuklar kullanıyorsanız temizleme işlemlerini de buna uygun bir biçimde yapmaya özen göstermelisiniz. Koltuklarınızın yapısı bozulmadan temizlik işlemleri yapmak istiyorsanız en uygun yöntemlerden birisi kalıp beyaz sabun ve havlu kullanımı olacak. Temizlik işlemi için havluyu ıslatın ve beyaz kalıp sabun ile ovalayın. Havlu beyaz sabunu emdiğinde koltukları temizlemeye başlayabilirsiniz. Beyaz sabunlu havlu ile koltukların tamamını sert bir biçimde silin, kuruduktan sonra temiz bir bez ile koltukları tekrardan silin.

Diğer bir yöntem olarak ise amonyak yöntemini tercih edebilirsiniz. Bunun için yarım kova ılık suyun içine bir miktar amonyak ekleyin, yalnız bu işlemde dikkat etmeniz gereken şey amonyağın koltuğunuza zarar verip vermeyeceğini önceden test etmek olacak. Bunun için öncesinde koltuğun görünmeyen bir kısmında bu işlemi deneyin ve herhangi bir zarar verip vermediğinden emin olun. Sonrasında temiz bir bezi bu suya batırarak sert bir biçimde koltuklarınızı temizleyebilirsiniz.

Koltukları temizlemek için kullanacağınız suyun içine sirke ekleyerek çok daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Bu yöntemin yanı sıra Arap sabunu kullanımı da kumaş kaplı koltuk temizliğinde etkili sonuçlar verebilir.

Kumaş kaplı koltuklardan leke çıkarma yöntemleri

-Açık renkli bir kumaş ile kaplı koltuklar için temizleme mendilleri kullanımı etkili sonuçlar doğuracaktır.
-Küçük lekeleri çıkarmak için çamaşır suyu kullanımı da yapabilirsiniz. Bunun için koltuğun küçük bir köşesinde işlem yapmak etkili olacaktır.
-Küçük lekeler üzerinde uygulayabileceğiniz basit yöntemler arasında limon kolonyası da yer alıyor.
-Daha önce hiç duymadığınız bir yöntemi duymaya ne dersiniz? Çiğ lahana ile hem koltuk lekelerini hem de halılardaki lekelerden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Deri kaplı koltuklar nasıl silinir?

Koltuk nasıl silinir

Deri kaplı koltuk nasıl silinir merak edenler için en iyi yöntemler arasında Arap sabunu-su karışımı yer alıyor. Uygulama için küçük bir kovanın içine bir miktar su koyun ve üzerine Arap sabunu ekleyin. Sonrasında yumuşak bir bez ile deri koltukların yüzeyini temizleyin ve kuru bir bez ile kurulayın. Bu işlemleri bitirdikten sonra deri temizlik ürünleri de uygulamanız koltukların kullanım ömrünü uzatacak bir etken olacaktır.

Deri koltuklarınızı temizlemek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise badem yağı ve vazelin karışımıdır. İki ürünü bir kabın içinde karıştırın ve sonrasında koltuklarınızın yüzeyine ovalar biçimde uygulayın. Bu işlem ile hem koltuklarınız temizlenecek hem de çok daha parlak bir görünüme kavuşacak.

Deri kaplı koltuklardan leke çıkarma yöntemleri

-Deri koltukların bakımları düzenli bir biçimde yapılmalıdır.
-Deri koltuklar kumaş koltuklara göre daha hassas olduğu için daha hassas ve yumuşak bir biçimde yapılmaya özen gösterilmelidir.
-Koltuklar için deterjan kullanımında ağartıcı etkisi olan ürünlerden kaçınılması uygun olacaktır.

Kadife koltuklar nasıl silinir?

Koltuk nasıl silinir

Son dönemlerde moda olan kadife koltuklardan satın almak istiyor ama nasıl temizleyeceğinizden endişe ediyorsanız artık bu endişeleri bir kenara bırakabilirsiniz. Kadife koltuklarınızı silerken kumaşa zarar vermemek adına yumuşak ve hassas hareketler ile işlem yapmanız etkili olacaktır.

Temizlik sırasında işlem yapmak için amonyaklı su ile kullanım en uygun yöntem olacaktır, bunun dışında özel kadife temizliğinde kullanılan kimyasal ürünler ile de temizlik işlemlerini yapabilirsiniz.

Kadife koltuklardan leke çıkarma yöntemleri

-Buharlı temizleyicileri tercih ederek kadife koltuklarınızın hem temiz kalmasını hem de parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.
-Daha parlak koltuklara sahip olmak için sirke ile de kullanım yapabilirsiniz.
-Kadife koltuklardaki lekeleri sildikten sonra kurumasını hızlandırmak için saç kurutma makinesini tercih edebilirsiniz.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Parti Akşamı

Parti Akşamı
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
KOVA
BALIK
Bugün

Bugün hareket ve sohbet getirebilir. Yakın çevrenizdeki değişikliklere ve yeni haberlere açıksınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Parasal konulara, harcamalara dikkat etmek isteyebilirsiniz. Bütçeniz konusunda düşünmeniz gereken değişiklikler gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün Ay burcunuzda ilerlerken daha canlı ve hareketlisiniz. Kişisel konularda dikkat çekici adımlar atabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Düşüncelerinizi toparlamaya ve endişe yapmamaya bakın. Sezgilerinizde yanılmadığınızı görebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay bugün de İkizler’de. Arkadaşlarla bir araya gelmek, gelecek yönünde düşünmek olumlu sonuçlar ve başlangıçlar getirebilir. Daha sosyal olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hafta sonu olmasına karşın yapabileceğiniz çok şey var. Ancak düşüncelerinizde bazı çift durumlar da olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün daha akıcı ve yaratıcı koşullar getirmekte. Sevdiklerinizle bir arada olmak, istediklerinizi yapmak zor olmayacak.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün düşüncelerinizde daha sakin kalmaya bakın. Ortaklaşa işler, eşinizin durumu sizi daha fazla meşgul edebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay bugün İkizler’de ilerlerken, başkalarının düşüncelerine daha duyarlı olduğunuz bir gündesiniz. Tek başına hareket etmek pek kolay olmayabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gününüzü daha iyi planlarsanız, son derece verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Aynı anda birden fazla şeyle ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün size akıcı enerjiler ve yaratıcılığınızı ortaya koyma imkanı getirmekte. Sosyal alanda da hareketli olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay çift karakterli İkizler’de ilerliyor. Bugün evde oldukça hareket ve canlılık var. Ailevi işlerle daha fazla ilgilenmeniz de gerekebilir. Çok hızlı olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber