Dünyayı kirleterek yaşanmaz bir hale getiren insanoğlu, 'After Earth' filminde çevreci uzaylıların yemi oluyor

After Earth- Yeni bir başlangıç

Dünya yaşanmaz bir hale geldikten sonra insanoğlu gezegeni terk ederek yeni bir yaşam alanı aramaya başlar. Böylece Nova Prime, insanların yuvası olur. Ancak burada da uzaylı yaratıklar büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Gidecek başka yerleri olmayan insanoğlu, bu yaratıklarla yaşamayı öğrenir. Birleşmiş Korucular Ordusu'nda görevli Cypher Raige(Will Smith) kızını bir yaratık saldırısında kaybeden çok iyi bir askerdir. Tek erkek çocuğu Kitai ise (Jaden Smith ) babası gibi bir asker olmayı hayal etmektedir. Ama babası ile arasında mesafeler vardır.

Annesi de bu soğukluğu fark ederek, eşi Cypher'e verilecek yeni görevde yanında Kitai'de götürmesi için baskı yapar. Böylece baba ve oğlu arasındaki ilişki düzelebilir. Görev sırasında meteor yağmuruna tutulan uzay gemisi, 1000 yıldır hiçbir insanın ayak basmadığı Dünya gezegenine acil iniş yapar. Böylece Kitai, hayatta kalmak için çok büyük bir yolculuğa çıkar. Bu macera sonunda ya bir savaşçı olacaktır ya da onunla beslenen yaratıklara bir yem...

Karada geçen Pi'nin Yaşamı

Baba ve oğlu arasındaki ilişkiyi çevrecilik ve uzaycılık oynayarak anlatmaya çalışan 'Yeni Bir başlangıç', tam bir fiyasko. Filmi neresinden tutarsanız elinizde kalıyor. Neymiş efendim çevreci olmadığımız için dünya yaşanmaz hale gelmiş, insanoğlu başka gezegene gitmiş ama orada da çevreci uzaylılar(insanlarla besleniyorlar) varmış. Keşke film bunun üzerine odaklansaydı. Ama nafile...

Altfonda dünya dışında yaşamaya başlayan insanlar, esas konu ise aile meseleleri. Bir kazadan kurtulan yaralı baba ve oğlunun hayatta kalma mücadelesi. "Pi'nin yaşamı" filminin karada geçen hali diyebiliriz. Durumu kurtarmak içinde konun üzerine biraz felsefe sosu dökmüşler: Tehlike vardır, korku yoktur. Korku düşüncelerinin bir eseridir.

Ağır aksak ilerleyen filmde Will ve Jaden Smith berbat oynamış. Baba ve oğlu arasındaki hiçbir duygu izleyenlere geçmiyor. Yani karşınızda bir 'Umudunu Kaybetme' filmi yok! Yönetmen M. Night Shyamalan ise, benim çok sevdiğim yönetmenlerden biri ama son yıllardaki kötü filmlerine bir yenisini daha ekliyor. Kendi tarzından çıktığından beri eli yüzü düzgün bir yapıma, bir türlü imza atmayı başaramadı.