Zengin ve fakir arasındaki çatışmayı yakın gelecekte eleştiren‘Elysium’da Matt Damon terminatör iskeleti gireyerek adalet dağıtıyor

Zengin ve fakir arasındaki çatışmayı yakın gelecekte eleştiren

‘Elysium’da Matt Damon terminatör iskeleti gireyerek adalet dağıtıyor

Elysium

Yıl 2154. Dünya savaşlar, açlık, susuzluk ve yoksulluk yüzünden çökmüştür. Zenginler artık yaşanmaz bir hale gelen dünyadan uzaklaşarak ‘Elysium’ adı verilen bir uzay istasyonunu kurar. Burada zenginlik içinde hiçbir hastalığa yakalanmadan çok uzun yıllar yaşanmaktadır. Dünyadan bu istasyona gelmek ise eğer ayrıcalıklı değilseniz yasaktır. Bir gün sıradan bir adam olan Max’in(Matt Damon), beş günlük bir ömrü kalır. Ne yapacağını düşünen Max, hayatını kurtarmak için kanunlara aykırı da olsa ‘Elysium’a gitmeye karar verir. Tek başına çıktığı yolda başkalarının hayatları için de savaşacaktır.

Zenginler ve yoksullar

Gelecekte insanoğlunu bekleyen tehlikeleri gerçekçi bir dille anlatmaya çalışan ‘Elysium’, her ne kadar bilimkurgu filmi gibi görünse de aslında zengin ve fakir çatışmasını gözler önüne seren bir yapım. Günümüzde olduğu gibi villalarda, yalılarda lüks içinde oturan zenginlerimiz artık uzay istasyonlarında boy göstermektedir.

Bir tuşa basarak hastalıklardan kurtulmaktadır. Yani neredeyse ölümsüzlüğü buldu, bulacaklar. Refah içinde yaşamaktadırlar kendileri için özel yapılmış bu yerde. Fakirler ise yine açlık, sefalet ve hastalıklarla boğuşur.

Terminatörün iskeleti

Bu çatışmaları aşırı bir şekilde abartarak da olsa gözler önüne seren ‘Elysium’, sıkı bir macera filmi. Özel efektler ve yavaş çekimler izleyenleri etkiliyor. Sadece bazı sahnelerde çok hareket eden(yerinde durmayan) kameralar gözleri yoruyor. Elysium’un Sekreteri Delacourt’u canlandıran Jodie Foster, filme oturmamış. Yaşlandığı açık ve seçik gözlenen Foster, geçiyordum uğradım modunda. Matt Demon’da da aynı sorun var. Keşke cast daha iyi olsaydı. Karakter üzerine yapışmamış. Adam bildiğin terminatörün iskeletinin üzerine oturtulmuş. Yarı insan yarı robot. Keşke insan olarak savaşsaydı. Herhalde filmin senaristleri son yıllardaki süper kahraman filmlerinin gişe yapmasını es geçmemişler.