Geri Dön

Seyir defteri: Betty Boop

Bir country şarkıcısından ilham aldı, bir pop şarkıcısına ilham verdi: Betty Boop’un hikayesi..

Seyir defteri: Betty Boop

Betty Boop, ilk gerçek kadın anime karakterdi. Daha önce çizgi dişiler, uzun kirpikler, yüksek topuklar ve birkaç yumuşak jest ile yetinen erkek kalıplarıydı. Betty ise keskin feminen hatlarla belirginleşen vücudu ve hareketlerine gerçeklik katan kadınsı zarafeti ile türünün ilk örneği idi. 1932’de Dram, Müzikal ve Komedi yeteneği ile Betty ilk ve tek anime ekran yıldızı sayılıyordu.


Betty Boop, 1930’ların başında animatör Grim Natwick’in çizgileriyle New York’taki Fleischer Stüdyolarında şekillendi. Bimbo adlı köpek çizgi karakterin kız arkadaşı olarak düşünüldüğünden ilk görünümü de bu amaca uygun insan vücutlu dişi bir köpek görselliğindeydi. Sadece siyah düğme burnu ve düşük kulakları köpek doğasını tima ediyordu. ‘Dizzy Dishes’ Betty2nin ilk şansıydı; rolü küçüktü ama müzikal yeteneğini sergilemesine yetti. Bundan sonra bir süre daha Bimbo’nun ana karakter olduğu çizgi dizilerde en iyi yardımcı kadın oyuncu oldu. Dağınık perçemleri ve bebeksi sesinin ilham kaynağı zamanın ünlü country şarkıcısı Helen Kane’in “Boop Oop s Doop Girl” şarkısı oldu.


Betty, ilk başrolünü 1931’de kaptı; “Betty Coed” ile karakteri ve adı arasındaki bağlantıya koca bir düğüm attı. 1932’de ‘Any Rags’ ile köpek kulaklarının yerine halka küpeler çizildiğinde, özünden kalan tek özelliği dur durak bilmeden salladığı kuyruğu oldu, ki bunu bir metafor olarak kullandım, aman aman! Betty başladığı sahne hayatında, onu kulakları ile gösteren önceki çizimlerde jartiyeri sağ bacağında iken, nizami bir hale geldiğinde ve fiziksel özellikleri oturduğunda, jartiyeri de sol bacağa geçti ve orada kaldı.


1932’de, büyük caz ustası Cab Calloway’in ‘Minnie the Moocher’da rol alması, çizgi animasyon tarihinde bir ilkti. Devamı ise Louis Armstrong, The Royal Samoans ve Don Redmans gibi yıldızların serpiştirildiği Betty Boop serileri geldi.

Bir Betty Boop klasiği olan ‘Crazy Inventions’ 1933’de yayınlandı. Aynı yıl Betty’nin jartiyeri aforoz edildi.

Betty Boop’un en ünlü sesi Mae Questel, Popeye’den çıkan Olive Oyl karakterinin de sesiydi. Daha sonra sevimli hayalet Casper serisinde de çalıştı.

Betty serisi 1939’da ‘Yip Yip Yippy’ ile bitti. Hatun kişi 1932’den 1939’a kadar seksenin üzeride ürün verdi.

1934’de, Betty, Bud Counihan (Max Fleischer’ın imzası ile de olsa) tarafından çizilen karikatür serisi başladı. The Daily ve The Sunday’deki günlük seri bir yıl sürdükten sonra, 1937’ye kadar sadece Pazar günleri yayınlanmaya başlandı. Betty ile bu seride görülenler, ekrana asla yansımayan karakterler idi. Van Twinkle (bastonu, pahalı sigarası ve Betty’nin küöük kardeşi Billy ile aynı yaşta Percy adında bir kardeşi vardı) gibi kimi zamane starlarının karikatürleri bu karakterlerden bazıları idi. Van Arsdale, Van Hart ve Val Velour da diğerleri… Daha sık görülenler ise Von Script (Betty’nin yönetmeni), Tillie Teyze(kollarındaki kocaman çapa dövmeleri ile çabucak sinirlenen kilolu kadın) ve Betty’nin küçük yaştaki kardeşi Billy, ya da bebek kafasında bir tutam saç çıktıktan sonra Bubby, ya da Bobby.

Betty’nin bir aktris olarak maceraları kadar, huysuz kardeşi ve onun aktör kariyeri ile alakadarlığı da hikayenin bir parçasıydı. Serideki bir diğer karakter ise asla görünmeyen ama çokça bahsi geçen ‘Şef’di, ki Betty ve yönetmeni ondan emir alırdı, Charlie’nin melekleri tadında… Takip eden yıllarda, Betty, televizyonda renkli yayınlarda (1970) gözükecekti, ama gerçek reenkarnasyonu 1960 sonları ve 70 başlarına denk gelir. Üniversite şehir tiyatrolarında gece yarısı şovlarında rol aldığı gibi, saykodelik ışık şovlarının da parçası halin geldi.

1985’de Cbs tarafından yayınlanan ‘The Romance of Betty Boop’ tam bir hayal kırıklığı idi. Ve Betty 1988’de ‘Who Framed Roger Rabbit’te tekrar gözükünceye kadar emekliye ayrıldı. Betty Boop için işler hep yolunda gitmedi. 1929’da sahneye ilk çıkışının ardından popüliritesi azalan Helen Kane, 1934 Nisan ayında, Max Fleischer, Fleischer Stüdyoları ve Paramount Pictures’a 250.000 dolarlık dava açtı. Betty Boop2un hayranlarını çaldığını iddia ediyordu. Kane’in bu şark kurnazlığı ortamı biraz bulandırsa sa, Betty2nin keyfini kaçıramadı. Yıllar geçtikçe kendi kişiliği otursa bile, ilk kıvılcımın Helen Kane’den çıktığı bir gerçekti ama Max Fleischer bunu inkar etti ve Betty’i seslendiren 5 kadın da ona ifadeleri ile destek oldu. Hakim karar vermeden önce iki yıldızın da filmlerini seyretti. Ve sonunda bi diğer şahitin ‘Boop Ooop a Doop’ kalıbının daha önce Edşith Griffith’in bir şarkısında kullanıldığına dair ifadesi, Helen Kane’in tek dayanağını ortadan kaldırdı. 2 Mayıs’da Paramount Pictures’ın Baby Esther’in 1928’de çıkan bir şarkısını kullanması için zaman kazandırdı.

Her şeye rağmen Betty, ilk gerçek kadın anime karakterdi. Daha önce çizgi dişiler, uzun kirpikler, yüksek topuklar ve birkaç yumuşak jest ile yetinen erkek kalıplarıydı. Betty ise keskin feminen hatlarla belirginleşen vücudu ve hareketlerine gerçeklik katan kadınsı zarafeti ile türünün ilk örneği idi. 1932’de Dram, Müzikal ve Komedi yeteneği ile Betty ilk ve tek anime ekran yıldızı sayılıyordu.

Bu onun cinsel cazibesini de arttırıyordu. ‘Is My Palm Red’de (1933) Bimbo, eteğine sızan ışığın yardımı ile Betty’nin bacaklarını sinsice gözetliyor, ‘The Old Man of the Mountain’da(1933) korkan Betty süslü iç çamaşırları ile kıyafetlerinin içinden fırlıyor, ‘Betty Boop’s Bamboo Isle’da(1932) sadece saz etek ve çiçek kolyesi ile hula yapıyordu.

Süreli büyüyen bir hayran kitlesi ile var olmaya, popülaritesini yükseltmeye devam ediyordu.Doksanlardaki 60. seneyi devriye kutlamaları onu halkın gözü önüne her zamankinden çok getirmiştir. Anısına, A&E Betty’e ve Fleischers üzerine özel bir biyografi hazırlamış, ve American Movie Classics kanalı Betty’nin muhtelif bölümlerini göstermiştir. Betty2nin çizgileri Republic Pictures’dan 8 kasetlik bir set olarak satışa sunulmuştur.

Tabi bu popülarite ticari bir kaynak olarak işlenmeye devam ediyor. Betty Boop bebekleri, bibloları, tişörtleri, şekerleri, mugları hatta sabunlarının hala alıcısı var. Ve Disney’in Mickey Mouse Klübü ile yarışamasa da Betty Boop ve Bimbo Klübü de var.

Unutmadan, 1990’da Betty Bo diye, İskoç-Malezya melezi bir hatun İngiltere’den çıkıp ‘Doin’ the Do’ diye ortalığı sarsmıştı. Gerçek adı Alison Clarkson olan bu afet, UK Kanalında şarkı söylerken mikrofonu düşürdü ve playback yaptığı ortaya çıktığında, tırmandığı basamaklardan aynı hızla geri düştü ve kariyeri sona erdi.

Bu tür gözü açıkların her türlü sulandırmasına karşın yaşayan bir efsane Betty Boop. Volkswagen de üretilmiyor artık, fakat dayanıklılığı, tasarrufu dev geyiklerin harlandığı masaların baş köşesinde oturur. Nokia’nın ilk çıkan modellerinden biri, eski Beşiktaşlı Walsh’un muz ortalarına benzer bir kavisle giriyordu ceplere. Bir süre sonra onun da üretimi durduruldu. Fakat tüm küçültme operasyonlarına, farklı zil tonu şebeklikleri ve renkli ekran gereksizliklerine rağmen eski modelin havasını yakalayamadı. Bazı karakterler de böyledir. Yüz yıl da geçse vedalarının ardından, hala sokağa adımını ilk attıklarında ilgiden boğulurlar.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Yabancılarla ilgili konularda hareketli zamanlar yaşayabilirsiniz. Olaylara karşı bakış açınızda daha esnek olabileceğiniz bir gündesiniz. Akademik konularla ilgileneceğiniz zamanlar söz konusu. Bugün uğraşacağınız işlerde dikkatinizi toparlamakta zorlanabilirsiniz. Başarılı olmak için çok çaba sarf etmeniz gereken zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hayatınızda endişe duyduğunuz konular gündeme gelebilir. Ortaklı konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Gün içinde size kriz çıkarabilirler. İş hayatınızda dikkatiniz dağınık olabilir. Mücadele gereken konulara karşı daha özverili davranmanız gerekebilir. Başarı için daha çok çaba sarf etmeniz gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konularda bugün hareketli zamanlar yaşayabilirsiniz. Düşüncelerinizde, fikirlerinizde çok esneksiniz. Dikkatsiz tutumlar içinde olabilirsiniz. Bu da karşınızdakini incitmenize neden olabilir. Tepkilerinize dikkat etmenizde fayda var. Mesleki konularda hedeflerinize daha kolay gidebileceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde hareketli zamanlar geçirebilirsiniz. Çalışma hayatınıza esneklik getirmek isteyebilirsiniz. Akşam saatlerine doğru çalışma hayatınızda en iyisini yapmak için kendinizi yıpratabilirsiniz. Gelecek yönünde yeni sorumluluklar almak isteyebilirsiniz. Bugün kardeşlerinizle geçireceğiniz keyifli zamanlar var. Yakın çevrenizle ilgili yeni haberler alabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade etmekte zorlanmayacağınız bir gündesiniz. Hayal gücünüzü kullanacağınız işlerle ilgilenmek size keyif verecektir. Zevk aldığınız konulara eğilebilirsiniz. Akşam saatlerinde mesleki konularla ilgili planlar yapma ve yeni sorumluluklar almak isteyebilirsiniz. Başarı için çok çaba sarf etmek zorunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Aile hayatınızla ilgili konularla ilgilenebilirsiniz. Eskilere ait konular gündeminizi etkileyebilir. Dağınık olacağınız zamanlar söz konusu. Küçük kazalara karşı dikkatli olmalısınız. Babanız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Mesleki konularda işleri tamamlamak için büyük bir özveriyle çalışacaksınız. Yeni kararlar almak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızda eğitimleri planlayarak geçireceğiniz bir gün olabilir. Esnek düşünce yapınızla her işin kolayca üstesinden gelebilirsiniz. Hayaller dünyasına dalıp işlerde dikkatsizlik yapmamaya özen göstermelisiniz. Akşama doğru çalışma hayatınızda zirvede kalmak için yeni sorumluluklar almak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Harcamalarınıza dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Abartıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Esnek düşünce yapınız sayesinde kolayca işin içinden sıyrılabileceğiniz durumlar söz konusu. Bugün imzalayacağınız işlerde dikkatinizi toplamaya özen göstermelisiniz. Mesleki konularda başarı için çok çalışacaksınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kişisel açıdan önemli olan konularda daha hareketli olacağınız bir gündesiniz. Hayaller içinde dağınık bir gün geçirebilirsiniz. Kişisel hassasiyetler ön plana çıkabilir. Gelecek yönünde planlar yapmak isteyebilirsiniz. Akşam saatlerinde meslek hayatınızla ilgili yeni kararlar alabilirsiniz. Alternatif planlar yapmak için iyi bir zaman olabilir sizin için.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde bilemediğiniz konularla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz.  Gizli kalmış olaylara karşı kabullenme içine girebilirsiniz. Hayallere dalıp işlerinizi aksatmamaya özen göstermelisiniz. Dikkatsizliğiniz yüzünden işlerde aksamalar yaşanabilir. Akşam saatleri işlerinizi toparlamak için daha verimli zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Geleceğinizle ilgili konularda yeni sorumluluklar almak isteyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte fikir alışverişi yamak size keyif verecektir. İş hayatınızla ilgili aldığınız destekler işinize yarayabilir. Üstlerinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Akşam saatlerinde mesleki konularla ilgili tamamlanma yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili koşullar gündeminizi etkileyebilir. Düşüncelerinizle etrafınızdakileri etkilemek isteyebilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanarak yaptığınız işler yaratıcılığınızı arttıracaktır. Hayatınızdaki otorite figürleriyle görüşmeler yapabilirsiniz. Meslek hayatınızda mücadele gerektiren koşullar gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber