Sinameki çayı nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

Sinameki çayının neredeyse tüm parçaları tıbbı amaçlı kullanılmaktadır. Sinameki çayı genellikle bağırsakları temizleme amacı ile kullanılmaktadır. Sinameki çayı nasıl yapılır, sinameki çayının faydaları nelerdir, sinameki çayı zayıflatır mı gibi soruların cevaplarını sizler için araştırıp bir araya getirdik. İşte sinameki çayı hakkında tüm bilinmeyenler…

Sinameki çayı nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

Sinameki çayı nasıl yapılır?

Bağırsaklarınızı temizlemek için ya da bu konuda kabızlık gidermek için etkili bir bitkisel ilaç arıyorsanız, o zaman sinameki çayı tam olarak size göre! Sinameki sağlığımıza fayda sağlayan nadir ve yararlı bir bitkidir. Ancak tüketimi abartıldığında ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.

Sinameki, yüzyıllardır Afrika, Hindistan ve dünyanın diğer bölgelerinde yetiştirilen bir bitkidir. Bu bitkinin yaprakları ve tohumları, bitkisel ilaç olarak kullanılabilir. Sinameki, baklagiller ailesinden bir çiçekli bitkidir. Sarı, beyaz ve pembe çiçekleri bulunur. Sinameki çayı günümüzde bağırsakları temizlemesi amacı ile kullanılmaktadır. Sinameki çayı nasıl hazırlanır, sorusunun cevabı için haberimizi okumaya devam edin.

Sinameki çayı nasıl yapılır?
Yarım tatlı kaşığı kurutulmuş sinameki yaprağı
1 bardak sıcak su
3 Yarım tatlı kaşığı bal
Bir cezvede bir bardak suyu kaynatın. Cezveyi ocaktan alın. Sinameki yapraklarını ekleyin, kapağını örtün ve 8-10 dakika kadar demlenmeye bırakın. İsterseniz bal ekleyin.

Sinameki çayı nasıl yapılır, faydaları nelerdir

Sinameki yaprağı nedir?

Sinameki temel olarak baklagiller ailesine ait bir çiçekli bitkidir. Sinameki Sarı, beyaz ve pembe çiçekleri taşır. Bu çalı kökenli sinameki, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya'nın bazı bölgelerinde bulunur. Asya'da, çoğunlukla Hindistan ve Çin'in ılıman bölgelerinde bulunur. Antrakinonlar olarak adlandırılan bileşiklerin varlığı nedeniyle güçlü bir müshil olarak kabul edilir.

Sinamekinin neredeyse bütün parçaları tıbbi değere sahiptir ve binlerce yıldır Hindistan'da bitkisel tıpta kullanılmaktadır. Yaprakları geleneksel Çin Tıbbında bitkisel müshil olarak kullanılmış, ancak düzenli kullanım için uygunsuz hale getirilmiştir. Sinameki, sağlık gıda depolarında, kapsüller ve tabletler ve çay poşetleri ve sıvı özler şeklinde mevcuttur. Bu bitkinin seyreltilmemiş kurutulmuş kökleri de kolayca elde edilebilir. Sinameki üzerinde yer alan baklagiller aynı zamanda müshil etkisine sahiptir ancak yapraklardan daha az etkilidirler.

Sinameki çayı zayıflatır mı?

Sinameki çayı zayıflatır mı sorusunun cevabı oldukça basittir. Sinameki çayının bu faydası da güçlü laksatif etkisine bağlanır. Senna yaprağı çayı bu açıdan özellikle faydalıdır. Öncelikle, düşük lifli kilo kaybı diyetlerinde sıkça görülen zaman zaman kabızlığı hafifletmeye yardımcı olur. İkincisi, düşük kalorili, lezzetli bir çözüm olarak, sıvı alımınızı artırmaya yardımcı olur. Daha fazla sıvı içmek daha az yemeye neden olur. Üçüncü olarak, kalın bağırsakta toksinlerin ve sindirilmemiş gıdaların giderilmesinde yardımcı olur. Bu temizleme ve detoksifikasyon, uygun besin emilimini ve optimal metabolizmayı destekleyerek kilo kaybına neden olur.

Sinameki çayının metabolizma hızlandırıcı ve bağırsakları hızlı bir şekilde çalıştırma etkisi bulunmaktadır. Sinameki çayının bu saymış olduğumuz özellikleri zayıflamak için yeterlidir. Ancak sinameki ile zayıflama yöntemi oldukça sağlıksız bir yöntemdir. Sinamekinin zayıflatıcı etkisi bulunur ancak tüketirken oldukça dikkatli olmak gerekir. Sinameki çayı müshil etkisi olan bir çay olması dolayısıyla bağırsaklardaki yararlı bakterilerin kısa sürede yok olmasına neden olur.
Sinameki çayı zayıflatır ancak birçok diyetisyen tarafından sinameki ile zayıflama yöntemi tercih edilmez ve sağlıklı olmadığı söylenir.
Sinameki çayının faydaları

Cilt için sinamekinin faydaları nelerdir

Sinameki bitkisi cilt için gerçekten yararlı olabilir. Radyasyona maruz kalma, çevresel kirleticiler ve sert kimyasallar cilt sağlığımızı olumsuz yönde etkiler ve çeşitli cilt rahatsızlıklarına neden olur. Doğal otlar, parlayan bir cilde sahip olmak ve cilt sorunlarını ciltte tutmak için etkili ve ucuz bir yoldur. Sinamekinin cildinize fayda sağlayabileceği bazı yollar aşağıdaki gibidir.

Akne ve egzama tedavisinde

Sinameki anti-bakteriyel özelliği, dermatolojik veya cilt rahatsızlıklarının tedavisinde size yardımcı olabilir. Sinameki yapraklarından yapılan macun, akne gibi cilt enfeksiyonlarının yanı sıra egzama gibi iltihaplı durumların tedavisinde de etkilidir. Sinameki de bulunan aseton ve etanol, akneye neden olan mikroorganizmalarla savaşabilir.

Sinameki çayı nasıl yapılır, faydaları nelerdir

Yaraları iyileştirir

Sinameki macunlarının yaraları iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda sinameki saç kıran tedavisinde de kullanılmaktadır.

Güçlü saçlar için; sinameki

Pürüzsüz, parlak ve güçlü saçlar elde etmek için sinameki kullanabilirsiniz. Sinameki tozunu su ve yoğurtla karıştırarak doğal bir saç bakım paketi hazırlayabilirsiniz.

Saçları güçlendirir

Sinameki, saçınızı güçlendirmek ve kalınlaştırmaktan başka parlaklık kazandırmak için bir saç kremi olarak kullanılabilir. Kimyasal tedavilerin olumsuz etkilerini en aza indirmek için mükemmel bir seçenektir. Başlangıçta, saçlarınız sert ve kuru hissedebilir, ancak faydalar birkaç gün sonra ortaya çıkar.

Kepekleri yok eder

Sinameki sadece saçlarınızı güzelleştirmekle kalmaz aynı zamanda saç derisini iyileştirir ve kepek tedavisini yapar. Saçınıza parlaklık ve tanım kazandırır.

Kabızlık sorunundan kurtarır

Bir müshil olmak, sinameki çayı kabızlığı gidermek için etkilidir . ABD FDA tarafından konstipasyonu tedavi etmek için reçetesiz bir ilaç olarak onaylanmıştır. Sinameki çayı, dışkı maddesini daha hızlı bir şekilde itmesi için kolonun kaslarını uyarır. Sinameki yaprağı bağırsak hareketlerine neden olan kasılmalara neden olmak için bağırsak duvarlarına etki eder. Kolonun su emmesini sağlayarak dışkıyı yumuşatır. En şiddetli kabızlık vakalarını bile etkili bir şekilde tedavi edebilir.

Kolon temizleyici

Sinameki , laksatif etkileri nedeniyle “temizleyici bir bitki” olarak kabul edildi. Sinameki yaprağı, geleneksel Çin tıbbında, kalın bağırsakta biriken ısıyı ortadan kaldırmak ve vücudun midede biriken durgun gıdalardan kurtulmasına yardımcı olmak için kullanılır. Günümüzde, kolonoskopi ve diğer kolon cerrahisi türlerinden önce kolonun temizliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hemoroid tedavisi

Ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğu ve hızlı iyileşmeyi kolaylaştırdığı için, anal yırtıkların ve hemoroidlerin tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. Üstelik, yumuşak dışkıları desteklediğinden, anal fissür gibi patolojik durumlarda kolay defekasyona neden olur. Bunun sebebi, ağızdan sindirimden sonra, sinameki bileşiklerin, bağırsak bölgesinde absorbe edilmesine ve böylelikle de şeker olmayan parçaların kolonda ayrılmasına neden olmasıdır. Bu şeker olmayan bileşenler, bağırsak sistemini tahriş ederek ve uyararak peristaltik hareketleri arttırır. Bu şekilde, dışkıların bağırsak yoluyla geçmesini hızlandırır.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Crop Top Trendi

Crop Top Trendi
Astroloji
OĞLAK
KOVA
TERAZİ
KOÇ
YAY
İKİZLER
YENGEÇ
BOĞA
BAŞAK
BALIK
ASLAN
AKREP
Bugün

Bugün ailevi konular gündeminizi meşgul edebilir. Gün içinde ev hayatınızla ilgili sıkışmalar yaşayabilirsiniz. Bu durum sizi güven arayışına itebilir. Geçmişe ait konular gündeminizi meşgul edebilir. Babanızla ilgili konuları ihmal etmeyin. Gün içinde duygusal zamanlar yaşayabilirsiniz. Yakın ilişkilerinize daha fazla zaman ayırmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iletişimin yoğun olduğu zamanlar içindesiniz. Uğraştığınız konularla ilgili eğitimler alabilirsiniz. Yakın çevrenizdeki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Gün içinde kendinizi duygusal hissedebilirsiniz. Yakın ilişkilerinizde yeni farkındalıklar içinde olabilirsiniz. Keyif aldığınız şeyler için harcama yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir.  Yakın ilişkide olduğunuz kişilerle denge içinde olmak sizin için önemli olabilir. Tamamlanma içinde olabilirsiniz. Gün içinde sizi uğraştıran konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Sorumlu olduğunuz konularda farkındalık yaşayabilirsiniz. Zevk aldığınız konulara yönelebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün niyet ettiğiniz şeyleri yapmak için kendinizi hazır hissedebilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularda daha hassas olabilirsiniz. Gün içinde keyif aldığınız konulara zaman ayırabilirsiniz. İmaj değişikliği için uygun bir gündesiniz. İlişkiler önem kazanabilir. Tartışmalara dikkat etmenizde fayda var. Oldukça hızlı davranabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün uğraştığınız işlerde kendinizi daha fazla ifade etmek isteyebilirsiniz. Aşk ve ilişkileriniz gündeminizi meşgul edebilir. Keyif aldığınız konularda harcamalar yapabilirsiniz. Kadınlarla ilgili konular dikkat çekebilir. Bazı konularda risk almaya yakın olabilirsiniz. Sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. Harcamalarda aşırıya kaçmamaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün geleceğinizle ilgili yeni ümitler besleyeceğiniz olaylar yaşayabilirsiniz. Arkadaşlarınıza zaman ayırmak için uygun bir gündesiniz. İş hayatınızda alacağınız destekler, sorumlu olduğunuz konuları daha kolay toparlamanıza yardımcı olacaktır. İkili ilişkileriniz gündeminizi meşgul edebilir. Sosyal alanda girişkensiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınız gündeminizi meşgul edebilir. Hedeflerinize ulaşmak için bazı kararlar vermeniz gerekebilir. Göz önünde olmaktan hoşlanacağınız bir gündesiniz. Devlet ile ilgili konular ön plana çıkabilir. Gün içinde kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırmak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün bilemediğiniz konularda kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Kendi iç dünyanızla ilgili konularla ilgilenebilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı kontrol kaybı yaşamayın. İkili ilişkilerinizde tartışmalar yaşanabilir. Bazı olayların daha rahat farkına varabilirsiniz. Harekete geçmeden önce düşünmek için kendinize fırsat tanımalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ortaklı konulara dikkatinizi verebilirsiniz. Sizi krize sokan konulara karşı özen göstermenizde fayda var. Korku ve endişe duyduğunuz konuları göz ardı etmekte zorlanabilirsiniz. Yakın ilişkilerinizde bazı kararlar alabilirsiniz. Gün içinde aşırı harcamalardan uzak durmalısınız. Akşam sevdikleriniz için sürprizler hazırlayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızda kişisel yeteneklerinizi kullanmanız gerekebilir. Uğraştığınız işlerde tamamlanma yaşayabilirsiniz. Maddi kaynaklarınızla ilgili düzenlemelere gidebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konulardaki yaşadığınız sıkışıklıklar sizi tekrar organize etmeye itebilir. Gün içinde sevdiklerinizle paylaşımda bulunmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün aşk ve ilişkilerinizde hareketli bir gündesiniz. Yakın ilişkilerinizde ani çıkışlar yapmamanızda fayda var. Gün içinde size zevk veren konulara daha fazla yönelebilirsiniz. Harcamalarınıza dikkat etmenizde fayda var. Kendinizi daha özgür hissedeceğiniz zamanlardasınız. Karşınızdaki insanların isteklerine önem vermelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınızla ilgilenebilirsiniz. İşlerinizi planlamanız sizi rahatlatacaktır. Birlikte çalıştığınız kişilerin hayatlarıyla ilgilenebilirsiniz. Sizi yoran konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Yakın ilişkilerinize zaman ayırmak isteyebilirsiniz. Gün içinde kendinize de zaman ayırmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber