Geri Dön

Sinerjik besinler neler?

Birlikte tüketildiğinde çok daha faydalı olacak besinleri tanıyor muyuz?

Sinerjik besinler neler?

Son zamanlarda çok sık duyulan “besin sinerjisi”, “gıdaları tüketirken eşleştirerek, en faydalı hale gelmesini sağlamak” anlamına geliyor. Uzmanlar bu konuda çalışmalarına hızla devam ediyor.

Söz gelişi, özellikle prostat kanserine karşı çok faydalı olduğu bilinen domates ve brokoli, birlikte tüketildiğinde kanserle savaşan enzimleri güçleniyor.

Domatesin içinde bulunan likopen ile brokolinin içindeki enzimlerle birleşince prostat kanseri üzerinde ciddi etkiler yaptığı kanıtlanmıştır.

Uzman Diyetisyen Nesrin Eriş konuyla ilgili örnekleri şu şekilde sıralıyor:

- Kırmızı Et ve Brokoli: Kırmızı ette bulunan demir molekülünün, ince bağırsakta emilimini yani vücuda alınan miktarını artırmak için; az bir haşlama suyunda, suyu iyice çektirilerek pişirilmiş brokoli ile beraber servis yapılırsa,brokolide bulunan C vitamini demir ile birlikte sinerjik etkiye girer ve demirin emilimini artırır. Kansızlık sorunu çeken kişiler için ideal bir öğün seçeneğidir.

- Maydanoz ve Semizotu:C vitamininden zengin bu ikili, iyice yıkanıp yoğurtla soslanıp ya da çiğ salata şeklinde tüketilirse, özellikle hanımların selülit sorunlarına etkili bir çözüm olur.

- Vişne ve Yulaf:Bu iki besinin bir arada tüketilmesinin, kan şekerini düşürücü ve dengeleyici etkisi vardır. Yulaf çözünebilen lif içeriğiyle, vişnenin meyve şekerinin daha yavaş salınmasını sağlayarak kan şekerini dengeler.

- Kahve ve Bitter Çikolata: Hanımlar müjde! Kahvenin antioksidan etkisi, çikolatanın mutluluğu ve enerjisi ile birleşince metabolizmayı hızlandırıcı, yağları yakıcı etkisini ortaya çıkarır. Günde 2 fincan Türk kahvesi içilmesi önerilir.

- Domates ve Zeytinyağı: Domateste bulunan likopen maddesi, antioksidan özellikli ve kanserle savaşan bir moleküldür. Ayrıca domateste A vitamini vardır bu vitamin yağda eriyen özelliktedir. Bunun için zeytinyağı içinde çözünür ve vücutta kullanılabilir hale gelir. Sonuçta birlikte tüketildiğinde daha güçlü bir etkiye sahiptir.

- Barbunya Pilaki ve Limon Suyu: Bu birliktelik müthiş bir besin kombinasyonudur. Bakliyat grubundan olan barbunya, bol lifli, bitkisel protein içeren bir kurubaklagildir ve içeriğinde bulunan demirin emilimi düşüktür. Bol C vitamini içeren limon suyu ile beraber tüketildiğinde demir emilimi artar.

- Balık ve Sarımsak: Balık yağı kolesterolü düşürür. Sarımsak ise kalp sağlığını korur. İkisi bir araya gelince,enfeksiyonlara karşı dirençli bir etki oluşturur.

- Siyah Üzüm ve Yaban Mersini: Bu iki antioksidan meyve bir araya gelince, ayrı ayrı tüketilmesinden daha fazla güçlü bir antioksidan oluşmasına sebep olur. Kanser hücreleri ile savaşıp, cilde iyi gelen ikili, kişinin kendisini daha enerjik ve tazelenmiş hissetmesine yardımcı olur.

- Fındık, Fıstık, Badem ve Az Yağlı Anne Keki: Fındık ve fıstık bizim için çok değerli olan doymamış yağ asitleri içerir. Bu değerli yağlar kötü kolesterolü düşürür. Bu lezzetli ikili karbonhidratların emilimini azaltır ve kan şekerini düşürüp dengeyi sağlar.

- Yulaf, Kepek ve Kendi Şekeriyle Yapılmış Ev Reçeli:Özellikle tatlı krizine engel olamayan yada özel günlerde tatlı isteğini gidermek isteyen hanımlara güzel bir tüyo. Bu ikili kolesterolü düşürerek tatlı isteğini bastıran sağlıklı bir seçenektir.

- Ispanak ve Yeşilbiber: Ispanakta bulunan demir molekülü, bilindiği gibi hemoglobinin yapısına katılan çok önemli bir maddedir ve eksikliğinde kansızlık gelişir. Yeşilbiber ile beraber tüketildiğinde ise, ince bağırsakta emilimi artarak vücutta daha yararlı hale gelir.

- Biftek ve Havuç: Havuç A vitamini açısından zengin bir sebzedir ve bir proteinle beraber tüketildiğinde emilimi daha yüksek miktarlara çıktığı için faydası da artar.

- Yeşil çay ve Taze Limon: Yeşil çay antioksidan bir bitki çayıdır ve C vitamini içeren taze limon ile beraber tüketildiğinde antioksidan gücü 13 kat fazlalaşır.

- Portakal Suyu ve Yulaf Ezmesi: Her ikisi de kalp krizini önlemeye ve damar tıkanıklığını gidermeye yardımcı olurken, bir arada tüketildiğinde bu etki iki katına çıkar.

- Sert Kabuklu Yemişler ve Kurutulmuş Meyveler: Protein açısından güçlü olan yiyecekler, birlikte tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler.

-Elma ve Kırmızı Şarap: Antioksidan özelliğiyle kansere karşı koruyucu flavonoidler içeren elma ve kırmızı şarap, birlikte tüketildiğinde kanın pıhtılaşmasını önleyip, kalp –damar sistemini korumaya yardımcı olur.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Yeni ufuklara açılmaktan heyecan duyacağınız zamanlar var. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Akademik konularla ilgilenebilirsiniz. Yolculuk yapmak için yeni planlar yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızla yapacağınız programlar size keyif verecektir. Akşamüstü saatlerinde yaşayacağınız kafa karışıklığına dikkat edin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Endişe duyduğunuz konular gün yüzüne çıkabilir. Bugün yabancılarla ilgili konular sizi krize sokabilir. Parasal konularınızla ilgilenirken daha dikkatli olmalısınız. Duygusal yönden bağlayıcı konular söz konusu olabilir. İşle ilgili değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Akşam saatlerinde hata yapma riskiniz daha fazla olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle birlikte yolculuklar planlayabilirsiniz. Bugün evrensel konularla ilgilenmek ve bu konular hakkında konuşmak isteyebilirsiniz. İkili ilişkilerinde denge ve uyum arayışı içinde olmak size iyi gelecek. Sabah saatlerinde işlerinizle ilgili dalgalanmalar olabilir. Fazladan almanız gereken sorumluluklar olabilir. Akşam saatleri duygu karmaşası yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir.  Hareketli bir gündesiniz. Yetiştirmeye çalıştığınız sorumluluklarınız gün içinde sizi krize sokabilir. İşte beraber olduğunuz kişilerle ilişkileriniz de dalgalanmalar yaşanabilir. Öğleden sonra tepkilerinizde dikkatli olmanız gereken zamanlar olabilir. İşlerinizde hata yapmamaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün zevk aldığınız konularla ilgilenecek zaman yaratabileceksiniz. Hobilerinizle ilgilenmek size çok iyi gelecektir. Kendinizi geliştirmek için hareket halinde olabilir, yolculuklara çıkmak için planlar yapabilirsiniz. Düşüncelerinizi paylaşmak için arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz. Akşam saatlerinde fikirlerinizi netleştirmekte zorlanabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde ailenizle ilgili sorumluluklar alma durumunda kalabilirsiniz. Bu durum iş hayatınızda aksaklıklara neden olabilir. Planlarınızda değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Hareketli bir gündesiniz. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. İş hayatınızda verilmesi gereken konuları geç saatlere bırakmamaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatında hareketli zamanlar yaşayabilirsiniz. Yakın çevreniz ile haberleşmeleriniz fazla olabilir. Kendi düşüncelerinizi yaymak isteyeceğiniz ve inandığınız şeyleri savunacağınız bir gündesiniz. Bugün yapacağınız sözleşmeleri geç saatlere bırakmamaya çalışın. Dedikodulara fazla kulak asmadan işlerinizle ilgilenmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Yapmak istediğiniz tatiller için tahmininizden daha çok parayı gözden çıkarmak isteyebilirsiniz. İşlerinizde başkalarından destek almak size iyi gelecektir. Kişisel yeteneklerinizi kullanacağınız olaylar yaşayabilirsiniz. Akşam saatlerinde kendinizi duygularınızın içinde boğulmuş hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hareketli bir gündesiniz. Sabah saatlerinizde işlerinizle ilgili yeni sorumluluklar alacağınız zamanlar olacaktır. İşlerinizi akşam saatlerine bırakmamaya çalışın. Kafa karışıklığından dolayı hata yapma riskiniz fazla olabilir. Gün içinde kişisel açıdan önem verdiğiniz konular gündeminizi etkileyebilir. Beslenmenize dikkat etmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Etrafınızda bilemediğiniz konularla ilgilenmek durumunda kalacağınız bir gündesiniz. Olayların nedenlerini görmekte zorlanabilirsiniz. Sabah saatlerinde işlerinizle ilgili değişiklikler yaşayabilirsiniz. Günlük planlarınızı tekrar organize etmeniz gerekebilir. Akşam saatlerinde yaşadığınız olayların etkisiyle duygu yoğunluğu içine girebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Arkadaş gruplarınızla ilgili gelişmeler planlarınızı değiştirebilir. Yeni yolculuklar organize edebilirsiniz. Yeni insanlarla tanışmak, geleceğiniz için yeni ümitler doğmasına neden olabilir. İşle ilgili sorumluluklarınız artabilir. Endişelenmeyin, bu konuda başkalarından destek alabileceksiniz. Akşam saatlerinde hatalar çoğalabilir, dikkatli olun.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatında kısmetlerin olduğu bir gündesiniz. Etrafınızdaki insanlarla düşüncelerinizi paylaşmak için güçlü bir istek duyabilirsiniz. Sabah saatlerinde planlarınızda değişiklikler olabilir. İş hayatınızda yabancılarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Akşam saatlerinde düşüncelerinizin yoğunluğu, kafa karışıklığına neden olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber