Taksitli ve hesaplı eğitim için Kanada

Eğitim çok iyi, hesaplı ve kaliteli... Temiz ve yaşanılır bir ülke, vize almak kolay... Kanada bu özellikleri ile eğitim için son yılların en çok tercih edilen ülkesi..

Taksitli ve hesaplı eğitim için Kanada

Taksitli ve hesaplı eğitim için Kanada

Eğitim çok iyi, hesaplı ve kaliteli... Temiz ve yaşanılır bir ülke, vize almak kolay... Kanada bu özellikleri ile eğitim için son yılların en çok tercih edilen ülkesi..

Taksitli ve hesaplı eğitim için Kanada
Yeni Dünyalar Yeni Fırsatlar / SİBEL KAHRAMAN - 5

Temiz ve güvenli bir ülkede, hesaplı ve kaliteli öğrenim görmek isteyenlerin bir numaralı tercihi Kanada... Son birkaç yıldır Türk öğrencilerin yabancı ülke seçenekleri arasına giren Kanada’yı Uzakdoğulu ve Latin Amerika’lı öğrenciler çoktan keşfetmiş... Ülkenin batısındaki British Columbia, adeta yabancı öğrenci cenneti. 2000 yılında Türkiye’den Kanada’ya giden öğrenci sayisi ise 550. Taksitle eğitim büyük bir avantaj, aynı zamanda eğitim ABD’ye göre yüzde 30 daha ucuz...
Kanada Hükümeti’ne bağlı hizmet veren Kanada Eğitim Merkezi Türkiye Sorumlusu Köksal Ekinci’ye Kanada’da eğitimi sorduk. İşte yanıtlar:

Kanada’da eğitim için nereye başvurabilir?
İnternetteki ‘studyincanada.com’ adresinden tüm bilgiler alınabilir. Bu sitede üniversitelerin tanıtımının yanısıra başvuru formları da bulunuyor.

Danışmaya gelenlere nasıl yol gösteriyorsunuz?
Öncelikle ne tür eğitim almak istedikleri ve gerekli şartları taşıyıp taşımadıklarını öğreniyoruz.

Nedir bu şartlar?
Örneğin Toronto, McGill, York, British Colombia gibi en iyi üniversitelere girebilmek için 550 TOEFL başarısı, yüksek not ortalaması gerekiyor.

Yabancı dil şart
Bu şartları taşımayanlar için üniversite yok mu?
Hangi üniversite olursa olsun, diliniz yeterli değilse öncelikle dil kursuna gitmeniz gerekiyor.

Kursların ücretleri ne kadar?
Üniversitelerin ve yoğun programlı, (haftada 30 saatlik) bir kursun ücreti yıllık 6 bin dolar civarında. Unıversity of Ottawa veya Carleton Unıversity gibi... CSLİ ve ILAC gibi bağımsız dil kurslarının ücreti de 3 ila 4 bin dolar arasında.

Dil kursunu tamamladıktan sonra üniversiteye nasıl geçilir?
Türkiye’deyken gideceğiniz üniversiteyi belirleyip ona göre dil kursuna gitmeniz gerekiyor. Bir üniversitenin dil kursuna gittiyseniz o üniversiteye devam edersiniz. Veya bizimle temasa geçebilirsiniz. Ayrıca gittiğiniz bağımsız dil kursundan da yardım isteyebilirsiniz.

Kanada’ya en fazla hangi alanda eğitim için gidiliyor?
Mühendislik ve işletme en gözde olanları.

En iyilerden dediğiniz McGill, Toronto, York, British Columbia’nın ücretleri nedir?
Bir yıllık öğrenim ücreti 10 bin dolar civarında.

Okurken çalışın
Kaliteli ancak daha uygun şartlarda eğitim hangi üniversitelerde alınır?
Bunun için çok seçenek var. Örneğin, Winnipeg Üniversitesi’nin yıllık ücreti 4 bin 500, Saint Mary’s Universitesi’nin ise 5 bin dolar.

Okurken çalışma imkanı var mı?
Yalnızca kampüs içinde haftada 20 saat çalışabilirsiniz. Bunun karşılığında da saat ücreti olarak 7.5 dolar kazanabilirsiniz. Üniversiteyi bitirdikten sonra 1 yıl Kanadalı firmada çalışma imkanınız var. Bunun için üniversiteler de yardımcı oluyor.

Öğrenci vizesi almak zor mu?
Tüm ülkeler için aranan şartların dışında sağlık raporu gerekiyor. 6 ayın üzerinde Kanada’ya gidecek olanlar sağlık testleri yaptırıyorlar bu testler Fransa’ya gidiyor. Test sonuçlarının gelmesi de 2 haftayı buluyor. Ayrıca vize için 125 Kanada Doları’nın Dışbank’a yatırılması gerekiyor.

ÖRNEK ÜNİVERSİTELER
University of Manitoba:
Yıllık ücreti 5 bin dolar.
1887 yılında kurulan üniversite, Kanada’nın batı bölümündeki en eski üniversitelerinden biri. 16 fakültesi bulunuyor. Yıllık öğrenci kapasitesi yaklaşık 25 bin.
İşletme ve işletme yönetimi, organizasyon, insan kaynakları, mühendislik alanlarında öğrenim veriyor.

Dalhousie University:
1818 yılından beri eğitim veren üniversitede 3 bin 600 sınıfta, 172 lisans, master ve doktora dersi veriliyor. Halifax’daki üniversitede öğrenciler ilgi alanlarına göre bir kulübe üye olabiliyorlar. 13 bin 500 öğrencinin öğrenim gördüğü üniversitenin 1 yıllık eğitim ücreti 13 bin 400 Kanada Doları. Yemek ve konaklama dahil edildiğinde ise bir yıllık öğrenim 15 bin Kanada Doları’na mal oluyor.

OKULLAR VE ÜCRETLERİ
• University of New Brunswick: 12 bin Kanada Doları
• St. Thomas University: 11 bin 500 Kanada Doları
• University of Calgary: 13 bin Kanada Doları
• University of British Colombia: 18 bin Kanada Doları
• University of Victoria: 13 bin Kanada Doları
(Bir Kanada Doları - 845 bin Türk Lirası)
(Kanada Eğitim Merkezi. Miralay Şefik Bey Sk. 5 / 11 Taksim - İst. Tel: 0212 245 20 21)

Şimdi Kanada’da yaşamak vardı!..
40 yaşından büyükleri göçmen olarak almayan Kanada, başvuruları ortalama 2 yıl içinde yanıtlıyor

KADİFE ŞAHİN

Son yıllarda eğitimde Amerika ve İngiltere’yle, iş hayatında Almanya ile yarışan bir ülke var... Kanada... Son yılların en popüler ülkesi... Göçmenlerin en fazla talep ettiği ülkelerin başında gelen ve nüfusunun yüzde 16’sı göçmenlerden oluşan Kanada, 2001 yılında 100 bin civarında göçmen alacak. Bu sayının önümüzdeki yıllarda 225 bin ile 300 bin arasında bir rakama çıkarılması planlanıyor. Kanada, 1994 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından ‘yaşam standardı, çevre ve suç oranı’ açısından, dünyada yaşanılacak birinci ülke seçiliyor... İşte sorularla Kanada.

Kimler gidebilir?
Kanada göçmenlerde hangi krıterlere bakıyor?
Üniversite mezunu, iyi derecede İngilizce veya Fransızca bilen ve kendi mesleğinde en az 1 yıllık deneyimi olan kişileri göçmen olarak kabul ediyor. 40 yaşından büyük kişileri göçmen olarak almayan Kanada, yapılan başvuruları ortalama 2 yıl içinde yanıtlıyor.

Bu özelliklere sahip olmayanlar gidebiliyor mu?
Eğitimden sonra iş tecrübesi edinmemiş öğrenciler ile 1 yıldan az iş deneyimi olan başvurular eleniyor.

Kanada vatandaşlığına geçmek için ne yapmalı?
Göçmen olarak kabul edildikten sonra vatandaşlığa geçmek için 3 yıl bu ülkede oturmak gerekiyor.

Kimlerin şansı daha fazla...
İngilizce ve Fransızca bilenlerin şansı daha fazla. 100 üzerinden puanlama yapılıyor. Kabul edilmek için minimum 70 puan almak gerekiyor. Görevli memur da 10 puanlık kanaat notu veriyor.

Türkiye’de nasıl başvurabilirim?
Kanada’nın Türkiye Büyükelçiliği, geniş bilgi ve başvuru formu edinmek için internet sitesinin adresini veriyor. Ancak başvuru sırasında aldığı 500 doları geri ödemiyor.

Kanada hangi mesleklerden göçmen alıyor?
Eskiden her alanda iş gücü talep eden Kanada, şimdi çiftçi, kalifiye olmayan işçi, su tesisatçısı, dişçi, doktor ve öğretmen almıyor.
En fazla, mühendis, teknisyen, veteriner, bilgisayar programcısı, muhasebeci, kimyager, psikolog ve sosyoloğa ihtiyaç var.

Göçmenlik başvurusu için adresler
* İnternet
www.dfaitmaeci.gc.ca/ankara
www.immigrate.net
www.eksper.org
* Kanada Ankara Büyükelçiliği
Adres: Nene Hatun Cad. No:75 06700
Gaziosmanpaşa Ankara
Telefon: (312) 436 12 75
* Kanada Başkonsolosluğu
Adres: Büyükdere Cad. No:107 80300
* Gayrette İstanbul
Telefon: (212) 272 51 74

YARIN
• Eğitim görmek ve yaşamak için son yılların en çok tercih edilen ülkelerinden biri Avusturalya...
• Nasıl gidilir?
• Gidiş için neler gereklidir, ne kadara mal olur?
• İş olanakları nelerdir?
• Dev eğitim pakedi:
- Avusturalya’da üniversite öğrenimi almak için neler yapmalısınız?
- Nerede okunur, nerede kalınır?
- En iyi okullar
- Üniversite ücretleri?
- Eğitim sistemi...
• Ve Avusturalya ile ilgili merak edilen her şey...

YAŞAM

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Bermuda Şort Trendi

Bermuda Şort Trendi
Astroloji
OĞLAK
TERAZİ
KOVA
YAY
KOÇ
İKİZLER
YENGEÇ
BAŞAK
BALIK
ASLAN
AKREP
Bugün

Bugün kısa görüşmeler, konuşmalar açısından güzel imkanlar var. Yeni yerler ziyaret etmek de keyifli olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendi iç dünyanıza ve ihtiyaçlarına daha çok yönelebilirsiniz. Ayrıca evde ve evle ilgili uğraşlar da gündeminize gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Paranızı daha iyi değerlendirmenin yolunu bulmalısınız. Bugün daha fazla desteğe ihtiyacınız olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Evle ilgilenmek ya da evde başkalarını ağırlamak için güzel bir gündesiniz. Başkalarına cömertçe davranabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün bazı kararsızlıklar ya da etkilenmeler içinde olabilirsiniz. İlişkilerinizde daha hassas olabileceğiniz koşullar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hafta sonu olmasına karşın bugün sorumluluklarınız daha fazla olabilir. Aynı zamanda ailenize yönelik gelişmeler de mümkün.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz fırsatlar içindesiniz. Genel olarak şans sizin yanınızda ve yolculuklar içinde de olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yaratıcı işler içinde olabilir ve kendinizi daha tatmin olmuş bulabilirsiniz. Sevdiklerinizle, çocuklarla ilgili uğraşlar da keyif getirebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay bugün burcunuzda ilerlerken, kişisel işlerinize daha çok ilgilenebilirsiniz. Yeni adımlar ve girişimler başarılı sonuçlar getirebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hafta sonu olmasına karşın bugün sizi meşgul eden işler, detaylar olabilir. Gününüzü daha iyi organize etmeye bakmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi daha iddialı hissedebileceğiniz bir gündesiniz. Dışadönük uğraşlar içinde uygun koşullar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber