Okul Korkusunun Nedenleri ve Önerileri

Her 100 çocuktan 5'i okul korkusu yaşamaktadır.Araştırmalar okul korkusu yaşayan öğrencilerin bu korkuyu yaşama nedenlerini bulmuştur:

-Fiziksel nedenler (şişmanlık,zayıflık,bedensel özür vb.)
-Kendinden büyük veya küçük çocuklardan korkuyor olması.
-Anne-baba kavga edince annenin evi terkedeceğinden korkuyor olmasıyla çocuğun okula bırakılırken ki durumunun da aynı olacağını düşünmesi.
-Annenin çocuğuna normal olmayan bir şekilde bağlı olması ve bunu çocuğuna hissettirmesi.
-Çocuğun sinirli,ters sürekli ceza veren öğretmen imajını öğrenmesi ve her öğretmeni öyle sanması.
-Annesiyle evde kalan kardeşini kıskandığı için çocuk okulda olduğu zaman ona verilen ilginin azalıp kardeşine verileceği endişesini duyması.
- Özellikle eğitimin desteklenmediği,akademik başarının önem verilmediği bir ailede doğup büyümüşse çocuk okula gitmek istemeyebilir.Hemen olmasa da zamanla okul fobisi gelişebilir.

Çocukta Gözlemlenen Belirtiler:

-Kilo kaybı ya da kilo artışı
-Uyku durumundaki bozukluklar
-Ağlama nöbetleri
-İştahsızlık, keyifsizlik, bulantı-kusma
-Çocuğun herhangi bir yerinde oluşan ağrı ya da acı hissi vb.

Bu belirtiler bedensel gibi gözüksede asıl sebebi psikolojiktir.Tıp doktoruna gidilse de test,tahlil yapılsa da bir sorun görünmez.Şimdilik masum görünen fakat sonrasında akademik başarısını ve ilişkilerini etkileyebilcek duruma gelene kadar büyük etkiler hayatını olumsuz yönde etkileyen durumlar görülebilir. Yapılması gereken psikolojik destek alınmasıdır. Çünkü ancak bu sayede sorun ortadan kalkacaktır.Sorun ortadan kalktıktan sonra çocukta gözlemlediğimiz değişiklerle birlikte hayatında gördüğümüz iyileşmeyi farkedeceğiz ve daha mutlu çocukların yetişmesini sağlayacağız.

Öneriler:

-Çocuğu okul öncesi kreş ya da anaokuluna gönderirseniz ilkokula geçişi daha sancısız olacaktır.
-Çocuğu akranlarıyla aynı ortama sokarak sosyal iletişim becerilerini kullanabilmeyi ve onları güçlendirmeyi sağlamalıyız.
-Çocuğun yanında okul öğretmeni ve okul hakkında kesinlike olumsuz şeyler konuşmamak gerekir.
-Çocuğa okulu sevmesi için nedenler bulmayı sağlamalısınız. Örneğin; oyun grupları, klüp etklinleri vb.

Tüm bunlardan da görüldüğü gibi çocuğun okuldan korkması ve akademik başarısı düşmesi gibi nedenlerin büyük nedeni ailedir.Aileden ilk aldığı eğitimle çocuk okula hazır hale gelmelidir. Unutmamalıdır ki okuldan önce eğitim ailede başlar. Çocuğunuza güzel, mutlu ve başarılı yarınlar verebilmeniz dileğiyle..


Uzm.Klinik Psikolog Nigar ÇİÇEK

nigarcicek@gmail.com

www.nigarcicek.com

instagram:bayanpsikolog


Nigar Çiçek Eğitim & Psikolojik Danışmanlık Nef22 b blok no:231

Bakırköy / İST.