Vincent Micotti- Röportaj

Niş pafüm pazarına hakim La Deesse’nin parfümerlerinden, kendi özgü kişilikler yaratmaya olan güçlü arzusu ve sanata olan ilgi ve yeteneğini, parfümler yaratarak ortaya koyan Vincent Micotti ile Sevgililer Günü’nde, Modazon takipçilerine özel bir röportaj gerçekleştirdik. Daha önce La Deesse kurucuları Birgül ve Ilgım Hanımlar ile yaptığımız röportajda, bu özel parfüm butiğinin, Sevgililer Gününe özel bir workshop yapacağını sizlere duyurmuştuk. Şimdi sizleri, bahsettiğimiz workshop sebebiyle ülkemize gelen, La Deesse parfümerlerinden Vincent Micotti’nin, parfümerlik hikayesini ve ilham veren karışımlarını anlattığı keyifli röportajımız ile başbaşa bırakıyoruz..

Vincent Micotti- Röportaj

Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

İsviçre doğumluyum; fakat Almanya ve Fransa’da çok zaman geçirdiğim için farklı kültürlerinden etkisi ile büyüdüm diyebilirim. Üniversite’de klasik müzik eğitimi aldım.

Parfüm yaratma fikri ne zaman ve nasıl doğdu?

Parfüm tasarlamak benim çocukluk hayalim değildi, sonradan şekillenen bir fikir oldu. Sanat bölümünden mezun olduğum için müzik ve yaratıcılık her zaman en büyük ilgi alanım oldu. Daha sonraları, özellikle yemeklerin ve nesnelerin nasıl koktuğu ile ilgilendiğimi fark ettim ve gıda sektöründe çalışma fırsatı bularak, bu ilgimi profesyonel bir alana kaydırma şansına sahip oldum. İlk dört parfümlük “YsUzac ” adını verdiğim koleksiyonumu ise, 2011 Mayıs’ındaa piyasaya sürdüm.

 Parfümlerinizi hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz?

İlham kaynaklarım her zaman doğa ve sanat oldu. Hayattaki en büyük tutkum, hayal gücümle yaracılığımı bir araya getirmek olduğundan, sanatla ilgilenirken yaşadığım yoğun duyguları, hazırladığım parfümlere kolayca yansıtıp, her birinin ayrı ve birbirine benzemeyen karakterler edinmesini sağladım. Ülkeniz doğal kaynaklar ve özellikle parfümlerde sıkça kullanılan baharat kokuları açısından çok zengin; tabii ki bunlar da bana ilham verenler arasında. Eşim ve kuzenlerim moda sektöründe çalışıyor olduğundan, moda ile ister istemez ben de ilgileniyorum ve parfüm yaratırken moda sektöründeki gelişmelerden de ilham aldığımı söyleyebilirim.

Dört parfümlük seriniz YS Uzac’tan bize biraz bahsedebilir misiniz?

Parfüm yaratmaya karar verdikten sonra piyasaya giriş yapana kadar, parfüm içeriğindeki madde ve karışımlar hakkında uzun bir süre araştırma yaptım. Kullanacağım materyallere karar verdikten sonra ise ürünüme doğru bir pazarlama stratejisi uygulamak amacıyla marka konumlandırma, ambalaj seçimi ve marka ismi konuları hakkında çalışmalar yaptım. Kendi istediğim tarzda bir şişe ve sunuş ile yüksek kaliteyi bir araya getirmek için yaptığım uzun çalışmalar sonrasında Monodie, Pohadka, Métaboles ve Lale isimlerindeki dört parfümlük Ys Yzac’ı piyasaya sürdüm.
Monodie; günah temasıyla oluşturduğum parfüm, kırmızı mandarine, karamel, beyaz misk, sandal ağacı, erik ve gül gibi kokuların karışımdan oluşuyor ve karanlık mavi gökyüzünü aydınlatmak için gelen bir melodi olarak tanımladım.

Pohadka; hayal etme zamanı temsıyla oluşturduğum parfüm; vanilya, badem, tütün, adaçayı ve yasemin gibi kokuların karışımından oluşuyor ve dumanlı alacakaranlık altında gizemli bir yolculuğa çıkarken benzersiz olan bir koku olarak tanımladım.

Métaboles; bahar rapsodisi temasıyla oluşturduğum parfüm; domates yaprakları, bergamut, meyan, karabiber, karanfil, sardunya, nane, kehribar, vanilya ve beyaz misk kokularının karışımdan oluşuyor ve yeni uyanmış duyguların keşfi ile farklı kokuların kontrastı olarak tanımladım.

Lale; çiçek diyarına yapılan bir kış yolculuğu temasıyla oluşturduğum parfüm; safran, kayısı, pembe biber, beyaz buket, gül ve tütsü kokularının karışımlarından oluşuyor ve sessiz bir aşk hikayesini anlatan kar tanelerinin dansı olarak tanımladım. Her parfümümün ayrı bir hikayesi ve müzik ile kurduğum yakın ilişki sonucu aynı melodilerin olduğu gibi , onlarunda birbirlerinden farklı karakterleri var.

Vincent Micotti- Röportaj

Vincent Micotti- Röportaj

Parfümlerinizle ulaşmayı hedeflediğiniz özel bir hedef kitlesi mevcut mu?

Parfümlerim için herhangi bir yaş ya da bölge kısıtlamam mevcut değil. Özenle hazırladığım parfümlerimi; hayatını, her anın zevkini çıkararak yaşamayı seven, mutlu ve duygularına bağlı herkes için tasarladım.

La Deesse ile iş ortaklığınız nasıl gerçekleşti?

Birgül Hanım ile geçtiğimiz Ekim ayında Floransa’da tanıştık. Bana ülkenizden ve LaDeesse’den bahsetti. Ben de sanata ve doğal güzelliklerin zenginliğine önem veren bir insan olduğum için, Türkiye’deki dinazmi de göz önünde bulundurarak, La Deesse ile birlikte çalışmaya karar verdim. Niş hedef kitlelerine hitap eden butiklerle çalışmayı tercih ettiğimden, Birgül Hanım’ın teklifi bana çok cazip geldi ve birbirimizle olan enerjimizin de tutmasıyla ortak bir çalışma içine girdik.

Parfümlerinizi Türkiye haricinde hangi ülkelerde satılıyor?

Şu anda parfümlerim; İspanya, Fransa, Almanya, Belçika, İsviçre, İtalya, Romanya ve Polonya’da satılıyor. Ülke sayısı fazla görünmesine rağmen satış noktalarınıekibimle beraber titizlikle seçtik ve ürünleimizin imajlarını da korumak adına, niş pazarlarda hakim olmak amacı güdüyoruz.

 Sevgililer Günü sizin için ne anlam ifade ediyor?

Bence Sevgililer Günü, sevdiğimiz insana, ona duyduğumuz sevgiyi göstermemiz için mükemmel bir gün. Bu sebeple insanların bu güne değer vermelerini ve yoğun iş hayatlarından fırsat bulup fazla zaman ayıramadıkları sevgili ya da eşlerinle vakit geçirmeleri gerekiyor.

Modazon takipçilerine parfüm tercihleri konusunda vereceğiniz bir tüyo ya da mesajınız var mı?

Modazon takipçilerine, parfümün sosyal hayatta sizi temsil eden en önemli araçlardanbiri olduğunu söylemek isterim. Bulunduğunuz mekandan siz ayrıldıktan sonra bile kalan ve insanların aklına kullandığınız koku ile şekillenip hatırlandığınızı göz önünde bulundurursak parfüm, özellikle iş hayatınızda kendiniz için yaratmak istediğiniz imaj açısından dikkate alınması gereken bir husus. Moda ile çok yakın bir ilişkisi olduğunu düşündüğüm parfüm, aynı modanın değişmesi gibi, karışımlarına farklı maddeler dahil edilerek güncellenir. Takipçilerinize vereceğim mesaj, modanın değişime ayak uydurulup farklı kuyafetler alındığı gibi, tek bir parfüme takılı kalmayıp farklı kıyafetlerle farklı kokular kullanmayı denemeleri :)
 

Röportaj; Modazon.com/ Selin Çetinkaya

Fotoğraflar: Modazon.com/ İlknur Şener

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Kış Gardırobu

Kış Gardırobu
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
KOVA
BALIK
Bugün

Kişisel yetenekleriniz konusunda yapıcı girişimlerde bulunabilirsiniz. Maddi kaynaklarınız için kararlılık göstereceğiniz koşullar oluşabilir. İşinizle ilgili konularda daha hırslı davranıp, mücadeleci davranabilirsiniz.  Başkalarından destek göreceğiniz zamanlar var. Öğleden sonra karşınızdakini anlamak için daha çok çaba sarf edebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Günün ilk yarısında aşk hayatınızda sıkışmalar yaşanabilir. Kişisel açıdan önem verdiğiniz, yapıcı aktivitelerle uğraşmaktan zevk alabilirsiniz. Yeni başlangıçlar yapmak için azimli olacağınız zamanlar var. Kişisel hassasiyetiniz olduğu konularda esneklik gösteremeyebilirsiniz. Öğleden sonra üstünüzde duygusal baskı hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün farkında olmadığınız, gizli kalan konularla uğraşabilirsiniz. Sabah saatlerinde ilişkilerinizde sıkışmalar, yanlış anlaşılmalar olabilir. İçsel süreçler yaşayacağınız zamanlar var. Aşılması gereken engeller varmış gibi, koşulları zorlayabilirsiniz. Yaşadığınız olaylarda yapıcı davranmaya özen göstermeniz sizin için faydalı olur.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde arkadaşlarınızla ilişkilerinizde ufak tefek sıkıntılar yaşanabilir. Gelecek beklentilerinizi oluşturabilirsiniz. Yeni temeller atabilmek için güç sarf edeceğiniz ve yapıcı aktivitelerin olduğu zamanlar var. Akşam saatlerinde iletişim çatışmalarına karşı dikkatli olmalısınız. Fikirlerde çok ısrarcı davranmamakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili konularda daha yapıcı davranacağınız bir gündesiniz. Bürokrasi ile uğraşacağınız zamanlar var. Hedeflerinize ulaşmak için hırslı ve kararlı davranabilirsiniz. Annenizle ilgili konular gündeme gelebilir. Bugün yaşayacağınız olaylara karşı kimi zaman esneklik gösteremeyebilirsiniz, sakin olmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılma ve özgürleşme isteği içinde olabilirsiniz. İşyerinizde eğitimler düzenleyerek, fikirlerinizi yaymak isteyebilirsiniz. Gün içinde akademik konulara zaman ayırarak teknik bilginizi geliştirmek size iyi gelecektir. Gitmek istediğiniz yolculuklar için plan program yapmaya başlayabilir, arkadaşlarınızı da dahil etmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde ilişkilerinizle ilgili sıkışmalar yaşayabilirsiniz. Kriz yaratan durumlarla ilgileneceğiniz zamanlar var. Mücadeleci tavrınızla bunların üstesinden gelebilirsiniz. Finansal konularınızda daha kararlı davranacağınız bir gündesiniz. Öğleden sonraki zamanlarda kendinizi duygularınıza kaptırmış hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular bugün gündeminizi etkileyebilir. Karşılıklı ilişkilerinizde daha yapıcı davranacağınız zamanlar var. İlişkileriniz de yaşanan sıkışmalara karşı, dengede kalmaya çalışmalısınız. Kimi zaman olaylara karşı esneklik gösterememe durumu olabilir. Duygusal baskı hissedebilirsiniz. Size ilham veren konularla uğraşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş yerinizde beraber çalıştığınız insanlarla ilgili konular sizi meşgul edebilir. Sağlıkla ilgili sıkıntı yaşıyorsanız, kendinize daha fazla özen göstermeye çalışın. İş hayatınızdaki görevlerinizle ilgili konularda kararlılık göstereceğiniz zamanlar olabilir. Akşam saatlerini daha dingin ve paylaşım içinde geçirebilirsiniz. Çatışmalara dikkat etmekte fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde yaratıcılık ve zevklerde sıkışma olabilir. Spekülatif konularda ısrarcı davranmamaya özen göstermelisiniz. Çocuklarınızla ilgili olaylarda kararlı davranmanız gereken zamanlar var. Eşinizle birlikte keyif verici faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Güven ve paylaşım içinde olmak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ev hayatınızla ilgili konular gündeminizi oluşturabilir.  Günün ilk yarısı aile fertlerinin arasındaki ilişkilerde sıkışma olabilir. Birbirinizi anlamak için çaba göstermek durumunda kalabilirsiniz. İlgilendiğiniz işlerinizde yapıcı davranmaya özen göstereceksiniz. Zaman zaman olaylara karşı esneklik göstermede zorluklar yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Düşüncelerinizde kararlılık göstereceğiniz bir gündesiniz. Farklı görüşlerinizi dile getirmek isteyebilirsiniz. Eğitim alanında yeni gelişmeler olabilir. Yakın çevrenizle ilgili konularda yapıcı davranabilirsiniz. Teknik konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. Akşam saatleri içinde eşinizle paylaşımlarınız artabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber