Geri Dön

Yoğurt kürü nedir, yoğurt kürü zayıflatır mı?

Yoğurt kürü nedir, yoğurt kürü zayıflatır mı gibi sorular son günlerde, kilo vermek isteyen insanlar tarafından oldukça merak ediliyor. Sağlık açısından çeşitli faydaları olduğu bilinen yoğurt, son zamanlarda zayıflama ve yağ yakma amaçlı kullanılmaya başlandı. Bizde sizlerin merak ettiği ve sık sık uyguladığı yoğurt kürünü Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı'ya sorduk. İşte yoğurt kürü nedir, yoğurt kürü zayıflatır mı sorularının cevapları…

Yoğurt kürü nedir, yoğurt kürü zayıflatır mı?

PembeNar özel - Serpil Dokurel

Yoğurt kürü son zamanlarda kadınların en çok uyguladığı diyetler arasında yer alıyor. 2 hafta boyunca kilo vermek için kullanılan yoğurt kürü çeşitli şekillerde uygulanabiliyor. Limonlu yoğurt kürü, limonlu pul biberli yoğurt kürü ve zerdeçallı yoğurt kürü olmak üzere çeşitli şekillerde denenip uygulanıyor. Özellikle limonlu yoğurt kürünün 2 hafta da 7 kilo verdiği söyleniyor.

Peki, inanarak yapılan ve faydası olduğu düşünülen yoğurt kürü gerçekten işe yarıyor mu, yoğurt kürü kilo verdiriyor mu, yağ yakmaya yardımcı oluyor mu? Tüm bu soruların cevaplarını Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı açıkladı.

İşte yoğurt kürü nedir, yoğurt kürü zayıflatır mı sorusunun cevapları…

Fazla kalori almadan dengeli bir diyetle tüketilen yoğurt karın bölgesindeki yağları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu özelliği kalsiyum içeriğinden gelmektedir. Sindirim sistemini iyileştirmeye de yardımcı olduğundan karın şişkinliklerini de azaltabilmektedir.

Yoğurt genellikle kilo vermeye çalışan bireylerde bir temel besin olarak görülmektedir. Moda diyet gıdalarının aksine obeziteyle savaşta yoğurt besin değeri ve pratikliği açısından ön sırada yer almaktadır. Kahvaltının, öğlen veya akşam yemeğinin bir parçası olabildiği gibi ara öğünler içinde idealdir. Kalsiyum minerali vücuttaki yağ yakımını teşvik etmek, metabolizmayı hızlandırmak, güçlü kemikler oluşturmak ve desteklemek için gerekmektedir. Proteinlerde kasların inşasına yardım etmeyi, öğün aralarında açlık duygularını önlemeyi, kan şekerini dengelemeye yardımcı olmayı, diyet esnasında hipoglisemi veya hiperglisemiyi önlemeyi ve bağışıklık sistemi fonksiyonunu desteklemeyi sağlamaktadır. Gün içinde 1-2 kez yoğurt tüketilmeye çalışılmalıdır.

Yoğurdu pul biberle karıştırıp tüketirseniz…

Yoğurt kürü nedir, yoğurt kürü zayıflatır mı

Pul biberdeki capsaicin bileşiği ise vücudun ısı üretimini arttıraraktan (termojenez) enerji kullanımını etkilemektedir. Tipik olarak termojenez soğuğa karşı yanıt olarak oluşur, vücut ısı üretmek ve vücut sıcaklığını arttırmak için yağları yakar. Bununla birlikte capsaicin ısı reseptörleri ile bağlandığı zamanda termojenez oluşur. 2009 Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma günlük kapsinoidlerin tüketiminin artmasının abdominal yağ kaybı ve yağ oksidasyonun artmasıyla sonuçlandığını göstermiştir. Pul biberde capsaicin içerdiğinden ötürü yağ yakımını arttırabilir ve göbekteki yağ kaybını teşvik edebilir sonucuna varılmıştır.
Karın yağlarını vermek için vücut metabolizmanızın kullandığından daha az kalori almalısınız. Yoğurt ya da pul biber metabolik hızı arttırabilir fakat tek başlarına mucizevi bir etki yaratıp kilo kaybı sağlamazlar.

Limonlu yoğurt kürü

Yoğurt kürü nedir, yoğurt kürü zayıflatır mı

Limon suyunun birçok faydası var, limonene ve C vitamini antioksidanını içeriyor. Enfeksiyonlarla savaşmada yardımcı, demirin emilimine katkı sağlıyor ve kollajen yapımında yardımcıdır. Ancak yoğurda eklenen limon ekstra C vitamini alımından ziyade yağ yakımı ile ilgili bir faaliyette bulunmuyor. Limon seviliyorsa yağları yakmak için değil lezzetli ve sağlıklı bir tatlandırma yöntemi olduğu için yiyecek ve içeceklere eklenebilir. Aksine ülser, gastrit , mide ekşimesi vb. rahatsızlığı olanlarda pul biberle karışımı midede yan etkilere yol açabilmektedir.

Zerdeçallı yoğurt kürü

Yoğurt kürü nedir, yoğurt kürü zayıflatır mı

Zerdaçal antioksidan ve iltihap karşıtı özellikleri sayesinde vücuttaki kronik iltihaplar, eklem iltihapları, kaygı bozukluğu, metabolik sendrom ve yüksek kan yağlarının tedavisinde yardımcı olabilmektedir. Beraberinde egzersizden kaynaklı kas ağrıları ve iltihaplanmaların tedavisinde yardımcı olup, toparlanma ve performans artışı sağlayabilmektedir. Zerdeçalde tek başına tüketildiğinde içeriğindeki curcumin bileşiği bağırsaklardan çok az kana geçer ve hızla metabolize olduğundan vücuttan hızla uzaklaşır ve birçok sağlık faydasını vücuda sağlayamaz. Vücut tarafından daha yararlı ve kullanılabilir hale gelmesi karabiberde bulunan ‘piperine’ maddesi ve yağ ile sağlanabilir. Bu sebeple zerdaçalı kullanırken karabiber ve yağ eklemekte fayda var.

Yoğurt kürü göbek yağlarını eritir mi?

Göbek yağıyla ilgili sorun, cildin hemen altında bulunan ilave dolgu katıyla (subkutan yağ: derialtı) sınırlı değildir, aynı zamanda iç organlarınızı da çevreleyen karnınızın derinlerinde bulunan viseral yağları (intraabdominal yağ)da içerir. Genel ağırlığınız ne olursa olsun büyük miktarda göbek yağına sahip olmak kardiyovasküler hastalıklar, insülin direnci ve Tip 2 diyabet, kolorektal kanser, uyku apnesi, yüksek kan basıncı gibi hastalıkların oluşum riskini arttırmaktadır. Yaş ve genetik faktörlerde göbek yağı alımına katkıda bulunmaktadır.

Gün içinde her şeyi tüketerek sadece bir ara öğünde yoğurtlu bir kür hazırlamak zayıflamaya yetmez. Sağlıklı bir diyet takibi, porsiyonları kontrol altında tutmak, şekerli içeceklerden uzaklaşmak ve fiziksel aktiviteyi günlük rutine almak yapılacak en önemli adımlardır. Her besinin vücuda ayrı ayrı sayısız faydası vardır, beslenmede renk ve çeşitlilik esastır ve her besinin faydası da dozunda gizlidir. Yoğurt, pul biber, zerdeçal içeren mükemmel bir diyetiniz bile olsa egzersiz olmadan tek başına karın yağlarını eritmeye yetmez . Haftada en azından 3 kez 45-60 dk orta şiddette ( tempolu yürüyüş, hafif tempoda koşu, bahçe işleri vb.) bir fiziksel aktivite edinmeniz gerekmektedir.

Göbek yağından kaybetmek çaba ve sabır gerektirir. Fazla yağ kaybetmek ve geri gelmesini önlemek için yavaş ve sürekli kilo vermeyi hedefleyin. Başlamak ve takibi sürdürmek için doktor ve diyetisyeninize danışın.

Yoğurt kürü diyetini Beslenme ve Diyet uzmanı Gözde Gence Kırtız yorumluyor;

Yoğurt - Ayran fermante süt ürünlerindendir. Yoğurt, sütün 40-45 derecede laktik asit bakterileri ile mayalanması ile oluşur.Yoğurt yapımında kullanılan bakterileriler için bir parça yoğurt ile mayalanma gerçekleştirilir. Yoğurdun kalitesini sütün hilesiz ve temiz olması belirler.

Yoğurtta asit konstarasyonu yüksek olduğu için patojen mikroorganizmalar ( hastalık yapıcı organizma)yoğurtta çoğalamaz. Yoğurtta bulunan laktik asit bakterileri E.coli ve sarmonella bakterilerini öldürücü etkisi vardır. Aynı zamanda yoğurtta bulunan Bifidobakter ve Lactobacillus gibi yararlı bakteriler irritabl bağırsak sendromunun (IBS) semptomlarınıda azaltmaktadır. Ayrıca antibiyotik kullanımı sonrası oluşan ishal veya kabızlık problemlerini çözmekte de yardımcı olur.

Yoğurt veya ayranı düzenli olarak tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve hastalığa yakalanma olasılığınızı azaltır. Bağışıklık sistemi sağlığındaki rolü içinde bulunan eser mineraller olan magnezyum, selenyum ve çinkoya bağlıdır.
İyi bir yoğurt normal kıvamda ve düzgündür. Pütürlü ise asit konsantrasyonu düşük olacağından güvenilir sayılmaz.

Ticari amaçla yapay tatlandırıcı ve şeker içeren yoğurtlarda bulunmaktadır. Etiket okumaya özen göstermek ve şeker içeren ürün tercih etmemek gerekmektedir Şekersiz sade yoğurtların ise sağlığımız için birçok faydası bulunmaktadır.
Yoğurt vücudumuzun ihtiyacı olan birçok besin maddesini içerir. Sağlıklı diş ve kemikler için kalsiyumun en iyi kaynaklarından biridir.

1 bardak yoğurt (200 gr) yaklaşık 7 gr protein içerir. Yoğurdun yoğurnluğu arttıkça süzme yoğurt gibi protein içeriği de artacaktır.Yoğurt, protein, B2 ve B 12 vitamini, kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, folik asit açısından zengindir. Günde 2-3 bardak yoğurt veya yoğurttan yapılmış ayran tüketilebilir. Yoğurt içerdiği protein sayesinde metabolizmayı hızlandırmaktadır. İştahın düzenlenmesi için yeteri miktarda günlük protein almak gerekmektedir. Yoğurt içinde bulunan besin öğeleri doygunluk hissi veren hormonun üretimini artırır.

Yapılan çeşitli çalışmalar, yoğurt tüketiminin daha düşük vücut ağırlığı, yağ yüzdesi ve bel çevresi ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Yoğurtla yapacağınız atıştırmalıklar, meyveli yoğurt gibi, ayran gibi ara öğünler düşük kalori almanızın yanında uzun süre tokluk sağlayacak bir sonraki öğünde az besin alımını sağlayarak zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Yoğurdun içerisine karıştıracağınız keten tohumu yüksek lif ve omega-3 içerdiği için doygunluğun sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Yoğurt, herkes için doğru seçenek olmayabilir

Yoğurt veya ayran herkes için doğru seçenek olamayabilir. Bazı insanlar, özellikle laktoz intoleransı veya süt alerjisi olanlarda olumsuz etkilere neden olabileceğinden, laktozsuz seçeneklerinden faydalanabilirler.

Günde 500 gr yoğurt tüketerek bel çevresinden incelerek ve zayıflayabilirsiniz .Tennessee Üniversitesi'nden yapılan araştırmaya göre, düzenli yoğurt tüketen insanlar daha fazla kilo vermişlerdir.

Yoğurt kürü diyetinde bulunması gerekenler

Günde 500 gram yoğurt
1 tanesi 100 gram olacak şekilde 2 porsiyon meyve (üzüm, kavun, muz ve şeker oranı yüksek olan diğer meyveler hariç)
günde 3 bardak şekersiz yeşil çay
150-200 gram pişmiş et (tavuk, hindi, dana eti) veya balık

Sabah
4 yemek kaşığı-100 gram yoğurt
1 tatlı kaşığı keten tohumu
2 yk yulaf
1 porsiyon meyve
5-6 adet fındık veya badem ( yoğurt üzerine tüm malzemeleri koyup tüketin.)

Ara
Ayran: Yeşil ayran ( fesleğen)
1 küçük salatalık
3-4 dal nane
fesleğen
2 yemek kaşığı-50 gr yoğurt


Öğlen
4 yk-100 gr yoğurt
4 yk mercimek veya maş fasulyesi haşlama
1 adet kırmızı kapya biber
dereotu-maydanoz

Yoğurdunuzun 2 kaşığını servis kaseninize aktarın.
Üzerine haşlanmış yeşil mercimeği ilave edin.
Yoğurdun kalan yarısını ekleyin.
İnce ince doğranmış biber ve dereotu-maydanoz ekleyin.

Ara
1 kase yoğurt 100 gr +1 porsiyon meyve + ½ çay kaşığı tarçın

Akşam
Bol salata
150-200 gram pişmiş et (tavuk, hindi, dana eti)
100 gr -4 yk yoğurt

Ara
Ayran: Yeşil ayran ( fesleğen)
1 küçük salatalık
3-4 dal nane
fesleğen
2 yemek kaşığı-50 gr yoğurt
tüm malzemeleri blendıra koyduktan sonra iyice karışmasını sağlayın.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Aralık Ruhu

Aralık Ruhu
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün ilgilendiğiniz işlerde yeni temeller atabilirsiniz. Sabah saatlerinde kendinizi gergin hissedeceğiniz durumlar yaşanabilir. Zevk aldığınız şeylere zaman ayırmak size iyi gelecektir. Hobileriniz için para harcayabilirsiniz. Aşk gündeminizde büyük yer tutabilir. Bugün kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Riske atılacağınız konularda dikkatli olmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde aile içinde gerginlikler yaşanabilir. Geçmişte kalan konular gündeminizi etkileyebilir. Gün içinde işlerinizde yapıcı enerjiler içinde olabilirsiniz. Kendinize duyduğunuz güvenle birçok işin altından kalkabileceğiniz bir gündesiniz. İlerleyen saatlerde iletişimden kaynaklı sürtüşmeler yaşanabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizle ilgili konular gündeminizi oluşturabilir. İletişimde olduğunuz kişilerle ilişkilerinizi sağlamlaştıracağınız zamanlar var. Uğraştığınız işlerde kendinizi daha fazla göstermek isteyebilirsiniz. Ticari faaliyetlerinizde daha fazla özen göstermeniz gerekebilir. İlerleyen saatlerde hareketlenmeler olabilir. Olası tartışmalardan kaçının.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili dalgalanmalar olabilir. Bu konuyla ilgili temeller atmak isteyebilirsiniz. Sabah saatlerinde kendinizi gergin hissedebilirsiniz. Ani parlamalar olabilir.  İşinizle ilgili konularda kendinize güveninizi ortaya koyacağınız olaylar yaşayabilirsiniz. Parasal birikimlerinizi yönlendirmek için yeni arayışlara girebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sağlamlaştırmak istediğiniz işlerinizle ilgili yapıcı enerjiler söz konusu. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konulara daha fazla özen gösterebilirsiniz. İlişkileriniz bugün ön plana çıkabilir. İlerleyen saatlerde yaşanabilecek sürtüşmelere karşı dikkatli olmalısınız. Sağlıkla ilgili problemlerinizle bugün ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde elinizde olmayan nedenlerden dolayı tartışma arasında kalabilirsiniz. Bu durum güne gergin başlamanıza neden olabilir. Ailenizle ilgili olaylar gündeminizi etkileyebilir. Çözüm bulamadığınız konulara karşı kabullenme içine girebilirsiniz. Gün içindeki yapıcı enerjiler olayları daha rahat atlatmanıza yardımcı olacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde gerginlikten çıkabilecek tartışmalara karşı dikkatli olmalısınız. Arkadaşlarınızla birlikte plan yapmak keyfinizi yerine getirecektir. Gelecek beklentilerinizle ilgili temeller atmak isteyebilirsiniz. Kendinize duyduğunuz güven işlerinizi kolaylaştıracaktır. İş hayatınızda alacağınız destekleri göz ardı etmemelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızda uğraştığınız işlerle ilgili temelleri sağlamlaştıracağınız bir gündesiniz. Kendinize duyacağınız güven ile hedeflerinize daha kolay ulaşabileceksiniz. Gün içinde ailevi konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Öğleden sonraki saatlerde gergin zamanlar yaşayabilirsiniz.  Olayları büyütmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak için yapıcı enerjiler söz konusu. Ruhsal olarak kendinizi tamamlanmış hissedebileceğiniz bir gündesiniz. Düşüncelerinizi paylaşmak için etrafınızdakilerle daha fazla iletişime geçmek isteyebilirsiniz. Bu hareketlilik bazı sürtüşmelere de yol açabilir. Gün içinde evinizle ilgili konulara ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ortaklı konular gündeme gelebilir. Sabah saatlerinde endişe duyduğunuz konularla ilgili gerginlik yaşayabilirsiniz. Finansal konularınızı sağlamlaştırmak isteyebilir ve yeni temeller atabilirsiniz. Kararlarınızı güvenle vereceğiniz bir gündesiniz. Duygusal yönden bağlayıcı koşullardan uzak durmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde ikili ilişkileriniz de çatışmaya açık durumlar söz konusu. Gün içinde eşinizle ilgili konular gündeme gelebilir. Denge ve uyum içinde kalmaya özen göstermelisiniz. Kendinize güveniniz sayesinde ilgilendiğiniz işleri daha rahat halledebileceğiniz bir gündesiniz. Sizi uğraştırabilecek konulara karşı biraz daha özenli davranmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızda kendinize güveninizin yüksek olacağı bir gündesiniz. Yapıcı enerjiler sayesinde sorumlu olduğunuz konuların üstesinden çok rahat gelebileceksiniz. Sizi yoran konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Gün içindeki hareketli saatler çalışma arkadaşlarınızla aranızda gerginlik yaratabilir. Çatışmalara girmemeye özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber