Zatürre nedir, nasıl tedavi edilir?

Zatürre nedir sorusu, havaların soğumasıyla beraber insanlar tarafından oldukça merak edilmeye başlandı. Zatürre, kişiyi oldukça hasta edebilen bir akciğer enfeksiyonudur. Zatürre aynı zamanda akciğerlerdeki hava boşluklarının iltihaplanması sonucunda da ortaya çıkabilir. Kişinin yaşam kalitesini düşüren ve belli bir zamandan sonra hayati risk oluşturan zatürre nedir, zatürre belirtileri nelerdir sorularının cevaplarını sizler için araştırdık. İşte zatürre nedir, nasıl tedavi edilir sorusunun cevapları...

Zatürre nedir, nasıl tedavi edilir?

Zatürre nedir sorusu havaların soğuması ve hastalıkların çoğalmaya başlamasıyla oldukça merak edilen sorular arasında yer almaya başladı. Genç yetişkinlerde belli bir tedavi sonrasında iyileşebilen zatürre hastalığı, yaşlıllarda veya çocuklarda ilerlediği zaman ciddi sağlık sorunlarına hatta ölümlere bile neden olabilmektedir.

Bu nedenlerden dolayı zatürre nedir, zatürre erken belirtileri nelerdir ve zatürre nasıl tedavi edilir sorularının cevapları hakkında muhakkak bilgi sahibi olunması gerekmektedir.


Bizde zatürre nedir, nasıl tedavi edilir gibi soruların cevaplarını sizler için araştırıp, bir araya getirdik.

İlk olarak zatürre nedir sorusunun cevabını vererek başlayalım.

Zatürre nedir?

Zatürre, kişinin akciğerlerindeki hava boşluklarının iltihaplanması sonucu meydana gelen ciddi bir hastalıktır. Çoğu zatürre çeşidi evde dinlenerek, doğru tedavilerle iyileşebilir. Genellikle 2 veya 3 hafta, içerisinde iyileşebilen zatürre hastalığı, yaşlılarda bebeklerde veya diğer kronik rahatsızlığı olan kişilerde oldukça zor iyileşebilen bir hastalık çeşididir. Bu saydığımız riskli grup içerisinde olan kişilerin zatürre tedavisi muhakkak hastane ortamında yapılmalıdır. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunlarına hatta hayati tehlikelere sebebiyet verebilir.

Günlük yaşantınızda, örneğin okulda veya işyerinde zatürree hastalığı görülebilir. Buna toplumla ilişkili olarak ortaya çıkan zatürree hastalığı denilmektedir.

Zatürreye hangi virüs neden olur?

Bekteri veya virüs denilen mikro organizmalar genellikle ilerlediğinde zatürreye neden olmaktadır. Zatürreye neden olan mikroplar genellikle akciğerlerimize indiğinde ortaya çıkmaktadır.
Soğuk algınlığı veya grip sonrası gelişen mikroplarda zatürre hastalığına yakalanma ihtimalinizin yükselmesine neden olabilir. Yaşanan bu tip hastalıklar, ciğerlerinizin mikroplarla savaşmasını zorlaştırabilir. Girp dışında astım hastalığı, kalp hastalığı, kanser veya şeker hastası olanlarında sonrasında zatürre hastalığına yakalanması daha kolaydır.

Zatürre belirtileri nelerdir?

Zatürre ilk başlarda girp veya soğuk algınlığında ortaya çıkan veya basit gibi görünebilen belirtilerle ortaya çıkabilir.

Zatürre belirtileri şu şekildedir;

1- Öksürük:
Öksürük zatürre de en çok görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda öksürüğe kanlı balgam da eşlik edebilir.

2- Ateşlenme

3- Titreme

4- Göğüs ağrısı: Zatürre ile ortaya çıkan göğüs ağrısı, genellikle öksürürken veya nefes aldığınızda daha kötü hissettirir.

5- Hızlı nabız

6- Mide bulantısı ve kusma

7- Çok yorgun veya halsiz hissetme

8- İshal

Yaşlı yetişkinlerde zatürre hastalığı kendini daha az veya hafif belirtilerle belli ederler. Bu nedenden dolayı çoğunlukla zatürrenin ortaya çıkarmış olduğu belirtiler yaşlı yetişkinlerde çok fazla önemsenmez. Ancak yaşlı yetişkinlerde eğer önceden gelişen bir akciğer problemi varsa belirtiler daha ağır, hastalığın seyri de daha sert bir şekilde kendini gösterebilir.

Zatürre nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz size belirtilerinizi soracak ve fizik muayene yapacaktır. Aynı zamanda Bir göğüs röntgeni ve tam kan sayımı (CBC) isteyebilir. Bu testler genellikle doktorunuzun zatürre olup olmadığınızı öğrenmesi için yeterli olacaktır.

Ağır bir şekilde meydana gelen zatürre belirtileri yaşıyorsanız, yaşlı yetişkinseniz veya daha başka sağlık sorunları yaşıyorsanız, doktorunuz başka testlere de ihtiyaç duyabilir.
Doktorunuz aynı zamanda bakterilen zatürreye neden olup olmadığını anlayabilmek için mukus testi de isteyebilir. Zatürreye neyin neden olduğunu bulmak için doktorun vereceği bu testleri önemsemeli ve muhakkak yaptırmalısınız.

Zatürre nasıl tedavi edilir?

Antibiyotik tedavisi

Zatürre hastalığınız eğer bakteri veya virüslerden kaynaklanıyorsa doktorunuz sizlere antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Antibiyotikler genellikle zatürreye neden olan virüslerin kısa süre içerisinde yok edilmesine yardımcı olmaktadır.

Ancak burda antibiyotiklerin aksatılmadan tedavi edilmesi gerekmektedir. Antibiyotikleri doktorunuzun verdiği talimatlara uygun bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. İyi hissetmeye başladığınızda antibiyotikleri bırakırsanız, bu hastalığınızın kısa süre içerisinde tekrarlamasına neden olacaktır.

Ancak antibiyotik kullanmaya başladıktan sonra 2 - 3 gün içerisinde kendinizi iyi hissetmeniz gerekir. İyi hissetmediğinizde doktorunuzu bilgilendirmeniz

Zatürre tedaviniz sırasında daha iyi hissetmek için yapabileceğiniz şeyler vardır. Dinlenme ve bol alın uyku ve bol sıvı alımı tedavinin olumlu bir şekilde sonuçlanmasını sağlayabilir.
Sadece bir virüsün neden olduğu zatürre genellikle antibiyotiklerle tedavi edilmez. Bazen ciddi bir şekilde gelişen komplikasyonları engellemek için antibiyotikler kullanılabilir. Ancak antibiyotik kullanıma gerek kalmadan bu tarz zatürreler evde dinlenerek de geçebilir.

Aşı

Uzmanlar çocuklar ve yetişkinlerin zatürreden korunmalarını sağlamak için bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeyi öneriyorlar. Aynı zamanda çocuklarda ve yetişkinlerde zatürreyi engellemek için aşı tedavisi de uygulanabilir.

Ancak 65 yaş ve üstü kişiler için iki farklı pnömokok aşısı önerilmektedir. Sigara içiyorsanız veya uzun süreli sağlık probleminiz varsa, pnömokok aşısı almak iyi bir fikirdir.
Soğuk, kızamık veya suçiçeği olan insanlardan uzak durarak zatürre olma ihtimalinizi düşürebilirsiniz. Bu hastalıklardan en az birine sahip olmak veya bu hastalıkları geçirmek zatürre olma ihtimalinizi arttırabilir. Ellerinizi sık sık yıkamak veya kızamık, soğuk algınlığı, suçiçeği geçiren insanlardan uzak durmak zatürree olma ihtimalinizi azaltacak en önemli koşullardandır.
Eğer bu tür hastalıkları geçiren insanlarla da aynı ortamda bulunursanız, ellerinizi sık sık yıkamanızı öneriyoruz.

Zatürre bulaşıcı mıdır?

Zatürreye neden olan çoğu bakteri bulaşıcı değildir. Bir insandan diğerine bakteri yaymak mümkün olsa da, normalde burunda veya boğazda bulunan bakteriler akciğer dokusunu işgal edince, zatürre genellikle risk faktörleri olan veya zayıf bağışıklık savunması olan kişilerde görülür. Ancak öksürük veya hapşırmayla meydana gelen enfekte damlacıklar direk zatürreye neden olmasa da çeşitli enfeksiyonel hastalıkları beraberinde getirebilir, tedavi edilmediğinde ise zatürreye çevirebilir.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Kış Gardırobu

Kış Gardırobu
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
KOVA
BALIK
Bugün

Kişisel yetenekleriniz konusunda yapıcı girişimlerde bulunabilirsiniz. Maddi kaynaklarınız için kararlılık göstereceğiniz koşullar oluşabilir. İşinizle ilgili konularda daha hırslı davranıp, mücadeleci davranabilirsiniz.  Başkalarından destek göreceğiniz zamanlar var. Öğleden sonra karşınızdakini anlamak için daha çok çaba sarf edebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Günün ilk yarısında aşk hayatınızda sıkışmalar yaşanabilir. Kişisel açıdan önem verdiğiniz, yapıcı aktivitelerle uğraşmaktan zevk alabilirsiniz. Yeni başlangıçlar yapmak için azimli olacağınız zamanlar var. Kişisel hassasiyetiniz olduğu konularda esneklik gösteremeyebilirsiniz. Öğleden sonra üstünüzde duygusal baskı hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün farkında olmadığınız, gizli kalan konularla uğraşabilirsiniz. Sabah saatlerinde ilişkilerinizde sıkışmalar, yanlış anlaşılmalar olabilir. İçsel süreçler yaşayacağınız zamanlar var. Aşılması gereken engeller varmış gibi, koşulları zorlayabilirsiniz. Yaşadığınız olaylarda yapıcı davranmaya özen göstermeniz sizin için faydalı olur.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde arkadaşlarınızla ilişkilerinizde ufak tefek sıkıntılar yaşanabilir. Gelecek beklentilerinizi oluşturabilirsiniz. Yeni temeller atabilmek için güç sarf edeceğiniz ve yapıcı aktivitelerin olduğu zamanlar var. Akşam saatlerinde iletişim çatışmalarına karşı dikkatli olmalısınız. Fikirlerde çok ısrarcı davranmamakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili konularda daha yapıcı davranacağınız bir gündesiniz. Bürokrasi ile uğraşacağınız zamanlar var. Hedeflerinize ulaşmak için hırslı ve kararlı davranabilirsiniz. Annenizle ilgili konular gündeme gelebilir. Bugün yaşayacağınız olaylara karşı kimi zaman esneklik gösteremeyebilirsiniz, sakin olmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılma ve özgürleşme isteği içinde olabilirsiniz. İşyerinizde eğitimler düzenleyerek, fikirlerinizi yaymak isteyebilirsiniz. Gün içinde akademik konulara zaman ayırarak teknik bilginizi geliştirmek size iyi gelecektir. Gitmek istediğiniz yolculuklar için plan program yapmaya başlayabilir, arkadaşlarınızı da dahil etmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde ilişkilerinizle ilgili sıkışmalar yaşayabilirsiniz. Kriz yaratan durumlarla ilgileneceğiniz zamanlar var. Mücadeleci tavrınızla bunların üstesinden gelebilirsiniz. Finansal konularınızda daha kararlı davranacağınız bir gündesiniz. Öğleden sonraki zamanlarda kendinizi duygularınıza kaptırmış hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular bugün gündeminizi etkileyebilir. Karşılıklı ilişkilerinizde daha yapıcı davranacağınız zamanlar var. İlişkileriniz de yaşanan sıkışmalara karşı, dengede kalmaya çalışmalısınız. Kimi zaman olaylara karşı esneklik gösterememe durumu olabilir. Duygusal baskı hissedebilirsiniz. Size ilham veren konularla uğraşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş yerinizde beraber çalıştığınız insanlarla ilgili konular sizi meşgul edebilir. Sağlıkla ilgili sıkıntı yaşıyorsanız, kendinize daha fazla özen göstermeye çalışın. İş hayatınızdaki görevlerinizle ilgili konularda kararlılık göstereceğiniz zamanlar olabilir. Akşam saatlerini daha dingin ve paylaşım içinde geçirebilirsiniz. Çatışmalara dikkat etmekte fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde yaratıcılık ve zevklerde sıkışma olabilir. Spekülatif konularda ısrarcı davranmamaya özen göstermelisiniz. Çocuklarınızla ilgili olaylarda kararlı davranmanız gereken zamanlar var. Eşinizle birlikte keyif verici faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Güven ve paylaşım içinde olmak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ev hayatınızla ilgili konular gündeminizi oluşturabilir.  Günün ilk yarısı aile fertlerinin arasındaki ilişkilerde sıkışma olabilir. Birbirinizi anlamak için çaba göstermek durumunda kalabilirsiniz. İlgilendiğiniz işlerinizde yapıcı davranmaya özen göstereceksiniz. Zaman zaman olaylara karşı esneklik göstermede zorluklar yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Düşüncelerinizde kararlılık göstereceğiniz bir gündesiniz. Farklı görüşlerinizi dile getirmek isteyebilirsiniz. Eğitim alanında yeni gelişmeler olabilir. Yakın çevrenizle ilgili konularda yapıcı davranabilirsiniz. Teknik konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. Akşam saatleri içinde eşinizle paylaşımlarınız artabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber