Zeynep Atınç - Röportaj

Modazon, genç tasarımcılarla röportajlarına son hızla devam ediyor!..Son dönemde tasarım trendinin aksesuarlara yönelmesi ile biz de sizleri olabildiğince farklı isimlerle biraraya getirmeye çalışıyoruz. Bugün sizlerle tasarım hikayesini paylaşacağımız isim ise, akademik kariyerinde olduğu kadar iş hayatındaki başarılarınla da hayranlık duyduğumuz Zeynep Atınç. Şimdi sizleri, kendi adını taşıyan ürünlerine; Cassette, Lazy, Building ve Nes gibi butiklerde rastladığımız Zeynep Atınç’la gerçekleştirdiğimiz keyifli röportaj ile başbaşa bırakıyoruz!..

Zeynep Atınç - Röportaj

- Bize öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

1977 Ankara doğumluyum, uzun bir süre Brüksel’de yaşadıktan sonra Hacettepe Üniversitesi’nde, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde Lisans, Master, ve Doktora eğitimini bitirdim. Doktora tezimi yazarken de KOSGEB’in ileri seviye ayakkabı tasarımı ve üretimi kursuna devam ettim ve bu şekilde ayakkabı üretimine adım atmış oldum. Kendi firmamı kurmadan önce de bir üniversitede Grafik ve Ayakkabı Tasarımı bölümlerinde Yrd. Doç.’lik yapıyordum ancak ayakkabı beni öylesine içine çekti ki, ayrılıp Türkiye’nin en prestijli ayakkabı firmalarından bir kaçında ayakkabı tasarımı yapmaya başladım ve profesyonel olarak bu işe kendimi adadım.

Zeynep Atınç - Röportaj

-Tasarım yapmaya nasıl ve ne zaman karar verdiniz?

İlk ayakkabı tasarlamaya 16-17 yasında başladım ama üretim sürecini bilmediğim için hayata geçiremiyordum. Ne zaman ki bir ayakkabı yapmanın temeli olan ıstampa çıkarmayı öğrenip, üretimin içine girdim o şekilde tasarımlarımı bitmiş olarak görebildim. Yani 2008’den beri diyebiliriz. Tasarladığınız bir şeyi elle tutulur hale getirmek tarif edilemez bir zevk.

- Koleksiyonlarınızın oluşum sürecini anlatır mısınız? Nelerden ilham alıyorsunuz?

Eski filmler, müzik, mimari, konserler müthiş ilham veriyor bana. Bunlar hayatımın olmazsa olmazları. Sahnede sevdiğim bir sanatçının konserini dinlemek, ‘40’larda çekilmiş bir film izlemek ya da eski İstanbul semtlerinde dolanmak her zaman yeni fikirler getiriyor aklıma.

- Tarzınızı nasıl betimliyorsunuz?

Zamansız, iddialı, cesur ve seksi.

Zeynep Atınç - Röportaj

- Kendinize ait bir blog ve web sayfanızın olduğunu biliyoruz. Ulaşmayı amaçladığınız hedef kitlesi ile iletişim kurmakta, bu mecraları kullanmanın sizin açınızdan ne gibi faydaları oldu?

Yurtdışından ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden ayakkabılara ulaşmak isteyen çok fazla kişi var bu sebeple de online satışa geçmeye karar verdim. İnternetin bu gibi bir avantajı var, her yere ve herkese ulaşabiliyorsunuz, aksi halde sadece birkaç şehir ile sınırlı kalacaksınız.

- Ayakkabılarınızı üretirken hangi çeşit materyalleri kullanıyorsunuz?

Ayakkabının üstü için deri %95 ağırlıkta. Özellikle astarı her zaman %100 deri. Her sezon mutlaka farklı materyaller ön plana çıkıyor, onlarla derileri karıştırdığım da oluyor. Ökçelerde ise kalıpların dışına çıkmayı sevdiğim için el yapımı tasarladığım ahşap ökçelerle oynamayı seviyorum.

- Tasarımlarınızı gündüz ve gece olarak ayırırsak en çok hangi tarz çalışıyorsunuz?

Geçtiğimiz sezonlarda daha gündüz ağırlıklıydı ama bu sezon gece sanırım ön plana geçti. O sezon nasıl çalışmak istediğimle alakalı sanırım.

Zeynep Atınç - Röportaj

- Tasarım trendi, hazır giyim yönünde olmasına rağmen, sizi ayakkabı tasarlamaya yönelten unsurlar neler oldu?

Aslında aynen bu durum neden oldu diyebiliriz. Türkiye’deki büyük ayakkabı firmaları sadece satışa odaklı çalıştıkları için farklı bir şey yapmaya çekiniyorlar. Bu yüzden de her markanın vitrininde aynı ayakkabıları farklı etiketlerle görüyoruz ve kişiler bir alternatif bulamadıkları için birbirinin aynısı giyinmeye başlıyorlar. Farklı olanı aradığım için senelerce ayakkabı bulamadım kendime, bulduğumda da bir servet ödemek zorunda kaldım ve ayakkabı tasarımına tatlı bir mecburiyetten başladım diyebiliriz. Kıyafetlere, giyinmeye, moda olana değil ama ‘stil’e oldum olası çok düşkünüm ve bir kıyafeti tamamlayan en önemli unsur da ayakkabı bana göre; harika bir elbise yanlış bir ayakkabıyla korkunç görünebilir ama doğru ayakkabı kötü bir elbiseyi bile güzel gösterebilir.

- Kişiye özel tasarım yapıyor musunuz?

Özel tasarım çalışmıyorum ancak tarzlarını çok beğenip takip ettiğim isimler var, müzisyen, sanatçı, modacı… Onlar için tasarlamayı isterim.

- Erkekler için tasarım yapmayı düşünüyor musunuz?

Erkekler için de ayakkabı tasarlıyorum, ancak kadın koleksiyonu hâlihazırda çok vakit aldığı için birinden birine muhakkak ağırlık verilmiş oluyor, diğeri geri planda kalıyor. Aslında erkeklere tasarım yapmak kadınlardan daha ilgimi çekip, zevk veriyor bana.

Zeynep Atınç - Röportaj

- Hazırlıyor olduğunuz yeni bir koleksiyon var mı? Eğer varsa, bununla ilgili bize ipuçları verebilir misiniz?

Koleksiyonu tamamladığınızı düşünseniz bile eklemeler hiç bitmiyor. Sürekli yeni yeni fikirler tasarımlar geliyor aklıma ve her ay 2-3 yeni model ekleniyor koleksiyona.

-Bir kombini tamamlayan en önemli parçalar elbette ki ayakkabı, çanta, takı gibi aksesuarlardır. Sizin olmazsa olmazınız aksesuar hangisi?

Ayakkabı ve çanta en başta. Yurtdışında ‘Statement Piece’ diye bir tabir var. Göz alıcı bir unsur kıyafetin üzerinde… Bu çok dikkat çekici bir yüzük, eldiven, çanta veya ayakkabı olabilir. Cüretkâr bir şey kullanmak hoşuma gidiyor.

- Takip ettiğiniz ve tarzını beğendiğiniz ya da birlikte çalışmak istediğiniz tasarımcılar yerli/yabancı kimler?

O kadar çok var ki ama son dönemde artık çok yaşlanmış ya da ölmüş stil ikonlarını inceliyorum, onların kitaplarını satın alıyorum, Iris Apfel ve Diana Wreeland en ilgimi çeken iki isim şu aralar.

Zeynep Atınç - Röportaj

-Markanızın yurt dışına açılma konusunda girişimleri var mı?

Evet, şu anda ağırlık verdiğim konu bu zaten, çeşitli görüşmeler yapıyoruz şu anda, yaz gelmeden netice almış olacağız.

- Tasarımlarınıza ulaşmak isteyenler nerelerden ulaşabilirler?

Kendi internet sitem üzerinden www.zeynepatinc.com 2 ay sonra online satışa başlayacak. Zizigo, Boom, Rocket internet siteleri. Cassette, Lazy, Building, Nes, New In Butik gibi çeşitli tasarım butiklerinde de bulabilirler.

- Sizin gözünüzden sokakta görmek istediğiniz kadın ve erkekler nasıl giyinmeli?

Kimsenin ne düşündüğüne aldırmadan özgürce giyinen insanlara bayılıyorum!! Uyumlu olması şart değil bana göre, o kişinin karakterini, kim olduğunu yansıtmalı sadece. İmzası olmalı onun.

Zeynep Atınç - Röportaj

- Geçmişe dönersek, hangi on yıllık dönemin modasını yaşamak isterdiniz?

1920’ler ve ‘50’leri.

- Moda haricinde ilgilendiğiniz başka konular var mı?

Tam bir müzik, sinema ve sanat tutkunuyum. Fotoğraf çekmeyi ve değişik fotoğrafçılar keşfetmeyi çok seviyorum. Son dönem keşfim Ellen Rogers isimli bir fotoğrafçı. Kurgularına ve kompozisyonlarına hayran oldum.

- Son olarak, en büyük hayaliniz nedir?

Çok sevdiğim ve tarzlarını çok beğendiğim sanatçılar var, onların ayağında ayakkabılarımı görmek istiyorum, mesela Karen O ve Róisín Murphy geliyor en başta:)

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Trend: Örme Hırka

Trend: Örme Hırka
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
KOVA
BALIK
Bugün

Bugün yeniliklere açık bir gündesiniz. Hayatınızda yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. Mücadele gerektiren işlere girişmekten çekinmeyeceksiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. Duygularınızı daha rahat ifade ettiğinizi hissedebilirsiniz. Beslenmenize dikkat etmenizde fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gündeminizi hayatınızda gizli kalmış konular etkileyebilir. Ruhsal gelişiminiz için yenilik getirecek başlangıçlar yapabilirsiniz. Gün içinde arkadaşlarınıza ayıracağınız zamanlar var. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı oluşan konulara fazla mücadeleci yaklaşmamakta fayda var. Akşam saatlerine doğru yavaşlama söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde işlerinizde canlılık olabilir. Gelecekle ilgili beklentileriniz de aceleci olmamakta fayda var. Sosyal konularınızla ilgili mücadele söz konusu olabilir. Kendinizi fazla yormamaya özen gösterin. Arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmek size iyi gelecektir. Akşam saatlerinde daha çok kararlı olabileceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızda mücadele gerektiren durumlar yaşanabilir. Sabah saatlerinde hedeflerinize ulaşmak için kendinizi daha canlı ve istekli hissedebilirsiniz. Öğleden sonra yaşayacağınız olaylarda karşınızdakine daha toleranslı olabilirsiniz. Kendinizi gevşemiş, rahatlamış hissedeceğiniz zamanlar var, yeni konularla ilgilenmek size iyi gelecek.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde yeni şeyler öğrenmek için kendinizi motive hissedebilirsiniz. Özgürlüğünüzün kısıtlandığını hissettiğiniz durumlarla mücadele etme isteği içinde olabilirsiniz, sakinliğinizi korumakta fayda var. Seyahat planları yapmak kendinizi iyi hissettirebilir. Bugün sizin için hareket berekettir diyebiliriz. Kendinizi göstermeniz için fırsatlar yakalayabileceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Duygusal yönden mücadele etmeniz gereken koşullar olabilir.  Ortaklı para konularında acele etmemekte fayda var. Bugün finansal konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. Akşam saatlerinde kararlılık göstereceğiniz olaylar yaşayabilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla inatlaşmamaya özen göstermelisiniz. Olaylara sakin yaklaşmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün uyum ve denge arayışı içinde olabilirsiniz. Gevşeme ihtiyacında olacağınız zamanlar var. Eşinizle ilgili konularda mücadele gerektiren koşullar olabilir. Arkadaşlıklarınız da kendinizi çok daha canlı ve hareketli hissedebilirsiniz. Akşam saatlerinde yeni konular gündeme gelebilir. Yavaşlamak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş ve çalışma koşullarınızda yenilik söz konusu olabilir.  Sizi yoran ve yıpratan konularda mücadele içinde olabilirsiniz. Gün içinde detaylara boğulacağınız zamanlar yaşanabilir. Stres altında olduğunuzda beslenmenize daha fazla dikkat etmelisiniz. Akşam saatlerinde sabit fikirli olmamaya özen gösterin. Yeni konular gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade etmek isteyeceğiniz, yaratıcılığınızın yüksek olduğu bir gündesiniz. Risk alacağınız konularda aceleci davranmamaya özen göstermelisiniz. Keyif veren şeyler için para harcamaktan çekinmeyeceksiniz. Çocuklarınızla ilgili konularda mücadele edebilirsiniz.  Akşam saatlerinde işlerin akışında yavaşlama olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Evinize ait konular gündeminizi oluşturabilir. Evinizi dekore ettirmek isteyebilirsiniz. Güvenlik sisteminizi gözden geçirmeyi düşünebilirsiniz. Ev alım satım konularıyla bugün ilgileneceğiniz zamanlar olabilir. Duygusal ihtiyaçlarınız için istikrar arayışında olabilirsiniz. Akşam saatlerinde olaylara daha kararlı yaklaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni haberler alabilirsiniz. Konuşma ve dedikoduların bol olduğu hareketli bir gündeminiz olabilir. Yakın çevrenizdeki değişiklikler sizi mücadele etmeniz gereken koşullar yaratabilir. Arkadaşlarınızla keyifli zamanlar geçirebileceğiniz yerlere gidebilirsiniz. Anlaşma yapacağınız konulara özenli davranmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarda canlanma olabilir. İş hayatınızda mücadele etmeniz gereken konularla uğraşabilirsiniz. Kişisel yeteneklerinizi kullanmak için aceleci bir tutum sergilememeye özen gösterin. Bugün iş hayatınızda başkalarından destek göreceğiniz zamanlar var. Harcamalarınıza özen göstermeniz gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber