Peperomia çiçeği en yaygın süs bitkilerinden biridir. Peperomia çiçeği yaprak güzellikleri için yetiştirilir. Yaprakları yuvarlak büyük, etli ve parlaktır. Bazı türlerde yapraklar koyu yeşilken diğer türlerde ise alacalı renktedir. Vatanı Tropik ve Subtropik Amerika olan peperomia çiçeğinin, doğada 1000'den fazla türü bulunur.

Peperomia çiçeği (zümrüt dalgası çiçeği) bakımı:

-Peperomia çiçeği aydınlık ama direkt güneş almayan ortamlarda büyür. Direkt güneş ışığı bitkinin yapraklarını yakar. Yetersiz ışıkta bitkinin büyümesi durur.

-Peperomia çiçeğini sulamadan önce toprağın en az yarısının kuru olmasına dikkat edin. Fazla sulama bitkinin köklerinin çürümesine yol açar. Peperomia çiçeğini sulamanın en iyi yolu saksı altlığından sulamaktır. Bu teknik yaprakları kuru tutacağından bitkiyi olası hastalıklardan korur.

-Bahar ve yaz aylarında ayda bir gübreleyebileceğiniz peperomia çiçeğinin, son bahar ve kış aylarında gübrelenmesine gerek yoktur.

-Oda sıcaklığındaki ortamlar bu bitki için idealdir. Serin ortamlar bitkinin yapraklarına zarar verebilir.

-Peperomia çiçeğinin çiçekleri oldukça küçüktür. Asıl yapraklarıyla ünlüdür.

-Yaprakları kuru tutarak ve ortamı havalandırarak nemden kaynaklanabilecek hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

-Saksı boyu fazla büyük olursa toprağın kuruması zorlaşacağından köklerde çürümeler oluşabilir. Bu nedenle saksı boyu seçimine dikkat edin.

Peperomia çiçeği çiçek açar mı?

-Peperomia çiçeğinin, çiçekleri genellikle kuyruk şeklinde sarı ve kahverengidir.

Peperomia alt sınıflar nelerdir:

Peperomia çiçeğinin süs bitkileri yetiştiriliciliğinde önemli olan türleri P.Argyreia, P.Hederifolia, P.Magnoliifolia, P.Obtusifola ve P.scandens’tir.

Peperomia Argyreia, Peperomya Çeşidi

-Yapraklan yuvarlak, oval ve koyu yeşil renklidir. Yapraklar üzerinde bir merkezden çıkan gümüşi beyaz şeritler vardır. Yaprak sapları uzun ve kırmızıdır.

 Hederaefolia, Peperomya Çeşidi

-Kalp şeklinde soluk gri yaprakları zeytin yeşili damarlıdır.

Magnoliaefolia, Peperomya Çeşidi

-Yaprakları parlak yeşil, sap kısmında dardır. Uç kısma doğru geniş, yuvarlak, yaprak sapı kırmızı-yeşildir.

P. Obtusifolia, Peperomya Çeşidi

-Yaprakları etli, derimsi dar ve uzundur. Uç kısmı küt, koyu yeşil renklidir. En çok dallanan oval yeşil yapraklı bir türdür.

Ayge Buse GÜNDOĞAN