Cumartesi

10.02.2018 - 01:30

Perili Köşk’te Müze Cafe

Sitene Ekle
.  |  Ali Rıza Kardüz Tüm Yazıları »

Borusan Contemporary’nin kafesi Müze Cafe’de, Afyon Tazlar Köyü’ndeki çiftlikten gelen ürünlerin kullanıldığı yiyeceklere nefis Boğaz manzarası eşlik ediyor .

Borusan’ın yönetim merkezi olarak kullanılan Rumeli Hisarı’ndaki Perili Köşk, Borusan tarafından bir “Ofis Müze”ye dönüştürüldü. Borusan Contemporary adı verilen müzede, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan beslenen sergiler, etkinlikler, eğitici aktiviteler düzenleniyor. Yeni eserlere ve mekâna özgü yerleştirmelere yer veriliyor. Borusan Contemporary, ‘medya sanatları’nı; yani zaman, ışık, teknoloji, video, yazılım ve benzeri araçları kullanan sanatçıların eserlerini öne çıkarıyor. Sergi mekânları, ofisler, Müze Cafe, Borusan Art Store ve teraslar ile tüm Perili Köşk hafta sonları halka açık. Giriş ücretsiz.

Genelde her müzede olduğu gibi, Borusan Contemporary’nin de bir kahvesi var. Borusan Contemporary Müze Cafe adını taşıyan kafe, Perili Köşk’ün ikinci katında. Kapalı bölümü ve açık bölümüyle nefis bir Boğaz manzarası var. Müze Cafe’nin bir özelliği, mutfağında Tazlar Köyü’ndeki 38° 30° Çiftliği ürünlerinin kullanılması. Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, babasının köyü olan Afyon’un Tazlar Köyü’nde 2 bin dönüm arazi üzerinde örnek bir tarım işletmesi oluşturmuş. İşletme adını çiftliğin koordinatları olan  38° 30°’dan alıyor. 38° 30° Çiftliği içinde çağdaş bir Açıkhava Sanat Parkı da olacak. Sanatçıların üretim yapacakları atölyeler kuruluyor. Dünyada tek olan ofis müze (Borusan Contemporary) projesi yanında, yakında çiftlik müze projesi de sanatçılara ve sanatseverlere hizmet vermeye başlayacak.

Burrata’dan Afyon kaymağına 

38° 30° Çiftliği’nde, İtalya’dan getirilen su mandaları, Avusturya’dan getirilen Simental cinsi inekler ve Damaskus (Halep) ırkı keçiler bulunuyor. Mandalar bulundukları çevreye kolay adapte olabilsinler diye Afyon’la benzer iklim özelliklerine sahip Milano’dan getirilmiş. Çiftlikte 500’ün üstünde inek, manda ve keçi var. Sütün aynı standartta olması, peynirin kalite istikrarı açısından önemli. İyi kalitede peynir üretiminin en temel gerekliliklerinden biri hammaddenin yanı sıra ustalık. Üretimin başında İtalyan süt ve süt ürünleri uzmanı Andrea Pelati var. Çiftlikte mozzarella, burrata, bocconcini, ricotta, straciatella gibi İtalyan peynirlerinin yanı sıra Afyon kaymağı, yoğurdu, keçi peyniri, yöresel beyaz peynirler, tereyağı ve kaşar peyniri üretiliyor.

Müze Cafe’de süt ürünleri ve çiftlik ürünleri ağırlıklı hafif yiyecekler var. Kahvaltı menüsü çok zengin. Peynir çeşitleri, bal, kaymak, reçel, yumurta, sucuk ile kahvaltı tabakları hazırlıyorlar. Kahvaltı tabağı ve sınırsız çay 30 lira. Menüden seçmeli kahvaltılıklar 5-15 lira arasında. Çiftlik ürünleriyle hazırlanan salata tabakları 29 lira. Sebzeli ve mozzerella peynirli lavaş 26 lira. Ana yemeklerden ızgara köfte 32 lira. Çocuklar için mini burger 22 lira.  Peynir çeşitleriyle hazırlanan makarnalar 24 lira. Tatlılar, pastalar, kekler, dondurmalar 8-24 lira arası. Demleme çay 5, Türk kahvesi 8 lira.  Limonata ve sıkma portakal suyu 12 lira. İtalyan kahveleri 8-10 lira arası. Müze Cafe’nin sorumlusu Basri Aktaş, Aşçıbaşı Hasan Taşkan, Servis sorumluları Hüseyin Yalçın ile Ahmet Kaykı. Cumartesi-pazar günleri, Perili Köşk’e uğrayınız. Önce sergileri gezersiniz. Sonra Müze Cafe’de nefis Boğaz manzarasına karşı, keyif yaparsınız... 

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.