11.01.2019 13:33 | Son Güncelleme:
AA

Peşaver'deki FETÖ okullarının TMV'ye devri tamamlandı

Pakistan'ın Peşaver kentindeki Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) bağlı okulların Türkiye Maarif Vakfına (TMV) devir işlemleri sona erdi.

Ülkenin kuzeyindeki Hayber Pahtunhva eyaletinin başkenti Peşaver'de  bugün yapılan temaslar sonucunda Anayasa Mahkemesinin aralıkta aldığı karar  doğrultusunda okulların devri yapıldı.

TMV heyeti ilk olarak Eyalet İçişleri ve Aşiretler Bölgesi Bakanı  İkram Han'ı ziyaret etti. Devir işlemleriyle ilgili bilgilendirilen Han, kendi  adına devir işlemine refakat edecek bir bakanlık yetkilisini görevlendirdi.

Türk ve Pakistan bayrakları ile TMV flamalarının asıldığı Hayatabad  bölgesindeki ana kampüste düzenlenen devir töreninde sözleşmeler, TMV  avukatlarından Semiha Sarıçam ve TMV Pakistan Ülke Direktörü Selahattin Batur  tarafından imzalandı.

Okulları devralan heyette yer alan Batur, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, diğer kentlerde olduğu gibi Peşaver'de de okullarda görev yapan  çalışanlar ile öğrencilerce hoş karşılandıklarını anlattı.

Devir işleminin sorunsuz gerçekleştiğini söyleyen Batur, öğretmenlerle  yaptığı toplantıda ise eğitim ücretlerinin düşürüleceği ve çalışanların maaşının  yükseltileceği müjdesini yineledi.

Pakistan Anayasa Mahkemesinin aralıkta aldığı karar doğrultusunda FETÖ  terör örgütü ilan edilmiş, örgüte bağlı okulların ise TMV'ye devredilmesine karar  verilmişti.

  

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0