Pet şişeler İstanbulkart bakiyesine dönüşüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 'yetersiz bakiye' dönemine son verecek pet şişe karşılığı İstanbulkart bakiyesi uygulamasını hayata geçiriyor. 

Pet şişeler İstanbulkart bakiyesine dönüşüyor

İstanbul içi ulaşımda 'yetersiz bakiye sendromu' ve çevre sorunlarına son vermeyi amaçlayan mükemmel bir uygulama, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilmeye hazırlanıyor.

Bundan böyle İstanbulkart'ınıza pet şişe karşılığında bakiye yüklemesi yapabileceksiniz!

Günlük tüketim alışkanlıklarını kolaylaştıran ve fakat doğanın işini de bir o kadar zorlaştıran plastik pet şişelerin geri dönüştürülmesi için başlatılan 'pet şişe karşılığı İstanbulkart bakiyesi' uygulaması, geri dönüşüm kültürünün de kazandırılması açısından büyük önem taşıyor.

İBB'nin iştiraklerinden olan İSBAK tarafından üretilen makinelere pet şişe atacaksınız ve pet şişe karşılığında belli bir miktar bakiye, İstanbulkart'ınıza yüklenmiş olacak.

İstanbul gibi dev bir metropolde ya da bazılarının tabiri ile ucu bucağı olmayan ekümenopoliste her gün tonlarca atık birikiyor. Ne yazık ki bu atıkların en büyük kısmını doğada çözünmesi 400 yıl süren plastik ve petler oluşturuyor.

 

 

Geçtiğimiz Kurban Bayramı tatilinde de ülkemizin gözde tatil yerlerinde tatilciler tarafından doğaya gelişigüzel atılan atıklar gündeme gelmişti. Pet şişe karşılığı İstanbulkart benzeri uygulamalar bu tip sorunları belki ortadan kaldırmaz fakat bilinci artırmak adına işe yarayabilir gibi görünüyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak