Pınar Aylin: İzmir'e yerleşince hayatımıza format atmış olduk

'Deliler Gibi', 'Adam Olaydın', 'Yalvaramam', 'Bekletme' ve daha bir çok hit'leriyle 90'lı yılların en popüler kadın vokallerinden biri olan Pınar Aylin, şu sıralar yeniden müziğe dönmenin heyecanı içinde. Serdar Ortaç imzalı yeni şarkısı 'Aradığın Aşk Bende'yi, son çıkarttığı kitabı 'Peri Masalı'nı ve aldığı bazı radikal kararları konuştuk...

Pınar Aylin: İzmir'e yerleşince hayatımıza format atmış olduk

2011’de “Hit 70’ler” adında bir albüm yayınladınız. Daha sonra sizi hiçbir yerde göremedik. Neden?

Toplam 8 albümden sonra İstanbul'da yaşamak bana yıpratıcı gelmeye başladı... Özellikle son albüm "Hit 70'ler"den sonra yaşadığım bazı olumsuzluklardan çok etkilendiğimi gördüm ve bunu devam ettirmek istemedim.

Müzik piyasasından mı yoruldunuz?

Müzik sektöründeki değişim 90’ların lüksüne alışmış, şartları maksimumda yaşamış olan pek çoğumuzu yordu. Ama sadece bu değil, şehir de maalesef aynı keyfi vermemeye başladı. Bunun için pek çok sebep sayabilirim... İstanbul artık verdiğinden fazlasını alan bir şehir haline geldi benim gözümde.

 


 
Şehrin yoğun ve hareketli temposunu geride bırakıp Çeşme’ye yerleşmeye karar verdiniz. Bu radikal değişim sizi nasıl etkiledi?

Doğduğum, büyüdüğüm yer olan İzmir'e karşı duyduğum o 'aidiyet' hissi yerini şimdi tamamlanmışlık duygusuna bıraktı. Aldığımız karardan dolayı aslında tüm hayatımıza format atmış olduk. Ama hepimiz bundan oldukça memnunuz.

Yeni çalışmanızdan bahsedelim biraz da... 'Aradığın Aşk Bende' nasıl bir şarkı?

Geçen yaz Alaçatı'da bir davette sevgili Serdar'la (Ortaç) karşılaştım. Serdar buraya yerleştiğimi bildiği için bana kızarak, "Yeter ki yeniden başla, benden sana istediğin şarkı hediye" dedi. Bunun ardından en fazla 1-2 ay sonra sevgili Hakan (Eren) hiçbir şey bilmeden, "Serdar'ın bir şarkısı var tam senlik, sesine çok yakışır" diyerek beni aradı ve 'Aradığın Aşk Bende'yi gönderdi... Sağ olsun Serdar, gerçekten sözünde durdu ve benim dönüş şarkıma da imza atmış oldu.

Müziğe ara verdiğiniz dönemlerde 'Peri Masalı' adlı bir roman yayınladınız. Peki yazmaya nasıl karar verdiniz?
  
Romanın kurgusu Afrika'da geçen bir aşk hikâyesi... Kitabı yazmak için 2 yıl önce Güney Afrika'ya trenle safariye gittim. Müthiş bir deneyim yaşadıktan sonra Çeşme'de roman kısmını tamamladım. Ancak kitabı yazmak için ilk tohumlar 2012'de atıldı ki o zaman İstanbul'daydım. '21'in başlıkları ile başlayan süreç, Çeşme'ye yerleşince hız kazandı. 'Peri Masalı' içinde esas kitap dediğim '21'i de barındıran bir roman. Yani kitabın içinde kitap var aslında ve o esas kitap benden çıkan 'hiçlik bilinci' diyebiliriz.

 

 

İlk klibinizde kamyonetin arkasında çok şirin bir genç kız vardı. O günden bugüne neler değişti?
 
O kamyonetin arkasındaki genç kız, çok özel bir başlangıçla yüreklerde harika bir yer edindi. Son derece farklı, modern, kaliteli bir işti ve benim yolumu müthiş hızlandırdı diyebilirim. Sonrasındaki albümler ve çıkan diğer hit'ler de bu çıkışı pekiştirdi. Ne mutlu ki bana şu anda da, bu sevgiyi üzerine eklenen saygıyla birlikte yoğun bir şekilde hissediyorum.

1998 yılında ABD'li şarkıcı Michael Damian’la ses getiren bir düete imza atmıştınız. Uzun süredir kimseyle düet yapmadınız. Yeniden düşünüyor musunuz?
 
Evet, Michael Damian'la yaptığım düet 'Don't Make Me Wait'in yeri bende ayrıdır. Hâlâ çok severim ve sahne repertuarımın değişmezlerindendir. Yeniden bir düet ise güzel proje gelmesi halinde, neden olmasın...

 


 
Pınar Aylin’in hayatında bir dönüm noktası var mı?
 
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirir bitirmez, boyumdan büyük bir cesaretle tek başıma İstanbul'a gitmeye karar vermem ve 'duruşumu koruma'daki ısrarım.
 
Yeni jenerasyonu takip ediyor musunuz?

Rap müziğin geldiği noktanın ve sektörel değişimin son derece farkındayım. Pop müzik ise maalesef heyecan verici yeni işler çıkartmıyor, sanki tam tersine birbirinin tekrarı şarkılar hissi yaratıyor bende.
 
Önümüzdeki günlerde bizi neler bekliyor? Yeni projeler olacak mı?

Sonbaharda yeni bir single daha geliyor, oldukça iddialı bir slow. Bundan sonra sahneyi de daha yoğunlaştırmayı planlıyorum. Geçen sene Alaçatı'da başlattığımız Jazzy 90's konseptli performansları bu yaz da çok keyifle sürdürdük. Proje, kış dönemi İstanbul'da devam edecek. Üretim olarak bizi heyecanlandıracak ve ruhlarımıza dokunacak yeni şarkılar da, ara ara, versiyonlarıyla birlikte dijital platformlarda yerini alacak...

 

furkancanhazar@gmail.com

Bu makaleye ifade bırak