Pitchfork'un 'en iyi 200' listesinde neden 'her şey' yok?

2010'lu yılları bitirmek üzereyiz. Bu nedenle 'son on yılın enleri' listeleri fena halde popüler şu ara. Müzik dünyasının referans kabul ettiği Pitchfork'un '2010'ların 200 albümü' listesini alt üst ettim, Molatik oldum.

Pitchfork'un 'en iyi 200' listesinde neden 'her şey' yok?

10 yılda neler oldu?

10 yılda neler oldu?

Müzik sektörü, son 10 yılda büyük bir değişim yaşadı. Özellikle, streaming platformlarının ortaya çıkıp gelişmesi ile birlikte trendler değişti ve dinleme eğilimleri de birbirine karıştı.

Müzikal anlamda da trendler alaşağı oldu ve ortaya yeni dinleyici profilleri çıktı. İşte tüm bu değişiklikler, bizi 2010'lu yılların son aylarına getirdi. Her 10 yılın kendine has bir ruhu var ve 2010'lar için de bu ziyadesiyle geçerli.

Listeler yığılıyor

Listeler yığılıyor

2010'lu yılların nihayete erişiyle birlikte, artık arkamızda bırakacağımız 10 yılın 'en iyi'leri belirlenmeye başladı. Özellikle kültür sanatın en iyileri büyük bir hızla listeleniyor. Her platformun kendine göre 'iyileri' var.
 

Pitchfork'un bakışıyla 2010'lar...

Pitchfork'un bakışıyla 2010'lar...

Müzik dünyasının takip edilen platformlarından olan ve referans kabul edilen sitelerinden Pitchfork da 2010'lu yılların en iyi 200 albümünü listelemiş. Listeye bakınca, sinirlenmemek mümkün değil.
 

Liste nasıl aksıyor?

Liste nasıl aksıyor?

Ne yazık ki, son yıllarda kendini R&B-Rap-Hip Hop eksenine gereğinden fazla kaptıran Pitchfork, bunun etkilerini 'en iyi 200' listesinde de gösteriyor. İlk 30'da büyük bir dominasyonu söz konusu bu türlerin. Hatta öyle ki, bazı müzisyenler birden fazla albümle ilk 20'de!

R&B ve Hip Hop ağırlıklı

R&B ve Hip Hop ağırlıklı

Evet, 2010'larda bu türlerin etkisi muazzam derecede arttı. Fakat, görmezden gelinen ve listelerde aşağılara itilen albümlerin hakkını elinden alacak boyuta da gelip gelmediklerini tartışmamız gerekiyor. 

İlk 10'da neler var?

İlk 10'da neler var?

Frank Ocean, iki albümüyle ilk 10'da ve hatta 2016 çıkışlı Blonde albümüyle listenin tepesinde!

İkinci sırada Kanye West, üçüncü sırada ise Beyoncé var. Kendrick Lamar ve Solange da ilk 10'da kendilerine yer buluyor.

Solange'yi tenzih ederek söylüyorum, sahiden neden bu kadar abarttı Pitchfork bu işi?

Beyoncé, neden 2013 tarihli ve kendi adını taşıyan albümüyle zorla listenin üçüncü sırasına itildi? Siz delirdiniz mi sevgili Pitchfork?

Asrın hatasına mı gidiyoruz?

Asrın hatasına mı gidiyoruz?

2010'ları Rap ve R&B ile özetlemek, en basitinden büyük bir 'hata'dır. Zira bu 10 yıl, her türün apayrı güzellikte işler ürettiği bir yıl oldu.

İnsanın tansiyonuyla oynamayın 'en iyiler' listesi yaparken... Hiç gerek yok.

andac.uzel@demirorenmedya.com

Bu makaleye ifade bırak