04.04.2008 14:35 | Son Güncelleme:
Şenol ÇAKIR/ŞIRNAK, (DHA)

PKK'dan Cudi Dağı’ndaki teröristlere ‘eylem yapın’ baskısı

ŞIRNAK’ın Bestler Dereler bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yürüttüğü operasyonda ağır darbe alan PKK'nın, Cudi Dağı sorumlularına, ‘Eylem yapın’ baskısında bulunduğu ortaya çıktı. Teröristlerin telsiz konuşmaların deşifre edilmesi üzerine, Cudi Dağı’nda helikopterlerle sürekli keşif uçuşları yapılmaya başlandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Şırnak’ın Bestler Dereler bölgesinde PKK’lılara ağır darbe vurmasından sonra, teröristlerin telsizlerden panik konuşmaları yaptığı belirlendi. 12 Mart’taki operasyonda, terör örgütünün silahlı kanadının üst düzey sorumlularından olan ve Murat Karayılan’a yakınlığıyla tanınan, ‘Kurtay Faraşin’ kod adlı Abdülkerim Ertaş ile diğer sorumluların öldürülmesinden sonra panik yaşayan PKK, 31 Mart ve 1 Nisan 2008 tarihlerinde toplam 16 teröristin daha öldürülmesiyle moral çöküntüsüne girdi.

Abdülkerim Ertaş’ı riskli eylemlere gönderdiği için terör örgütünün silahlı kadrolarının başındaki Suriye uyruklu, ‘Doktor Bahoz’ kod adlı Fehman Hüseyin’i sorumlu tutan ve bu duruma tepki göstermek için, ‘eylem yapmama’ kararı alan PKK’nın Cudi dağı sorumlularına baskı yapıldığı, telsiz konuşmaların deşifre edilmesiyle belirlendi. Örgütün halen Cudi dağında bulunan sorumlularına, “Daha ne duruyorsunuz, eylem yapın” uyarısı yaptığı, ancak moralsiz ve can korkusu yaşamaya başlayan teröristlerin buna uymadığı ortaya çıktı. Terör örgütünün üst düzey sorumluları ile Cudi dağı kadroları arasında telsizlerden sürekli tartışmalar yaşandığı da belirtildi.

Terör örgütü mensuplarının bu konuşmalarının tesbit edilmesinden sonra Cudi dağında geniş güvenlik önlemleri alındı. Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’ndan havalanan helikopterler bölgede keşif uçuşları yapmaya başladı. Kalabalık olduğu belirtilen ancak sayıları belirlenemeyen teröristlerin tespit edilmesi için Heron (Kartal) adlı insansız hava aracı ile Bayraktar adı verilen mini casus uçakları da bölgede kullanılıyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABDCudi