06.12.2009 14:59 | Son Güncelleme:

PKK eylemleri sürüyor, ortalık savaş alanına döndü

Şemdinli, Diyarbakır, Mersin, Siirt, Batman ve Hakkari'de olaylar çıktı, ortalık savaş alanına döndü. Diyarbakır'da çıkan olaylarda 23 yaşındaki bir üniversite öğrencisi hayatını kaybetti...

İstanbul'da ise Gazi Mahallesi ve Sultangazi karıştı. Protesto gösterilerine polis müdahale etti. Bağcılar'da da yasadışı gösteri düzenlendi.

DİYARBAKIR'da DTP'nin İmralı'de ömürboyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşulların ıöne sürüp yapacağı yürüyüşe polis tarafndan 'izin alınmadığı' gerekçesiyle izin verilmedi. Bunun üzerine göstericiler, polis ve AK Parti il binasına taşlı saldırı düzenledi. 

 ÜNİVERSİTELİ GENÇ ÖLDÜ

Gruplara ayrılan göstericiler birkaç noktada birden polisle çatışmaya başlayınca, tazyikli ve göz yaşartıcı bombayla müdahalede yetersiz kalan polis zaman zaman havaya ateş açtı. Gösterecilere müdahele eden polisler sık sık ‘orantılı güç’ kullanılması yönünde uyarıldı.

Turgut Özal Bulvarı üzerinde göstericilerle polis arasında çıkan arbede sırasında, henüz nereden geldiği ve kimin attığı belli olmayan kurşunla Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü öğrencisi 23 yaşındaki Aydın Erdem, yaşamını yitirdi. Erdem’in cesedi kesin ölüm nedeninin saptanması için Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde otopsiye alındı.

Göstericiler kentin birçok semtinde ateşler yakarak polise direnirken, helikopterlerdeki polisler, gösterilericileri havadan belirleyip, ekiplere bildirdi. Kentin bazı kesimlerinde göstericilerle polis arasında arbede sürerken, olayların yoğunlaştığı Urfayolu üzeri savaş alanına döndü. Polisler, gözaltına aldığı yaşı küçük göstericileri daha sonra serbest bıraktı.

DTP il binası önünde sıkılan gazlar hafif rüzgarın da etkisiyle binanın içine girdi. Polis, yetkilileri DTP il binasına herhangi müdahalede bulunulmadığını ve gaz sıkılmadığını belirtti.

Bu arada sıkılan gazlardan 2 polis memuru etkilendi. Bu polisler ambulanslarla hastaneye götürüldü. Göstericiler hareket eden ambulansa da taşlarla saldırdı.

KİMSENİN BURNUNUN KANAMASINI İSTEMİYORUZ

Diyarbakır'da DTP'liler yürüyüşe izin alak için Emniyet Müdür Yardımcısı İlyas Burunak ile yaptığı ve 1 saat süren görüşmede ilginç diyaloglar yaşandı. Emniyet Müdür Yardımcısı İlyas Burunak, DTP'li milletvekilleri Selahattin Demirtaş, Aysel Tuğluk, Belediye Başkanı Osman Baydemir ve DTP İl Başkanı Fırat Anlı ile 3 kez görüştü.Burunak, DTP'lilere, "Biz kimsenin burnunu dahi kanamasını istemiyoruz. Eğer bütün Türkiye'de buna benzer olaylar yaşanıyorsa ve bugüne kadar Diyarbakır'da böyle büyük çapta bir olay yaşanmamışsa bu sizin sağduyunuz ve bizim çalışmalarımız sayesindedir. Yürüyüşe izin verilmedi. Miting yapacaksanız başvurunuzu yapın size izin verelim. Güvenlik önlemi alalım yapın. Ancak, bu kalabalık ile yürümenize izin veremeyiz. Bu kalabalığın içiresinde 500 kişi ellerideki molotof kokteyleri ve taşlarla vatandaşa zarar vermemesini garantisini kimse veremez. Sizden sağduyu bekliyoruz. Biz bize bu sorunu sağduyu ile çözebiliriz. Siz bu kitleyi konuşarak dağıtabilirsiniz"dedi.DTP'liler ise, Burukank'ın konuşması üzerine, toplanan kalabalığın yürümek istediğini, en azından kısa bir mesafe yürüyüp basın açıklaması ile kalabalığın dağılacağını söylediler. Görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmayınca DTP'li milletvekili ve belediye başkanlarını taşıyan otobüs, kalabalığın önünden ayrıldı. DTP'liler daha sonar il binasına gitti.1

ŞEMDİNLİ'DE MİTİNG SONRASI OLAYLAR ÇIKTI

IRAK'taki Kandil Dağı ve Mahmur kampından 19 Ekim'de Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye gelen 34 PKK'lıdan 9'u bugün de Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde DTP öncülüğünde düzenlenen mitinge katıldı. Miting sonrası yürümek isteyen göstericilerin, polisi taşlaması üzerine olaylar çıktı. Polis göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kullandı. Göstericiler, Hükümet Konağı, İlçe Emniyet Müdürlüğü ile AK Parti ilçe binasını da taş yağmuruna tuttu.Şemdinlİ'de, Kandil ve Mahmur'dan gelen 9 PKK'lı, DTP İlçe binası önünde düzenlenen mitinge katıldı. Yapılan konuşmaların ardından, yaklaşık bin kişi, terör örgütü PKK ve bölücübaşı Abdullah Öcalan lehine sloganlar atarak yürüyüşe geçti. ‘Dağılın’ uyarılarını dinlemeyerek yürümeye devam eden göstericilere polis müdahale etti. Bunun üzerine göstericiler polislere taş atmaya başladı. Polisler de kendilerine taş atan grupları göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kullanarak dağıtmaya çalıştı.Ancak dağılmamakta ısrar eden göstericiler, ilçeyi savaş alanına çevirdi. Polis araçları, Hükümet Konağı, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve AK Parti ilçe binaları, taş yağmuruna tutuldu. Polisin müdahalesiyle ara sokaklara dağılan göstericiler buralar da zaman zaman taşkınyık yapmaya devam etti.

HAKKARİ DE KARIŞTI

Hakkari'de de öğlen saatlerinde Bağlar Mahallesi'nde toplanan 50 kişilik grup, terör örgütü PKK lehine sloganlar atıp, ateş yakarak yola barikat kurdu. Araçların geçişine izin vermeyen göstericiler, polis araçlarını da taşladı. Polis göstericileri dağıtmak için, gözyaşatırıcı bomba ve tazyikli su kullandı.Bu sırada polis aracına molotof kokteyli atmak isteyen bir gösterici polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Sokak aralarına dağılan göstericelerle, polis arasında kovalamacalar yaşandı.

NUSAYBİN

MARDİN'in Nusaybin İlçesi'nde izinsiz gösteri yapan gruplar, polisi taşlarla saldırdı. Polis grupları dağıtmak için tazyikli su kullandı.Nusaybin'de bugün İmralı'da ömürboyu hapis cezasını çeten Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarını öne süren gruplar izinsiz gösteriler yaptı. İlçede esnaf kepenklerini açmezker, göstericiler DemiryoluKöprüsü Mevkii'Nde toplanıp PKK ve Abdullah Öcalan lehine slogan attı. Çoğunluğunu çocukların oluşturduğu grup barikatlarla yolları kapatırken, müdahale eden polis taşlı saldırıda bulundu. Polis, göstericileri dağıtmak için gaz bombası ile tazyikli su kullandı. İlçede gösteriler ara sokaklarda sürdürülüyor.

 VİRANŞEHİR'DE ÖCALAN YÜRÜYÜŞÜ

ŞANLIURFA'nın Viranşehir İlçesi'nde, PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarını protesto için DTP İlçe teşkilatı tarafından yürüyüş düzenlendi. İlçe merkezinde en ön saflarında küçük çocukların katıldığı; PKK ve Öcalan lehine sloganların atıldığı yürüyüşte konuşan DTP Viranşehir İlçe Başkanı Adnan Etli, "İlk olarak saçları kazıtılan, daha sonra fiziki saldırıya kalan ve son olarak da cezaevi koşulları ağırlaştırılan Sayın Öcalan'ın yaşamı sonlandırılmaya çalışılmaktadır" iddiasında bulundu.Öcalan'a destek amacıyla yapılan yürüyüşe katılmak isteyenler, öğle saatlerinde Vatan Caddesi üzerinde toplanmaya başladı. DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ve DTP'li Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven'in gelişinin ardından yaklaşık 500 kişilik kalabalık ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçti.  Cumhuriyet Meydanı'nda son bulan yürüyüş sırasında gazetecilere basın açıklamasını okuyan DTP İlçe Başkanı Adnan Etli, son dönemlerde uygulanan politikaların inkar ve imhayı dayattığını ileri sürerek, "Demokratik Açılımın özünde Kürt halkının taleplerine yönelik çözümsüz politikalar esas alınmıştır. AK Parti iktidarının esas hedefi de, Kürt halkının elde ettiği kazanımları geri almaya yöneliktir. İçinde bulunduğumuz süreç halkımızı kandırma ve tasfiye sürecidir. Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan, ilk olarak saçları kazıtılarak, ardından fiziki saldırıya maruz kalarak, son olarak da cezaevi koşulları ağırlaştırılarak yaşamı sonlandırılmaya çalışılmaktadır" diye konuştu.Etli, açıklamasını Kürt halkının iradesi olarak kabul ettiği Öcalan'a özgürlük isteyerek sonlandırırken, kalabalık bir süre daha slogan atmayı sürdürdü. Polisin de yoğun güvenlik önlemi aldığı basın açıklamasının ardından hep birlikte sloganlar eşliğinde Kışla Mahallesi'ndeki DTP İlçe Başkanlığı'na yürüyen kalabalık, buradan olaysız şekilde dağıldı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0