13.06.2008 02:20 | Son Güncelleme:
DİYARBAKIR AA

PKK-Kürdistan İslam Partisi işbirliği

Batman’da tutuklanan 14 sanık hakkındaki iddianamede, PKK’nın Kürdistan İslam Partisi, Kürdistan İmamlar Birliği, Kürdistan Yurtsever İmamlar Birliği ve Kürdistan Yurtsever Din Âlimleri Birliği’yle işbirliği yaptığı öne sürüldü

Batman’daki nevruz etkinliğinde PKK propagandası yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan 14 sanık hakkında hakkında hazırlanan iddianamede, bölücü terör örgütünün, bölgede dini duyguları ön plana çıkarıp, bu yönde propaganda yaparak yeniden ağırlık kazanmaya çalıştığı belirtildi.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, PKK’nın dini konularla alakalı propagandasını gerçekleştirmek için Kürdistan İslam Partisi, Kürdistan İmamlar Birliği, Kürdistan Yurtsever İmamlar Birliği ve Kürdistan Yurtsever Din Âlimleri Birliği gibi organizasyonlarla iş birliği içinde olduğu bildirildi. Ayrıca, “Terör örgütü özellikle 2008 yılı başında örgüt kampına ve kırsaldaki teröristlere karşı gerçekleştirilen sınır ötesi operasyonların durdurulması amacıyla örgütün aldığı kararlar gereğince bir çok yerde dini kisve taşıyan kişilerce basın açıklaması yapıldığı” kaydedildi.

CIA’denim demiş
İddianamede, ABD uyruklu olduğu iddia edilen Barbara Anne Lakeberg ile sanıklar H.B. ve A.T.’nin Batman Sanat Sokağı’nda bir görüşme yaptığı da anlatıldı. Kürtçe bilen Lakeberg’in, H.B.’ye kendisinin CIA ile bağlantısı olduğunu söylediği, Kuzey Irak‘ta insan haklarına yönelik bir dernek açtığını, benzer bir derneği Diyarbakır’da da açmak istediğini anlattığı, ardından da bir mektup vererek ayrıldığı belirtildi.
Sanık H.B.’nin, DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız ile Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan’la 16 Mart’ta görüştüğü kaydedilen iddianamede, Yıldız’ın bu görüşmenin ardından “Said Nursi’nin itibarı iade edilmeli” yönünde açıklama yaptığı anlatıldı.
12 sayfalık iddianamenin değerlendirme bölümünde şöyle denildi:
“Şüpheli H.B.’nin sözde dini eksenli olarak oluşturduğu grup ile yasadışı PKK terör örgütünün amaçları doğrultusunda örgütün propagandasının yapıldığı, nevruz alanında, bölge tarafından dinsel kimliği ile tanınan Said Nursi isimli kişinin posterlerini teşhir ettirmek suretiyle tüm ülke nezdinde örgütün propagandasını yaptırarak örgüte yardımda bulunduğu, Atatürk’e hitaben ‘deccal’ kelimesini kullanarak hakaret edip başkalarını suç işlemeye teşvik ettiği, konuşmalarıyla halkı din, ırk, din, mezhep ve bölge bakımından ayırır nitelikte konuşmalar yaparak açıkça bir kesimi diğerine kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiği, PKK’nın amaçları doğrultusunda örgütün propagandasının yapıldığı.”
Sanıkların, “terör örgütüne yardım”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkındaki kanuna muhalefet” suçlarından cezalandırılmaları istendi.

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 2Şaşkınım
  • 2Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 2Üzgünüm
Toplam Oy10