09.12.2015 14:24 | Son Güncelleme:

Teröristler cami bahçesindeki polislere 'kanas'la ateş açtı! 1 şehit

Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nde operasyonlar devam ederken PKK'lı teröristler, yakılan tarihi Kurşunlu Camii bahçesindeki patlayıcıları imha eden polislere keskin nişancı tüfeği Kanas ile ateş açtı. PKK'lıların açtığı ateşle bomba imha uzmanı polis memuru 32 yaşındaki Haydar Çetin şehit düştü, 1 polis de yaralandı.

Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nde 6 mahalle, bir cadde ve Dağkapı Meydanı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağı bugün 8'inci gününe girerken, PKK'lıların kazdığı hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için başlatılan helikopter destekli operasyonlar da aralıksız devam ediyor. PKK'lıların Cumhuriyet İlkokulu, Süleyman Nazif, Mardinkapı İlkokulu ile Yavuz Selim Ortaokulu'nu yaktığı ilçede tarihi Kurşunlu Camii de çıkan yangında büyük hasar gördü.
 
POLİS CAMİ BAHÇESİNDE ŞEHİT OLDU
 
Sur İlçesi'nin Fatihpaşa Mahallesi'nde pazartesi günü PKK'lı teröristler tarafından yakılan tarihi Kurşunlu Camii bahçesinde bugün PKK'lıların tuzakladığı patlayıcıları imha etmek için polis çalışma başlattı. Cami bahçesindeki tuzaklanan patlayıcıları imha eden polislere PKK'lı teröristler keskin nişancı tüfeği Kanas ile ateş açtı. Açılan ateşte bomba uzmanı polis memuru Haydar Çetin, başından ağır yaralandı. Bu sırada PKK'lılar bölgede bulunan patlayıcıyı da uzaktan kumanda ile infilak ettirdi. Patlama sırasında da 1 polis memuru daha yaralandı. Güvenlik güçlerinin karşılık vermesiyle birlikte PKK'lılarla çatışma çıkarken, bölgeden ambulansla alınan yaralı polisler, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Durumu ağır olan polis Haydar Çetin, doktorların tüm çabasına karşın şehit oldu. Diğer yaralı polisin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.
 
VALİLİK: 1 POLİS ŞEHİT OLDU 
 
Diyarbakır Valiliği, Sur İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin 1 polisi şehit ettiğini, 1 polisi de yaraladığını açıkladı. Açıklamada şöyle denildi:
 
"Vatandaşın günlük hayatını icra etmesini ve kamusal hizmetlerden faydalanmasını engellenmek amacıyla ilçe genelinde hendek ve barikat oluşturan BTÖ mensuplarının faaliyetlerinin engellenmesi, bariyerlerin kaldırılması ve hendeklerin kapatılmasına yönelik olarak 02.12.2015 günü Sur İlçesi (6 Mahalle ve Gazi Caddesi) ile 03.12.2015 günü Yenişehir İlçesi Dağkapı Meydanı'nda sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. İlgili birimler ile koordineli bir şekilde alınan emniyet tedbirleri kapsamında operasyonel faaliyetlere başlanmıştır. 09.12.2015 günü saat 11.00 sıralarında Sur İlçesi Kurşunlu Cami civarında bomba olabileceğine yönelik bilgi alınması üzerine bomba uzmanları olay yerine intikal etmiş, çalışma yapıldığı esnada BTÖ mensupları tarafından uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla güvenlik güçlerine yönelik saldırı yapılmıştır. Yapılan saldırıda Bomba İmha Şube Müdürlüğü'nde görevli Bomba Uzmanı Polis Memuru Haydar Çetin şehit olmuş, Özel Harekat Şube Müdürlüğü'nde görevli 1 polis memuru da yaralanmıştır. Şehidimize Allah'tan rahmet, kederli ailesi ile yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz. Terör ve terör örgütlerine yönelik verilen mücadele kararlılıkla ve aralıksız bir şeklide devam edecektir."
 
POLİS MEVZİLER OLUŞTURDU
 
Sur İlçesi'nde güvenlik güçleri operasyonlarını aralıksız olarak sürdürüyor. Polis, bugün ağırlıklı olarak PKK'lıların tuzakladığı bombaları imha etmek için çalışmalarını yoğunlaştırdı. İlçeye girişlerin sağlandığı ve yasak olmayan bölgeler dahil polis ekipleri Mardinkapı, Urfakapı, Tekkapı olmak üzere giriş çıkış noktalarına kum torbalarından mevziler oluşturdu. Kontrol noktalarında özel harekat polisleri görevlendirildi. Kontrollü yapılan giriş çıkışlarda ilçeye çöp toplamaya giren Sur Belediyesi'ne ait çöp toplama araçları dahil arandı.
 
Stratejik noktalarda ambulansların yanı sıra polis kepçeleri ile karayollarına ait kamyonlar da hazır olarak bekletiliyor. Sur'da dün PKK'lıların Cumhuriyet İlkokulu, Süleyman Nazif, Mardinkapı İlkokulu ile Yavuz Selim Ortaokulu'nu yakmasının ardından 3 okulda yangın sönerken, Yavuz Selim Ortaokulu'ndan bugün de dumanlar yükseldi. Bölgedeki çatışmalar nedeniyle itfaiye ekiplerinin giremediği belirtildi. 
 
Ortaokuldaki yangını söndürmeye giden itfaiye ekibi Yoğurt Pazarı mevkiinde çatışmaların sürmesi nedeniyle geri dönmek zorunda kaldı.
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0