18.02.2010 01:15 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

PKK’lılara ‘karşılama hazırlandı’ suçlaması

CHP, İçişleri Bakanı hakkındaki gensoru önergesini TBMM’ye sundu. Önergede, “Hukuk devletlerinde bakanlar, terör örgütünü muhatap alan gizli görüşmeler yapamazlar” denildi

PKK’lılara ‘karşılama hazırlandı’ suçlaması

CHP, İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkındaki gensoru önergesini TBMM’ye sundu. Önergede, “Hukuk devletlerinde bakanlar, terör örgütünü muhatap alan, yasal olmayan taahhütler içeren gizli görüşmeler yapamazlar” denildi. Gensoru önergesinin TBMM Genel Kurulu’nda önümüzdeki hafta görüşülmesi bekleniyor.
CHP Grup Başkan Vekilleri Kemal Anadol, Hakkı Suha Okay ve Kemal Kılıçdaroğlu, gensoruyla ilgili olarak TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Önergede özetle şöyle denildi:
“Demokratik açılım olarak sunulan proje kapsamında Türkiye’ye gelen PKK’lılar için 19 Ekim’de Habur’da mobil mahkeme salonu hazırlandı. Aralarında İçişleri Bakanlığı Müsteşarı’nın da bulunduğu üst düzey kamu görevlilerinin hazır bulunduğu karşılama için bir düzen kuruldu. Habur’da yaşanan süreci, siyasi iktidar ile terör örgütü mensuplarının birlikle planladıkları, üzerinde anlaştıkları ve hayata geçirmek üzere eşzamanlı olarak harekete geçtikleri, tartışmasız olarak gözler önüne serilmiştir. Kandil’den gelen terör örgütü üyelerinden biri, ‘PKK elebaşının çağrısı üzerine geldiklerini, barış için talepleri olduğunu, kendilerinin barışsever olduklarını’ söylediği Anadolu Ajansı bültenine yansıdı.

Gizli görüşme yapamaz
Habur’da serbest bırakılan terör örgütü üyelerinin, TCK’nın etkin pişmanlık hükümlerinden nasıl yararlandırıldıkları sorusunun yanıtı, yargı üzerinde yapılan ayarı gözler önüne sermektedir.  Hukuk devletlerinde herkes için ayrı ayrı yargı düzeni kurulamaz. Demokratik açılım diye adlandırılan proje kapsamında, terör örgütü mensuplarının yargı sürecini etkileyen, bu konuda özel yargılama düzeni sağlamak için devletin olanaklarını seferber eden, terör örgütü mensuplarının tutuklanmaması için hukuku çiğneyip, yargıyı yönlendiren pazarlıkları yapan, bu amaçla gizli müzakereler yürüten Bakan Atalay hakkında gensoru açılmasını arz ve teklif ederiz.”

Atalay: Dövmek sizin işiniz
Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in tutuklanması üzerine yaşanan gelişmeler TBMM Genel Kurulu’nu da gerdi. MHP milletvekilleri ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay arasında “Açılım” ve “Habur” tartışması yaşandı. Sık sık sözü kesilen Atalay, oturumu yöneten TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil’den müdahale etmesini istedi. MHP sıralarından, “Polise dövdürecek misin?” diye laf atılması üzerine Atalay, “Dövme sizin işiniz, bizim değil” karşılığını verdi. 
Fotoğraf: BÜLENT UZUN-AA

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerKandil