Plajdan kum çalmanın cezası 1000 euro

Doğanın kıymetini bilmiyor, bilemiyoruz. Affedersiniz babamızın tarlası gibi düşünüyoruz; ağaçları, meydanları görünce kendimizden geçip hunharca davranışlarda bulunuyoruz. Kural şart. En ufak bir müdahalenin bile cezası olmalı. İtalya'da yaşanan son olaydaki gibi...

Plajdan kum çalmanın cezası 1000 euro

Çevreciler de takdir etti

Çevreciler de takdir etti

İtalya'da geçtiğimiz yıl bir yasa çıkarıldı ve Sardinya Adası'na 'müdahale' edilmemesi sağlandı. Buradan kum ya da herhangi bir taş almak bile yasaklandı. Bölgede yaşayanların hassasiyet gösterdiği bu konu dünya çapında ses getirdi ve çevrecilerin de takdirini kazanmayı başardı.

Ortalık karıştı

Ortalık karıştı

İşte tam da bu bölgede bir İngiliz turist bir şişe 'Sardinya kumu'yla yakalanınca ortalık karıştı. İngiliz turiste tam 1000 euro para cezası kesildi. İtalya kökenli bir İngiliz vatandaşı olan adamın aldığı ceza haberlere konu oldu, sosyal medyada "Yok artık! Kum çalmanın cezası 1000 euro mu olur?" denildi.

Bugün kum çalan...

Bugün kum çalan...

Elbette olur, bal gibi olur. Plajdan kum çalmak nedir ya? Eve götürdüğümüzde ne yapacağız o kumu? Bugün plajdan kum çalan yarın gider arkadaşının tokasını rujunu çalar. Emek hırsızlığına kadar gider, büyür bu konu. Çiçekleri dalından kesip sevdiğimiz kişiye veriyoruz. Sanki çok matah bir şey yapıyormuş gibi.

Bu neyin 'sahiplenme'si?

Bu neyin 'sahiplenme'si?

Yahu ne gerek var bunlara? Bu neyin 'sahiplenme' hırsıdır? Sırf birilerinin gözüne girmek için sen git o çiçeği dalından kes, canından et. Sonra da ortamlarda "Bir karıncayı bile incitmez" lafını işitmek için can atmaya çalış, kendinden geç. Hayvanlar, bitkiler, doğa... Müdahale etmememiz gerekiyor.

Biz de size boş değiliz

Biz de size boş değiliz

Dünyanın sadece insanlardan ibaret olduğunu düşündüğümüz için oluyor bunlar. Hayvanlar, doğa ve bitkilere göre bir tık daha şanslı. Niye? Kalpleri atıyor diye! İnsana benziyor diye! Doğaya hunharca davranabilir, her şeyi "Bizim" sanabiliriz!

Dünyaya bir kez daha gelseniz insan gibi aşırı benmerkezcil bir yaratık olmak mı istersiniz yoksa kendi halinizde bi midye kabuğu mu? İkincisini diyenler... Biz de size boş değiliz...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak