Ege

10.08.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 10.08.2018-3:37

Plajlar tertemiz

Yaz sezonuyla birlikte Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, kıyı-plaj temizliği çalışmalarına hız kazandırdı. Büyükşehir sorumluluğundaki 7 plajdan 5 tanesi, uluslararası çevre ödülü olan mavi bayrağa sahip

Sitene Ekle

Yaz sezonun açılmasıyla birlikte Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, sorumluluğunda bulunan plajlarda başlayan kıyı-plaj temizliği çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 

Gerek plajların temiz tutulması gerekse toplumda temizlikle ilgili farkındalık oluşturmak adına Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından bir dizi etkinlik planlanıyor. Bu çalışmalar kapsamında plastik, cam, metal, kağıt gibi geri dönüştürülebilen ambalaj atıklarının da kaynağında ayrı toplanması hedefleniyor. Büyükşehir sorumluluğunda, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj, marina ve yatlara verilen uluslarası bir çevre ödülü olan mavi bayraklı 5 bayrak bulunuyor.

Bilgilendirici etkinlikler

Mavi bayraklı Ayvalık Sarımsaklı, Burhaniye Öğretmenleri, Edremit Altınoluk ve Erdek Ocaklar plajlarında çevre eğitimi ve bilgilendirme programları düzenleniyor. 

Yapılan etkinlikler kapsamında çöp toplama etkinliği, izmarit toplama etkinliği, çocukların gözünden mavi bayraklı plaj resim yarışması, çocuklar ile çuval yarışması (15-20 m mesafede atıkları toplayarak geri dönüşüm kutusuna atma), halat çekme yarışması düzenleniyor. Sarımsaklı Plajı’ndaki etkinliğe katılan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mustafa Yılmaz, Büyükşehir Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun talimatıyla yoğun bir tempo içinde çalıştıklarını kaydetti, “Büyükşehir sorumluluğundaki 7 plajımızdan 5 tanesi mavi bayrak sahibi. Bu önemli bir başarıdır. Balıkesir’in yerli turizmdeki rolünü düşündüğümüzde bu plajlarımızın turizme sürekli hazır halde tutmamız gerekiyor” dedi.


Çanakkale Savaşları'na katılan Avustralya ve Yeni Zellandalılara verilen genel ad nedir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.