Plastik pipet ve karıştırıcılar tarihe karışıyor

Yakın zamanda Starbucks'ın da uygulamaya başladığı ve çevreyi korumayı amaçlayan plastik pipetleri kullanımdan kaldırma uygulaması, dünya çapında büyük bir harekete dönüştü. Dünyanın en büyük otelcilik şirketlerinden Marriott International, 2019 yazına kadar 6 bin 500'ü aşkın otel ve tatil köyüne sağladıkları 1 milyar pipet ve 250 milyon karıştırıcıyı tedavülden kaldıracaklarını açıkladı.

Plastik pipet ve karıştırıcılar tarihe karışıyor

Akıma dönüştü

Akıma dönüştü

Daha önce Amerikan Havayolları (American Airlines), Starbucks, Hilton Otelleri, Hyatt Otelleri gibi dünyaya yayılmış birçok büyük şirket, plastik pipet ve ürün kullanımını kullanmayı bıracaklarını açıklamıştı.

Plastik pipet ve karıştırıcıların özellikle otellerde ve turizm bölgelerinde kullanıldığını düşününce Marriott'ın aldığı bu kadar çok değerli. Bu konuda tasarrufa gitme imkanı olup da gitmeyecek şirket muhtemelen yoktur. Hele böyle bir furya başlamışken.

Kararın sebebi ne?

Kararın sebebi ne?

Plastik atıkların doğada kaybolması için uzun yıllara ihtiyaç olduğu biliniyor. Özellikle 2015 yılında viral olan bir videoda, deniz kaplumbağasının burnundan çıkarılan plastik pipet, tüm dünyada yankı uyandırmış ve kamuoyu oluşturularak yoğun plastik kullanımı protesto edilmişti.

Not: Videoyu hassas olanların izlememesi tavsiyedir.

Küçük ve hafif olan pipetler doğada kolayca savrularak denizlere ve okyanuslara karışıyor. Bu da doğada çözünemeyen plastiklerin ekosisteme zarar vermesine neden oluyor.

Neden daha önce başlatılmadı?

Neden daha önce başlatılmadı?

Şirketin Pazarlama Direktörü Amanda Cox'un açıklamalarına göre, sebep tamamen müşterilerle ve patronlarla iyi geçinmek. Müşterilere içecek servis edildiğinde pipet talep edileceği ve hayır denmesi durumunda memnuniyetsizlik oluşacağı için patronların da konuya olumsuz yaklaşacağından korkulmuş.

Fakat yavaş yavaş yaygınlaşan uygulama sonucunda, müşterilerin ancak yüzde 20'sinin plastik pipet ya da karıştırıcı talep ettiği görülmüş. Onlara da gerekli açıklama yapılarak duyarlı olmaları sağlanmış.

Bozduk, düzeltmeye çalışıyoruz

Bozduk, düzeltmeye çalışıyoruz

Doğanın dengesini yeterince alt üst etmiş durumdayız. Kullandığımız ısınma yöntemlerinden ulaşım araçlarına, kozmetik ürünlerden ambalajlara kadar her madde doğanın ve atmosferin zarar görmesine sebep oluyor.

Gezegenimiz sinyal vermeye başlayınca da yavaş yavaş önlemler almaya çalışıyoruz. Geç mi kaldık, bunu zaman gösterecek. Fakat Mars'a ya da uzaydaki başka bir gezegene yerleşme planlarımız geleceğin çok iç açıcı olmadığına işaret gibi.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak