İstanbul

Yerel Haber
05 Nisan 2016 - 13:48

PLEVNE KAHRAMANI GAZİ OSMAN PAŞA KABRİ BAŞINDA ANILDI

IHA

Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa, vefatının 116’ncı yılında kabri başında dualarla anıldı. İlçeye adını veren Gazi Osman Paşa’yı rahmetle andığını dile getiren Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, "İlçemizde böylesine büyük bir insanın ismini taşıyarak hizmet yapmak bize ayrı bir keyif veriyor" dedi.
Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli komutanlarından ‘Plevne Kahramanı’ Gazi Osman Paşa, vefatının 116’ncı yıldönümünde Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından, Fatih Camii bahçesinde bulunan kabri başında dualarla anıldı. Anma törenine; Tokat Valisi Cevdet Can, Gaziosmanpaşa Kaymakamı Yaşar Karadeniz, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, ünlü oyuncu Ahmet Yenilmez ve Gazi Osman Paşa’nın memleketi olan Tokat’tan çok sayıda davetli katıldı. Anma töreni sonrasında ise Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından katılımcılara lokma dağıtıldı.
"KAHRAMAN OLMAK GÜZEL ANILMAKTIR"
Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’nın önemli bir komutan olduğunu belirten Tokat Valisi Cevdet Can, “Kahraman olmak güzel anılmaktır. Bugün burada bir ruhu anıyoruz aslında. Bedir’den başlayıp Çanakkale’ye, Sakarya’ya, Plevne’ye, Malazgirt’e, Kerbela’ya kadar ne kadar doruğa yükselen ulvi duygular varsa onu anmak için buradayız. O yüzden Gazi Osman Paşa büyük bir kahramandır. Kahramanlar isimlerini verirler, yaşar ve yaşatırlar. Kendileri de şu an yaşıyor ve bizim de yaşamamıza sebep olmuşlardır. Gazi Osman Paşa Tokat’ın bir köyünde doğmuştur. Bugün ismi ilkokuldan üniversiteye, sokaktan caddesine kadar verilmiş ve hatta Plevne isminde bir spor kulübümüz dahi vardır. Amacımız bu kahramanların öznesinden gelecek kuşaklara ecdatlarının nasıl bir insan olduklarını anlatmaktır” şeklinde konuştu.
"GAZİ OSMAN PAŞA İSMİNİ TAŞIYAN İLÇEYE HİZMET ETMEK BİZİ MUTLU EDİYOR"
116 yıl sonra böylesine büyük bir devlet adamını, kahramanı anmaktan mutlu olduklarını dile getiren Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Bugün burada çok değerli misafirlerimiz, Tokat Vali’miz Cevdet Can, Tokat Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu, belediye başkanlarımız ve kaymakamlarımız ve Plevne’den buraya toprak getiren değerli hemşehrilerimiz vardı. 116 yıl sonra bu duyguyu yaşamak ve bunu gelecek nesillere taşımak çok önem ve anlam ifade ediyor. İlçemizde böylesine büyük bir insanın ismini taşıyarak hizmet yapmakta bize ayrı bir keyif veriyor. Bu bakımdan böyle büyük insanları yıllar sonra anıp  bunu gelecek nesillere taşıma sorumluluğu bize güç katıyor. Ben bütün Tokatlı hemşehrilerime böylesine anlamlı bir anma programında bizleri yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyorum” diye konuştu.
"PLEVNE’Yİ CANI PAHASINA MUHAFAZA ETMİŞ"
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ise Gazi Osman Paşa’nın önemli bir devlet adamı olduğunu belirterek, “Gazi Osman Paşa’nın vefatının 116’ıncı yılını idrak ettik. Gazi Osman Paşa Fatih Camii’nin haziresinden Fatih Sultan Mehmet Han’ın hemen yanı başında meftun.Bu vesile ile Fatih’i, Gazi Osman Paşa’yı ve tüm hazirede yatanları da rahmetle  yad ettik. Gazi Osman Paşa bizim açımızdan son dönemin en önemli şahsiyetlerinden birisidir. 1876 yılında tam da Osmanlı’nın sıkıntılı döneminde kendisi ve arkadaşları ile birlikte Plevne’yi canı pahasına muhafaza etmiş ve korumuş. En sonunda da orayı teslim ederken bile onuruyla teslim etmiş bir paşamız. Gaziosmanpaşa Belediye’mizin başlattığı Paşamızın Tokatlı olması münasebetiyle Tokat’tan gelen misafirlerimiz ile Gazi Osman Paşa’mızı mezarı başında andık” dedi.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.