Pluton gezegen mi değil mi?

01.01.1900'de eklendi'de güncellendi
ABD‘li bazı bilim adamları, büyük ölçüde buzdan oluşan Pluton‘un gezegen olmadığını, daha çok kuyruklu yıldız olarak tanımlanabileceğini öne sürerken resmi yetkililer ve birçok gökbilimci ise bu savı reddediyor.
Mehmet ÖZEN

ABD‘nin önde gelen bilim müzelerinden biri olan "The Rose Center for Earth and Space", buzdan meydana gelen ve diğer gezegenlere nispeten daha küçük olan Pluton‘un, kuyruklu yıldızlarla olan ortak özelliklerinin daha fazla olduğunu iddia etti.

Evrensel bir gezegen tanımının bulunmadığını söyleyen Rose Center‘ın gezegen bilimcisi Neil de Grasse Tyson‘a göre güneş sistemi gezegenlerinin dışında yer alan Kuiper Belt kuyruklu yıldız kümesi Pluton‘u da kapsıyor.

Bazı gökbilimciler ise Müze‘nin fazla ileri gittiği görüşünde. Pluton gezegenini keşfeden bilimadamı David Levy, "Tyson, Pluton‘u anlamaktan çok uzak. Kendisi başka bir evrende yaşıyor" diye konuştu. Astronomların büyük bölümü ise aksini gösterir çok büyük bir kanıt bulunmadıkça Pluton‘un bir gezegen olarak kabul edildiğini açıkladı. Ayrıca Uluslararası Astronomi Birliği Pluton‘u halen dokuzuncu gezegen olarak kabul ediyor.

1801 yılında "Ceres" adlı bir astreoid gezegen olarak kabul edilmiş ama sonradan bu teori reddedilmişti. Ancak Ceres sadece bir yıl için gezegen olarak kabul edilmişken Pluton son 70 yıldır bu sınıfta değerlendiriliyor.

Pluton ilk keşfolduğunda Dünya ile aynı büyüklükte olduğu öngörülmüş ancak daha sonra yapılan incelemeler sonucunda bin 413 millik çapıyla Ay‘dan bile küçük olduğu saptanmıştı.
Bu makaleye ifade bırak