Gündem
30.05.2012 - 11:12 | Son Güncelleme: 30.05.2012-11:13

Polis artık ”portatif cop” kullanacak

Polis, asayiş olaylarında suçlulara karşı artık kamuoyunda ”demir cop” olarak bilinen katlanabilir ”portatif cop” kullanacak. Bu copların kullanımında Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanan maçın ardından çıkan olaylarda, eli bıçaklı bir kişiye polisin silah doğrultmasının da etkili olduğu belirtiliyor.

Sitene Ekle

ANKARA (AA) -

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı’nca deneme amacıyla ilk etapta 6 bin adet sipariş verilen portatif coplar, alüminyum ve çelikten üretiliyor.

Katlandığında boyu 20 santimetre olan coplar, halen kullanılan 60-65 santimetre uzunluğundaki poliüretan copların aksine özel kılıfı sayesinde belde kolaylıkla taşınabiliyor.

İç içe geçebilen 3 metal aksamdan oluşan bu copların uzunluğu açıldığında yaklaşık 60 santimetreyi buluyor.

-AB ülkelerinde de kullanılıyor- ABD ile bazı AB ülkelerinin polis teşkilatlarında da kullanılan ”Portatif Coplar”, ilk etapta İstanbul, Ankara ve İzmir’de denenecek.



Emniyet Genel Müdürlüğü, farklı modelleri bulunan bu copların vurmalı, burgulu ve butonlu modellerin her birinden 2’şer bin adet sipariş verdi.

Vurma, açma kapama sistemli copların, açılması için hızlıca sallamak yetiyor. Kapalı uzunluğu 24, açık uzunluğu ise 66 santimetre olan bu copların ağırlığı 295 gram.

Üzerindeki butona basıldığında açılan butonlu modellerin ise kapalı uzunluğu 18, açık uzunluğu 55 santimetre. Bu copların ağırlığı ise 265 gram.

Burgulu açma kapama sistemli coplar ise metal aksamlar aksi yönlere çevrilerek açılıyor. Bu copların kapalı uzunluğu 21, açık uzunluğu 53 santimetre, ağırlığı da 265 gram.

Asayiş polislerince denenecek bu modellerden daha kullanışlı olanı poliüretan copların yerini alacak.

-Polis hemen silahına davranmayacak- Bu coplar, hırsızlık, kapkaç gibi asayiş olaylarına hızla müdahale etmesi gereken güvenlik güçlerine kullanım kolaylığı sağlayacak.

Sadece asayiş olaylarında suçlulara karşı kullanılacak bu coplar, Çevik Kuvvet polisine dağıtılmayacak ve toplumsal olaylarda eylem yapan göstericilere karşı kullanılmayacak.

Ani bir saldırıya maruz kalan polis, hemen silahına davranmak yerine belinde taşıyacağı bu copla kendini savunacak. Böylece istenmeyen olayların da önüne geçilecek.

Bu copların kullanımında Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanan maçın ardından çıkan olaylarda, eli bıçaklı bir kişiye polisin silah doğrultmasının da etkili olduğu belirtiliyor.

Poliüretan coplara göre çok daha dayanıklı olduğu belirtilen copların, açılırken çıkardığı sesten dolayı suçluda psikolojik etki yaratacağı da düşünülüyor.

Güvenlik güçlerine bu copların kullanımı konusunda 2 günlük eğitim verilecek. Bu coplarla da poliüretan coplarda olduğu gibi vücudun ölümcül yerlerine vurulamayacak.

 


Etiketler: ABD
Bilgi Yarışması"Korkma Kalbim" şarkısını verilen sanatçı çiftlerinden hangisi söylemiştir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Hangisi uzakdoğu kökenli bir dövüş sporu değildir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX