01.05.2008 07:11 | Son Güncelleme:
MİLLİYET HABER ARAŞTIRMA SERVİSİ İSTANBUL'UN SICAK BÖLGELERİNDEN AKTARIYOR

Polis göz açtırmadı, sendikalar yürüyüşten vazgeçti

Şişli'deki DİSK Genel Merkezi önünde toplanan gruba polis sabahtan itibaren 4 kez müdahale etti. Göstericiler ile polis arasındaki gerginlik saatlerce sürdü...

Polis göz açtırmadı, sendikalar yürüyüşten vazgeçti

 

 

 

Sabahın erken saatlerinde Şişli'deki DİSK Genel Merkezi önünde birikmeye başlayan işçilere polisin sert müdahalesi Taksim'e yürüyüşü engelledi. Sabah 06.30'da başlayan ilk müdahalenin ardından su ve gaz bombalarıyla polisin DİSK üyelerinin biraraya gelmesini engellemesi hatta DİSK binasına gaz bombası atmasına kadar varan müdahalesi sonucu sendika yetkilileri yürüyüşten vazgeçme kararı aldı. İstanbul Emniyeti yetkilileri görüşen sendika üyelerine CHP, DSP ve ÖDP Başkanı Ufuk Uras da destek verdi. Yürüyüşten vazgeçen sendikaların Taksim anıtına çelenk bırakmasına izin verildi ancak sendikalar henüz böyle bir yürüyüş gerçekleşleştirmedi.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer tek başına Taksim'e yürürken sendikaların küçük bir heyetle Taksim'e yürüyüp yürümeyeceği ise henüz kesinlik kazanmadı.

DİSK: Can güvenliğimiz yok, yürümeyeceğiz

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, sendika ve sivil toplum örgütleri olarak Taksim’e yürüyüşü can güvenliklerinin olmadığı gerekçesiyle iptal ettiklerini açıkladı.
DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul ile sendika ve sivil toplum yöneticileri yaptıkları toplantıda Taksime yürütüşü iptal kararı aldı. Sendika yöneticilerinin DSP’nin otobüsünden alınan kararı açıkladı. DİSK Genel Sekreteri Görgün DİSK Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada can güvenliklerinin olmadığını bildirdi. Görgün, “Genel merkezden dışarı adım atamıyoruz. Bu kadar sert bir müdahale beklemiyorduk. Zalimane bir tutumla karşılaştık. Adım atsak sanki bizi öldürecekler. Böyle bir kararlılık ve sert bir tutum görmedik. Can güvenliğimiz olmadığı gerekçesiyle Taksim yürüyüşünü iptal ettik. Sadece sendika yöneticileri Taksim’e çıkacakö dedi.
KESK Genel Sekreteri Abdurrahman Daşdemir da yaptığı açıklamada, "Emniyet güçlerinin anlaşılması güç karşı duruşları var. Yapılan saldırılar kontrollü bir hareketin gelişme şansını ortadan kaldırıyor. Girişim ve çabalarımız sonuçsuz kalıyor. Hükümet sağır, dilsiz ve körü oynuyor. Toplu bir yürüyüş mümkün olmayacak gibi. Bir organizasyon gerçekleştirme şansımız yok.
Biz ya bu kitle ile gideriz ya da gitmeyiz. Pazarlık söz konusu değil. Heyet gönderilmeyecek. Biz bu lütufkar yaklaşımı kabul edemeyiz" dedi.

Çelebi: Bütün Türkiye Taksim olmuştur

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, "Bu hükümetin provokasyonuna alet olmamak için sağduyu ile burada eylemi noktalıyoruz" dedi. Çelebi, DİSK Genel Merkezi önünde DSP’ye ait parti otobüsü üzerinde KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Mustafa Türkel bazı demokratik kitle örgütlerinin yöneticileriyle birlikte
yaptığı konuşmada, DİSK, KESK, TÜRK-İŞ, bazı siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinin 1 Mayıs’ta sağduyu ortaya koyduklarını dile getirdi.
"Coşkulu bir bayramla taleplerimizi haykırmak için Taksim’de buluşmak istedik. Şimdi bütün alanlar Taksim olmuştur. Bütün Türkiye Taksim olmuştur" diyen Çelebi, eylemi noktaladıklarını belirtti. Çelebi, "Bu hükümetin provokasyonuna alet olmamak için sağduyu ile burada eylemi noktalıyoruz. Ancak bu hükümetten hesap sormaya devam edeceğiz" dedi.

KESK : Saldırıları kınıyoruz

KESK, İstanbul’da 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen göstericilere yönelik güvenlik kuvvetlerinin saldırılarını kınadıklarını açıkladı. KESK’ten yapılan açıklamada, İstanbul’un bugün cunta döneminin sıkıyönetimli günlerini hatırlattığı belirtildi. 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen göstericilere gaz bombası kullanmakta sınır tanınmadığını, adeta bir devlet terörü estirildiği ifade edilen açıklamada, “Hükümetten alınan talimatla uygulanan bu keyfi şiddet gösterisini protesto ediyoruz, kınıyoruz. Daha dün Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu savunmada bol bol demokrasiden ve uluslararası normlardan bahseden AKP, bu saldırıların altında kalacaktır. AKP yarattığı bu korku tünelinden çıkamayacaktır. Emekçilerin iki eli hükümetin yakasında olacaktır" denildi. 

İlk çatışma Şişli'de yaşandı

İşçi Bayramı'nı Taksim'de kutlamak isteyen işçi sendikalarıyla, buna izin vermeyen hükümet arasından günlerdir süren gerginlik, 1 Mayıs günü doruk noktasına ulaştı. Taksim abluka altına alınırken grupların toplandığı noktalarda polis göz yaşartıcı bomba, tazyikli su ve biber gazı kullanıldı. Zaman zaman savaş görüntüleri yaşanırken, polisin kullandığı gazlardan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da etkilendi. Sendika yöneticileri, "orantılı güç" kullanılacağını açıklayan polisin "orantısız güç" kulladığını görüşünde birleşti.

DİSK, TÜRK-İŞ ve KESK konfederasyonları ile siyasi partiler, meslek odaları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının 1 Mayıs'ı kutlamayı planladıkları Taksim Meydanı ile toplanmanın gerçekleşeceği Şişli'deki DİSK çevresinde sabahın erken saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Taksim Meydanı ile bu alana ulaşan tüm yollarda kontrol noktaları oluşturarak çeşitli yerlere konuşlanan polisler, Cumhuriyet Anıtı'nın çevresini de bariyerlerle kapattı. Araçların girişine izin verilmedi. Bariyerle çevrilen anıta yayaların ulaşması da engellendi. Taksim Gezi Parkı'nda da askeri birlikler konuşlandırıldı.

Sabah 07.30 sıralarında Taksim Meydanı'na yürüyüş başlatmayı planlayan gruba polislerce biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Genel merkeze saat 07.50 sıralarında gelen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, dışarıda ve konfederasyon binasında bekleyen işçiler ile sendikacılar tarafından alkışlar ve sloganlarla karşılandı. İkinci kez toplanan gruba, saat 08.30 sıralarında panzerden kırmızı renkli su ve biber gazıyla tekrar müdahale edildi. Bunun üzerine bazı kişiler DİSK Genel Merkezi'ne girerken, grubun büyük çoğunluğu ara sokaklara girerek dağıldı.

İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarına katılmak için farklı şehirlerden otobüslerle gelen işçiler, sabah erken saatten itibaren Şişli Abide-i Hürriyet Caddesi'ndeki DİSK Genel Merkezi önünde toplandı.

Şişli'de, 1 Mayıs'ı kutlamak amacıyla Taksim Meydanı'na yürüyüş başlatmayı planlayan gruba polislerce müdahale edildi. Şişli Abide-i Hürriyet Caddesi Nakiye Ergül Sokak'ta bulunan DİSK Genel Merkezi önünde toplanan grup, konfederasyon binasında bulunanlarla birlikte bir süre sloganlar attı. Bu gruba polislerce saat 09.15 sıralarında su sıkılarak müdahalede bulunuldu. Bunun üzerine kaçmaya başlayan gruptakiler, polis tarafından bir süre izlendi. Grup, Abide-i Hürriyet Caddesi'ndeki İskete Sokak'a girerek dağıldı. Biber gazından etkilenerek fenalaşanlar ambulansla, bazı kişiler de arkadaşlarınca hastanelere götürüldü. Müdahale sırasında DİSK Genel merkez binasında bulunanlar da etkilendi.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, polis müdahalesini kınadığını belirterek, "Türkiye'de sıkıyönetim koşullarının ötesine geçen bir ceberut anlayış var" diyerek olağanüstü hali aşan uygulamalarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Çelebi, bazı DİSK yöneticilerinin de gözaltına alındığını belirtti.

 

Bu arada, Taksim Gezi Parkı'nda da askeri birliklerin konuşlandıkları

görüldü.

Öte yandan, şehir hatları vapurlarının Üsküdar ve Kadıköy'den Kabataş,

Beşiktaş ve Karaköy iskelelerine seferleri durduruldu. Yine

Sirkeci - Kabataş tramvay hattı, Kabataş - Taksim arasındaki füniküler

sistem ile Mecidiyeköy - Taksim arasındaki metro seferleri gerçekleştirilemedi.

Öğle saatlerine kadar sürmesi planlanan vapur seferleriyle ilgili yasak ise uzatıldı.

 

 

 

   POLİS SERT DAVRANIYOR

İstanbul'da Taksim'e giden tüm yollar kontrol altında tutuldu ve sabahın erken saatlerinde Taksim Meydanı günlük canlılığından çok uzak, terkedilmiş görüntü sergiledi.

1 Mayıs kutlamaları için farklı şehirlerden gelen işçiler DİSK Genel Merkezi önünde sabaha karşı toplanmaya başladı.
Şişli Abide-i Hürriyet caddesi üzerindeki DİSK Genel Merkezi önünde toplananlar şarkılar söyleyerek kutlamalara geceden başladı.
Ancak polis saat 06:30 sıralarında biber gazı kullanarak göstericilere sert müdahalede bulundu. Çevik Kuvvet panzerleri topluluğa tazyikli su da sıktı.
Kalabalık "Yaşasın 1 Mayıs" sloganı atarak DİSK binasına girdi. Polis, içeride işçi olmayanların bulunduğunu öne sürerek çevreyi kuşattı.

2 KİŞİ YARALANDI

.

Şişli Abide-i Hürriyet Caddesi Nakiye Ergül Sokak’ta bulunan DİSK Genel Merkezi önünde toplanan grup, konfederasyon binasında bulunanlarla birlikte bir süre sloganlar attı. Bu gruba polislerce saat 09.15

sıralarında su sıkılarak müdahalede bulunuldu. Bunun üzerine kaçmaya başlayan gruptakiler, polis tarafından bir süre izlendi. Grup, Abide-i Hürriyet Caddesi’ndeki İskete Sokak’a girerek dağıldı.

Bu arada, önceki müdahale sırasında biber gazından etkilenerek fenalaşan 2 kişi ambulansla, bazı kişiler de arkadaşlarınca hastanelere götürüldü.

Öte yandan, müdahale sırasında DİSK Genel merkez binasında bulunanların da etkilendiği bildirildi.  

Polis kalabalığı yine panzer ile boyalı su sıkarak ve gaz bombası kullanarak dağıttı. Sabahta aynı yerde 3 kez göstericilere müdahale olmuştu.  

POLİS YASAK BİBER GAZI KULLANIYOR

İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamalarında bulunan CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, polisin DİSK Binası içine sıktığı biber gazının Cenevre Konvansiyonu’na göre, savaşlarda kullanılmasının bile yasak olduğunu söyledi. Mengü, kullananların yargılanması gerektiğini söyledi.
1 Mayıs için DİSK’e destek veren Şahin Mengü, DİSK Genel Merkezi’nde yaşanan olayları ANKA’ya anlattı. Mengü, şunları söyledi:

“Burası çok kalabalık. Abluka sürüyor. Partili arkadaşımız Mehmet Ali Özpolat biber gazından etkilendi. Ambulans çağırdık hala gelmedi. İki saattir ambulans bekliyoruz. Ben binadan aşağıya inerken biber gazının etkisiyle kustum.

Çok sayıda CHP ve DSP’li milletvekili var. Burada bir vahşet yaşanıyor. Polisin kullandığı biber gazı Cenevre Konvansiyonuna göre savaşta bile kullanılması yasak olan biber gazı. Bunları kullananların yargılanması gerekiyor. Burada gerçekten dehşet görüntüleri var. Ben Beyrut’ta bile böyle bir şey görmedim. Tekrar ediyorum vahşet yaşanıyor burada."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HASTANELER GÖSTERİCİLERLE DOLDU

1 Mayıs göstericilerinin Taksim’e girmesine izin vermeyen güvenlik güçlerinin sert müdahaleleri ve yoğun olarak gaz bombası kullanmaları civardaki hastanelerin bir anda gazdan etkilenen göstericilerin akınına uğradı. TTB Merkez Konseyi üyesi Ali Çerkezoğlu sabah 6.30’dan itibaren çevre hastanelere onlarca göstericinin geldiğini söyledi. Çerkezoğlu, özellikle Şişli Eftal Hastanesine gelenlerin solunum yetmezliğine varan nefes alma güçlüğü ve zehirlenme belirtileri nedeniyle ilk yardım yapıldığını anlattı.

POLİSTEN BOMBA DÜŞTÜ

Çerkezoğlu, acil servisin önünde bir polisten düşen gaz sombasının patladığını anlattı. Yoğun gazın çalışmaları aksattığı ve çalışanları etkilediğini ifade eden Çerkezoğlu, yetkililerden bu yoğunlukta gaz bombası kullanılmamasını istedi

 

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerCuntaAnayasa