Gündem
13.08.2011 - 02:30 | Son Güncelleme: 13.08.2011-20:47

Polis müdüründen rektöre dayak iddiası

Muş’taki Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İnanç, Bakan Hayati Yazıcı onuruna verilen iftarda Emniyet Güvenlik Şubesi Müdürü Ersan Özkan’ın kendisini dövdüğünü söyledi

Sitene Ekle

MUŞ DHA

Alparslan Üniversitesi’nde temel atma töreni için 11 Ağustos günü Muş’a gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı için, Muş Valiliği tarafından Polisevi’nde iftar verildi. İfta sonrası Rektör Prof. Dr. Nihat İnanç’ın makam şoförü ile Muş Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Ersan Özkan arasında henüz bilinmeyen nedenle tartışma çıktı.
Tartışmanın büyümesi üzerine olaya Rektör Prof. Dr. İnanç da dahil oldu. İddiaya göre Rektör Prof. Dr. Nihat İnanç ile şoförü ve basın müşaviri, Güvenlik Şube Müdürü Ersan Özkan ile bir polis tarafından dövüldü.
Emniyet Müdürlüğü’nün bir süredir Alparslan Üniversitesi’ne karşı “yıpratıcı girişimleri olduğunu” söyleyen Rektör Prof. Dr. Nihat İnanç, dayak olayının ardından savcılığa suç duyurunda bulundu ve Vali Ali Çınar ile görüştü.

Rektör olayı anlattı
Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, dayak olayını şöyle anlattı:
“Temel atma töreninden sonra, Polisevi’nde Valilik tarafından tertip edilen bir iftar daveti vardı. Bir süreden beri İl Emniyet Müdürü’nün ve yardımcısının organizasyonuyla, Rektörlüğümüze karşı yıpratıcı girişimlerin olduğunu biliyorduk. İftardan Sayın Bakan ayrıldıktan sonra makam aracıma, şoförüme, basın danışmanıma fiili saldırılar oldu.
Şube Mürdürü’ne ‘Beyefendi bir sorun mu var?’ diye sordum, hakaret etti. ‘Ben Rektörüm’ dedim. Buna rağmen hakaret ve tehditler devam etti. Daha sonra maalesef konu çığrından çıktı beni darp etti. Daha sonra başka bir polis tarafından darp edildim. Bunlar Muş Polis Evi’ndeki kamera kayıtlarında mevcuttur.”

‘Basit bir tartışma değil’
Konuya ilişkin olarak Muş Emniyet Müdürü’nün ikna edici açıklama yapmasını beklediklerini belirten Rektör Prof. Dr. Nihat İnanç şöyle devam etti:
“Bugün beni bir tarafa bırakın, yoldan geçen sıradan bir insana böyle bir davranış bile reva görülemez. Kaldı ki ben burada ilde protokolde yer alan biriyim. Üzüldük.  Olay, sadece bir şoförle bir şube müdürünün tartışma olayı değil. Olayı bu düzeyde ele almak, çok safça bir yaklaşımdır. Orada sayın milletvekilimiz Faruk Işık vardı. Bunu bizzat sayın vekilimiz gördü, bizzat Sayın Bakanımızın danışmanı gördü.”
Muş Valisi Ali Çınar, “Her yönden çirkin” dediği olayın soruşturulması için Emniyet Genel Müdürlüğü’nden müfettiş istediğini söyledi.

 

İki polis açığa alındı
Muş’ta, Alpaslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç’ın makam aracının park sorunu nedeniyle başlayan tartışma sonunda, Muş Emniyeti’nde görev yapan iki şube müdürü açığa alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, Ankara’dan da müfettiş gönderildi. Milliyet’in aldığı bilgiye göre, Rektör İnanç’ın makam aracının, Bakan Yazıcı’nın makam aracının önüne çekilmesi nedeniyle Muş Emniyeti Güvenlik Şube Müdürü Ersan Özkan, İnanç’ın şoförünü uyarınca tartışma çıktı. Polisevinin bahçesinde büyüyen tartışmaya Özkan’ın yanı sıra Çocuk Şube Müdürü Ömer Parıltı da katıldı.
Karşılıklı sert ifadelerin kullanılmasından sonra araya girenler, tarafları yatıştırdı. Darp edildiğini belirten Rektör İnanç, ertesi günü olayı Vali Ali Çınar ile Muş Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Bilgin Pişkin’e aktararak şikâyetçi oldu. Çınar’ın talimatıyla Özkan ile Parıltı, cuma günü mesai bitimine yakın görevden el çektirildi. Vali Çınar’ın açığa alınan iki polis müdürüyle ilgili olarak inceleme başlatıldığı ve Ankara’dan müfettiş istediği öğrenildi.
TOLGA ŞARDAN Ankara
 


Etiketler:
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Oltu taşı ile bilinen oltu ilçesi hangi ilimize bağlıdır?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX