Ege

15.09.2018 - 01:30

Predator’tan orta halli bir güncelleme

Sitene Ekle
Sinema Salonu  |  Emin Yeğinboy yeginboy@gmail.com Tüm Yazıları »

Arnold Schwarzenegger’ın görkemli yıllarından anımsadığımız 1987 tarihli “Predator- Av” beyazperdede güncellendi. Bu tür güncellemelerin çoğunlukla daha iyi olmadığını, geçmişteki tecrübelerden biliyoruz. Beklentilerimin üstünde bir güncelleme yeni “Predator: Upgrade”. Arnold’un yanındaki askerlerden birisini canlandırmış olan Shaun Black bu kez yönetmen koltuğunda öyküye yeni bir ruh ve can aşılamış. Gerilimi az, aksiyonu ve komedisi yükselmiş orta karar bir kokteyl olarak sunuyor.
Kendilerine “üşütükler” adını veren, sakıncalı askerler grubunun Predator avına çıkması filmin tüm atmosferini hafifletiyor, bir gülümsemeyle izlenen aksiyon parodisine dönüştürmüş. Yoksa “gore” olarak tabir ettiğimiz kolların kafaların havada uçtuğu kanlı sahnelerin sayısı az değil. Diyaloglar uçuk, belden aşağı fakat tiplemelere yakışıyor. Filmin sorunu bence, Predator’ın korkutuculuğunu yitirip, artık çok ciddiye alınamaz yaratıklara dönüşmesinde. Alien asla bu durumlara düşmedi. Ne yapalım yaratıkların da emeklilik dönemleri olabiliyor.      
 

İnsan bedeninden beslenen uzaylı yaratık filmleri

Alien (1979): Uzay yaratıkları içinde en meşhuru. Ridley Scott’ın yarattığı üremek için insan bedenini kullanan ve parçalayan Alien sürrealist sanatçı H.G. Giger’ın emsalsiz tasarımlarıyla sinemadan çıkan en korkunç yaratık diyebiliriz.

Av (1987: Arnold’un liderliğindeki bir grup askerin ormanda karşılaştığı bu uzaylı yaratık üstün kamuflaj yeteneğiyle, termal görüşüyle tam bir baş belasıdır.

Şey-The Thing (1982): John Carpenter imzalı bu korku klasiğinde insan bedenini taklit ederek Antartika’daki bir grup bilim adamını yok eden uzaylı yaratıkla tanışmıştık.

Hayat-Life (2017): Daniel Espinosa filminde, bir uzay gemisi mürettebatı Mars’tan taşıdıkları akıllı bir organizmanın kurbanı oluyordu. Hücreden dev bir yaratığa dönüşen uzaylı yeterince korkunçtu.

Yaratıklar-Slither (2006): ‘Galaksinin Koruyucuları’ndan tanıdığımız yönetmen James Gunn uzaylılar tarafından ele geçirilen ve zombiye dönüştürülen bir kasaba halkının hikayesini komedi ve gerilim arası anlatmıştı.  
 

Tenise benzer ve tüylü bir topla oynan oyun hangisidir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.