24.04.2016 13:59 | Son Güncelleme:

Prof. Dr. Mehmet Yüksel hayatını kaybetti

Sosyolog, iletişim bilimci ve hukukçu Prof. Dr. Mehmet Yüksel, Ankara'da geçirdiği ani kalp krizi nedeniyle dün(23 Nisan) yaşamını yitirdi. Prof. Yüksel'in cenazesi, 25 Nisan Pazartesi saat 10.30’da Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenlenecek törenin ardından, Karşıyaka Camii’nde kılınacak cenaze namazını takiben Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyes ve, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Yüksel geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeti. Yüksel için, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültei’nde Pazartesi günü 10.30’da tören düzenlenecek. Törenin adından, Yüksel, Karşıyaka Mezarlığı Camii’nde kılınıcak öğle namazı sonrası Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilecek. 1997-2006 yılları arasında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde (İLEF) görev yapan Yüksel, hukuk ve sosyoloji alanında dersler vermişti. Uzun yıllar Türkiye’nin en saygın üniversitelerinde çalışan Prof. Dr. Mehmet Yüksel’in ani ölüm haberi, sevenlerini üzdü. Yüksel’in ölümünün ardından yakınları, çalışma arkadaşları, eski ve yeni bir çok öğrencisi sosyal medya hesaplarından taziye mesajları yayınladı.

Dekan Altun’dan baş sağlığı mesajı
Prof. Dr. Mehmet Yüksel’in ani ölümünün ardından Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun da baş sağlığı mesajı yayınladı. Dekan Altun mesajında şu ifadelere yer verdi:

Saygıdeğer BYYO‘lular, İLEF‘liler,
Fakültemizde de uzun yıllar özveriyle görev yapan, hukuk ve sosyoloji alanında verdiği derslerle, pek çok öğrencinin zihninde ve gönlünde yer etmiş Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Yüksel hocamızı bugün (23.4.2016) geçirdiği ani rahatsızlık sonucu yitirdiğimizi öğrendik. Merhum için 25 Nisan 2016 Pazartesi günü Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsündeki Hukuk Fakültesi’nde saat 10.30’da bir tören düzenlenecek, ardından da Karşıyaka Mezarlığı Camisinde kılınacak öğle namazı sonrasında defnedilecek. Mehmet hocamıza Tanrıdan rahmet, ailesine başsağlığı dilerim. Hepimizin başı sağ olsun.

Prof. Dr. Mehmet Yüksel kimdir?
Lisans eğitimini 1979 yılında, Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji bölümünde tamamlayan Yüksel, 1989 yılında ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ikinci lisansını aldı. 1986’da Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji bölümü’nde, 1997’de Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans çalışmalarını yaptı.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyal Biimler Enstitüsü  Sosyoloji Anabilim dalında 1999 yılında doktorasını tamamlayan Yüksel, ikinci doktora çalışmasını ise 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal bilimler Enstitüsü Sosyoloji anabilim dalında bitirdi. Ankara Barosuna bağlı olarak bir süre avukatlık da yapan  Yüksel, 1997 yılında Ankara Üniversitesi İletişim fakültesinde akademisyenlik kariyerine başladı. Daha sonra Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde çalışmalarına devam eden Yüksel, 2013 yılından ölümüne kadar Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde bulundu.
Hukuk felsefesi, hukuk sosyolojisi, iletişim hukuku alanlarında çalışan Prof. Dr. Mehmet Yüksel , aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Haluk Özen’in danışmanlığını sürdürüyordu.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0